Motokaravanla Romantik Yol, Garda, Venedik, İsviçre - Ekim 2012

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tanerer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 385
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 57,922
Ynt: Motokaravanla Romantik Yol, Garda, Venedik, İsviçre - Ekim 2012

girerken polis vinyet konusunda uyarmamıştı, ben de emin olmamakla birlikte vinyet gerekebileceğini düşünerek otobanda çok fazla kalmayıp çıkmayı uygun gördüm. Diğer yandan benzinciye gidip sorup vinyet alsam bu sefer de belki şu ana kadar kullandığım için zaten bir ceza gelecek vinyet parası da içime oturacaktı :smiley: Bu şekilde devam etmeyi uygun gördüm :smiley:

20121016 135634

20121016 143927

20121016 143935

20121016 143942

20121016 143945

Etiketler

iki gün önce yüzerken bugin alp dağlarında karlarla buluşuyoruz sonunda. Buralarda kalmak bizim için kışın karavan tecrübesine iyi bir başlangıç olabilir. Atık su sistemlerimizin ısıtmalı olduğunu ve aracın özellikle kışa uygun kategorisinde olduğunu biliyorum.

20121016 153445

20121016 153503

20121016 153505

20121016 153510

1700'lerden beri St. Bernard köpekleri bu geçitte hayat kurtarırmış

Kökeni (Wikipedia)

Çok eski bir ırktır. İspanya ve İsviçre arasındaki zorlu Alp geçidinde yolculara sığınak sağlamak amacıyla kurulan manastırda St Bernard de Menthon tarafından MS 980 yılında üretilmeye başlanmıştır. Tibetan mastifinden türemiştir ve bundan dolayı 1000 yılları civarında Romalılar'ca Alplere getirilen köpeklerden üretildiği düşünülmektedir. Muhtemelen keşişler köpeklerini Danua ve Pirene Dağ Köpekleri ile çiftleştirmişlerdir. Kurtarma köpeği olarak kullanımları ve popüleriteleri 17. yüzyıl'da başlamıştır. Saint Bernard manastır yakınlarında geçitte çığ ve kurtarma köpeği olarak kullanılmıştır. Bu köpekler kayıp ya da yaralı yolcuları bulur ve sıcaklık vermek için yüzlerini yalayıp yanlarına yatardı. Ardından guruptan bir köpek manastıra koşarak yardım getirirdi. Saint Bernard'ın koku alma yetisi o kadar güçlüdür ki metrelerce kar altındaki bir kişinin yerini tespit edebilir. Irk ayrıca fırtına ve çığ tehlikesini de önceden hissedebilmesiyle ünlüdür.

20121016 153722

Nasıl bir güdü ile insanı bulduktan sonra yanında yatar.Çok sevdiğim bir cins Sn Bernard lar.

fsirin' Alıntı:
Bembeyaz Kar. :smiley:

Kar manzaraları çok güzel.

sizin için biraz daha Alplerden karlı fotoğraf yükleyim o zaman.

Türkiye'de havayı takip edemedim ama burada 3 aralık'da paris gezimizden (http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=93732.0) döndük ki her yer kar, hava -8 derece. Oysa Paris'de hava güzeldi. Karlar daha yeni yeni eridi.

mayıstosböce' Alıntı:
Nasıl bir güdü ile insanı bulduktan sonra yanında yatar.Çok sevdiğim bir cins Sn Bernard lar.

Bizim de çok dostumuzda vardı ama Türkiye'de sıcaklarda sıkıntı çekiyorlar galiba.

Buralar vatanı olmasına rağmen hiç rastlamamış olmama şaşırdım yalnız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR