Motokaravan Için Firma Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Teppka Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,149
Çelebi bey haklı, uzun yazamadım niye viya tercih edilsin diye, dediklerimin arkasındayım, viya karavan avrupaya en yakın karavan üretmektedir .Aslında benim karavanım 5 ay gibi bir sürede bittiği halde söylediklerim inandırıcı olmalı.

Etiketler
motokaravan
Merhabalar,
Bence firmaların hepsi iyidir, talepleri karşılayabilecek teknik donanıma sahiptirler.
Burada bana göre en önemli husus alıcının ne istediğini bilmesi ve ıstedikleri konusunda yeterli bilgi sahibi olması gerektiğidir.
Bence bütçe ve bilgi yan yana geldiğinde, Türkiye'deki üreticilerin imal edecekleri karavana gözlerde fazlası ile büyütülen Avrupalı üreticiler de şapka çıkaracaklardır.
Ancak herşeyin başı bütçe ve ne istenildiğini iyi bilmek.
Hepinize iyi günler dilerim.

2011 yılında Imaj'a yaptırdığım camper ile yurtiçi yurtdışı 80.000 km yol yaptım. Gerek araç ile gerek de karavan ile ilgili her sorunda yanımda oldular. İmaj ile ilgili eleştiriler sadece fiyat odaklıdır. O da bilgi eksikliğidir. Gidip görüşürseniz bu önyargılardan kurtulursunuz. Hem de Aydın Kestane gibi bir dost kazanırsınız. Daha fazla yazmak istemiyorum reklama girer.
Kolay gelsin...

Arkadaşlar merhabalar,

oncelikle herkese Mutlu Bayramlar dilerim.
Yeni karavan almayı/yaptırmayı düşünüyorum. Sahibinden araştırdım, sıfır motokaravan aşırı derecede seçenek yok. Imaj karavan firmayla ilgili memnun kalmayan müşteriden yorum okuduğum için değerlendiriyorum. Bursa da Viya Karavan dan birkaç model gördüm ve hoşuma gitti. Viya karavan ile ilgili tavsiyeniz nedir, karavan alan arkadaşlar memnun mu, sorun çıktı mı? Bursa da ve İstanbul da almış olduğunuz ve mutlu kaldığınız motokaravan firma tavsiyeniz var mi?

Saygilar

Arkadaşlar merhabalar,

oncelikle herkese Mutlu Bayramlar dilerim.
Yeni karavan almayı/yaptırmayı düşünüyorum. Sahibinden araştırdım, sıfır motokaravan aşırı derecede seçenek yok. Imaj karavan firmayla ilgili memnun kalmayan müşteriden yorum okuduğum için değerlendiriyorum. Bursa da Viya Karavan dan birkaç model gördüm ve hoşuma gitti. Viya karavan ile ilgili tavsiyeniz nedir, karavan alan arkadaşlar memnun mu, sorun çıktı mı? Bursa da ve İstanbul da almış olduğunuz ve mutlu kaldığınız motokaravan firma tavsiyeniz var mi?
Karavan camiasındaki kullanıcıların özel rahatsızlıkları genele yayılıyor abuk subuk yorumlar çözüm yerine hep fantastik yorumlar vs.Karavan imalatçın yakın olacak atölyesi personeli yaklaşımı ve vaatleri tutarlı olacak sözleşmeyle iş başlayacak donanımlar iyi seçilecek bu ve benzer kıstaslar takip edilir otuza yakın firma var ancak beş isim sayılır İzmir Dolphin,Bursa İmaj ve Viya,İstanbul SPSA ve diğer il firma var Demir Ankara’da geris sizin tercihiniz.Ayrıca herzaman fiyat&kalite ölçüsünü unutmayalım.
Saygilar

Kendi yapmaya kalkanların çoğu hem arabayı hem de malzemeyi ziyan ediyor. Bu işin pardonu yok. Her kalem işi ayrı ayrı bilmemize ve mükemmel olarak yapmamıza imkan yok. Mutlaka profesyonellere yaptırmalı ve sonrası için de teknik servis desteği almalıyız. İllaki ucuz yapacağız diye ucube karavanlar yapmayalım. Kendi yapanların ikinci el piyasası yok gibi

Kendi yapmaya kalkanların çoğu hem arabayı hem de malzemeyi ziyan ediyor. Bu işin pardonu yok. Her kalem işi ayrı ayrı bilmemize ve mükemmel olarak yapmamıza imkan yok. Mutlaka profesyonellere yaptırmalı ve sonrası için de teknik servis desteği almalıyız. İllaki ucuz yapacağız diye ucube karavanlar yapmayalım. Kendi yapanların ikinci el piyasası yok gibi
Katılmıyorum.
Her ne kadar işinin gerçekten ehli ustalar var ise de çoğunluğu alaylı ve iş bilmez. Ezbere çalışıyorlar ve ezberlerinin dışında bir sorunla karşılaştıklarında çuvallıyorlar. Ve yaşadığımız çağın bence en büyük avantajı "bilgiye erişme kolaylığı" dır.
Çok değil çeyrek asır önce bilgi karşılığı yıllarca karın tokluğuna çalışıyorken, şimdi YouTube ya da benzeri bir ortama "fjr 1300 buji değişimi" , "dik yapıştır tekniği ile tekne imalatı" ya da "zeytin ağacı aşılama" yazdığınızda inanılmaz bir bilgi havuzuna ulaşıyorsunuz. Geriye kalan tek zorluk doğru bilgiyi ayıklamak. Unutmayalım ki insan taklit ederek öğrenir. Hemen her şeyi. Dolayısı ile sanayide motor şanzıman indiren adam merak etmeyin hero filan değil. Hatta muhtemel okulda çok da başarılı olmadığından çırak verilmiş bir mağdur.

.

Türkiye’deki butik karavan üretimi için YouTube’da bir yapımcı, insanın gözlerinin içine baka baka bunun, Avrupa fabrikasyon üretiminden daha kaliteli bir metod olduğunu savunuyordu.
Sanırım bizdeki bu tek yapımları organik tarımla karıştırmış olmalı ? :p

Taklidin orjinali geçmesi, ancak yaratıcılıkla mümkün.
Ama ona da “bakarak” ulaşılamıyor...
Çoğunlukla baktığımızı bile hakkıyla göremememiz, yaptığımız taklidin kalitesinden de belli değil mi ?

Üstelik bakarak yapmak zaten geçen yüzyılın metoduydu. Bilginin katlanarak gittiği zamanımızda Know-How, bakarak kazanılacak kadar kolay birşey değil artık... Bir de işin uygulaması ve hatalardan kazanılan tecrübe bölümü var.
Fark etmişsinizdir, kaliteli ürünlerde Çinliler bile bu virajı geçtiler.
Biz de beyaz eşyada geçtik. Yazdıklarımdan sakın bizi küçümsediğim çıkarılmasın.

Ürüne bakarak üretim metoduna ulaşmayı hayal etmek, girişimin kapitalini ve kaliteli kilit elemanlarını bulmak, pazarlamasının üstesinden gelebilmek eften püften şeyler değil.

Kısaca konuya tek yönlü yaklaşmak da yanıltıcı olmalı ?

...
Piyasada talebi yetersiz olan bir metanın , bilindiği üzere kendiliğinden ne niceliği (sayısı), ne de niteliği (kalitesi) yükseliyor.
Sadece nitelik veya sadece reklam hatta ucuz fiyat politikasıyla kısıtlı olarak satış sayısı yükseltilebiliyor ama gerçek kalite artışı, ancak asıl faktör “talebe” bağlı olmakta.

Talep artınca bilindiği üzere, üretici çoğalır, rekabet artar, fiyat düşer ve kalite de artmaya başlar.
Tabii bu arada tröste izin verilmemesi de önemli bir faktör.

Türkiye’de bu açıdan ters giden birşey yok. Günahını almayalım.
Herşey ekonomi yasalarına uygun.
Zaten ekonomi hemen öyle milletlere göre fazla şekil alan birşey değil çünkü.

Hatta araçlarla ilgili yasalar bile prensipte, ~%98-99 AB ve dünya ile uyumlu.. Onlar da bazen vur yerine öldürüyorlar gerçi.. :confused:

Dış pazar için tanınmış bir markanın üretimini Türkiye’ye kaydırması kaliteyi tartışmasız çok yükseltirdi.
Böyle modern bir markanın sadece bizden doğması ise; karavan otomobile göre daha basit olsa bile, alt yapısının büyük bir bölümüne sahip olduğumuz otomobil endüstrisine göre daha çetin olmalı ?
Yeterli sayıda iç talep ise üretim için çok gerekli bir faktör. Kim ne derse desin, böyle bir endüstrinin oluşması için yeterli talep sayısına bence daha ulaşılamadı. Talep de en başta maddi olanaklara bağlı..

Hadi diyelim, şu andaki durumda bizde kaliteye ulaşma ivmesi biraz düşük. Doğru ama bu da biraz alıcının davranışına bağlı. Kimse düşük kaliteye meyl etmeye zorunlu değil ki. Alanlar da fiyat faktörü bir yana, ya baştan piyasadaki kaliteyi kabul etmeli ya da bulamazlarsa hedefi dışarıya kaydırmalı.

Piyasanın kanunları var. Durup dururken kalitenin artmasını beklemek, yağmur duasına bel bağlamaya benzer birşey olmalı ? :yum:

Fabrikasyon üretim

Yaratıcılık

.

Son düzenleme:

Türkiye’de kamp ve karavancılık tartışılırken eleştiriler büyük ölçüde kamping sahiplerine ve karavan üreticilerine yönelik oluyor.

Önce kamping konusunda bir örnek: Yeni döndüğüm Isveç gezisinde çok defa doğa kampinglerde, karavanparklarda ve plajların park yerlerinde kaldık. Buralarda sabah veya akşam bir şahıs gelir saniter tesisleri temizler, çöpleri boşaltır ve gider. Kaldığımız yer ücretliyse akşamları birisi para toplamaya gelir (veya ücreti bir kutuya atarız). Devamlı bir sorumlu olmadığı halde konakladığımız yerlerin hiç birinde temizlik sorunu yaşamadık. Birazda konu dısına çıkarak şunu söylemek istiyorum: Kampinglerin temizliğinden sadece kamping sahipleri sorumlu değil.

Karavan üreticilerine yapılan eleştiriler doğru olabilir ama üreticiler karavancılık konusundaki sorunların sadece bir bölümünden sorumlu tutulabilir.

1.Karavana çevrilen yeni araçlara ödenen yüksek ÖTV üreticilerin buluşu değil.
2.Karavanların her yıl tüve gitmesini ürecilerde istemiyordur.
3.Karavan için itfaiye, taksi gibi yüksek trafik sigortası ücreti de karavan yapanların arzu etmediği bir durum olsa gerek.

Yukarda saydığım üç nokta karavan kullanmayı pahalı hale getirerek, karavan üreticilerinin müşterisini azaltıyor. Her üretici satabileceği malı imal eder. Yerli karavanlarda kalite sorunlarının bir nedeni de bu olsa gerek.

4. Avrupa’da motokaravan üretiminin önünü açan önemli bir etken de karavanparklardır. Bugün karavancılığın geliştiği ülkelerde karavanpark sayısı kampinglerin hemen iki katına yaklaştı ve bazı ülkelerde geçti bile. Kampingler de motokaravancılara indirimli karavanpark hizmeti sunmaya başladılar. Eskiden motokaravancılar kampinglerde çekme karavandan daha fazla ücret öderdik.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Karavan üreticilerini eleştirelim ama yukarda saydığım karavancılığın önündeki engelleri azaltabilmek için karavan üreticileri ile birlikte isteklerimizi dile getirebilsek biraz daha güçlü oluruz diye düşünüyorum.

Türkiye’de kamp ve karavacılık yaşamını arzulayan çok güçlü bir potansiyel var. Bu durum kamp ve karavancılık endüstrisini geliştirmek için büyük bir fırsat aslında.

Son düzenleme:

Öncelikle merhaba karavan hakkında ben aldım ve kullandım O yüzden Motokaravan değilde çekme karavanları vergi konusunda daha rahat ve de daha uygun O yüzden çekme karavan 5.25 Erba karavanları tavsiye ederim İyi akşamlar

Katılmıyorum.
Her ne kadar işinin gerçekten ehli ustalar var ise de çoğunluğu alaylı ve iş bilmez. Ezbere çalışıyorlar ve ezberlerinin dışında bir sorunla karşılaştıklarında çuvallıyorlar. Ve yaşadığımız çağın bence en büyük avantajı "bilgiye erişme kolaylığı" dır.
Çok değil çeyrek asır önce bilgi karşılığı yıllarca karın tokluğuna çalışıyorken, şimdi YouTube ya da benzeri bir ortama "fjr 1300 buji değişimi" , "dik yapıştır tekniği ile tekne imalatı" ya da "zeytin ağacı aşılama" yazdığınızda inanılmaz bir bilgi havuzuna ulaşıyorsunuz. Geriye kalan tek zorluk doğru bilgiyi ayıklamak. Unutmayalım ki insan taklit ederek öğrenir. Hemen her şeyi. Dolayısı ile sanayide motor şanzıman indiren adam merak etmeyin hero filan değil. Hatta muhtemel okulda çok da başarılı olmadığından çırak verilmiş bir mağdur.
Profesonel derken işini bilerek ve severek yapan, yaptığı işin arkasında duran, kurumsallaşan, sürekli araştıran ve işini geliştiren kişi ve firmaları kastettim.
Merdiven altı ustalara yaptıracaksanız kendinizin yapmasında bir mahsur yok tabi.

Bildiğim kadarı ile Türkiyede bu işi yapan çok eski firmalar olduğu gibi, bu firmalarda çalışıp kendi firmasını kuran kişiler olarak da birçok firma var.
Ancak bilinen ve göz ardı edilmemesi gereken gerçek, kaliteyi genel olarak bütçenin satın alabileceğidir.
Siz ne kadar ödeyebileceğinize karar verdikten sonra önünüze konulan seçeneklerden en iyisine sahip olabilirsiniz.
Her şeyde olduğu gibi aynı aletin daha bilinen ve kalitelisi, bütçeyi zorlayacaktır.
Bence Başoğlu, Sally, Erba, Viya, Aydos, Emeksan gibi firmaların hepsi iyi malı, sizin talepleriniz doğrultusunda, kabul edeceğiniz proje kapsamında üretebilirler, burada asıl önemli olan yazının başında da belirttiğim gibi bütçedir.
Misal olarak cep telefonu alacak olsanız, hemen hemen bütün markalar telefon işlevini görürler, ancak istekler doğrultusunda fazla para ödenir.
Bu araç alırken de, karavan oluştururken de aynı.
Şimdi gelelim bu giriş/girizgahtan sonra yapılması gerekenlere:
Öncelikle ne tür bir aracı dönüştürmeye karar verdikten sonra bu yukarıda sayılan veya sayılmayan imalatçılardan herhangi birisine giderek önce aracınızda karavan olarak neler istediğinizi belirterek bir ön proje/çizim yaptırınız. Daha sonra bu firma yetkilisine her malzeme için ne malzeme kullanmakta olduğunu sormalı, beğenmediğiniz, alt kalite gördüğünüz kısımlarda nasıl olmasını istediğinizi belirterek arzu ettiğiniz düzeyde bir karavan için nihai projeyi/şartnameyi oluşturmalısınız. Bu projenin oluşmasında mesela 220 volt tesisatta kablo markasının yanında kullanılacak kablo kesitini de sormalı, meselâ 1 mm2 cevabını aldığınızda "hayır, ben 1,5 (veya 2) mm2 istiyorum" diyerek katkıda bulunmalısınız. Bu şekilde oluşturduğunuz proje ile diğer üreticilerden de, herşey aynı olacak şekilde alınacak teklifler içinde en uygun fiyatlı olanı seçerek işlemi nihayetlendirebilirsiniz. Tabii ki her üreticinin kendi üretimi olan bölümlerden (iç kaplama/izolasyon kapakları gibi) ufak örnekler alarak karşılaştırma yapmayı da ihmal etmemek gerekir.
Unutmamak gerekir ki iyi bir karşılaştırma, sadece aynı malların, malzemelerin kullanıldığı ortamda mümkün olabilir.
Mesela ben şahsen bu tür bir aracın (motokaravanın/campervanın) kesinlikle 4 çeker olmasını arzu ederim.
Yine bu tür bir karavanda tuvalet/duş sistemi benim için öncelikli istektir. Bu, kullanıcıdan kullanıcıya değişiklik gösterir. Bazı arkadaşlar kamp yapılan yerlerde veya petrol istasyonlarında bu ihtiyaçların giderilebileceğini düşünürler. Oysaki gecenin 3ünde eşinizin ihtiyacı olan tuvaletin hemen yanı başında olmasının değeri para ile ölçülemez.
Ne diyeyim, size kolay gelsin.
İyi günler dilerim.
Sizi incitmek için yazmıyorum lütfen yanlış anlamayın ancak bu uzun yazınızdaki malzeme seçimiyle vs. ilgili teknik konuları değerlendirecek kadar bilgi sahibi olan bir müşterinin zaman kısıtı dışında başka bir sebepten dolayı her hangi bir firmaya motokaravan dönüşümü yaptırmasına gerek kalmaz. kişinin bahsetttiğniz gibi kablo markasını, kesitini, kullanılacak malzemelerin arasından iyisini kötüsünden seçip ayırdedebilmesini bildiğiniz bir kişi zaten bu işi yapıyor demektir.

Bildiğim kadarı ile Türkiyede bu işi yapan çok eski firmalar olduğu gibi, bu firmalarda çalışıp kendi firmasını kuran kişiler olarak da birçok firma var.
Ancak bilinen ve göz ardı edilmemesi gereken gerçek, kaliteyi genel olarak bütçenin satın alabileceğidir.
Siz ne kadar ödeyebileceğinize karar verdikten sonra önünüze konulan seçeneklerden en iyisine sahip olabilirsiniz.
Her şeyde olduğu gibi aynı aletin daha bilinen ve kalitelisi, bütçeyi zorlayacaktır.
Bence Başoğlu, Sally, Erba, Viya, Aydos, Emeksan gibi firmaların hepsi iyi malı, sizin talepleriniz doğrultusunda, kabul edeceğiniz proje kapsamında üretebilirler, burada asıl önemli olan yazının başında da belirttiğim gibi bütçedir.
Misal olarak cep telefonu alacak olsanız, hemen hemen bütün markalar telefon işlevini görürler, ancak istekler doğrultusunda fazla para ödenir.
Bu araç alırken de, karavan oluştururken de aynı.
Şimdi gelelim bu giriş/girizgahtan sonra yapılması gerekenlere:
Öncelikle ne tür bir aracı dönüştürmeye karar verdikten sonra bu yukarıda sayılan veya sayılmayan imalatçılardan herhangi birisine giderek önce aracınızda karavan olarak neler istediğinizi belirterek bir ön proje/çizim yaptırınız. Daha sonra bu firma yetkilisine her malzeme için ne malzeme kullanmakta olduğunu sormalı, beğenmediğiniz, alt kalite gördüğünüz kısımlarda nasıl olmasını istediğinizi belirterek arzu ettiğiniz düzeyde bir karavan için nihai projeyi/şartnameyi oluşturmalısınız. Bu projenin oluşmasında mesela 220 volt tesisatta kablo markasının yanında kullanılacak kablo kesitini de sormalı, meselâ 1 mm2 cevabını aldığınızda "hayır, ben 1,5 (veya 2) mm2 istiyorum" diyerek katkıda bulunmalısınız. Bu şekilde oluşturduğunuz proje ile diğer üreticilerden de, herşey aynı olacak şekilde alınacak teklifler içinde en uygun fiyatlı olanı seçerek işlemi nihayetlendirebilirsiniz. Tabii ki her üreticinin kendi üretimi olan bölümlerden (iç kaplama/izolasyon kapakları gibi) ufak örnekler alarak karşılaştırma yapmayı da ihmal etmemek gerekir.
Unutmamak gerekir ki iyi bir karşılaştırma, sadece aynı malların, malzemelerin kullanıldığı ortamda mümkün olabilir.
Mesela ben şahsen bu tür bir aracın (motokaravanın/campervanın) kesinlikle 4 çeker olmasını arzu ederim.
Yine bu tür bir karavanda tuvalet/duş sistemi benim için öncelikli istektir. Bu, kullanıcıdan kullanıcıya değişiklik gösterir. Bazı arkadaşlar kamp yapılan yerlerde veya petrol istasyonlarında bu ihtiyaçların giderilebileceğini düşünürler. Oysaki gecenin 3ünde eşinizin ihtiyacı olan tuvaletin hemen yanı başında olmasının değeri para ile ölçülemez.
Ne diyeyim, size kolay gelsin.
İyi günler dilerim.

Basoglu karavandan uzak durun!!!
Malzeme,iscilik ve yalitim cok kotu, servis ise yok diyebiliriz!!!

Merhaba, İzmir Prestij Karavan hakında bilgi verebilecek olan var mı?

İşçiliği teslim süresi malzeme kalitesi nasıldır?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri