Motokaravan Olarak VW Grubu Araçlar Hakkında Herşey

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan warsoul Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 434
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 241,025
Ynt: Motokaravan Olarak Vw Grubu Araçlar Hakkında Herşey

Surekli bu tarz tavanlari yapanlarin oldugu soylenir durur ama gercek bilgiye ben hicbir zaman ulasamadim. :smiley: Sizin bence en iyisi Anadolu Vosvagen derneginin ve diger VW clublerinin forumlarina uye olup bu soruyu orada sorun. Cunku bu konuyu en iyi onlar bilir.

Etiketler

Türkiyede açılır tavan kalıbına sahip kimse yok. Bu işe niyetlenenler oldu ama bir sonuca varamadı.
Zaten Westfalia tavandan alınan kalıbı teneke tavan bir T2'ye direkt takamazsınız. T2 tavanının kemerli ve yuvarlak hatlı yapısından dolayı oturmaz.Westfalia araçlarda tavan kemerleri de fabrikadan düz olarak çıkmış zamanında ve Westfalia tavanı oturtmuştur. Tavan kemeri düzleme işini geçmişte yaparak Westfalia fiber tavanı oturtmayı becerenler de oldu bildiğim kadarı ile.

Öz itibariyle daha araba hakkında detaylı bilginiz yokken ve çok da iyi tanımıyorken bu tarz modifikasyonlara kalkışmak sizi hem maddi hem de psikolojik açıdan üzebilir.

En temizi hazır bir araç alıp kullanmak ve hatta çıkabilecek diğer sorunlara fokuslanmak olacaktır.

Eğer niyetiniz ciddi ise ilanlarda olmayan bir araç var Keşan'da.

Evet niyetim ciddi ancak yaklaşık 3 ay sonrası için düşünüyorum. Araç o zaman hala duruyor olursa değerlendiririm.

Ankara da Hikmet Usta var. T4 ve T5 ler için tavan kalıbı çıkarmış, pop up tavan üretiyor. Oldukça da başarılı gözüküyor. İrtibata geçilse belki T2 için de kalıp çıkartır.

aslanahmet' Alıntı:
Ankara da Hikmet Usta var. T4 ve T5 ler için tavan kalıbı çıkarmış, pop up tavan üretiyor. Oldukça da başarılı gözüküyor. İrtibata geçilse belki T2 için de kalıp çıkartır.

Pop up dediğiniz sadece çatıyı yükseltme işlevi mi görüyor yoksa westfalia gibi yatak mı oluyor?

T2 için kalıp çıkarılamaz. Westfalia için T2 ler tavansız fabrikaya gider. Yurtdışında yapılmış örnekler var. Normalde 2 kuşaklı fiber tavanı daha genişletip 3. kuşagı atıp yapmışlar. Fakat bu işlem tavanı kompe açılan bir T2'nin bütün direncini götürür. Şu an TR'de T2 için yapılmış kalıp yok. Hem çok pahalıya mal olur hemde çok ağır olur. T4 - T5 ler düz tavanlı olduğu için uygulanıyor ve çok ta şık oluyor.

Geçen hafta T2 Westfaliamı sattım.Oldukça cazip bir fiyata hemde. O meblaya çok rahat T4 alıp, pop up tavan uygulayabilirsiniz.

tayfunvw' Alıntı:
T2 için kalıp çıkarılamaz. Westfalia için T2 ler tavansız fabrikaya gider. Yurtdışında yapılmış örnekler var. Normalde 2 kuşaklı fiber tavanı daha genişletip 3. kuşagı atıp yapmışlar. Fakat bu işlem tavanı kompe açılan bir T2'nin bütün direncini götürür. Şu an TR'de T2 için yapılmış kalıp yok. Hem çok pahalıya mal olur hemde çok ağır olur. T4 - T5 ler düz tavanlı olduğu için uygulanıyor ve çok ta şık oluyor.

Geçen hafta T2 Westfaliamı sattım.Oldukça cazip bir fiyata hemde. O meblaya çok rahat T4 alıp, pop up tavan uygulayabilirsiniz.

Tayfun bey sizin blog yazılarınızı takip ediyordum. Yanlış hatırlamıyorsam "hacı" isimli bir t2niz vardı. Size facebook üzerinden ulaşmaya çalıştım ancak zannediyorum attığım mesajlar diğer klasörüne düştüğü için görmediniz.

Ynt: Motokaravan Olarak VW Grubu Araçlar Hakkında Herşey

Evet. Hacı satıldı. Ilana koymayı istemedim. çok talibi vardı :smiley: mesajınızın farkında degilim dediginiz gibi oldu herhalde. Hevesinizi kirmak istemem ama havasogutmali araçların ustası bitmek üzere. Uzun yol ve konaklama icin uygun değiller. Artik koleksiyonlarda yer almalılar.

Daha önce de belirttiğim gibi aracı 3 ay sonra almayı planlıyorum. Zamanı geldiğinde size danışmak isterim.

tayfunvw' Alıntı:
Evet. Hacı satıldı. Ilana koymayı istemedim. çok talibi vardı :smiley: mesajınızın farkında degilim dediginiz gibi oldu herhalde. Hevesinizi kirmak istemem ama havasogutmali araçların ustası bitmek üzere. Uzun yol ve konaklama icin uygun değiller. Artik koleksiyonlarda yer almalılar.

Hava sogutmali demissiniz ama yinede sormak istedim aceba bu yorumunuz T3'ler icinde gecerlimi bir cogu sulu motora sahip ama yinede eski araclar (T2 lere gore cok daha yeni olsalarda). Bu araclardan bir cogunu kamplarda hala aktif gorebiliyoruz. Sadece sizin bakis acinizi merak ettigim icin soruyorum yoksa T2-T3 eski yeni tartismasi baslatmak degil cabam. :smiley:

Ynt: Motokaravan Olarak VW Grubu Araçlar Hakkında Herşey

Havasoğutmalı motorların teknolojisi T3 lerden farklıdır. Tabiki kendi açımdan degerlendiriyorum. Örneğin benim Westy çift karbürator 2000 cc benzinliydi. Son zamlarla km'de 1 TL yakar. çözümü LPG'de aradık. Fakat motor sulu olmadığı için
mecburen egzostan alınan sıcak hava ile çalışıyordu. Bu aslında çok risklidir. Karavanla seyahat etmeyi de sevdigimizden istemeye istemeye T2 den ayrildik. Tabi buna sadece yakıt etken degildi. Kamp dışında konaklamaya, asgari ihtiyaçlara yetmiyordu. Kamplarda gördüğünüz T3lerin tamamına yakını 1.6 dizel. Yakıt, usta, parça problemi göreceli azdır fakat yinede bütün T serileri kamp taşıtıdır.

supermeg' Alıntı:
Türkiyede açılır tavan kalıbına sahip kimse yok. Bu işe niyetlenenler oldu ama bir sonuca varamadı.
Zaten Westfalia tavandan alınan kalıbı teneke tavan bir T2'ye direkt takamazsınız. T2 tavanının kemerli ve yuvarlak hatlı yapısından dolayı oturmaz.Westfalia araçlarda tavan kemerleri de fabrikadan düz olarak çıkmış zamanında ve Westfalia tavanı oturtmuştur. Tavan kemeri düzleme işini geçmişte yaparak Westfalia fiber tavanı oturtmayı becerenler de oldu bildiğim kadarı ile.

Öz itibariyle daha araba hakkında detaylı bilginiz yokken ve çok da iyi tanımıyorken bu tarz modifikasyonlara kalkışmak sizi hem maddi hem de psikolojik açıdan üzebilir.

En temizi hazır bir araç alıp kullanmak ve hatta çıkabilecek diğer sorunlara fokuslanmak olacaktır.

Eğer niyetiniz ciddi ise ilanlarda olmayan bir araç var Keşan'da.
Memlekette tavan ve kalıbı var ..en yakın örnek ..Bülent Özgen ..yüksek tavan kalıbı mevcut..izmirdede açılır tavan için kendi tavanını feda edecek arkadaşta var..Amaaaaaa...tavanı dökecek polyesterci yok..adamlar zor işi sevmiyor..ayrıca Bu güne kadar gözlemlediğim olay ise.. Bende tavan istiyorum.satan yapan varmı alıcam diye ortalığı ayağa kaldırıp maliyetleri görmezden gelip aman çok pahalıymış diye kıvırtanlarıda gördük..insanlar memnun olsun tavan sahibi olsun diye bu projeye kafa yoran insanlar var..talep var ..alan yok..:(....böyle olunca kimse yapma tavan işine girmiyor..yapana satana alana helal olsun .. en azından işin ehli iş yapan bir tek Galip nejat abi..oda kendi capında uğraşıyor..sonuç olarak kimsenin ipiyle kuyuya inilmez arkadaşlar..
sevgiyle kalın..
erim özbiler

Erim kalıbı dökmek çok maliyetli. Anca 4-5 araç birleşirse olur. Zor işler bunlar. Fiber kalıp yaptılar farzedelim, yapılmışları gördüm inanılmaz ağır. Bilirsin orjinal tavan tek elle bile açılır. Sonradan dökme kalıp adamı fıtık eder. Birde mazallah üstte yatarken kafana indiğini düşün :smiley: Ben sadece bir tek olmuş diyebileceğim uygulama gördüm. Oda Gelibolu'da Ali Efe Nafiz hocanın teneke tavanlı T2 sini orjinal çıkma tavan ile Westy'e dönüştürdü. Bir çok ölçümüde benden alarak yaptı.
Hem bana ne ya. Artık T2 yok :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR