MOTOKARAVANDA KLİMA

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yücekayalı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 91
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 201,597
.

Yukarıda toplam fiyat ve jeneratöre gelmeden konuyu kesmiştim.
Tabi sizinle tanışmak isterim ama jeneratörünüz çalışmaya başladıktan sonra müsaade istememi umarım anlayışla karşılarsınız ? ;)
Hani şimdiden söyleyim dedim.:yum:

Üstelik en kalite ve sessiz jeneratörlerden Honda EU 10Ai kablo kayıbı hariç saatte ancak ~8 Amper üretebiliyor.:confused:

.

Kazara bir kampta jeneratörüyle sayın Doğanay ile komşu olmak durumunda kalırsak tası tarağı toplayıp kaçmamız da gerekecek :smiley:

Etiketler
İkinizin de verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Yukarıda bahsettiğim park kliması, 24V 8,75 Amp çekiyordu. Demek ki, 1 KWA lık Honda bbunu besliyebilecek. Tabii jeneratör aküleri besleyecek, aküler de klimayı besleyecek. Dolayısıyla akülere fazla yük binmeyecek diye düşünüyorum. Gerekirse 2 kwa lığını da almak mümkün. Aksa' nın 4 kwa lığı da var ama, hemde dizel. Onda da ağırlık problemi var.
jeneratörünüz çalışmaya başladıktan sonra müsaade istememi umarım .
Sayın çelebi, merak etmeyin, sizi rahatsız etmem mümkün değil, zira önce ben rahatsız olurum. :smiley:
Ona ben ses izolasyonlu bir kutu yapar, 20 mt. de öteye koyarım.
Tanışmak için de her zaman hazırım. Profilinizi göremediğim için nerede yaşadığınız konusunda beni aydınlatırsanız memnun olurum. whatsapp dan yazabilirsiniz ya da mail atabilirsiniz. fdoganay@superonline.com
Görüşmek dileğiyle. Bu arada bayan üyelerimizin ve tüm kadınlarımızın 8 mart kadınlar gününü kutlarım.
Sayın Triumph, merak etmeyin, elektriği sizinle de paylaşabilirim. :tearsofjoy::tearsofjoy:

.
@FDoğanay, senenin 1/3 ünü Almanya’da, 1/3 ünü karavanla ve son 1/3 ünü de karavansız yollarda geçirmekteyiz. Son yedi senedir durum bu merkezdeydi, ilerisi için de düşüncede değişiklik yok.

Jeneratör alacaksanız, gece boyunca aralıksız çalışabileceğinden, satıcının bilgileri haricinde emin olmanızı salık verirdim.
Çünkü birçoğunun bu kalitede olmadığını ve başaramadığını duydum. Üstelik ihtiyacınız haftalar boyu sürmeli..

Gürültü için de en az yarım saat kadar çalışma durumuna bizzat şahit olmanız herşeyden önce menfaatinize olmalı ?

...
20 metre için kablo kayıplarınızı da hesaplamalısınız...
Tabi bir de jeneratörün sabah uyanınca orda durup durmama durumu var..;)

.

Son düzenleme:

İkinizin de verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Yukarıda bahsettiğim park kliması, 24V 8,75 Amp çekiyordu. Demek ki, 1 KWA lık Honda bbunu besliyebilecek. Tabii jeneratör aküleri besleyecek, aküler de klimayı besleyecek. Dolayısıyla akülere fazla yük binmeyecek diye düşünüyorum. Gerekirse 2 kwa lığını da almak mümkün. Aksa' nın 4 kwa lığı da var ama, hemde dizel. Onda da ağırlık problemi var.

Sayın doğanay düşüncenize göre sanırım bir jeneratör almayı ,ondan gelen elektriği bir güç kaynağıyla 24v a düşürmeyi ve o park klimasını çalıştırmayı düşünüyorsunuz , istenirse elbette yapılabilinir. Biraz masraf ve uğraşıya kalır. Yalnız teknik konunun haricinde Evliya Çelebi ile benim bir şekilde anlatmak istediklerimizi anlayamadınızı sanıyorum , kampinglerde jeneratörü 20 değil 50 m ileriye de koysanız özellikle gece yarısından sonra gürültü yoğun hissedilir ve selam verecek komşu bulmanız güçleşir, çünkü insanlar tatillerinde öncelikle huzur ve sessizlik peşindeler , karavan edinen, edinmek isteyenlerin yaş ortalaması bellidir , biraz empati yaparsanız menfaatinize olacaktır diye düşünüyorum , komşuların rahatsızlıklarını iletme şekilleri de farklı olabilir ,daha ilerisinden sözetmeyeceğim:smiley:

Tamam jeneratörden vazgeçtim, kampın elektriğini kullanacağım.
Bu sefer de diyeceksiniz, klimanın dış ünitesi ses yapacak.
Pekiyi arkadaşlar, sizin öneriniz nedir? Arabanın altında yatsam olur mu? :smiley:
Ben de bu aylarda DAĞ TURİZMİ yapayım bari.
Ya da en iyisi, en başta yazdığım gibi, paşa paşa temmuz-ağustos yazlığımda oturayım.
Yazlığım Eski Foça'da, yolunuz düşerse beklerim. Bizim hanım çok güzel Tokat kebabı yapıyor.

Pekiyi arkadaşlar, sizin öneriniz nedir? Arabanın altında yatsam olur mu? :smiley:
Ya da en iyisi, en başta yazdığım gibi, paşa paşa temmuz-ağustos yazlığımda oturayım.
Yazlığım Eski Foça'da, yolunuz düşerse beklerim. Bizim hanım çok güzel Tokat kebabı yapıyor.

Sayın doğanay ağabeyim (muhtemelen benden büyüksünüz) :smiley: amacımız sizi yermek eleştirmek değil, yaşamanız muhtemel can sıkıcı şeylerle karşılaşmamanız adınaydı , bu konuda forumda onlarca konu ve yaşanmış tecrübeler var, arabanın altında yatma konusuna gelince :smiley: ; karavan havalandırmanız yeterliyse, havadar ve güvenli de bir yer bulduğunuzda ,ki böyle bir yer bulmaya çalışın , akşam klimaya ihtiyaç duymazsınız :smiley:
yolumuz düşerse elbet tokat kebabı değil ama çayınızı içmek için uğramak isteriz. Yenge hanıma da selamlar, umarım keyifli bir tatil yaparsınız.

Mercedes lerde klima kasnağı hareketli. Eğer buna benzer bir kasnak sistemi yapılırsa araç klimasını harici bir motor ile çalıştırmak mümkün olabilir. Akıllı bir oto elektrik ustası biraz da mekanikçi takviyesi ile kasnağı volandan ayrılır geri yerine döner bir sistem ile harici motor tahriği verebilir.

Böyle bir durumda dışarıdan alacağınız elektrik hem araç klima fanı hem de araç içi kalorifer fanını da beslemelidir ki (klima evaporatör fanı ve iç kondenser fanı) soğutsun. Ama göğüs kliması denen bu klima kapasitesi sanırım 300 - 500 W ı geçmez. Kompresör de, en fazla olsa olsa 150-200 W bir motor ile tahrik edilebilir. Klima çevriminde COP dediğimiz verim 3 civarındadır. Yani 1 birim elektrik enerjisi harcanarak 3 birim soğutma enerjisi elde ederiz. 200 W 12 V bir motor bulmanız zor. Ebat olarakta büyük çıkar. Ayrıca devri standart 1450 d/d olursa yetmeyebilir. 2.900 d/d ya göre kasnak ayarlamak, belki 2.000 e düşürmek iyi olur. İyi bir mühendis, iyi bir oto elektrikçi ve uygun araç ile zaman ve para harcanarak yapılabilir.

Tabi birde soğutucu akışkanın kaçak durumunda sizi zehirleme olasılığı da var. Bu akışkanların eski nesilleri CFC bazlı R12 ve türevleri. Yeni nesil olanların da LPG oranı yüksek. Yangın tehlikesi de var yani.

Aracın orijinal kliması 500 W soğutma kapasitesinde olsa15 m3 bir karavanı gece dahi soğutmaz. Uyuyan bir insan 87 W ısı verir. Klima seçerken biz ampirik olarak m3 e 80-100W alırız. 15 m3 için 1.200-1.500 W yapar. Tabi bir de duyulur ısı, gizli ısı, nem faktörleri var. Mesela Truma nın compact tavan modeli 1.700 W veriyor. 220 ile çalışıyor 2.8 A çekiyor. Yani 600 W civarı.

Fazla tekniğe boğmadan sizi kısaca bitireyim.

İdeal olan Webasto, Truma, Eberspächer (Sanayide ebeşbayer derler, sadece ısıtıcı yapar) gibi araç içi ısıtma - soğutma konularında uzman olan, uzun yıllardır feed back almış, seri üretim cihazlardan uygun kapasitede olanı alıp takmaktır.

Bundan en çok komşularınız memnun olacaktır. Diğer türlü sistemler, konfor-emniyet ve ekonomi olarak beklentilere tam karşılık veremez. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok.

Saygı ve selamlar.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bilgilendirme ve önerileriniz için, Hepinize çok teşekkürler.
Sayın Triumph, sizi de, diğer gezenbilircileri de her zaman beklerim.
Tanışmak, sohbet etmek, deneyimlerinizden yararlanmak isterim.
Sayın Tarkaner, kasnak öneriniz pek pratik çözüm değil. Sonuçta dışarıdan enerjiye ihtiyaç var.
Yine de zaman ayırıp bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.
Bir anektodumu aktarayım, Benim T6 Transporterım var. Karavan olarak da kullanıyorum. Ön tarafı arkadan ayıran sacı sökmüştüm. Bir yaz günü Bodrum'dan İzmi're geliyorum. Yolda öğlen yemeği yedim. Biraz sonra uyku bastırdı, gözlerimi açamıyorum. Baktım yol bitmeyecek. Bafa gölü kenarında çektim arabayı bir ağacın altına. Klima zaten açık. Geçtim arkaya, 1 saat şekerleme yapayım diye. Araba rölantide çalışıyor. Neyse bizim bir saat 2 saat olmuş. Kalktım göstergeye bir baktım, çeyrek depo mazot gitmiş. Yaklaşık 15 litre x 6,00 tl = 90 TL. 15 litreyle 150 km yol gidilir. Bunu niye anlattım. Göğüs kliması bile ciddi enerji harcıyor.
Ben bu tartışmayı burada sonlandırmak istiyorum. Boyumun ölçüsünü aldım. :smiley::rolleyes:
Herkese iyi tatiller diliyorum. Hoşçakalın.

ALİBABA da bir kamyon park kliması daha buldum. Ama 6,800 BTU . 30-80 Amper güç istiyor.

Kamyon Klima,Kamyon Park Klima,Elektrikli Kamyon Kabin Klima Dc16 - Buy Kamyon Klima Product on Alibaba.com
Türkiye de satan firma ile görüştüm park klimaları bana denildiği araç çalışırken soğutuyor stop ettiniz soğutma etkinliği düşüyor araç açlıkken gibi soğukluk vermiyor .yani sulu klima etkisi gibi bir serinlik veriyor vantilatör den iyi klimadan kötü bir serinlik

Tahmin etmiştim. Zaten gögüs kliması, güneş görmeyen bir yerde, her zaman yeterli oluyor.
Önemli olan motor çalışmazken soğutması idi. Onun da pek mümkün olmadığını tartıştık zaten.

Herkese selamlar..Halihazırda yapım aşamasında olan bir karavanım mevcut( ford transit 350 e uzun şase 15 m3 )..İki konuda kararsızım..İlki buzdolabı..İkincisi klima..Paraya kıyıp üç sistem bir buzdolabı almayı düşünüyorum..( elektrik bağımlılığını azaltmak açısından) Ancak asıl karasız kaldığım konu klima.. Alanyada yaşıyorum..Bölge bilindiği gibi Türkiyenin en sıcak bölgesi.. Her sene milyonlarca turist transfer ediliyor..Bu nedenle de klima hem araçların hem de evlerin vazgeçilmezi ve klima konusunda en çok pratik yapılan bölge..Bölgenin çokça tanınmış bir araç klimacısı ile karavanda klima konusunu müzakere ettim.. Güvenilir bir esnaf..Bir cihaz önerdi...Fotolarını ekliyorum.. 12 volt ile çalışıyor.. Kaba bir hesapla 105 amper akü ile sabaha kadar çalışacağını söyledi..Yine kaba bir hesapla ortamın 16-18 dereceye kadar soğutabileceğini söyledi..Boyutları ve ağırlığı da makul..Fiyat 7.500 + kdv.. Bu cihaz hakkında bilgisi olan var mı ?

IMG 20191028 WA0004

IMG 20191028 WA0005

IMG 20191028 WA0002

IMG 20191028 WA0003

4800-Parking Air Conditioner-FOSHAN LENDRN NEW ENERGY INDUSTRIAL CO.,LTD

Bahsettiğiniz ürünün üreticisi olması gerek.

105 amper saat * 12 Volt /2 =630 Watt Saat (Kullanabileceğiniz enerji)

Bahsettiğiniz klima en az 4800 BTU dur. O da yaklaşık 1400 Watt saat'e karşılık gelir. (Kalkışta ve çalışırken çektiği amperi öğrenebilirseniz daha doğru hesaplama yapılabilir.)

630/1400=0.45 ; 60 dak *0.45 =27 dakika

Kısaca 105AH akünüz hemen ölmesin diye yarısını kullanırsanız gece boyunca sadece 27 dakika bu klimayı kullanabilirsiniz.

Dışarıdan elektrik almadan veya jeneratör çalıştırmadan kullanamazsınız. Alanya'nın içinde değil de Dim çayında kalırsanız klima ihtiyacı olmaz belki :smiley:

Internet sitesinde klima hakkında hiç teknik bilgi yok. Hatta 24V yazıyor. Sanırım daha çok tırlar vs için düşünülmüş.

Son düzenleme:

Sayın bartek...Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.. Karavan bitince Alanyada ne işimiz var zaten.. ))) İlk turumuzu ispanya-fas olarak planladık..İkinci tur planımız da japonya..Bu arada ben hiç karavan seyahati yapmadım..Ancak motorla 30 ülke gezmiş ve mecbur kalınca tek kişilik çadırda incecik bir mat üstünde uyumuş her türlü hava şartlarına maruz kalmış biri olarak klimalı da olsa klimasız da olsa karavan benim için delux otel komforunda olacak..Nacizane ben cihazın birkaç teknik özelliğini tespit ettim..Bu arada karavana en az 3 tane yaşam aküsü bağlamayı düşünüyorum.. Bu veriler ışığı altında hesabınızı merak ettim..Yine kurtarmıyor mu bizi ? ))

Screenshot 20191031 134525 Alibabacom

Screenshot 20191031 133159 Alibabacom

Son düzenleme:

Anma gücü 850 Watt yazıyor.
850/12V=71 amper

Yani çalışırken tam yükte çektiği amper.

140 Ah akü, bir saat çalıştırır.

Klimayı unutun bence.
Havalandirmaniz iyi olsun. Buzdolabı ve ısıtıcıniz kaliteli olsun.
Üstte 150-200Watlik güneş paneli ve 200 ah jel akü size bol bol yeter .

Son düzenleme:

Bu tip klima kullanan karavanlarda ya jeneratör vardır ya da kamp alanında kalırken elektrik alırlar.
Yolda giderken araç şarj dinamosu yeterli ise oradan, yetersizse motora takılan ikinci şarj dinamosundan enerji alır.
Ne yazık ki başka yolu şu an için yok.
İsterseniz deneyin satıcısı kabul ederse diyeceğim ama şu an deneme bir işe yaramaz çünkü dış ortam sıcak değil.

Son düzenleme:

D6851A87 0554 46F9 8CCE 40D72836642D
Bir iki sene önce soğutma fuarında aldığım bir broşür geçti elime ne yazıkki bu işi profesyonel yapan firmalar bile düşük tüketimi vaat edemiyorlar. Fikir vermesi açısından resimlerini koyuyorum.

ACFACCBE C6DA 445F 956D 5B045CF8CF24

FB5BD34C ECF1 4B8F B6F0 2C3C2492CBE7

F036B008 054F 474A BA95 1DD751FBF731

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

SON KONULAR

Geri