Motokaravan Camları için Isı Yalıtımı - Güneşlik

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 39
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,552

aslanahmet

Zirve
Yer
İstanbul
http://www.vanessa-mobilcamping.de/produkte/produkte.php#Campingtisch sitesindeki araç camlarına yapıştırılan ısı yalıtımı sağlayan thermomatlar Türkiye'de satılıyormu? Satılan yeri bilen varmı?

Etiketler
Ynt: Motokaravan Camları için Isı Yalıtımı - Güneşlik

Ahmet abi o sistemi çok beğendim aslında yapılabilir, Türkiye'de muadili vardır hatta oralardan çokca para verip getirmeye gerek yok derim eli iş yapan benzerini yapabilir diye düşünüyorum.

Şimdi aklıma geldi. Ütü masası kumaşlarından yapılamaz mı bu?

Ahmet abi aklıma gelen ilk fikir yaylı yataklarda'da kullanılan adı aklıma gelmedi keçe şilteler var onu cam ölçülerinde kesip dışını uygun kumaşla kaplayıp dikince sanırım benzer birşey olur.

Ütü masasında kullanılan kumaşlardan olmaz. Onların özelliği yanmamasıdır.Yeterince parlak değil. Burada sorun güneş ışığının geri yansıtılması gerekliliği. Aynı zamanda ayna varmış gibi gece-gündüz içerinin görünmesini engeller.Bu işler için en uygun malzeme aluminyum. Öncamlar için özel yapılmış olanları var piyasada belki yan camlar için onlardan kesilebilir.

Ahmet bey,
Bauhaus,Praktiker yalıtım reyonlarında ön yüzü parlak arkası beyaz malzemeler satılıyor. Geçen sene 5 Tl/mt fiyattan alıp minibüsümün camlarına
gündüz güneşten korunma,gece perde vazifesi görecek şekilde kullanıyorum.
Levent

Yapımarketlerde laminatların altına serilen alüminyum folyolu izolasyon malzemesinden alın. Metresi 2-3 TL eni 120 cm.
Gazete kağıdını camların üzerine koyarak falçata ile birebir keserek kalıp çıkarın. (0.2-0.3 cm kadar büyük olsun ki içeriden cama yerleştirip kenarlarından bastırınca camdan ayrılmasın)
Sağ - sol folyolu kısımları dışa gelecek şekilde üstüste getirip etrafını ekstraforla dönerek birbirine dikin. Üst kısımlarından 2 adet 3 -5 cm lik ekstraforu kenerlarına dikin. İzomatınızı yan camlara yerleştirip camı hafif aralayarak diktiğiniz bu parçaları dışarı sarkıtırken camı kapatıp sıkıştırarak sabitleyin.

Ön camlar için hazır satılıyor. Arka cam içinde ön cam için olanların vantuzlu tipini alırsan sorunu çözersin.

Ben yaptığım izomatları 5-6 senedir kullanıyorum. Biraz yerleştirip çıkarmak zaman alıyor ama Temmuz-Ağustosta Bodrum'da bile aracıma binince kavrulmuyorum. Çok farkediyor. Seyir halimde de yan camlara takıyorum (benim cam hariç),sağ tarafı da yan dikiz aynasını görecek kadar açıyorum, klimayı da zaman zaman çalıştırarak serin bir şekilde seyahat ediyorum. İşi abartıp güneş önden geldiği durumlar içinde güneşlik ve torpido arası için yaptığım başka bir parçayı da kullandığım oluyor.

Bu kumaştan tulum dikilse sorun kökten çözülmez mi? ;D

Sn. Arı, Sadece termal güneşlik kaldı, onun da acelesi yok. Bunun da fotolarını koyayım bari...

Edbf 1
milenco_external_screen2.jpg

Bana dıştan takılanın yalıtımı daha etkili olur gibi geliyor.

Sn. Osak, bu praktikerdeki sandelyeler benim aldıklarımdan daha fazla yer kaplamıyor. Daha ince amadaha uzun bir katlanmış halleri var. İlk gördüğümde ben de şezlong gibi çok yatık bulmuştum. Ama sırtı daha dik konuma gelince gayet rahat yemek yenir bence.

Sevgiler.

Yaşa Tolga kaç gündür yazdığımız fotoğrafı olmayan termal güneşlik o 2.fotoğraftaki dıştan takılan,bencede daha etkili olur hem işcilik daha kolay olur,içten yapılanı tutturmak ve sıfır aralık olması zor gibi,ayrıca dıştan olması ısıyı daha çok keser.
Ben praktikerde satılan şiltelerden alıp sayın Yasikonun dediği gibi altına kalınca bir kumaşla birleştirip kenarlarınıda yine bantla dönüp güzel bir örtü olabilir.

Dıştan takılanlar çalınabilir ama .

Güneşlik:
Zaman zaman Carrefour'da oto aksesuarları bölümünde içi baloncuklu, iki yüzü reflektif malzeme, kenarları kumaş biyeli, minibüsler için büyük ebatta güneşlik oluyor.
Ölçülerini hatırlamıyorum ama T4'ün ön camını boydan artacak şekilde, enden ise çok az eksik kalarak kapatıyor. Fiyatı da zaman zaman 2,50 TL'ye kadar iniyor sezon dışında.
Ben bundan alıp, iki yanına da bir adet alüminyum kaplı kamp matı alıp ikiye bölüp bantla yapıştırarak şekildeki gibi eklemiştim. Güneşliği dışarıdan cama koyup, kesik çizgiyle işaretli yerden ön kapıları açıp arasına sıkıştırıp kapatıyordum. Yaz ortasında güneşin anlında torpidonun üstü resmen serin duruyordu.
Yazın reflektif malzeme mutlaka dıştan kullanılmalı, önemli olan camı da ısıtmamak. Yoksa sadece güneş değil bir de ikinci bir ısı kaynağıyla baş ediyor olursunuz.
Yan camlara ise, yine alüminyum kaplı kamp matından bir tane alıp ikiye kesip bunları da kapının iki yanına sıkıştırarak, ön camlar açık şekilde içerinin serin kalmasını sağlayabilirsiniz.
[attachment=1]

27 haziran 2009 / Ortadaki ana gölgeliğin ölçüsüne baktım: genişlik 150cm, yükseklik 97 cm. Katlı hali ise yaklaşık 15cm x 97cm.

T4 guneslik

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,423
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri