Motokaravan Ruhsatta Yolcu Sayisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DOKTOR63 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 533
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 148,101

Etiketler
Değerli Karavanseverler

Az önce Viya Karavan ile görüştüm ve öğrendiklerimi buraya da yazayım ki herkesin bilgisi olsun.
Viya Karavan yetkilisi önce beni çalıştıkları mühendislik firmasına yönlendirdi ve karavan ruhsatı konusunda onlardan bilgi almam gerektiğini söyledi. (sakıncası varmı bilmediğim için mühendislik firmasını yazmıyorum)
İlgili mühendislik firması ile görüştüğümde ise 4 kişilik karavan konusunda çalışmaları olduğunu, ilgili testlerin tamamlandığını ve evrak aşamasına geçtiklerini, Temmuz başına kadar işlemlerin tamamlanacağını ifade etti ancak bu konuda belgenin Viya Karavan adına çıkarıldığını ve onlar onay vermez ise başkalarına kullandıramayacağını söyledi.
Tekrar Viya Karavanı aradım ve durumu izah ettim. Karavanı kendim yapmayı düşündüğümü söyledim. Telefondaki yetkili bu belgeyi kendi karavanları için aldıklarını, bu konuda Türkiye'de ilk olduklarını ve ticari olarak sadece kendi karavanlarında kullanacaklarını ikincil firmalara ve münferit olarak kendi karavanını yapanlara bu belgeyi kullandırmayı düşünmediklerini ifade etti.

Kısacası PSA grubundaki araçlar için 1+1, 1+2, 1+3, 1+4 Seri Tadilat Belgesi Temmuz ayı itibarı ile ülkemizde kullanılmaya başlanacak. Ancak biz kullanamayacağız sanırım.

Bu konudaki prosedür nedir bilmiyorum. Bu belge bir patent gibi sadece bir firmaya ait olabilir mi yoksa
Hocam her firma bu seri tadilat çıkarabiliyor bunu çıkartırken bir araçtan vaz geçmen gerekiyor benim çalıştığım firma gibi herkese bu hizmeti sunabiliyor yada kendine saklayabiliyor
Seri tadilat yapan firma ile görüştüm dediği bir iki araç için olacak iş değil örneğin 50 -100 araç için yapılıyor öyle bir iş alırsak bu 50-100 araç aynı marka ve aynı model olacak biz bu aracın aynı marka ve aynı modelde bir eski gözden çıkaracağımız aracı bulup tadilat yapıp seri tadilat A sokuyoruz araç bu testten geçince bu araç hurdaya ayrılıyor çünkü yapılan testler aracı kullanılmaz hale getiriyor diğer 50 -100 araca yapılıyor,
Sonuç bu firmada bu belge olmayabilir başka bir firma da PSA lara yapılmış seri tadilat belgesi olabilir karavanın en çok yapıldığı illerdeki muhendislik firmaları tek tek aranabilir

Son düzenleme:

Hocam her firma bu seri tadilat çıkarabiliyor bunu çıkartırken bir araçtan vaz geçmen gerekiyor benim çalıştığım firma gibi herkese bu hizmeti sunabiliyor yada kendine saklayabiliyor
Seri tadilat yapan firma ile görüştüm dediği bir iki araç için olacak iş değil örneğin 50 -100 araç için yapılıyor öyle bir iş alırsak bu 50-100 araç aynı marka ve aynı model olacak biz bu aracın aynı marka ve aynı modelde bir eski gözden çıkaracağımız aracı bulup tadilat yapıp seri tadilat A sokuyoruz araç bu testten geçince bu araç hurdaya ayrılıyor çünkü yapılan testler aracı kullanılmaz hale getiriyor diğer 50 -100 araca yapılıyor,
Sonuç bu firmada bu belge olmayabilir başka bir firma da PSA lara yapılmış seri tadilat belgesi olabilir karavanın en çok yapıldığı illerdeki muhendislik firmaları tek tek aranabilir

Evet hocam dediğiniz gibi biraz araştırınca iş epey çetrefilli bir hal alıyor. Kalabalık bir ekip oluşmadan -ki böyle bir ekibi oluşturmak çok zor- böyle bir işe girilmez.
Ama iyi bir haber vereyim Dolphin Karavan facebook hesabından yaptığı paylaşımda PSA grubu araçlar için 4 kişilik ruhsat almaya başladığını açıklamış. Bayram tatili olduğu için sanırım henüz kendilerine ulaşamadım ama daha önce kendi karavanını yapan bizim gibi karavan severlere ruhsat işlemleri konusunda aracılık ettiğini biliyorum. Belki 4 kişilik ruhsat konusunda da yardımcı olurlar. Bilgi alır almaz buraya da yazacağım.

Hiçbir gelişme olmaz ise sizin aracınız olan Ford Transit bakmaya başlıyorum kısmetse...

bundan bir kaç ay önce 2+1 in üzerine karavan ruhsatı alınabilir mi diye sıkıntımız vardı ,şimdi bu modele olabilir mi diye konuşuyoruz bu şekilde düşününce şükrediyorum . inşallah Türkiye de karavan problemlerin hepsinin en kısa sürede çözüleceği inancım var . hak ettiği noktaya gelecektir .her yerde evimiz var
iyi bayramlar

Bende karavan dönüşüm sürecindeyim şu anda ve projelendirme için İzmir de bir karavan firması ile görüşüyorum. Bu hafta sonu gidip arka sıra koltuklar için bir iskelet taktıracağım, dönüşüme bu şekilde devam edeceğim ve sürecin sonunda 4 kişilik ruhsata kavuşmuş olmayı umut ediyorum. Gittiğim zaman detayları daha ayrıntılı olarak öğrenmiş olurum ve burada da paylaşarak karavancı dostların bilgisine sunmuş olurum inşallah...

Bende karavan dönüşüm sürecindeyim şu anda ve projelendirme için İzmir de bir karavan firması ile görüşüyorum. Bu hafta sonu gidip arka sıra koltuklar için bir iskelet taktıracağım, dönüşüme bu şekilde devam edeceğim ve sürecin sonunda 4 kişilik ruhsata kavuşmuş olmayı umut ediyorum. Gittiğim zaman detayları daha ayrıntılı olarak öğrenmiş olurum ve burada da paylaşarak karavancı dostların bilgisine sunmuş olurum inşallah...
Sizden gelecek bilgileri sabırsızlıkla bekliyoruz. Kolay gelsin.

Slm arkadaslar buradaki sizlergibi hayalin pesinden kosan biri olarak sizlerden yardim istiyorum. Biz 6 kisilik ayleyiz ve kendi motokaravanimizi yapmak istiyoruz.
Size sorum 6 kisilik motokaravan ruhsati almam mumkunmu? Simden cok tesekurler.

Yukarıda daha önce karavana koltuk ekleme konusundan bahsetmiştim. Geçtiğimiz haftasonu İzmir'deydim. Karavanıma arka koltuk için gerekli iskeleti taktırdım. Gerekli seri tadilat belgesini aldım 3+1 şeklinde. Artık karavanı tamamlayıp vizeye sokmak dışında bir resmi işlem kalmadı. Yani artık 4 kişilik ruhsat alabiliyoruz.

Marka vermem doğru mu bilmiyorum (eğer sorun olacaksa moderatör mesajımı düzenleyebilir) ama ben koltuk iskeleti ile ilgili işlemleri Dolphin Karavan da yaptırdım. Evrakları da onlar Nise Mühendislik firmasına hazırlattılar. Halihazırda karavanı olanlara da gerekli tadilat işlemlerini yapıyorlar sanırım. Bilginiz olsun...

Yukarıda daha önce karavana koltuk ekleme konusundan bahsetmiştim. Geçtiğimiz haftasonu İzmir'deydim. Karavanıma arka koltuk için gerekli iskeleti taktırdım. Gerekli seri tadilat belgesini aldım 3+1 şeklinde. Artık karavanı tamamlayıp vizeye sokmak dışında bir resmi işlem kalmadı. Yani artık 4 kişilik ruhsat alabiliyoruz.

Marka vermem doğru mu bilmiyorum (eğer sorun olacaksa moderatör mesajımı düzenleyebilir) ama ben koltuk iskeleti ile ilgili işlemleri Dolphin Karavan da yaptırdım. Evrakları da onlar Nise Mühendislik firmasına hazırlattılar. Halihazırda karavanı olanlara da gerekli tadilat işlemlerini yapıyorlar sanırım. Bilginiz olsun...
ne kadar bir ücret ödediniz bu işlemlere ?

Allah kolaylik versin size. Siteyi tariyorum Okuyorum anlamaya calisiyorum ama net bir cevap bulamadim. 6 kisilik motokaravan yapabilinirmi? Ve hangi aracla olabirir.
Tessekurler

Allah kolaylik versin size. Siteyi tariyorum Okuyorum anlamaya calisiyorum ama net bir cevap bulamadim. 6 kisilik motokaravan yapabilinirmi? Ve hangi aracla olabirir.
Tessekurler

PSA grubu araclarda seri tadilat belgesi yeni yeni alınıyor Nise mühendislik izmir i arayıp 6 kişilik durumunu sorabilirsiniz.
Birde forumda Doktor63 Ford Transit 350 ED marka model aracı karavana dönüştürdüğü sirada bende araştırmış ve o marka arac icin bir muhendislik firmasiyla görüşmüştüm
O model arac icin seri tadilat belgesi oldugunu soylemislerdi ama kac koltuga kadar oldugunu sorman lazım. Transitte 6 mümkün olabilir ama 6 koltukla yasam alani nasil organize edilir onu da iyi planlaman gerekir sanırım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR