Motokaravan İçin Araç Model Yılı Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ycakici Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,604

ycakici

Ana Kamp
Değerli arkadaşlar forumdan ve malum ikinci el sitesini sürekli takip ettiğim kadarıyla
motokaravan yapımı için genelde 2005 ve üzeri modeller tercih edilmekte.

Fiyat olarak ise 1998-2000 model araçlar ise ok daha uygun. Sizlere sorum sudur

1-Eski model (1998-2000) bir araç alıp karavan yapmayı tercih eder misiniz?
Aracı veya motoru yenileme işçilik ve masrafı ile uğraşır mısınız?

Yoksa daha yeni ve diri bir araç almayı mı tercih edersiniz?
Kişisel görüşlerinizi merak ediyorum açıkcası.

İyi günler hayırlı forumlar

Etiketler
Ynt: Motokaravan İçin Araç Model Yılı Seçimi

Ben bir araç alıp motorkaravan yapacak olsam mümkün olan en genç aracı almak isterdim. Tabii bu sadece kendi görüşüm.

Arac ve karavan kismini ayri dusunurseniz, karavan kismina harciyacaginiz meblagi hakeden her araca karavan yapabilirsiniz. Soyle dusunun 40 000 TL karavan kismi icin harcanarak yapilan bir karavan projesinde arac olabildigince yeni ve bakimli olmali ki 40 000 TL riskte olmasin.

eğer sabrederseniz, en genç, ezilmemiş, az km'de bir araç bakın, aslında içinden daha önemli araç,
herkes içine odaklı ama size seyahat konforu sağlayan araçtır

Yani motoru yeni yapılmış eski bir model arabayı tercih etmemeliyiz doğru mudur?

ycakici' Alıntı:
Yani motoru yeni yapılmış eski bir model arabayı tercih etmemeliyiz doğru mudur?

şimdi tercihimiz sorulunca cevabımız bu,
fakat imkanlar müsaade etmiyorsa durum değişir, bütçe kısıtlı ise alabileceğimiz araç en iyi araç olacaktır, bu seferde modeline değil de kaportası düzgün, yürüyen aksamı iyi, motoru açılmamış ( km fazla bile olsa) yağ yakmayan, üflemeyen bir araç tercih ederdim,
yeni motor yapılmış denilen araçlara genelde sekmanla kurtarıyorlar, motor yeni yapılmış denilir ama ne kadar yenileme yapılmış bilemezsiniz, bazende yeni motor yaptıranlar memnun kalmayabiliyor

Bana göre motor karavanı uzun yıllar elimde tutacaksam önce vırt zırt bakımdır şudur budur derdi çıkarmayan bir markaya karar veririm.
Karavan ile yıl içinde çok gezeceksem ve hep gezecek isem ellbetteki tercih ettiğim o markanın yeni yıllarını almaya çalışırım.Yok karavanda yılda yirmi gün yaşayıp 1000-1500 km ile mevsimi kapatacaksam tercih etiğim o markanın eli ayağı düzgün en ucuzunu ararım.
Marka tercih ederken gezdiğim cevrede o marka araç kullanılıyormu yaygınmı değerinede dikkat ederim.Söz gelimi benim araba olan Fiat ducato Doğu Karadenizde hiç yok, tamir için ancak resmi servisleri bulabiliyorsunuz hepsi tuzlumu tuzlu.Gürcistanda ise ilaç için bir tane bile Gürcü plakalı göremedim durum böyle olunca ya gezeceğin yere dikkat ediyorsun yada aracına göre geziyorsun.
Yani motokaravan yapmak için alınacak aracın sırf yaşına bile karar verirken birden fazla şeye dikkat etmek gerekir
diye düşünüyorum.
Saygılar

Risk almak istemezseniz,yurt dışına sık gidiyorsanız,yolculuk konforlu olsun derseniz,birazda benim gibi pipiriklik varsa araç mutlaka (tabi imkan varsa) az kilometrede ve en az yeni kasa olanlardan olmalı diye düşünüyorum

Diger alternatifleerin de denene'bilmesi için , başka bir açıdan bakmanın da var olabilecegi düşüncesi ile bazı olasılıklar üzerinde düşüncelerimi açıklamak isterim. Sahip olma tutkumuzu en ön planda (hangimizin yok ki) tuttuğumuzda türlü bahaneler ve imkansızlıktan dolayı erteler-erteler bazen cesaretimiz kırılır , içe çöker , dahası da ümitlerimizi bir başka bahara bırakmak zorunda kalırız Eğer tutkumuza ulaşmakda güçlükleri önümüze yığıyorsak , daha mütevazi düşüncelerimizin önünü kesmemek adına karar verebilmekte yarar oldugunu düşünüyorum.
Bir araç seçmeye sıra geldiğin de , herkesin mâli olanaklarına göre bir araç olabilir kanısındayım. Tabi ki iyi bir araç olmalıdır fikrinde sizler-le aynı fikirdeyim . Ben olsam alacagım aracın modelinden önce kasasının (kaportasının) diriligini ön planda tutar yaşlanmışlık alternatifini fazla önemsemezdim . Biraz daha cesurluk eder motor ve yürüyenlerini bizzat kendim onarmayı ve-ya onartmayı göze alır fiatını daha aşağılarda alabilmeyi yeglerdim. Tabi, "neden" sorusu aklıma gelecektir . Şöyle düşünürüm. Her açıdan eksiği olmayan bir aracın bile , kaporta da yapılacak onarımlar hem daha zahmetli , hem de hiç bir zaman istediğiniz sonucu alamassınız (bence) . Buna karşılık motor aksamı, yüyenleri , lastikleri gibi kaporta altındaki görünmeyen bölgelere yapacagını emek ve masrafınız size hiç kimsenin kullanmadığı artı yenilik avantajı sağlayacaktır . Tabi ki bu masraflarınızı hesaplayarak ona göre bir araç seçımı yapabilir ve acil olmayan onarımlarınızı zamana yayarak " karavan rüyanızı " daha da kolay öne çekebilirsiniz . Öyle ise; paranızın alabilecegi en iyi fiata alabilmek ve bu gibi olasılıklar da halledilebilir gibi geliyorsa size de bunu bir alternatif gibi düşünebilirsiniz . Bu arada da hepimizin oldukca birikimimizin olduğunu ve sürücülüğümüzün yeterince geliişmiş olduğunu var sayıyorum . Çoğumuz aracımızın ne kadar sağlıklı olduğunu , gücünün de sınırlarını bile-bilme mantığını zorlamayağımız kanısındayım. Eger fabrikasyon bir karavanımız yok ise digeerlerinin yük dengesinin bozulmuş olacagı varsayımını mutlak kabul etmek gerekir. Bu nedenle de kullanma karekterimizide kendi degerlendirdiğimiz malum sınırlar icerisine çekmemiz gerekliligini unutmamaktayım. Her ne kadar da "şeytanın avukatlığı" gibi gözükse de uygun bulabileceğiniz değerlendirmeler olabilir.
Teşekkür ederim. Selamlarımla.

bir tek araçla bu iş bitse çok kolay,,sonrası daha zor. hele bizim gibi bu işe yeni gönül verenler için o kadar kafa karıştıran şey var ki..birisinin iyi dediğine diğeri kötü diyebiliyor..karavan konusunda net bir bilgiye sahip olmak biraz zor..bir başka zorluk ,karavan donanımlarının neler olacağı.. ısıtması soğutması webestosu yok bilmem maceratörlü mü ,yat tipimi gibi vs vs..bir sürü kafa karıştıran şey var..bununlada bitmiyor..hangi karavan yapımcısına güvenmek gibi bir soru daha çıkıyor..birisi ben çok kaliteli yapıyorum diyor bir sürü para istiyor...diğeri bir soru işareti..yani bu konuda baya bir araştırma yapmak gerekiyor..
bu konu ülkemizde tam bir muamma,,firmalar yapacakları şeyi üstün körü açıklıyorlar..sanki biraz kaçak güreşiyorlar gibi..net olarak şu ürünle şu marka donanımlar şu fiyatlarla size mal olur demek biraz zorlarına gidiyor..hatta bir firmayla görüştüğümde yapacağı karavanın donanılarını döküm olarak istediğimde vermek istemedi..yok ben karavancıarı gezer fiyat alırmışım..onun kalitesi meydana çıkarmış gibi saçma bir şey söyledi..yani kısaca bir başıbozukluk görüyorum bu konuda..

Selamlar
Bu güne kadar 27 araç değiştirmiş biri olarak, aracın kaportası yorgun değil ve temizse, motor ile yürür parçaları piyasada makul fiyatlara mevcutsa o araç toparlanır, kaporta yorgunluğundan kasıt, bu tip araçlarda pas veya çürükten başka genel görünen yorgunluk ana direklerde çatlaklar oluşmasıdır, özelliklede şasesiz vede yan kaportalara asılan raf vb benzeri şeyler. dengesiz taşınan yükler zamanla aracın direkl köşelerinde çatlamalara sebep olur, motor ve yürür ise bana göre araçta bakılacak en son şeydir, sekman atarak dahi yeni motor yapsanız, karavan olarak ömrünüz boyunca size hizmet eder, yürürde öyledir hakkıyla yapılan iş yenisinden farksızdır, ama kaporta işi pek öyle değil, araçtaki en önemli kısımdır . örnek, kargo şirketlerinin araçlarının 1 yaşını dolduranların neredeyse tümünün kupaları çatlaktır, bir çoğuda gözle görülebilir.

Karavan imalatcılarına gelince, ben şahsi fikrimi söyleyim, memleketimizde adam gibi karavan yapan şirket bana göre yok. 3 tane karavan camı takıp bilmemne tente takmayla karavan olmuyor malesef.

Benim de bir sorum olacak;
Panelvan değil de minibüs bakmak daha mı mantıklı olur?
Bütçe açısından, ilk 1-2 yıl mevcut camlarla geçirilir, bütçenin o kısmı başka işe ayrılır,
Minibüsün taşıdığı az-çok bellidir, panelvanlar gibi değildir,
Minibüsler insan taşıdığı için daha düzgün kullanılmıştır, bakımları daha düzenlidir vs. diyebilir miyiz?

Karavan olarak kullanılacak aracın seçimindeki tek soru araç yaşı, değil elbet. Dikkate alınması gerekenlerden sadece biri.

Ancak madem soru bu: benim cevabım, her durumda, aracın güvenilir olmasını, bütçemle beraber değerlendirmeye çalışırdım.
Bütçem uygunsa, en yeni olanın vereceği güveni (tabii ki onu da araştırarak), bütçem kısıtlı ise model yaşı genç olmasa bile, motorunun daha az yol yapmışını, kaportası daha temiz ve problemsiz olanını arardım. Nerde kullanıldığına bakar, kullanımdan kaynaklı olası hataları arardım. Hem modeli, hem motoru, hem de kaportası yaşlı olanla da ilgilenmez bir diğerine bakardım.
Karavan tatil aracı. Kısıtlı zamanlarda kullanılacak. Yola çıkıp, tatili sanayide geçirmeyi doğrusu kimsenin isteyeceğini sanmam, öyle değil mi?

yeni araçlar için ötv olması.beş yaşından büyük araçlarında kötü ağır yük şartlarında kullanılmış olması.insanın elini kolunu bağlıyor.normalde alıp binmeyeceğimiz araçlar karavana çevrilmiş.hiç işten anlamayan insanlar karavan yapmış fahiş fiyatlar isteyip satıyor.satarkende bu önceki araçtan iyi oldu öncekinde şu hatayı yapmıştım diyor. peki önceki aracı alan ne arkadaş ne yapacak.gelecekte aracın ne olacağı belli değil.insan karavandan soğuyor. vallahi.türkiyde karavan konusu çok mağdur edilmiş durumda paranla rezil oluyorsun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri