Motokaravan Ruhsatta Yolcu Sayisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DOKTOR63 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 533
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 148,094
Cümleten Merhabalar,
17 M3 PSA 3+1 projelendirme için bugün Nise Mühendislik firmasını aradım, doğal olarak lisans sahibi olan Dolphin karavana yönlendirdiler.
Dolphin karavana,Ankara da olduğumu ve İzmir ulaşım sıkıntısı nedeni ile nasıl yardımcı olabileceklerini ve fiyatı sordum.
Adamlar aşmışlar,bizlerdeki iştahı gördükçe aylık olarak zam koyuyor olmalılar.Öyle ya proje çiziminde kullanılan kağıt ve mürekkep maliyetleri kur artışlarından dolayı uçmuş durumda,hele koltuk iskeletinde kullanılan profil ve sünger, emtia ve petrol türevi ki, bir ayda uzaya çıkmış olmalı fiyatlar...
Latife tabiki bunlar, ancak bir ay önce sayın paradoxx' un ödediğininin üzerine kabaca %50 daha koymuşlar!!!!
Pes doğrusu, Şu mevzuatı oluşturan, güncellemekte direnen,çağın ve ülkenin koşullarını görmemekte üç maymunu oynayan bürokratların bir kez daha kulaklarını çınlattım bu fiyatı duyunca.
Bizi böyle aç gözlü,doyumsuz tüccarların kucağına itiyorlar. Adam sanki elektrikli karavan Arge sine milyon dolar yatırım yapmış ve ürün geliştirmiş havasında, malum bürokrasiyi aşarak edindiği proje tadilat yetkisini almış eline ,"kostaklanıyor"....
Sanki elektrikliye dönüştürecek bizim 5 yaşı devirmiş selavat getiren PSA yı....
Yokmu bu işi Ankara'da yapan bir mühendislik firması Allah aşkına.
Nedir bu kap-götür düzeni?
Bu Karavan Camiası 100 karavanlık bir konvoy oluşturup 10 dk.lık yasal bir eylem koyamazmı, hiçmi bir fonksiyonu yok bu Kamp-Karavan dernek ve federasyonlarının.
Adeta kireçlenmiş,körleşmiş çalışmaz haldeki bürokrasinin direncini kırmak için gerekirse Külliyenin dikkatini çekecek eylem ve mücadele verilemez mi?
Yazık bu millete,harcanan zaman ve geçen ömürlere.....
Çok özür dilerim ,bir an için kahırla dökülen satırlarla uzattım sözü.Bu konuda PSA 3+1 dönüşümü yapan,yapabilecek olan alternatif firma arıyorum DOLPHIN DIŞINDA! Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Saygılarımla,

Ne kadar fiyat verdiler. Bir de Bursa'da Viya Karavan koltuk ekletebiliyor. Onlardan da fiyat alın isterseniz.

Etiketler
Proje 5K + Koltuk,skelet 1,5K Toplam 6,5K verdiler.
Viya dışarıya iş yapmıyor diye yayınlandı yakın zamanda forumda o nedenle aramadım.
Adapazarı Makprom la temasa geçtim, onlar daha makul ve esnaf karakterli arkadaşlar.Ancak PSA için ruhsattaki araç tip no.sunu görüp ellerindeki onay belgesi ile uyumlu olup olmdığını kontrol etmeden yapabiliriz diyemiyorlar.O nedenle alternatif olarak değerlendirilebilinir,eğer araç belli ise ruhsat elde ise.

Cümleten Merhabalar,
17 M3 PSA 3+1 projelendirme için bugün Nise Mühendislik firmasını aradım, doğal olarak lisans sahibi olan Dolphin karavana yönlendirdiler.
Dolphin karavana,Ankara da olduğumu ve İzmir ulaşım sıkıntısı nedeni ile nasıl yardımcı olabileceklerini ve fiyatı sordum.
Adamlar aşmışlar,bizlerdeki iştahı gördükçe aylık olarak zam koyuyor olmalılar.Öyle ya proje çiziminde kullanılan kağıt ve mürekkep maliyetleri kur artışlarından dolayı uçmuş durumda,hele koltuk iskeletinde kullanılan profil ve sünger, emtia ve petrol türevi ki, bir ayda uzaya çıkmış olmalı fiyatlar...
Latife tabiki bunlar, ancak bir ay önce sayın paradoxx' un ödediğininin üzerine kabaca %50 daha koymuşlar!!!!
Pes doğrusu, Şu mevzuatı oluşturan, güncellemekte direnen,çağın ve ülkenin koşullarını görmemekte üç maymunu oynayan bürokratların bir kez daha kulaklarını çınlattım bu fiyatı duyunca.
Bizi böyle aç gözlü,doyumsuz tüccarların kucağına itiyorlar. Adam sanki elektrikli karavan Arge sine milyon dolar yatırım yapmış ve ürün geliştirmiş havasında, malum bürokrasiyi aşarak edindiği proje tadilat yetkisini almış eline ,"kostaklanıyor"....
Sanki elektrikliye dönüştürecek bizim 5 yaşı devirmiş selavat getiren PSA yı....
Yokmu bu işi Ankara'da yapan bir mühendislik firması Allah aşkına.
Nedir bu kap-götür düzeni?
Bu Karavan Camiası 100 karavanlık bir konvoy oluşturup 10 dk.lık yasal bir eylem koyamazmı, hiçmi bir fonksiyonu yok bu Kamp-Karavan dernek ve federasyonlarının.
Adeta kireçlenmiş,körleşmiş çalışmaz haldeki bürokrasinin direncini kırmak için gerekirse Külliyenin dikkatini çekecek eylem ve mücadele verilemez mi?
Yazık bu millete,harcanan zaman ve geçen ömürlere.....
Çok özür dilerim ,bir an için kahırla dökülen satırlarla uzattım sözü.Bu konuda PSA 3+1 dönüşümü yapan,yapabilecek olan alternatif firma arıyorum DOLPHIN DIŞINDA! Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Saygılarımla,
firsatcilik kolay gelsin özelden bir cep telefonu atacağım bir dene bakalım cozüm olabilir
sakaryada bir firma ben bunlara yaptirdim

Merhabalar, ben de Iveco Daily 2015-2016 18m3 ile karavan yapmayı planlıyorum. Fakat görüştüğüm mühendislik firmasından birisi kimsenin Iveco için seri tadilat belgesi almadığını söyledi. Boyun uzun olduğu için (193) yatağı boyuna koymam lazım, o yüzden tek seçeneğim boyundan dolayı Iveco idi.

Merhabalar, ben de Iveco Daily 2015-2016 18m3 ile karavan yapmayı planlıyorum. Fakat görüştüğüm mühendislik firmasından birisi kimsenin Iveco için seri tadilat belgesi almadığını söyledi. Boyun uzun olduğu için (193) yatağı boyuna koymam lazım, o yüzden tek seçeneğim boyundan dolayı Iveco idi.
Makprom Sakarya ile görüştünüz mü? O firma Sally ve Erba karavanın proje mühendislik bürosu aynı zamanda.Onlarda yoksa açıkçası yoktur tahminimce başkasında.Saygılar

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tip onay belgesi koltuk eklemek için mi şart?Koltuk eklenmezse herhangi bir makine mühendisi karavan ruhsatı için proje çizemiyor mu?

Tip onay belgesi koltuk eklemek için mi şart?Koltuk eklenmezse herhangi bir makine mühendisi karavan ruhsatı için proje çizemiyor mu?
Tip onay belgesi aracın fabrika çıkışı ,açık kasadan kapalıya,kapalıdan açığa dönüşüm,şasi uzatma kısaltma gibi istidap haddi,yolcu sayısı,yük taşıma kapasitesi v.s.alanlarında değişiklik içeren değişiklikler için ilgili bakanlıktan yetki belgesi alınması gerekiyor.Onun dışında her makine mühendisi ne yapacağını ve mevzuata uygun yapması gerekenleri biliyor ise ki oldukça karavan dönüşüm projesi çizebiliyor diye biliyorum.
üstadlar hata,eksiklik varsa düzeltsinler lütfen.

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Buna üzüldüm gerçekten.. ben de daily alıp 4 kişilik yapmak istiyorum..

Bu konuda yol gösteren birileri olur unarim..

Tekrar merhabalar. Malesef Makprom firmasında da Iveco Daily seri tadilat belgesi bulunmuyormuş. Firma Ford, Transporter ve Peugeot konusunda yardımcı olabileceğini iletti.

Tekrar merhabalar. Malesef Makprom firmasında da Iveco Daily seri tadilat belgesi bulunmuyormuş. Firma Ford, Transporter ve Peugeot konusunda yardımcı olabileceğini iletti.

Bilgi paylaşımı için teşekkür ederim.

Fazla okumak kafa karışıklığı verdi bana :smiley: acaba minibüs Iveco daily alsak da seri tadilat olmadan koltuk sayısını eksiltme yoluyla karavan ruhsatı veremeyecek mi bu firmalar.. ilave yok eksiltme var sonuçta.

Mantıktan yoksun bürokratik engeller ile uğraşmak can sıkıcı gerçekten

merhaba kendisinin ön ayak olmasıyla biz doktor beyle ayni firmadan yaptırdık. onlar önce 5+1 panelvana çeviriyor sonra karavana dönüştürürken kişi sayısını azaltıyor ben 4+1 e düşürttüm ama sanırım sadece ford marka aracın tadilat belgesine sahipler. 2 proje çiziliyor iki ayrı ücret ödüyorsunuz ama 2 proje için ayrı ayrı tse ye gitmenize gerek yok son haliyle gidip 2 projeyide sunuyorsunuz onaylıyorlar. en azından ben ankara’da öyle yaptım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Merhaba firma nin iletisim numarasini atabilirmisiniz

Arkadaşlar Merhaba ,son zamanlarda motokaravan konusu ilgimi çekmeye başladı.Biraz araştırdım ki dönüşüm yapan arkadaşlar neler yapmışlar neler ... Mümkün olsa bir misafir odası , klasik koltuk takımı da ilave edecekler nerdeyse ... Kimse alınmasın şaka yapıyorum tabiyki herkes kendi kullanım amacına göre dizayn yapıyor. Ben haftalarca karavan içinde yaşamak gibi bir durum düşünmüyorum . Programsız ,rezervasyonsuz seyahat etmeyi tercih ettiğim için yorulduğum yerde otel bulamazsam çoluk çocuk geceleyebileceğimiz , hafif yemeğimizi yapıp yiyebileceğimiz , ihtiyacımızı giderebileceğimiz portatif bir düzenek tercih ederim. Vw t5-t6 California araclarındaki koltuk sistemi çok hoşuma gitti , 3 lü koltuk epeyce bir mesafe arkaya öne kayıp geniş bir yatak olabiliyor , ön koltuklar arkaya dönebiliyor. Böyle bir koltuk düzenini Ford Transite uygulatsam , seyyar tekerlekli bir mutfak dolabı , seyyar bir Wc bir şekilde açılır kapanır bölmede ... Araca otomobil veya minübüs ruhsatı alıp muayeneye giderken mutfağı ve wc yi evde bırakırsam kimse bana "bu karavan" da diyemez böylelikle koltuk işletme derdinden de kurtulmuş olurum diye düşünüyorum . Böyle uygulama yapanlar var mı ? Görüşlerinizi merak ederim.

Arkadaşlar Merhaba ,son zamanlarda motokaravan konusu ilgimi çekmeye başladı.Biraz araştırdım ki dönüşüm yapan arkadaşlar neler yapmışlar neler ... Mümkün olsa bir misafir odası , klasik koltuk takımı da ilave edecekler nerdeyse ... Kimse alınmasın şaka yapıyorum tabiyki herkes kendi kullanım amacına göre dizayn yapıyor. Ben haftalarca karavan içinde yaşamak gibi bir durum düşünmüyorum . Programsız ,rezervasyonsuz seyahat etmeyi tercih ettiğim için yorulduğum yerde otel bulamazsam çoluk çocuk geceleyebileceğimiz , hafif yemeğimizi yapıp yiyebileceğimiz , ihtiyacımızı giderebileceğimiz portatif bir düzenek tercih ederim. Vw t5-t6 California araclarındaki koltuk sistemi çok hoşuma gitti , 3 lü koltuk epeyce bir mesafe arkaya öne kayıp geniş bir yatak olabiliyor , ön koltuklar arkaya dönebiliyor. Böyle bir koltuk düzenini Ford Transite uygulatsam , seyyar tekerlekli bir mutfak dolabı , seyyar bir Wc bir şekilde açılır kapanır bölmede ... Araca otomobil veya minübüs ruhsatı alıp muayeneye giderken mutfağı ve wc yi evde bırakırsam kimse bana "bu karavan" da diyemez böylelikle koltuk işletme derdinden de kurtulmuş olurum diye düşünüyorum . Böyle uygulama yapanlar var mı ? Görüşlerinizi merak ederim.
Bahsettiğiniz şekilde kullanım mümkün. Tam karşılığı olmasa da tarif ettğiniz arac kamp aracı olarak tarif edilebilir. Karavana genellikle seyahate uzun zaman ayırabilen, emekli, işini bulunduğu yerden yapabilen ya da işi gereği farklı yerlerde uzun süre ekipmanı ile kalması gereken kişiler tarafından ihtiyaç duyuluyor. Ancak son yıllarda araç yaşı nedeniyle ticari olarak kullanılamayan araçlar sayesinde bir çok doğasever ( bilhassa psa grubu araçlarda tadilat belgesi almak kolay olduğu için ) satın alarak - kendi imal ederek karavan sahibi oldu. Herkes kendi ihtiyacı doğrultusunda birşeyler ekledi. Bazı şeyler ister istemez gözümüze takılıyor. Karavanda gerçekten buna ihtiyaç var mı dediğimiz şeyler oluyor. Benim de gözüme takılan solar sistemler ve led ışıklar, özellikle elden geçirilip satışa çıkarılan karavanlar adeta pavyon gibi şerit şerit rengarenk ışıklarla donatılıyor. Yılda iki üç defa haftasonu, bir defa da yıllık izinde kullanılacak karavanlara hiç gereği olmayan kurulumlar yapılıyor. Aslında bu tarz kullanım için karavana da gerek yok ama.... Sonra esas olarak deniz araçlarında kullanılan elektrikli tuvaletler de karavanlarda kullanılmaya başlandı dolayısıyla b.k kokulu (içine ne atarsanız atın atık deposunda biriken pislikler eninde sonunda kokacak ) seyahatler yapmak mümkün oluyor. Ne de uzun yazmışım :smiley: :smiley: sadede geliyorum. Bahsettiğiniz aracı gönül rahatlığı ile yapıp kullanabilirsiniz sadece ( orijinal koltuklu değilse ) seyir esnasında arka tarafta yolcu taşımayın. Aracın karavan sayılması için aşağıdaki şartları taşıması lazım

MOTORLU KARAVAN ile ilgili Ruhsat-Plaka-Muayene-Ehliyet ve Vergi Konuları : Motor Karavan Tanımı :
Karayolları Trafik Yönetmeliği
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 18/07/1997
Yayımlandığı Resmi Gazete No: 23053 Mükerrer
MADDE 3- 2918 sayılı Kanunda ve bu Yönetmelikte kullanılan terimlerin tanımları aşağıda gösterilmiştir
d) Araç sınıfları (Ek.: 11.04.2003-25076)
5) Özel Amaçlı Taşıt: Yolcu veya yük taşımak üzere özel bir işlevi yerine getirmek için kullanılan (bunun için özel gövde düzenekleri ve/veya ekipmanları gereklidir) M, N veya O sınıfı motorlu araçtır.
5.1) Motor Karavan: En az aşağıdaki ekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan bir özel maksatlı M sınıfı araçtır.
(i) koltuklar ve masa
(ii) koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı
(iii) yemek pişirme imkanları ve
(iv) depolama/saklama imkanları
Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilmelidirler; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.
Diğer Hususlar :
Her ağırlıktaki Motorlu Karavanlar için :
a- Motorlu Karavanı tescil ettirmek (Ruhsat almak) gerekiyor.
b- Ruhsat çıkarmak için fatura ve ilgili yönetmeliklere göre düzenlenerek Makina Mühendisleri Odası ve TSE tarafından onaylanmış tadilat projesi gerekiyor.
c- MTV-Motorlu Taşıtlar Vergisi adı altında yıllık vergisi vardır.
d- Heryıl TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarına muayeneye gitmesi gerekiyor.
e- Motorlu Karavanı kullanabilmek için yüklü ağırlığı 3500 kg’a kadar(dingil sayısından bağımsız) için B sıfı ehliyet yeterli olup 3500 kg’dan ağır olanlar için C sınıfı ehliyet almanız gerekir.
ÇEKME KARAVAN ile ilgili Ruhsat-Plaka-Muayene-Ehliyet ve Vergi Konuları :
1- Çekme karavanlar için hangi ağırlıkta olursa olsun herhangibir nam altında yıllık vergi yoktur. Çekme karavanlar (römorklar) ile ilgili yıllık vergi vardır diye bir kayıt bulunamadı.
2- Yüklü ağırlığı 750 kg. kadar olan çekme karavanlar için herhangibir tescil işlemi (araç ruhsatı) ve dolayısı ile araç muayenesi yoktur.Çekmek için kullandığınız aracın plakası ve B sınıfı ehliyet ile bu karavanı çekebilirsiniz.
3- Yüklü ağırlığı 750 kg. dan fazla olan çekme karavanlar için :
a- Karavanı tescil ettirmek (Ruhsat almak) gerekiyor.
b- Ruhsat çıkarmak için fatura ve tip onay belgesi gerekiyor.
c- Tescil edildiği için karavanın kendi plakası (çeken araçtan bağımsız) oluyor.
d- Yıllık vergisi yok ancak 2 yılda bir muayeneye gitmesi gerekiyor.(Muayene uygulaması hakkında bilgi bulunamadı)
e- Bu karavanı çekebilmesi için B sıfı ehliyeti olanlar sınava girip ehliyetlerine römork çekebilir şerhi koydurması gerekiyor.Veya D sınıfı ehliyet almanız gerekir.

Bilgi olmasi icin paylasiyorum. Fuarda gorustugum Hanika karavan yetkilisi ek koltuk icin tip belgesini uc ay icinde alacaklarini belirtti. hem psa frubu araclar hem iveco icin yetkileri olacak alirlarsa.

Diger yandan bir sorum var; yapma kasada hic ek yolcu izni almis olan bir firma ornegi var mi bildiginiz ?
Sevgiler

Bilgi olmasi icin paylasiyorum. Fuarda gorustugum Hanika karavan yetkilisi ek koltuk icin tip belgesini uc ay icinde alacaklarini belirtti. hem psa frubu araclar hem iveco icin yetkileri olacak alirlarsa.

Diger yandan bir sorum var; yapma kasada hic ek yolcu izni almis olan bir firma ornegi var mi bildiginiz ?
Sevgiler
Şu an psa için nise mühendislik firmasının yetkisi var koltuk ekleme için

MAR-LX1M cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR