Motokaravan Kiralayarak Almanya-Avusturya-İtalya-İsviçre

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mustafayetim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 777
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 136,611

mustafayetim

Evim Arkamda Dünya Önümde
Yer
Adapazarı
Geçen yıl Münih(Sulzemoos)den motokaravan kiralayarak yaptığımız bu geziyi yazı dizisi olarak anlatmak istememin en önemli nedeni karavan kiralayarak gezi yapmak isteyen arkadaşlara detaylı bilgi vermek.Böyle bir alternatif ilede avrupada çok güzel seyehat yapılabileceğini göstermek.Özellikle karavan sahibi olmaya heves eden ancak henüz bu isteğini gerçekleştiremeyen arkadaşlar bu yollada karavan dünyası ile tanışabilirler.Nitekim ben geçen haziran ayında yaptığım bu güzel geziden dört ay sonra hymer çekme karavanımın siparişini verdim.
Bu yazı dizisinde avrupanın gözde şehirleri Münih Salzburg Insburg Venedik Floransa Luzern ile ilgili çok güzel kareler küçük videolar seyredeceksiniz.Ayrıca birer doğa harikası olan Garda Como Porlezzo ve luzern göllerinin kenarında kaldığımız enfes kampingleri tanıyacaksınız.
Bu seferki seyahatimizi Yetim ve Tutuş aileleri olarak iki ayrı motokaravanda dört büyük dört çocuk olarak gerçekleştirdik.Böylece iki ailenin motokaravanla yaptığı seyahatine tanık olacaksınız. Gerek ben gerekse eşim Ebru gezi dizisini takip eden arkadaşlarımızın her türlü sorularını cevaplamaktan zevk duyacağız.Zaten yukarıda da belirttiğim gibi geçen sene haziran ayında yaptığımız bu geziyi anlatma sebebimiz motokaravan kiralayarak gezmeninde çok güzel bir alternatif olduğunu göstermek.Takip edecek olan herkese şimdiden teşekkür ederiz.

Etiketler
Ynt: Motokaravan Kiralayarak Almanya-Avusturya-İtalya-İsviçre

Yolda olmazsa olmazımız.

75766 170056203026552 100000665191137 406421 1080789 n

Baştan bu geziyibu yılki güzergah üstünde multivanımızla yapmayı düşünmüş ancak Tutuş ailesi de bize katılmak isteyince zamanı kısıtlamamız gerekmiş ve de bu şekilde daha uygun olacağına karar vermiştik.Benim için daha sorumluluk yüklü bir tatil oldu .Tek dil bilen olduğumdan dolayı sorumluluğum büyüktü,kiralama ,kampingleri arama ,hiçbir fikrimin olmadığı karavan ve kampingleri yabancı sitelerden araştırıp ,detayları öğrenme konusunda çok emek sarfedip zamanımı harcadım .Eşimde rota üstünde hayli çalıştı.Hollanda dan cdler getirtti.Nette sizlerden ve başka kaynaklardan bilgi almaya çalıştı.Yolda navigatör kullanma yı çok iyi başardı ve başarıyor diyebilirim .Bu cihaz ve mini telsizlerimiz çok işe yaradı .Üstünde bir kış boyu çalışınca gerçekten sorunsuza yakın bir ilk deneyim yaşamış olduk .

Merhabalar,

Çekme karavan ile gezi yazılarınızı sessizce izledim.
Bilgi kaynağı olarak çok faydalı bir döküman ayarında.
Paylaşımınız ve anlatımınız için teşekkürler,

Motokaravan ile gezi yazılarınızı da izliyor olacağım.
En çok ilgilendiğim kısım motokaravan kiralama çalışmalarınız.

Selamlar, gezekalın...

Selçuk Sünetci

Karavanı nereden kiralayacağımız ,şehrler ,kampingler konusunda eşim ön araştırmaları yaptı .Ben de gerekli yerlerle sadece bağlantı kurup son noktayı koymuş oldum .Belki bu kadar detaya gerek yoktu ancak ilk oluşu iki aile 4 çocukla daha fazla önümüzü görmek istedik

İlginize teşekkürler ve size de bol eğlenceli geziler dilerim

Selçuk bey ilginize teşekkür ederim.Özellikle karavanı kiralarken nelere dikkat etmek gerekir nasıl kiralanır kiralama teslim alma ve teslim etme süreci uçak saati ile karavanı teslim saati nasıl birbirine denk getirilir .Hava limanından karavan teslim yerine en rahat ve en ucuz nasıl ulaşılır hepsini yavaş yavaş anlatacağım.
İşte gezimizi gerçekleştirdiğimiz Dethleffs A 5881 HG MODEL karavanımız.

DSC04640

Anlatımınız ve gözlemleriniz çok hoş, gerçektende en az kendim gezmiş kadar zevk alıyorum..

Teşekkür ederim bu yeni yazı dizisindende memnun kalacağınızı ümit ediyorum.Selamlar.

Mustafa bey yeni konunuzu da önceki gibi merakla takip edeceğim.
Şimdiden paylaşımlarınız için teşekkürler, bol ve keyifli geziler.

Ömer Yahşi

Öncelikle neden motokaravan kiralayarak gezelim aynı seyehati araba kiralayarak yapamazmıyız sorusunu biraz irdeleyelim.Biz eşimle beraber geçen sene eylül sonunda Fransa nice den araba kiralayarak çocuklar olmadan beş gün Nice Monaco Genova Portofino güzergahında seyehat ettik.Bu nedenle iki alternatifide kıyaslayacak tecrübe yaşadım.
Öncelikle iki büyük iki çocuk olarak araba kiralayalım.Ortalama golf ayarında bir arabanın günlüğü sezonuna göre 60-75 euro arasındadır.Yine sezonuna göre iki yetişkin iki çocuk sezonuna göre orta düzeyde bir otele oda kahvaltı 100-150 euro para ödersiniz.

Motokaravanı Münih Sulzemoos http://www.wohnmobil-muenchen.de/ firmasından günlüğü 100 eurodan kiraladık.Ortalama kampinglere de 40 euro verdik.Yani sizin anlayacağınız karavan+kamping= 140 euro .Araba+otel ortalama 70+120=190 euro ya denk gelir.
Karavan kiralama ve camping 140
Araba kiralama otel 190 euro
Kısaca karavan kiraladığınızda günlük ortalama 50 euro kazancınız olur.Ancak en büyük avantajı tuvaletinizi buzdolabınızı mutfağınızı ve yatağınızı yanınızda taşırsınız.Avrupayı gezenler bu dört şeyin ne kadar önemli olduğunu bilir.Birde bizim gibi on beş günlük bir gezi yaptığınızı düşünün üç gün arayla beş ayrı otelde kalın her otelde eşyaları arabadan indirin sonra giderken tekrar arabaya yükleyin.Bunun ne kadar keyifli bir şey olduğunu biz erkekler anlata anlata bitiremeyiz....

Araba kiralamanın avantajı yokmu var tabiki arabayı bir günlük dahi olsada kiralarsınız ancak motokaravanı büyük firmalarda 7 günden az kiralayamassınız.Araba ile daha mobil olabilirsiniz.Motokaravan ile avrupa da şehir merkezine girip kolay kolay park edemezsiniz yer altı parklarına hiç giremezsiniz.Genelde şehir yakınlarındaki kampinglerde kalıp toplu taşıma araçları ile şehir merkezini gezersiniz.Araba ile yakıt masrafınız otoban bilet masrafınız nispeten daha az olur.

Esas gelelim sadede avrupada yaptığımız bu gezilerde hele hele bizim gibi ufak çocuklarınız varsa yemek meselesine.......

Paylaşım için teşekkürler, takip.

mustafayetim' Alıntı:
Esas gelelim sadede avrupada yaptığımız bu gezilerde hele hele bizim gibi ufak çocuklarınız varsa yemek meselesine.......

Bence yurtdışı gezilerinde yeme içme en büyük problemlerden biri helede ufak çocuklarınız varsa.Uzun gezilerde dışarıda fast food yiyerek açlığınızı gidermek problem.
Ancak karavanla seyehat bu problemi çözüyor.Hele hele Almanya ve Avusturya da kolayca bulabileceğiniz Türk marketlerinden erzak ihtiyacınızı kolayca karşilayabilirsiniz.Aynı zamanda dışarıda yemek yediğinizde iki büyük iki çocuk fast food bir şeyler ortalama 50 ile 75 euro arası daha kaliteli bir yemek yediğinizde ise 75 ile 100 euro arasında bir hesap ödersiniz.
Ayrıca Avrupada gezenler bilir içme suyu oldukça pahalıdır.Motokaravanınızın bagajı oldukça geniştir büyük marketlerde daha uygun fiatlarda içme suyunu bolca miktarda alırsınız buzdolabınızda var gezi boyunca uygun fiatlardan kullanırsınız.
Gezi boyunca özellikle sağlam Türk usulü bir kahvaltı yaptınızmı keyfiniz yerinize gelir.Ayrıca araba kiralayıp avrupada otelde verilen sabah kahvaltısından aç olarak kalkacağınızı da garanti ederim .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri