Motokaravan Vergi̇si̇ - Si̇gortasi - ( Alıntıdır, )

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan metintin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,078

metintin

Ana Kamp
Yer
Mugla - Dalyan
Motokaravan vergisi 680x350

kamporganizasyonu.com/karavan-vergisi-ve-sigortasi/Karavan Vergisi, Karavan Sigortası ve Diğer Maliyetler​

,​

MOTOKARAVAN VERGİSİ​

27 Aralık 2019 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Motorlu Taşıtlar Genel Tebliğine göre 01/01/2020 tarihinden sonra geçerli olacak şekilde motor silindir hacmi 1901 cm3 ve yukarısı motorlu karavan vergisi;
  1. 1-6 yaş araçlar için 2324 TL,
  2. 7-15 yaş için 1536 TL,
  3. 16 ve daha yüksek yaşlarda 958 TL’dir.
Karavan vergisi ne kadar
,

1900 cm3 ve aşağısında motor silindir hacmine sahip olan motokaravanlar için;
  1. 1-6 yaş araçlar için 1536 TL,
  2. 7-15 yaş araçlar için 958 TL
  3. 16 yaş ve yukarısındakiler için 570 TL’dir.

ÇEKME KARAVAN VERGİSİ​

750 kg altı ya da üstü farketmeksizin 0 TL’dir. Muayeneye giriyor olsalar da çekme karavanların vergisi bulunmamaktadır. Bu açıdan şanslılar 🙂 En azından bu konuda endişe etmenize gerek yok.

KARAVAN TRAFİK SİGORTASI​

Karavan vergisi ile N1 kamyonet aracın vergisi arasında pek belirgin bir fark bulunmuyor. Asıl fark motokaravan trafik sigortasında kendini gösteriyor. Karavan ruhsatı yazımızda özel amaçlı taşıt ve kamp taşıtı ibarelerindeki farka ve neden kamp taşıtı olarak tescil edilemediğimize değinmiştik.
Karavanlar özel amaçlı taşıt olarak tescil edildiği ve haliyle özel amaçlı taşıtların da yüksek risk grubundaki araçlar olması nedeniyle karavan trafik sigortası bedelleri de yüksek çıkmaktadır.
Karavanlar trafikte diğer araçlara nazaran daha az bulunurlar. Genel olarak binek otomobilden daha az kişi taşırlar. Yaşanmış kaza sayısı oldukça nadirdir. Ne yazıkki bütün bunlara rağmen yüksek sigorta bedelleri çıkmaktadır.

2020 YILI KARAVAN TRAFİK SİGORTA FİYATLARI

Motokaravan trafik sigortası için 2020 yılı tavan fiyatı 3.921 TL’dir.* Tavan fiyat teklif alabileceğiniz en yüksek fiyattır. Karavan sigortanızını yaptırırken bu tavan fiyat belirlemesinde aracınızın plakası (ait olduğu il) ve sizin bulunduğunuz hasar basamağı belirleyicidir.
İlgili İçerik: Karavan Ehliyeti Hangi Sınıf Olmalı ?
Hasar basamağı, sigorta ve kaskolarda uygulanan bir yöntem. Sigorta poliçeniz devam ettiği sırada hatalı olduğunuz herhangi bir kazaya karışmadığınız sürece bir sonraki poliçe yenilemenizde indirim alıyorsunuz. 7 basamak bulunmaktadır. 7. basamakta max. yüzde 45 oranında indirim alabiliyorken. En hasarlı grup olan 1. basamakta poliçelerde yüzde 150 oranında artış oluyor.
Plaka iline göre İstanbul plakalı bir karavanın trafik sigortası yüzde 6 oranında fazla olurken, Kocaeli, Ankara, Bursa illerine ait plakalar yüzde 3 artış oranına sahip. İzmir, Yalova, Erzurum, Kayseri illerine ait plakalarda ise indirim ya da arttırım mevcut değil. İndirim olan illere aşağıdaki listeden bakabilirsiniz.
AsC4B1 Tavan Fiyat DegCC86isCCA7imi 1024x486

*Fiyat ortalama olarak 4. hasar basamağına (trafiğe yeni çıkanlar) göre verilmiştir. 1. basamakta bulunanlar için fiyat 9803 TL iken 7. basamakta bulunanlar için 2.157 TL’dir.

GÜNCELLEME : ANKARA SİGORTA’DAN KARAVANLARA ÖZEL İNDİRİM​

Karavan trafik sigortası konusunda müjdeli bir haber verelim istedik. Ankara Sigorta karavancılar için bir proje hazırlamış ve sonrasında Türkiye Kamp ve Karavan Federasyonu ile de görüşmeler gerçekleştirmiştir. Neticede normal sigorta fiyatları üzerinden %60’a varan indirimler sağlamıştır.
Karavancıların en büyük sıkıntılarından birisi olan sigorta fiyatları konusu da böylelikle çözüme ulaşmış oldu. Üstelik standart bir zorunlu trafik sigortasına göre bir de bonusu var 🙂 Kaza sonrasında çekme ve çekilme teminatına da kavuşmuş oluyorsunuz. Karavancıların yanında olmak isteyen Ankara Sigorta, sigortada yakaladığı başarıyı kasko ile de sürdürmek istiyor. Bu konuda da çalışmalarını sürdürüyor.

Bütün bu masraflardan kaçınarak karavan kiralama firmamız aracılığıyla satın alma ya da karavan yapımı yerine kiralama yaparak bu keyfin tadını çıkarabilirsiniz.

Etiketler
Selamlar, bugun 2000 model bir karavan satin aldim. Daha once hic karavan sahibi olmamistim. Trafik sigortasi teklifleri en dusuk 4500tl cikti. Aslinda ehliyetim eski, binek araclarda cok dusuk teklifler alabiliyorum. Ankara sigortayi da sorgulattim, malesef o da tavan fiyat veriyor.
Daha ucuza yaptirabilmek icin yapabilecegim bir sey, ya da arayabilecegim bir yer var midir?
Yardimci olursaniz sevinirim, iyi gunler.

Selamlar, bugun 2000 model bir karavan satin aldim. Daha once hic karavan sahibi olmamistim. Trafik sigortasi teklifleri en dusuk 4500tl cikti. Aslinda ehliyetim eski, binek araclarda cok dusuk teklifler alabiliyorum. Ankara sigortayi da sorgulattim, malesef o da tavan fiyat veriyor.
Daha ucuza yaptirabilmek icin yapabilecegim bir sey, ya da arayabilecegim bir yer var midir?
Yardimci olursaniz sevinirim, iyi gunler.

TRde sigorta sektörü feci şekilde açgözlü olduğu için normaldir. Ben panelvan aracımı dönüştürüp ruhsatımı değiştirdiğimde; aynı araç, ayni şehir, ayni sürücü olduğu halde "araç türü değişikliği" deyip hasarsızlık indirimimi iptal ettiler.

Her kime yaptırırsanız yaptırın gelen poliçeyi İYİ inceleyin. Bir kısım aşşağılık acenteler, primi düşük çıkarabilmek için araç türünü kamyonet, vb. olarak gösterebiliyorlar. (Öncelikle kendi ruhsatınızı da inceleyin.)

Kıyaslama için sigortacıların ortak sitesini kullanabilirsiniz. sigortam nokta net gibi bir siteden fiyat almaya kalkarsanız sonrasında seneler boyunca cep telefonunuza gelen spam mesajlardan kurtulamazsınız. Hatta acenteniz cep numaranızı sisteme girerse başka firmaların spamlerine de maruz kalabilirsiniz. (sigortam nokta net bunların başında geliyor. :mad: )

Acente bilemeyebilir Ankara Sigorta olayını anlatmak gerek. Ben de şükür aracı aldım, Trafik 4554 gibi uçuk sayı çıkartıtılar , zeyil yapılacaktı. Aracı hemen devredip, kalan ayların parasını aldım. Yeni trafik sigortasını Ankara Sigorta ile 1800 küsür lira ve aynı şirkete kasko da yaparak işi hallettim Bu arada şirket kasko yaparken aracın dışında karavan kısmına da kasko yaptı.

Ankara sigortanın karavan sigortaları için uyguladığı %60 indirim kampanyası devam ediyor.Bilgi yeniledim. Herkese iyi gezmeler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR