Motokaravan Olarak VW Grubu Araçlar Hakkında Herşey

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan warsoul Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 434
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 241,424

Etiketler
Ynt: Motokaravan Olarak Vw Grubu Araçlar Hakkında Herşey

Facebooktan ekledim, ordan daha zahmetsiz olur sanırım.

Tayfun Bey facebooktan yazmıştım ancak meşgul olduğunuz için yanıtlayamamıştınız. Facebook'u kapattım. Bu yüzden soruları burdan yanıtlar mısınız? Böylece başkalarına da faydası dokunur belki.

1) t2'nin çok fazla yaktığını ve lpgnin de çözüm olmadığını söylemiştiniz. Hava soğutmalı motorda lpg kullanmak tamamen sağlıksız ve tehlikeli mi? Tehlikeli değil ise lpg ile kullanımda ne kadarlık bir performans kaybı olur?

2) 1600cclik kamlumbağalar yokuşta rampada vs. yürüyor ve güven veriyor. T2lerde rampada hafif eğimli yolda sıkıntı olur mu? Yani tabi araçtan çok iyi bir performans beklenemez ama kaplumbağa kadar güven verir mi?

Tayfun Bey facebooktan yazmıştım ancak meşgul olduğunuz için yanıtlayamamıştınız. Facebook'u kapattım. Bu yüzden soruları burdan yanıtlar mısınız? Böylece başkalarına da faydası dokunur belki.

1) t2'nin çok fazla yaktığını ve lpgnin de çözüm olmadığını söylemiştiniz. Hava soğutmalı motorda lpg kullanmak tamamen sağlıksız ve tehlikeli mi? Tehlikeli değil ise lpg ile kullanımda ne kadarlık bir performans kaybı olur?

2) 1600cclik kamlumbağalar yokuşta rampada vs. yürüyor ve güven veriyor. T2lerde rampada hafif eğimli yolda sıkıntı olur mu? Yani tabi araçtan çok iyi bir performans beklenemez ama kaplumbağa kadar güven verir mi?
Merhaba cevap gelmemiş ben yinede söyliyim değerli dostlara..
Söylediğiniz araçlar boxer tip motora sahiptirler ve motorlara LPG taktırmanız tasarruf sağlar fakat hem motor ömrünüzü hemde hızınızı etkiler..Bu denli yaşlı araçlara LPG takmayın derim..
Motor olaylarıda çok farklıdır..t2ler minibüs motoru 1.6 1.8 2.0 motor olarak var performansta ona göre gidiyor Ve piston çeşitleride var..Araç sizi üzmez yeter ki bakımını yapturun..

GT-I9060 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Uzun zamandır yazmamışım; Konu nereden karşıma çıktı farkında bile değilim. Yıllardın Dizel T3 Westfalia kullanıyorum. Onbinlerce kilometre yaptım. Oynanmamış ve bakımlı bir araç ile her yere gidersiniz. T3 ; Dizel se + Hidrolik direksiyon ise 2. bir araca bile gerek duymazsınız. Benim eşim İstanbulda binek olarak T3 Kullanıyor; Halinden de gayet memnun; T3 Joker bence ; her aracın yerine geçiyor işte :smiley:

Herkese merhabalar.

Foruma bugün üye oldum, ismim Burak.

Başlık altında işime yarar çokca bilgi vardı, bunun için katkı sunmuş herkese teşekkür ederim. T3 hastalığı bulunan biriyim ve yakın zamanda (en geç yıl sonuna kadar) bir T3 satın almayı düşünüyorum. Ancak bu araçlara dair bilgim kısıtlı, bugün vakit buldum ve uzun uzun yerli-yabancı kaynakları elimden geldiğince okumaya çalıştım. En son bu sayfada son satıra geldik :smiley:

Aracı kullanım amacım kamp olacak. Haftasonları ve belki yaz mevsimlerinde 10 günlük periyotlarda kullanılacak, binek araca sahibim bu sebeple günlük kullanım söz konusu değil. Uzuun uzun yıllar bende kalacağını düşünüyorum aracın, bu sebeple uzun vadede maliyet problem değil, çünkü satmak gibi bir amacım öngörülemeyecek acil durumlar haricinde söz konusu değil. İlle de T3 istiyorum onu belirteyim, kişisel hayranlık :smiley:

1- T3 konusunda satın alırken neye dikkat etmem gerektiğini bilenler yardımcı olabilirler mi? Yabancı forumlarda kaporta çürüklerinin üzerinde özellikle durulmuş, farkına kolaylıkla bakarak varabileceğim başka hassas noktalar var mıdır? Özellikle dizel-benzinli seçeneklerini soracağım, çünkü başlık altında 1.6 TD kullananlar memnuniyet belirtmişler ama benzin-dizel ikileminde kesin bir yargı belirtilmemiş. Beklentimiz elbette verimlilik, reliability (sürdürülebilirlik, uzun servis ömrü, dayanıklılık, uzun ömür vs de denebilir, tam anlamıyla anlatamazsam diyerek yabancı kelime kullandım.)

2- Karavan gibi bir amacım yok, araç kamp amaçlı kullanılacak bu sebeple araç içi yatak, wc ve duş olmayacak. Ancak araç içinde temiz-pis su devirdaimi, küçük bir buzdolabı, yine küçük bir ocak ve yemek için masa ihtiyacı söz konusu olacak sanıyorum. Bu durum, aracın tescili için engel teşkil eder mi? Bu başlık altında çokca karavan-kamyonet ruhsatı, sigortası vs cümleler gördüğüm için soruyorum. Eğer ekstra tescil gerekirse, bunu yaptırmak çokca zaman ve para kaybına sebep olur mu? Planlarımı gözden geçirmem gerekebilir.

Forum indeksi gerçekten çok geniş ve kalabalıktı, bu sebeple bu soruların cevapları varsa da arayıp bulamamış olabilirim. Ya da, sorumu yanlış başlık altında sormuş olabilirim bu sebeplerle peşinen özür dilerim.

Bilgi edinebileceğim alternatif site, makale, pdf tarzı linklere de yönlendirebilirseniz sevinirim. İngilizce seviyem iyi.

Forum kullanıcılarına da teşekkürler, gerçekten ciddi bir kaynak birikmiş. Bilgi alabildiğim tek yerli site burası idi.

Merhaba adaş,
Mesaj yazılalı 1 ay olmuş ama olsun..
Bende bir T3 karavan kullanıcısıyım. Bu benim 2. T3 'üm. Kendimce tavsiyelerde bulunabilirim sadece.
Kaporta ve taban önemli evet, çürük olmazsa rahat edersin. Ama ufak tefek kusurlar halledilir öyle çokta dert değil.
Bence motor daha tehlikeli. İmkanın ve tanıdığın varsa bir vw ustasına göster mutlaka. Yoksa uzunca bir tur at araçla. Özellikle yokuşta deviri düşür ve neler oluyor bir bak. Araba yığılıp kalacak mı? yoksa kalkıp devam edecek mi?
Sen aracın yanına gittiğinde araç çalışıyor muydu? yoksa seninle beraber mi kontak basıldı? Bu numara motorsikletlerde de çok yapılır. Motor soğukken ateşleme sorunları varsa. Sen gelmeden önce motor ısıtılır ya da çalışır tutulur ki tekrar marş bastığında tık çalışsın.
benzinli - dizel bence çok det değil. zatan kaldıki herşeyi içinen sinen bir araç bulduktan sonra benzinliydi dizeldi çok dert etme bence. He genel kanı olarak 1.9 td olan kare farlar daha dayanıklı hatta şu anda adana'da satılık var bir tane forumdan bir arkadaş toplamıştı bence başarılı.
Alacağın aracın, bütün düğmelerini tek tek çalıştır.Kurcala, bütün kapıları aç kapat, kilitle aç. Çalışmayan ve eksik yerler bir bir ortaya çıkacaktır. Sahibi her dokunduğun yerde kıvırmaya başlıyorsa( ya o gçen gün bozuldu, ya onun sigortası atık 5 tl işi var.. gibi) bence uzaklaş ya da aracın fiyatı makulse ve gözün bu noksanları kendi başına yapmayı göze alıyorsa sorun yok demektir. Mesela ben aracımı aldığımda 1 sis farı, silecek fiskiye motoru, çakmaklık, korna arızalıydı. Hepsini kendim söktüm tamir ettim veya değiştirdim.
Şehir belirtmemişsin. Ben kocaeli'deyim. yakınsan elimden geldiğince yardım ederim.

Merhaba adaş,
Mesaj yazılalı 1 ay olmuş ama olsun..
Bende bir T3 karavan kullanıcısıyım. Bu benim 2. T3 'üm. Kendimce tavsiyelerde bulunabilirim sadece.
Kaporta ve taban önemli evet, çürük olmazsa rahat edersin. Ama ufak tefek kusurlar halledilir öyle çokta dert değil.
Bence motor daha tehlikeli. İmkanın ve tanıdığın varsa bir vw ustasına göster mutlaka. Yoksa uzunca bir tur at araçla. Özellikle yokuşta deviri düşür ve neler oluyor bir bak. Araba yığılıp kalacak mı? yoksa kalkıp devam edecek mi?
Sen aracın yanına gittiğinde araç çalışıyor muydu? yoksa seninle beraber mi kontak basıldı? Bu numara motorsikletlerde de çok yapılır. Motor soğukken ateşleme sorunları varsa. Sen gelmeden önce motor ısıtılır ya da çalışır tutulur ki tekrar marş bastığında tık çalışsın.
benzinli - dizel bence çok det değil. zatan kaldıki herşeyi içinen sinen bir araç bulduktan sonra benzinliydi dizeldi çok dert etme bence. He genel kanı olarak 1.9 td olan kare farlar daha dayanıklı hatta şu anda adana'da satılık var bir tane forumdan bir arkadaş toplamıştı bence başarılı.
Alacağın aracın, bütün düğmelerini tek tek çalıştır.Kurcala, bütün kapıları aç kapat, kilitle aç. Çalışmayan ve eksik yerler bir bir ortaya çıkacaktır. Sahibi her dokunduğun yerde kıvırmaya başlıyorsa( ya o gçen gün bozuldu, ya onun sigortası atık 5 tl işi var.. gibi) bence uzaklaş ya da aracın fiyatı makulse ve gözün bu noksanları kendi başına yapmayı göze alıyorsa sorun yok demektir. Mesela ben aracımı aldığımda 1 sis farı, silecek fiskiye motoru, çakmaklık, korna arızalıydı. Hepsini kendim söktüm tamir ettim veya değiştirdim.
Şehir belirtmemişsin. Ben kocaeli'deyim. yakınsan elimden geldiğince yardım ederim.
İlginize teşekkür ederim.

Gerçekten genel manada çok yardımcı oldunuz. Ankara'da ikamet ediyorum maalesef, Kocaeli'de olsam mutlaka yardımınızı isterdim.

Özellikler 1.9 TD'nin daha makbul olduğu bilgisi faydalı oldu. İlan sitelerine bakıyorum, pek 1.9 TD görmedim, bir adet 1.9 vardı o da düz dizeldi. Genel olarak 1.6 TD'ler mevcut ama sanırım yeterli olacaktır, sonuçta camping dışında pek kullanmayacağım, nadiren şehir içi, hız yapma gibi bir amaç da yok, 100 km hız üstüne çıkacağımı sanmıyorum. Hal bu olunca, 1.6 TD yeter diye düşünüyorum, bununla birlikte sizin de fikirlerinizi alabilirim.

Yetme konusunda beklentiler çok önemli. Benim aracım 1.6 benzin + LPG daha geçen hafta karadeniz turu yaptım 2700 KM. tık demedi ve çoğu yayla yolunda beni performansıyla şaşırttı.
Önceki mesajımda dediğim gibi; önemli olan içine sinmesi. Daha alırken o araç seni mutlu etmiyor ve heyecanlandırmıyorsa... sonrası daha zor.
Mesela bu uzun tur sonrası ön sağ lastikten bilye sesi geliyor. Zaten bekliyordum böyle birşey.. 15-20 TL rulman, alıp değiştireceğim... mutlu yollarıma devam edeceğim.

Arkadaşlar herkese merhaba,
Yazdıklarınızın hemen hemen yarısını okudum ve kafamdaki bazı soruların cevabını aldım. Ancak yine de tecrübeli T4 kullanıcıları ve karavancılardan bazı fikirler ve bilgileri öğrenmek isterim.
Amaçlarım, isteklerim ve ihtiyaçlarım doğrultusunda; uzun şase bir T4 almayı planlıyorum ve internet üzerinden kafamda 3 araç belirledim. Amacım aracı aldıktan sonra yavaş yavaş iç dekarasyonu değiştirip bir campervan haline çevirmek. Araçla 3-4 kişi seyahat edecek ve kamp kuracak. Genelde yazın.
1- Belirlediğim bu araçlardan 1 tanesi 5+1 city van, diğerleri 9+1 camlı van. Sizce hangisini tercih etmeliyim ve neden?
2- Bu araçları alıp, ruhsatı karavana çevirdiğimizde mevzuata göre yolcu sayısı nasıl oluyor? Okuduğum kadarıyla yolcu sayısı kadar yatacak yer olması gerekiyor. Aslında yapmak istediğim yeri geldiğinde (şehir içinde yada memleket ziyaretinde) 4 kişi seyahat etmek, yeri geldiğinde 2-3 kişi araçla kamp yapmak.
3- Camlı vanlarda özellikle arkadaki camları filmle kaplayıp arkasına yalıtım yaptığımızda TUV'den yana sorun olurmu?
4- Seçenekler arasındaki araçlardan bir tanesi 1.9 TDİ motorlu. Sakin kullanım olacağını düşünürsek bu seçenek mantıklı mıdır?
5- T4 alırken nelere dikkat etmek gerekir? Araçtaki iç donanım, motorları, modeli, hakkında yorumlarınız neler olur?
6- T4 üzerine bir Roof Rack yaparsak maksimum kaç kilo yük taşır? Uygun zeminle 2 kişiyi taşır mı? (uyumayı planlıyorum). Üste komple bir çadır düşünmüyorum.

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler

Bahadır

Bildiklerimi yaziyim. Karavana donerse en fazla 1+2 olur,
arkayi tamamen karavana donustururseniz tabii.Orjinal koltugu soktukce sayi azaliyor.
Cityvan daha avantajli..cam olmamasindan arkada.
Filmli camlar tuvden hafif kusur geciyor. ruhsat yenilenirken mecburen hepsini sokuyordunuz . Yonetmelik degisti ,son durumu bilmiyorum.
1.9 tdi iyi motor sayilir turbosuna dikkat edilmis ise. Arac durmadan 1-2 dk rolantide bekletilmis ise.

Bildiklerimi yaziyim. Karavana donerse en fazla 1+2 olur,
arkayi tamamen karavana donustururseniz tabii.Orjinal koltugu soktukce sayi azaliyor.
Cityvan daha avantajli..cam olmamasindan arkada.
Filmli camlar tuvden hafif kusur geciyor. ruhsat yenilenirken mecburen hepsini sokuyordunuz . Yonetmelik degisti ,son durumu bilmiyorum.
1.9 tdi iyi motor sayilir turbosuna dikkat edilmis ise. Arac durmadan 1-2 dk rolantide bekletilmis ise.
Sayın Bartek teşekkürler.
Ancak benim kafamda oturtamadığım bir nokta, karavan olduğunda TUV'den geçme olayı. Karayolları Trafik Kanunu ve yönetmeliğinde karavanda kaç kişilik oturma yeri olacak vs gibi detaylar göremedim. Peki bu kanunda yazmıyorsa; TUV TÜRK, karavanda 5 koltuk olduğunda neye dayanarak ağır kusur veriyor ve tekrar muayene istiyor.
Örneğin bir City Van aldık, orjinal 5+1 ve arka kısmına açılır yatak, masa, lavabo ve ocak koyduk. Kanuna göre bir sıkıntı yok, görebildiğim kadarıyla. TUV TÜRK'den geçebilirmiyiz?

city vanda ondeki iki koltugu degistirmediginizi varsayiyorum. 2+1 elde var.
Arkaya mecburen sertifikali yatak olabilen koltuk koymalisiniz. Oyle bir koltuk yok diye biliyorum. Yapiyoruz diyenler de var. ( ornegin seyyah oto by caliskanlar kurtkoy istanbul 0216 3781534 vip tarzi). Ben yasal oldugunu tahmin etmiyorum. Bulursaniz haberimiz olsun.

Yatak olabilen koltuklar yurtdışında var. ya da kendisi yapanlar. tabi bunların Türkiye'de gerçerlilikleri yok sanırım.
Cityvanda arka taraftı koltuklar öne doğru katlanabiliyor. bunlar aynen kalsada, o koltukların arkasına açılabilir bir yatak sistemi yapsak nasıl olur?

Hocam aynısından bende vardı, arka üçlü koltuğu yatak olabilen koltukla değiştir, o haliyle muayeneden geçiyor,

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR