Motokaravan Ruhsat Panelvan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mbinmar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 90
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 53,605
Hususi araclari da kantara sokuyorlar mi? Yilda 1 icini sokup bosaltmak benim icin sikinti degil. Sorun trafikte araca uygulanacak ceza

Etiketler
Ruhsatta Kamyonet Yazan Her Araca "K" Belgesi Alınmalımı...
MADDE 1– 25/2/2004 tarihli ve 25384 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 2 nci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
"Aşağıdaki taşıtlarla yapılan taşımalar bu Yönetmeliğin kapsamı dışındadır.
a) Özel otomobillerle ve bunların römorklarıyla yapılan taşımalar.
b) Genel ve katma bütçeli dairelerle, il özel idareleri, belediyeler, üniversiteler ve kamu iktisadi teşebbüslerine ait taşıtlarla yapılan ticari olmayan taşımalar.
c) Türk Silahlı Kuvvetlerine ait motorlu taşıt ve bunların römorkları ile yapılan taşımalar.
ç) Lastik tekerlekli traktörlerle çekilen römorklarla yapılan taşımalar.
d) Gerçek kişiler adına hususi olarak kayıt ve tescil edilmiş kamyonet cinsi taşıtlarla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar."

kamyonet ile kantara girdiniz yükünüz varsa ticari amaçla taşımadığınızı ispat etmeniz gerekir .aracı karavana dönüştürmüşseniz sıkıntı yok zaten.fakat kamyonet inizde yük var size ait olduğunu ispat edemediniz o zaman ödemek zorunda kalacağınız ceza katlanır çift ceza yersiniz.

Bir açıklama yapayım.Önce şunu söyliyeyim:
1-Kantar görevlilerinin bütün araçları kantara sokup kontrol etmeye hakları vardır benim aracım minicik otomobil diyerek itiraz edemezsiniz.
2-Aracınızın ruhsatta yazan cinsi ne olursa olsun (karavan dahil) şayet araç içinde kontrol görevlilerine göre "TİCARİ MAL" kabul edecekleri her hangi bir şey varsa ki MİKTARIDA ÖNEMLİ DEĞİL ve veya o eşyaya GİZLİ NAKLİYE yapıyorsunuz derlerse başınız epey ağrır.Dikkatli olun.
Kırıkkale şehri çıkışında rampanın tam başında Kantar istasyonu var geçen sene yani 2016 senesinde normal bir şekilde kantara girdim aracı kontrol edeceğiz dediler elbette dedim Piknik sepeti türü çantanın içindeki tabak çanak çay bardaklarının yanında günlük kullanımım için gerekli olan 6 adet çatal ve 6 adet kaşık için TİCARİ MALDIR gerekçesi ile zabıt tutmaya kalkıştılar başladım gülmeye.Sayın ilgili vede bilgili kişi dedim bak karı koca bu araç ile geziyoruz yemeğimizi kendimiz yapıyoruz,arabamızın içinde yiyoruz çatal lazım kaşık lazım eee dediler ama siz iki kişisiniz burada 6 şar adet var neden fazla taşıyorsunuz? gülmemi kesip hemen ciddi ciddi dedim ki bana tek kaşık satan bir dükkan gösterin gidip oradan alayım. Durdular durdular ruhsatı geri verip gidebilirsiniz dediler.Şaka değildir gerçek yaşanmış kantar maceralarından biridir.
Yukarıda yazmıştım arabadaki malı ticari yük saymasınlar diye hediye paketlerine bölüyorum

ötv sigorta vergi de
1: 5 yıl dan genç 2012-2017 arası model bir aracı karavana dönüştürürseniz % 120 ötv ödersiniz .5 yıl dan büyüklerde ötv yok
2:motorlu taşıtlar vergisi değişmiyor aynı
3:zorunlu trafik sigortası kamyonete göre ilk yıl 1090 tl fazla, ikinci yıl 925 ,4. yıl 598 tl fazla ödüyorsunuz ve bu şekilde gidiyor. fakat değer
sonuç olarak otomabil den daha az ödeömemiz gereken sigortayı özel amaçlı taşıt altında ambulans çekici gibi araçlarla aynı ödüyoruz düzeltilmesi umudu ile

.
@bartek , ÖTV yi şöyle açıklamışdı...

" Ticari araçların ötv si düşük. Örneğin;Panelvanların % 10, camlı vanların % 15.
Otomobillerin ise 1600 cc ye kadar % 45,1600-2000 cc arası % 90, 2000-2500 cc arası % 145.

(Oranlarda yanılıyor olabilirim ama seviyesi bu düzeylerde)
Ticari araç alırsan ve 5 sene içerisinde karavana dönüştürürsen araç artık otomobil sınıfına geçti kabul ediliyor ve aradaki fark alınıyor. Örneğin 2200 cc panelvan karavan dönüştürülmüş ise 145-10 = 135 % ek fiyat geliyor.
Hükümetler zaten ticari araç alıp özelde kullananlara sınırlama getirmeye çalışıyor. Bir de karavan açığı istemezler . "

Herşeyimiz dört dörtlük olsun,polisle ,jandarma trafikle,kantar görevlileriyle muhatap olmayalım diyoruz ama bu bence mümkün değil.Adamlar zaten yazmak isterlerse bir şey bulurlar.1+1 yada 2+1 karavan ruhsatı alanlar 5-6 kişi tatile çıkıyorlar,arkada yasak olmasına rağmen 2-3 kişi taşıyorlar.Yeter ki çok aleni şekilde ticari sayılabilecek faaliyette bulunmayalım. Ben de minibüsüme karavan ruhsatı almalımıyım diye konu açmıştım.Forumda pek ilgilenen olmadı,ben de kendi araştırmamı bizzat jandarma trafik ve polislerle yaptım.Hepsinin dediği şu:hususi ruhsat alıp ticaret yapmazsan bir şey olmaz.Ben de koltuk eksiltip kendime yatacak,yemek yiyecek yer açıp yoluma devam edicem.Bir terslik olursa koltuk sayısını ruhsata işletmediğim için yazıcakları ceza 95 tl imiş.

Bende panel van alıp arkaya yatak bölmesi , altını depo yapıp portatif wc duş dışarda seyyar kullanmak mutfak dışarda seyyar olacak şekilde planlıyorum muaneye giderken sadece yatak bölmesinin iskeleti ve depo görünmeyecek şekilde kalacak gidersem sıkıntı yaşarmıyım seyir halindeyken kantarlarda falan sorun yaşarmıyım

Herkese merhaba, kendi çabamla iveco aracımı karavana dönüştürdüm, ruhsat işlemlerine başlayacağım ama görüştüğüm bir kaç mühendis, güneş panellerinin sıkıntı çıkardığını onların sökülüp tse ye gidilmesi gerektiğini söyledi, bu konuda bilgisi olan aynısı sorunu yaşayan çözüm bulan birileri varsa çözüm fikirlerini paylaşabilirlerse çok sevinirim.
Şimdiden teşekkürler herkese

Bu araç ülkemizde nasıl karşılanır ve nerede yaptırabilirim? Yerli üretim olmasını isterim

1

2

Herkese merhaba
20 yıllık çadır kamp deneyiminden sonra bizde ailecek motokaravan sahibi olmak için kolları sıvadık. Fakat ülkemizde motokaravan sahibi olmanın vergi ve sigortadan dolayı çok masraflı olduğundan işin üç kağıdı demeyelim ama kurnazlığına kaçmak zorunda kalacağız gibi duruyor. Yıl içerisinde de yaz mevsiminde 30 gün, kış mevsiminde de 15 gün bu aracı tatil ve gezi için kullanabileceğiz. Amacımız panelvanı alarak mutfak yatak ve wc yi portatif halde kullanacağımız bir vaziyete getirmek. Yıllardır da binek aracımda taşıdığım portatif mutfak wc ve yataklarımı daha geniş bir araca geçirmeye ne kadar kurnazlık denilirse tabii. şimdi siz değerli abi ve deneyimli arkadaşlarımdan yardım isteyeceğim konular şunlar. Sizlerde yardımcı olursanız bizde kendimize göre bir yol haritası belirlemek istiyoruz. Şimdiden herkese teşekkür ederiz;

1- Panelvan araca sadece izolasyon yaptırmak ve birkaç havalandırma camı açtırmak ruhsata işletmemek sorun olur mu?
2- Ruhsata işletsem vergi ve sigortalar gene de değişir mi?
3- Panelvan değilde camlı van alsam ve koltukları söksem ruhsat, vergi, sigorta ve polis deneteimlerinde ne gibi sorunlar ile karşılaşabilirim.
4- Kendi imal ettiğim tüm ekipman portatif mutfak, wc yatak ve eşya dolapları (araç içerisinde sabit herhangi bir elektrik, su ve gaz tesisatı olmayacak) taşırken polis denetiminde ne gibi sorunlar olabilir?

(Bu arada almak istediğimiz araç Mercedes Sprinter, VW Crafter veya PMA grubundan büyük bir araç)

@senerkur ben bu yaz transporter içinde yattım. Arkadaki tekli koltuğu söküp ikilinin arkasına mdf den basit bir yatak zemini yaptım. Şimdi tesisat da çekiyorum. Dolap da yapıyorum. Evye ve ocak koymayacağım ama onun dışındaki herşeyi yapacağım. Hatta gazlı portatif Ocak bile alınabilir kampa giderken. Yolda durduran polis hiç içerde ne bar diye bakmıyor. Hatta bir çok polise örnek resim göstererek “ ben arabamı böyle yapıcam trafikte sıkıntı yaşar mıyım?” Dediğimde çok güzel olur ya dediler. Muayene istasyonuna sorduğumda “ biz koltuk sayısına ve emniyet kemerine bakıyoruz, dolap falan bizi ilgilendirmez” cevabını aldım.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Herkese merhaba
20 yıllık çadır kamp deneyiminden sonra bizde ailecek motokaravan sahibi olmak için kolları sıvadık. Fakat ülkemizde motokaravan sahibi olmanın vergi ve sigortadan dolayı çok masraflı olduğundan işin üç kağıdı demeyelim ama kurnazlığına kaçmak zorunda kalacağız gibi duruyor. Yıl içerisinde de yaz mevsiminde 30 gün, kış mevsiminde de 15 gün bu aracı tatil ve gezi için kullanabileceğiz. Amacımız panelvanı alarak mutfak yatak ve wc yi portatif halde kullanacağımız bir vaziyete getirmek. Yıllardır da binek aracımda taşıdığım portatif mutfak wc ve yataklarımı daha geniş bir araca geçirmeye ne kadar kurnazlık denilirse tabii. şimdi siz değerli abi ve deneyimli arkadaşlarımdan yardım isteyeceğim konular şunlar. Sizlerde yardımcı olursanız bizde kendimize göre bir yol haritası belirlemek istiyoruz. Şimdiden herkese teşekkür ederiz;

1- Panelvan araca sadece izolasyon yaptırmak ve birkaç havalandırma camı açtırmak ruhsata işletmemek sorun olur mu?
2- Ruhsata işletsem vergi ve sigortalar gene de değişir mi?
3- Panelvan değilde camlı van alsam ve koltukları söksem ruhsat, vergi, sigorta ve polis deneteimlerinde ne gibi sorunlar ile karşılaşabilirim.
4- Kendi imal ettiğim tüm ekipman portatif mutfak, wc yatak ve eşya dolapları (araç içerisinde sabit herhangi bir elektrik, su ve gaz tesisatı olmayacak) taşırken polis denetiminde ne gibi sorunlar olabilir?

(Bu arada almak istediğimiz araç Mercedes Sprinter, VW Crafter veya PMA grubundan büyük bir araç)
Cam açtırmak ruhsata işletmeyi gerektirir.portatif malzemeler sorun yaratmaz.polislerin baktığı şey koltuk sayısı,ticari mal taşıyıp taşımadığınız.Size tavsiyem camlı Van alın keyfinize bakın

Cam açtırmak ruhsata işletmeyi gerektirir.portatif malzemeler sorun yaratmaz.polislerin baktığı şey koltuk sayısı,ticari mal taşıyıp taşımadığınız.Size tavsiyem camlı Van alın keyfinize bakın
Tavsiye ve ilginiz için teşekkür ederim. Bilgili olduğunuzu düşünerek soruyorum;
tavan ve yanlara acilir kapanir (karavan cami diyeyim) havalandırma açtırmak ruhsata işletmekte vergi ve sigorta acısından çok külfet getirirmi?

Cam açtırmanın vergi ve sigorta ile bir alakası yok ki!Siz yine kamyonet vergisi ve sigortası ödeyeceksiniz.

Cam açtırmanın vergi ve sigorta ile bir alakası yok ki!Siz yine kamyonet vergisi ve sigortası ödeyeceksiniz.
Ornek : 2012 camsız bir panelvan a sunroof ve yanlara 2 açılır kapanır cam taktirsam sonra emniyete gidip ben bunları yaptım ruhsatına işleyin desem sadece ruhsata işleyip araç tipinde değişiklik olmuyor mu?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri