MOTOKARAVANDA KLİMA

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yücekayalı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 91
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 201,391
Bir arkadaş soğutma bölümünde 4x100 amper jel akü
4x165 w panel
2 tane alternatör
4000 link tam sinüs invertor ile günde 10 saat klima çalıştığı yazmış
Cep numarasını da vermis

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Bir arkadaş soğutma bölümünde 4x100 amper jel akü
4x165 w panel
2 tane alternatör
4000 link tam sinüs invertor ile günde 10 saat klima çalıştığı yazmış
Cep numarasını da vermis

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tanıyorum Tuncer abiyi üç yıldan fazladır kendisiyle telefonla görüşüyoruz. Avrupa ve ortadoğu gezileri oldu. Kendisi bu gibi teknik konulara oflayıp puflayarak değilde sorunu nasıl çözerim diye hareket ediyor.
sizinde belirttiğiniz gibi 10.000 tl lik bir yatırım. 400 amper akü, çift alternatör vs gibi çok emek ve para harcadı kesinlikle laf olsun diye yazmamıştır.

Bende 2x95 amper iki aküm var ,3000 tam sinüs invertor ,400 watt güneş paneli var
Geçen yıl aküler yeni idi buzdolabı 220 volt tek çalışıyordu hiç sikinti yaşamadım ,ama bu yil 12,2 voltu gördüm ölçümler yaptım invertor tek basina bile çok enerji harcıyor ,buzdolabını 12 volt a dönüştürdüm şu an çok memnunum
Konumuza gelirsek uzun süre de invertorle klimanın çalıştırılması mantıklı olacağını sanmıyorum g
güneş altında ne kadar izalasyon iyi olsa bile yine aracı ısınir
Gecede akülerin ömrü kısa sürede biter çünkü ne kadar çok akım a maruz kalırsa o ölçüde akuker ömrü kısalır
Benim karavanda klima motoru araç motorundan destek alarak çalışıyor göğüs kliması nin farklı bir çeşidi hem şoför kısmına hemde arka kısmi soğutuyor çok kısa sürede karavanı buz gibi yapıyor (1 saat) çok memnunum

Son düzenleme:

Bende 2x95 amper iki aküm var ,3000 tam sinüs invertor ,400 watt güneş paneli var
Geçen yıl aküler yeni idi buzdolabı 220 volt tek çalışıyordu hiç sikinti yaşamadım ,ama bu yil 12,2 voltu gördüm ölçümler yaptım invertor tek badina bile çok enerji harcıyor ,buzdolabını 12 volt a dönüştürdüm şu an çok memnunum
Konumuza gelirsek uzun süre de invertorle klimanın çalıştırılması mantıklı olacağını sanmıyorum
Güneşten faydalanma dersek güneş altında ne kadar izalasyon iyi olsa bile yine aracı ısıtır
Gecede akülerin ömrü kısa sürede biter çünkü ne kadar çok akım a maruz kalırsa o ölçüde akuker ömrü kısalır

Forumların en kötü yanı da karşılıklı konuşamamak:smiley: helede benim gibi uzun yazmayı sevmeyenler için.
Aslında bu konular ateş başında bir kampta saatlerce konuşulacak konular. Benim bahsettiğim arkadaş arap ülkeleri seyahatinde arada durumu kurtarmak yada biraz rahatlamak için yaptı. Başka bir yerde okuyorum klima olmazsa olmazmış gibi yazışmalar geçiyor. Yada çok abartılıyor ülkemiz şartlarında,orta halli izolasyon, iyi bir havalandırma, hava sirkilasyonu sağlamak için bir iki vantilatör yeter bence. Yada yazın yaylaya kışın güneye:smiley:

Son düzenleme:

Teknik hesapları (girdisi çıktısı) belli
Alan yok
Ağırlık problem
Maliyet yüksek
Atılan taş kurbağayı ürkutmuyor
Damla damla biriken ampercikler,
Aniden harcanan yüksek Amperler oluyor

Araç mini TIR olursa ;) opzs tıp yüksek amper değerli bataryalar ile sistem kurulumu yapılır sonuç alınır.

65 656127 opzs batteries victron opzs

Forumların en kötü yanı da karşılıklı konuşamamak:smiley: helede benim gibi uzun yazmayı sevmeyenler için.
Aslında bu konular ateş başında bir kampta saatlerce konuşulacak konular. Benim bahsettiğim arkadaş arap ülkeleri seyahatinde arada durumu kurtarmak yada biraz rahatlamak için yaptı. Başka bir yerde okuyorum klima olmazsa olmazmış gibi yazışmalar geçiyor. Yada çok abartılıyor ülkemiz şartlarında, iyi bir havalandırma, hava sirkilasyonu sağlamak için bir iki vantilatör yeter bence. Yada yazın yaylaya kışın güneye:smiley:
Bende uzun uzun yazamıyorum , vantilatör ler çok iş görüyor ,uyurken sessiz terlemeyi önlüyor
Bir gün bakmisiz bu problem de kesin çözüme kavuşturmus

Bende uzun uzun yazamıyorum , vantilatör ler çok iş görüyor ,uyurken sessiz terlemeyi önlüyor
Bir gün bakmisiz bu problem de kesin çözüme kavuşturmus
Haha,

Karavancılar için Dizel yakıt ile çalışan Air Conditioner tasarlayayım. :smiley:

Hiçbirisi mazota kıyıp çalıştırmaz eminim.

Çalıştıracak olan benzinli yada dizel jenaratörle çalıştırırdı zaten.

Neden çalıştırmıyor? Çünkü ekonomik değil.

Haha,

Karavancılar için Dizel yakıt ile çalışan Air Conditioner tasarlayayım. :smiley:

Hiçbirisi mazota kıyıp çalıştırmaz eminim.

Çalıştıracak olan benzinli yada dizel jenaratörle çalıştırırdı zaten.

Neden çalıştırmıyor? Çünkü ekonomik değil.
Jenaratör çözüm tabii ki, ama ses olayı işi bozuyor.

Sayın Evliyaçelebi2 yazdıklarınızda çok haklısınız yazın çok kalabalık ve çok yerlerden uzak olacaksınız. denize girmek istiyorsanız eylül ayı ve ekim ayları biz emekliler için çok ideal.

blyss 5000 btu 1400 watt mobil klimayı yurddışında 6 a elektrik vrilen campinglerde kullanabilirmiyiz.? 230 volt x 6 amper :1380 watt yapıyor.klimanın etrafı ses yalıtım süngerleri ile kaplansa iç mekanda duyulan sesi azalır mı?.
yoksa truma yada dometic in park klimalarını mı tercih etmeliyiz.
bu arada indel firması indel b cube diye 12 volt 220 volt park kliması üretmiş.
Netde iç mekan duyulan ses degerleri belirtilmemiş.truma için çıkış borusuna silencer ile sesin %50 az hissedilecegi truma tarafından belirtilmiş.
bu konularda deneyimi olanların cevaplaması ricasıyla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR