Motokaravan Ruhsat Panelvan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mbinmar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 90
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 53,540
Yanlış anlamaları önlemek için iki noktaya biraz açıklık getirmek istiyorum. Norveç’in dar ve virajlı yolları tatil aylarında çekme karavanla doludur. Çekme karavan aşırı yüklenmemişse, yük dağılımı dengeliyse ve çekici araç çekme karavanı zorlanmadan çekebilecek güçteyse rahatça yolculuk yapabilirsiniz. Çekme karavanla uzun yola çıkmadan önce geri geri gitmeyi mutlaka öğrenmek lazım. Bu o kadar zor değil. Aşağıdaki videoya bakarken, lisanı anlamayanların ön tekerlerin hareketlerini gözden kaçırmamaları iyi olur. Forumda çekme karavanı olan bir arkadaş benzer bir video yapabilse çok faydalı olur. Deneyimli birisinin yardımı ile kolay öğrenebilecek bir durum.
Münübüs olduktan sonra(motor güçlü zaten) yol tutuşu olur . Yokuşlarda problem olmaz. Gemiye binsen çanakkale de ancak olur . karadan ise daha ucuza olur. Çok sıkıştın bırak otoparka istediğin yere günlük olarak git.

Etiketler
Şimdi netleşmek için soruyorum... Ben yeni T5 Yüksek Tavan Panelvan bir araç aldım. Amacım karavan yapmak. 820 TL Trafik Sigortası tuttu. Tahmini olarak da vergisi 600-700 TL civarı. Şimdi ben bu aracı karavan yaptığımda Trafik Sigortası 4000-5000 bin mi olacak???? Artı olarak vergisi de mi artacak??? :mad:

Bana net olarak cevap verebilecek bir kişiyi bekliyorum. Aksi halde bu gece uyku yok bana demektir...

Gökhan abi karavan yaparsanız sigorta alıp basını gidiyor.
Şimdi iyi geceler de yazmamayız artık uykunu kaçırdık kusura bakma
Özel şirketlerin yüzünden bu zorunlu sigorta yı rant işine bindirmişler yoksa karavanlardan kaçı trafik kazası na karışmış en yüksek pirim çıkarıyorlar birilerinin el atması lazım yoksa gönlümüze zevkimiz e göre karavanımız olamayacak

Son düzenleme:

Şimdi netleşmek için soruyorum... Ben yeni T5 Yüksek Tavan Panelvan bir araç aldım. Amacım karavan yapmak. 820 TL Trafik Sigortası tuttu. Tahmini olarak da vergisi 600-700 TL civarı. Şimdi ben bu aracı karavan yaptığımda Trafik Sigortası 4000-5000 bin mi olacak???? Artı olarak vergisi de mi artacak??? :mad:

Bana net olarak cevap verebilecek bir kişiyi bekliyorum. Aksi halde bu gece uyku yok bana demektir...
Vergi değişmiyor. Sigorta malesef 6_7 kat artıyor. İstersen sigırtacına araç bilgilerini ver kamyonet yerine kamp taşıdı girsin ben araç olmadan hesaplattım 1200 den 7800 e çıktı
Sonucu paylaşırsan sevinirim

Vergi değişmiyor. Sigorta malesef 6_7 kat artıyor. İstersen sigırtacına araç bilgilerini ver kamyonet yerine kamp taşıdı girsin ben araç olmadan hesaplattım 1200 den 7800 e çıktı
Sonucu paylaşırsan sevinirim

Yarın ilk işim bu olacak. Ve bilgi alır almaz da burada paylaşacağım... Benim bildiğim sadece trafik sigortası iki kat artıyormuş...

benim de açmak istediğim bir konu idi, açılmışını buldum sevindim

konuyu açan arkadaşın da dediği gibi bir panelvan almak

içine

laminant döşeme

taşınır klima ( sıcak hava çıkışı için alttan kesme)

220 elektrik ( sadece klima kullanmak ) için

1 adet çek yat

1 veya 2 adet havalandırma açtırmak ( ya da orjinal camlarına sineklik takmak) olur mu ? bilmiyorum tabii

soru/1 muayene de problem olur mu?

soru/2 denetleme de problem olur mu?

wc portatif olacak , su tesisatı olmayacak,dolaplar olmayacak,duş bölümü olmayacak,ocak olmayacak

yani sadece kampingler de kullanılacak ( uyku bazında)

lütfen deneyimli ve bilgili katılımcıların aydınlatması dileğim ile sevgiler..

Son düzenleme:

Çekyat sabit veya sabitlenmiş olursa denetimden geçmez . Ev eşyası gibi olan çekyat geçer . Sorarlarsa yazlığa eşya götürüyorum dersin . Diğerleri hem muayeneden hem denetimden geçer.
Karavan görünümü vercek bir durum yoktur .

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çekyat sabit veya sabitlenmiş olursa denetimden geçmez . Ev eşyası gibi olan çekyat geçer . Sorarlarsa yazlığa eşya götürüyorum dersin . Diğerleri hem muayeneden hem denetimden geçer.
Karavan görünümü vercek bir durum yoktur .

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ben de öyle tahmin ettim ama yine de sormak istedim ..böylelik ile iç ferahlık daha fazla olacak ...teşekkürler

Panelvanin bence uc problemi var;
1- Arka bolmeye gecis yok
2- Cam acma yok
3- Yol istasyonlarina ugrama zorunlulugu

1/ arka bölmeye geçilmez ise ne olur ? tehlike anında en arka kapı açılabilecek durumda

2/ imalathaneler gayet güzel cam açıyorlar

3/ istasyonlara uğrama zorunluluğu nedir? kanun metnin de böyle bir mevzuat mı var?

Panelvan dediğimiz kapalı saç kasa kamyonetlerin bütün yol kenarı denetleme istasyonlarına (kısaca kantar diyoruz) girip kontrol edilme mecburiyeti vardır.
Gelelim arkaya geçilememeye:Bu dert değilki ben seneler evvel bu çelik levha bölmeyi vidalarından söküp arabadan çıkardım.Vizelerde kimsenin ne sorduğu var nede öyle bir parçanın varlığını hatırlıyorlar.
Cam açma durumunun hukuksal durumunu bilmiyorum,benim araçta her yer kapalı.

Panelvan dediğimiz kapalı saç kasa kamyonetlerin bütün yol kenarı denetleme istasyonlarına (kısaca kantar diyoruz) girip kontrol edilme mecburiyeti vardır.
Gelelim arkaya geçilememeye:Bu dert değilki ben seneler evvel bu çelik levha bölmeyi vidalarından söküp arabadan çıkardım.Vizelerde kimsenin ne sorduğu var nede öyle bir parçanın varlığını hatırlıyorlar.
Cam açma durumunun hukuksal durumunu bilmiyorum,benim araçta her yer kapalı.

teşekkürler

sayın karaca35 ben sızın yerınızde olsam panelvan deyılde multıx 5+1 veya 4+1arac alırım arka tarafın ılk bolmesı cam ıkıncı bolmesı kapalı kamp durumunda 2 cı sıra koltukları katlar veya sokersınız en karkaya yanlama dolap yaparsınız ıcerısını kullanır ust tarafınıdaacılır seyar sunger kaplar gunduz koltuk aksam acılır yatak yaparsınız tuvde sokersınız baska zaman sorun olmaz

sayın karaca35 ben sızın yerınızde olsam panelvan deyılde multıx 5+1 veya 4+1arac alırım arka tarafın ılk bolmesı cam ıkıncı bolmesı kapalı kamp durumunda 2 cı sıra koltukları katlar veya sokersınız en karkaya yanlama dolap yaparsınız ıcerısını kullanır ust tarafınıdaacılır seyar sunger kaplar gunduz koltuk aksam acılır yatak yaparsınız tuvde sokersınız baska zaman sorun olmaz

araç markası söyleyebilir misiniz? tşk

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR