Motokaravan Camları için Isı Yalıtımı - Güneşlik

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 39
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,526
Ynt: Motokaravan Camları için Isı Yalıtımı - Güneşlik

züğürt gezençi' Alıntı:
Ben ön cam için otomobillerin üzerine dikilen metalik gri branda kumaşından kullandım.katlandığı zaman çok küçük oluyor.

Sayın züğürt gezençi sizin örtü çok daha pratikmiş paylaşım için teşekkürler.

Bu forumu çok seviyorum herkes elinden geldiğince tüm bilgi birikimlerini paylaşıyor kıskançlık yok kendisinin olan bir fikirden başkalarınında faydalanmasından mutluluk duyuyor ,hal böyle olmasa idi karavanın sadece (K) sını bilen ben nasıl bir karavan yapabilirdim hep sizlerin tavsiye ve önerilrinizle.hepinize çok çok teşekkürler Yusuf Aybek.

Etiketler

işte basit, sade bir çözüm, güle güle kullanın

Arkadaşlar bazı şeyleri anlamanın en iyi yolu, yaşamak...

Sami Bey'in çözümü evet pratik, ancak o araç zaten alkovenli, zaten doğal bir gölgeliğe sahip, yaşam mahalinin izolasyonu da panelvanlara göre çok iyidir. Yani Sami Bey'in böyle bir avantajı var. Panelvan araçlar ise zaten aracın yapısı itibariyle tavandaki kuşaklar olsun bir çok yerinde her ne kadar izolasyon yapsak da alkovenli aracın kasası gibi olamaz. Bu yetmez gibi bir de arka, yan ve ön camlar çok büyük ve cam ısıyı eynen içeri iletiyor. Tek kat bir kumaş da mutlaka hiç olmamasına göre daha iyi bir yalıtım sağlar. Ama bizler pratik olduğu kadar, en iyi izolasyonu sağlayacağımız çözümleri hedef edinmeliyiz.

Herkesin çözümüne saygı duyuyorum, çabasını, paylaşımını taktir ediyorum. Burada amaç zaten tecrübeleri paylaşmak ve bu sayede daha iyiye ulaşmaya çalışmak değil mi. Bu yüzden yapılan eleştirilere kimsenin alınganlık göstermemesini rica ediyorum, yoksa bizler de eleştiri yapmaktan çekiniriz.

Ben çadırımda uyku tulumumun altında Therm-A-Rest şişme mat kullanıyorum, buz üstünde dahi yattım, çok iyi bir yalıtım malzemesi. Bu içindeki havadan kaynaklanıyor. Dolayısıyla hava kabarcıklı / baloncuklu ve dışı alüminyum kaplı malzemenin güneş ışınları yansıttığı gibi, daha iyi yalıtım sağlayacağını düşünüyorum.

Evet özdal Bey'e katılıyorum. Hava kabarcıklı ve dışı alüminyum kaplı malzemeden kesip kenarlarını bantla döndüm yıllarcada kullandım.çok dayanıklı bir malzeme, çokta güzel yalıtım sağlıyor.Kullanılmadığı zamanlardada katlanabiliyor.Fazla yer de işgal etmiyor.En fazla 5tl ye mal edersiniz.İzalasyon malzemeleri satan heryerde bulabilirsiniz.

Almanlar bu thermomatları arabaya özel üretiyorlar. Niye bir işadamı bunlardan Türkiye'ye getirmeyi düşünmez. Hatta malzemesini getirip burada sipariş üzerine üretebilir. Binek arabalar bile bunu kullanır sanırım.
[attachment=1]

[attachment=2]

P det19 2

P det19 3

Hakan'ında da dediği gibi yurtdışında bu işin bir standartı var.
http://www.reimo.com/en/D-accessories/DU-windows_accessories/DUU-thermo_carpets_and_insulation/

Ben PSA grubu araçlar için olan http://www.reimo.com/en/M37244-thermomatte_fiat_ducato/ kullanıyorum. 3 parça, kullanımı son derece kolay . Sıcak ve soğuk için izolasyon sağlıyor. Türkiye Reimo bayii Sn Aydın Kestane www.imajkaravan.com

Yusuf'un yaptığı da benim ilk etapta aklıma geldi ancak kullanılan malzeme çok narin, meraklı çocuklar, hava şartları çabuk yıpratacağa benziyor. Kullanıldıkça katkısını da zaman içinde
Yusuf'tan öğreneceğiz.
Bilginize
Oğuz

Benim bulduklarım Oğuz Bey'in bahsettiği Reimo ve ondan resimlerde daha kaliteli gözüken - aynı zamanda pahalı olan Brandrup marka ürünler.
Reimo linki yukarıda var. Bu da Brandrup linki :
http://www.brandrup.de/?lang=de&page=produkt_fzg_innen_isolite_extreme

Bilgi amaçlı yazıyorum:
Transport T5 için komple fiyatlar:
37312 Thermom.VWT5LR Wohn.m.Ver L 1 1 69,90 Euro
37281 Isofl.Thermom.VWT5 Fhs. L 1 0 49,90
37306 Thermom.VWT5 Heckkl.m.Ver L 1,0 27,90

Brandrup Isolilte Fiyatları : Sadece ön taraf ve arka cam var.
Nutzfahrzeugzentrum Shop [shop.nfz@mahag.de] - Brandrup direk satmıyor. Buradan alabilirsiniz.
1x 100 701 541 Isolite Extrem for The Front 198,00€
1x 100 701 518 Isolite for the Back-Window 29,95€

Tüm fiyatlar Almanya içi teslim. Türkiye için fiyat artacaktır. Ayrıca çok havaleli ürünler. Nakliyesi çok tutabilir. Bu nedenle Aydın Bey'in fiyatları farklı olabilir.

Değerli dostlar ben döndüm,12 gün oldu seyehatim biraz kısa oldu ama ilk turum tadında bıraktım,Benim yaptığım sistem gayet güzel oldu sadece Oğuz abinin dediği gibi malzeme biraz narin hatta birkaç dikiş yerinden biraz açılma yaptı ama görevini tam yerine getirdi,kalıbı elimde alt kumaş sabit üstüne daha dayanıklı bir malzeme bulup uygulamak gerekecek,sıcağı dıştan bayağı kesiyor bence doğrusu bu cama elim en sıcak havada direk güneşe rağmen vurduğumda soğoktu ve cam ısınmadığı için içeriyide ısıtmıyordu ön camı tam sardığı için hem perde hem güneşlik işini görüyordu ben memnunum bilgilerinize.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR