Motokaravan Ruhsat Panelvan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mbinmar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 90
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 53,658
Bu yatak. Üzerine şişme yatak koyup kullandım hiç sorun çıkarmadı.
E5d566c4fc121419ae58160a4dbbd197

Bu koltuğun yeni yeri. Caravelle deki gibi orta kısımda.
23e5c726b9f24dde7f0a82d3d118b6f8

Bunlar da yapacağım dolabın kalıbı.
7ed73ef011e07372c12d4a5758beb67d

6d73aea82866b6f9fea778eef1e78c8c

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Etiketler

Bu yatak. Üzerine şişme yatak koyup kullandım hiç sorun çıkarmadı.
E5d566c4fc121419ae58160a4dbbd197

Bu koltuğun yeni yeri. Caravelle deki gibi orta kısımda.
23e5c726b9f24dde7f0a82d3d118b6f8

Bunlar da yapacağım dolabın kalıbı.
7ed73ef011e07372c12d4a5758beb67d

6d73aea82866b6f9fea778eef1e78c8c

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
kartonlardan şablon yapmak fikri süper olmuş
aracın kaç model ve ruhsatta ne olarak geçiyor ?

Herkese merhaba
20 yıllık çadır kamp deneyiminden sonra bizde ailecek motokaravan sahibi olmak için kolları sıvadık. Fakat ülkemizde motokaravan sahibi olmanın vergi ve sigortadan dolayı çok masraflı olduğundan işin üç kağıdı demeyelim ama kurnazlığına kaçmak zorunda kalacağız gibi duruyor. Yıl içerisinde de yaz mevsiminde 30 gün, kış mevsiminde de 15 gün bu aracı tatil ve gezi için kullanabileceğiz. Amacımız panelvanı alarak mutfak yatak ve wc yi portatif halde kullanacağımız bir vaziyete getirmek. Yıllardır da binek aracımda taşıdığım portatif mutfak wc ve yataklarımı daha geniş bir araca geçirmeye ne kadar kurnazlık denilirse tabii. şimdi siz değerli abi ve deneyimli arkadaşlarımdan yardım isteyeceğim konular şunlar. Sizlerde yardımcı olursanız bizde kendimize göre bir yol haritası belirlemek istiyoruz. Şimdiden herkese teşekkür ederiz;

1- Panelvan araca sadece izolasyon yaptırmak ve birkaç havalandırma camı açtırmak ruhsata işletmemek sorun olur mu?
2- Ruhsata işletsem vergi ve sigortalar gene de değişir mi?
3- Panelvan değilde camlı van alsam ve koltukları söksem ruhsat, vergi, sigorta ve polis deneteimlerinde ne gibi sorunlar ile karşılaşabilirim.
4- Kendi imal ettiğim tüm ekipman portatif mutfak, wc yatak ve eşya dolapları (araç içerisinde sabit herhangi bir elektrik, su ve gaz tesisatı olmayacak) taşırken polis denetiminde ne gibi sorunlar olabilir?

(Bu arada almak istediğimiz araç Mercedes Sprinter, VW Crafter veya PMA grubundan büyük bir araç)
1 tavan izolasyonu önemli kaplamayı kendin çıkarıp yapabilirsin yoksa hamam gibi olur içi tavan havalandırma takmada problem yok zaten ruhsatla alakası yok tercihen camlı van alın hem yolcu hem yük konusunda polisin eline çok daha az koz verirsiniz 5+1 7+1 şeklinde
devlete ben bunu kuralına uygun yapmak istiyorum dediğiniz her konuda durmadan vergi ceza çıkartır zaten yolda ceza kesmek isteyen eninde sonunda kesecek birşey bulur
aile olacağın için TR de çok üzerine düşülmez tecrübelerle sabittir içinde aile olan arabayı bile polis pek durdurmaz biz bekarların hiç şansı yoktur :smiley:

vw grubundan mümkün olduğunca uzak durun başınız dertten kurtulmaz psa grubu araçlar iyidir ama işçilikleri zordur biz tamirciler şeytan görmüş gibi oluruz sprinter hem kibar hem seri hem sürüş olarak rahattır 903 kasa sprinterlar ideal araçlardır
iyi yolculuklar

sayın arkadaşlar,
motokaravanlarda uygulanan bu ÖTV değerini indirmek veya bir çözüm bulmak için çalışma yapan yok mu
artık buna da bir düzenleme gerekmiyor mu ortak bir çalışma yapalım

teşekkür ederim bu konuda kimse rahatsız değil galiba, benim anlamadığım bir nokta var herhangi bir panelvan alıyorsunuz bunun içini TSE veya herhangibir otoriteye karşı istenilen şartnameye uygun ruhsat çıkartıyorsunuz. .emniyet ve konfor benim de isteklerim Ama devlet bürokrasi olarak bunun neyini lüks görüyor. denizdeki yatlar kontralar benim karavanımdan daha mı kötü acaba. bu ÖTV durumu neye göre bir bürokrat arkadaşım açıklarsa çok mutlu olurum.

Bazı satılık karavan ilanlarında mobil ofis ruhsatlı diye bir ifade gördüm, acaba bu ruhsat işinin bir açık kapısımıdır?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri