Motokaravan için Midibüs Sınıfına Giren Araçlar Neden Tercih Edilmiyor?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 3yyy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 65
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 96,442
Ynt: Motokaravan için Midibüs Sınıfına Giren Araçlar Neden Tercih Edilmiyor?

ehliyet konusunu iyi araştıralım derim.bana bir arkdaşım çift dingil karavanı vardı. ruhsatta karavan geçince b ile kullanılıyor dedi.sanırım kişi sayısı 2+1 veya 3+ 1 e düştüğünden olabilir.tam emin değilim ama.

Etiketler

Aslında güzel bir sual arkadaşımızın sordugu, şahsen çok sık dusunmustum bu konuyu çünkü uzak mesafelerde bu araçlar daha mukavimler artı bol bol yer var , 3-4 sene once bir tv kanalının sponsor oldugu bir tarih gurubu isuzu araçla Çin e ,Tibete gidip geri dönmüştü.

Ama yukarda arkadaşların dediği gibi yenilerinin çok pahalı olması kullanılmıslarınında nasıl kulllanıldıgının ve kaç mılyon km yaptıgının bılınmemesi sebebiyle insan çekiniyor.

Selamlar Erhan

valla ben bu konuda hiç çekinmiyorum aradığım ivecoyu bugün bulayım hemen başlarım yapmaya.birtane buldum alana kadar satıldı.şimdi birtane daha buldum cumartesi gün bakmaya gidicem.benim aradığım model sağ tarafta ortadan tek kapılı olan modelleri 1992-1994 modellerini gördüm.ruhsatta 14+1 geçiyor.M 14 lerle Karıştırmayın Bunlar biraz daha büyük.

Önemli olan aracın ağırlığı 3500 kg'a kadar B ile kullanılır, 3500 ve üstünü B kullanamaz..

Selim bey "impesa" merhaba;
bende m23 ten karavan yapmayı tasarlıyorum size direkt ulaşabilirmiyim mcostek@hotmail.com Mehmet Köstekçi

Bu tür araçları karavan olarak kullanacaklar;
-elinde böyle bir aracı olup değerlendirmek isteyenler,
-ticari amaçla düşük fiyata alıp, imal ederek para kazanmak isteyenler,
-römork karavan gibi yerinden hiç kımıldatmadan sabit kullanacaklar,
-"benim daha geniş karavana ihtiyacım var, para sıkıntım yok" diyenler...
O L A B İ L İ R...

12m3 pavelvandan yapılma karavanları, bir çok arkadaş tek araç olarak kullanmayı düşünmekde, panelvanlarda gerçekden buna uygun, misafirliğe ,nikaha, annesini ziyarete, markete karavanla gitmekde... m23 gibi midibüslerle, hele birde istanbulda yaşıyorsan bunları yapmak, sokak aralarına parketmek mümkün deyil, aracın tamiri için bile dar sanayi sitelerine girmek zor, her ne olursa olsun, m23 gibi bu araçlar taksi kıvraklığında deyil, bu cüssedeki araçları yukarıda belirttiğim şartlarda kullanmak da ayrı beceriler ister, genelin tercih etmemesinin başlıca sebeplerinden bazıları bunlar..Şahsen bende içinde WC si olmayan bir karavanı hiç bir zaman tercih etmem, ama kendi şartlarına göre tercih eden çok arkadaşımız var, niye böyle düşünüyorlar diyede pek fazla sorgulamam, Araç seçimi kişisel bir tercihtir...

mahosss' Alıntı:
ehliyet konusunu iyi araştıralım derim.bana bir arkdaşım çift dingil karavanı vardı. ruhsatta karavan geçince b ile kullanılıyor dedi.sanırım kişi sayısı 2+1 veya 3+ 1 e düştüğünden olabilir.tam emin değilim ama.

Bu konuda bilgi verebilirmisiniz?

M23'ü alıp karavan ruhsatı yapınca kullanılabiliyor mu?

O 3500 aracın çektiği yük diye biliyorum. Aracın yükü 3500 ü geçerse, B sınıfı süremez.

Örneğin İveco 35-9 lar 3.5 tondan fazlasını atamazsınız. Yada Fiat 35 NC.. 65-9 ise 6.5 ton sınır var.

Bu araca atilan yuk degil aracin toplam yulu agirligi. Yani yolda butun yuklerinizle sizi bir ekip cevirip seyyar kantar ile tarttigindan aracinizin 3.5 ton u gecmemesi gerekiyor.

Abdi abilere gittiğimizde, onların daha önceden bilip görüştükleri emekli öğretmen bir çiftle tanıştık...

Dünya tatlısı insanlar...

İveco yada İsuzu bir midibüs karavanları var...

5-6 adet güneş paneli falan...

12 ay ülkeyi dolaşıp istedikleri yerde kalıyorlar...

Erdeğe de 4 ay kadar kaldıkları Kazdağlarından gelmişler...

Uzunca bir süre Kapıdağ yarımadası, Bursa, İznik civarında olacaklar...

Sanırım sonrasında rota Karadeniz...

Kampinglere hiç girmiyorlar...

Tercihleri büyük oranda doğal ortamlar, yaylalar, yüksek rakımlar...

Araç camlı midibüs olduğundan, resimlerle kaplamışlar...

Elektrik almadan, her türlü ihtiyaçlarını karşılayarak sürekli karavanda yaşayan bir çift...

Doğrusu çok hoşumuza gitti...

Daha önceden alkovanlı karavanları varmış ama arazide-doğa da sıkıntı yaşadıklarından midibüse geçmişler...

Çokta memnundular...

Lafı uzatım, yani midibüs aslında uzun süreli karavan yaşantısı için geniş iç hacminden dolayı ciddi bir seçenek...

slm arkadaşlar ısuzu md serisi araçları kullananlar varsa bu araçlar en az taksi kadar rahattır kullanımı çok basit ve keyiflidir ıveco ve fıatlardan çok çok iyi 2 yıldır b ehliyetle kullanıyorum ehliyet sınıf cezası yemedim daha birde polislerin işgüzarlığına kalmış zannedersem böyle bi araç alma ihtiyacı olan varsa karavan ruhsatlı md 29 a/s http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-motokaravan-herseyiyle-hazir-karavan-60810584/detay/

Merhabalar,
Bu tür arabalar çok güzeller.Kim ne derse desin çevrenize bir bakın nekadar çok varlar, özellikle öğrenci servisi için girip çıkmadıkları sokak yok denilecek kadar azdır.Sürücü belgesi haricindeki tek sorunu büyük şehirlerde park etmektir.
Özellikle iveco lardaki yol tutuş, yola oturma sanki büyük otobüsler gibidir, gerçi hepsi birbirinden güzeller, ilk defa bu arabaya çıkacak olan arkadaşımız yolda dşğer araçlarla yarış yapmadığı sürece kısa sürede alışır.
Örnek, arkadaşımın kızı ilk denemesinde Kadıköy-Pendik hattında minibüs yolundan gidip E5'i kullanarak tekrar Kadıköy'e geri geldi ve benden sınıfı geçti.
Gerçi hangimiz ilk çıktığımız arabada acemilik yaşamadıkki.
Çanakkale'den İstanbul'a gitmiştim ısuzu bakmaya satılmıştı, esnaf bana illaki burunlu birşey vermek için uğraştı durdu, gözüm hala iveco veya benzerlerinde.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Minibüs karavana dönüşüp, ruhsatı da karavan M1 karavan olarak değiştiğinde B sınıfı ehliyet kullanabiliyor mu? yoksa 3500Kg yüklü ağırlığı geçmemesi mi gerekli?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri