Mono Kristal Ve Poli Kristal Solar Panel Bir Arada Kullanılır Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 40
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 82,306

TA2RX

Müzmin öğrenci
Yer
Yalova
Web
www.tcswat.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2RX
Benim şu anda iki tane 100W panelim var. Karadeniz'in kapalı havasını hesaba katarak her ikisini de poli kristal tercih ettim. Bunlara bir adet 140W panel ekleme niyetim var.

Ama sıcak bölgelere gittiğimde polikristal paneller çok verimli olmayacak. Dolayısıyla ilave edeceğim panel için monokristal tercih etmek gibi bir fikrim var.

Şimdi soru(lar) şu(nlar):
Mono kristal ve poli kristal solar panel bir arada kullanılır mı? Her hangi bir sakıncası var mı?
Devamında: Farklı türden paneller tek bir regülatöre bağlanabilir mi? Her hangi bir sakıncası var mı?

Etiketler
Ynt: Mono Kristal Ve Poli Kristal Solar Panel Bir Arada Kullanılır Mı?

Bekir Bey sorunuzun cevabını aslında bilmiyorum. Birisi diğerinden daha verimli diye söyleniyor. Bunun yansıması yüksek voltaj mı olur, yoksa sabit voltaj - yüksek amper mi olur bilmiyorum. Ama her ikisine farklı regülatör kullanırsanız ve ayrı ayrı hatlardan aküyü beslemenin bir zararı olacağını zannetmiyorum. Tek regülatör kullanılırsa ve her iki panelden farklı voltaj girerse regülatör ne yapar acaba?Kompanse edebilir mi? Yapabileni vardır, yapamayanı. Elektronik işinde çok fazla etken var. Örneğin biz jeneratörlerde bir invertör kullanıyoruz. Fiyatı 500 Euro ile 2500 Euro arasında değişiyor. İkisi de aynı işi yapıyor ama birisinin güvenilirlik standartları çok yüksek.

Bekir Bey, ben de böyle bir deneme yapmadım.

Sesli düşünelim genel mantık olarak verimi etkileyen değer gerilim farkından dolayı olacaktır. Farklı tipte panelleri paralel bağladığınızda, her ikisi de aynı gerilimde çalışmaya zorlanacaktır. Bu durumda verimi yüksek olan daha fazla yüklenecektir. Ayrı regülatör kullandığımızda da sonuç olarak fazla bir değişim olmaması lazım. Hatta iki regülatör olduğu için kayıplar artabilir bile. ::smiley:

Bir de üniversitede bu konularda araştırma yapan bir arkadaşım var, onun da fikrini alır yazarım. :smiley:

Bekir bey,

Almanyada "karavanlarda solar" üzerine yazılmış güvenilir bir kitabın verilerini şöyle aktarabilirim.

Parelel olarak tek solar regülatöre bağlanacak panellerin hücre sayısının eşit olmasından daha temellisi OCV (open-circuit voltage maalesef doğru Türkçesini bilmiyorum, boşta gerilim?) değerlerinin de ayni olması zorunluluğu var. Buda iki değişik cins panelde sorunun nedeni.
Kitap bu noktada hak verisiniz ki bilimsel açıklamayı karavancılar için gerekli görmemiş.
Fakat devamla konunun pratiği şu şekilde anlatılıyor.

* Ayni cins panellerin örn.80 ile 100 Watt modüllerin birleştirilmesi sorun olmasa bile, bunların OCV değerlerinin de ayni olması lazım.
*Ayrı regülatör kullanımında tek aküde birleşmeleri ise sorun sebebi değil.

Not Ferhat bey ben yazarken, bu arada cevap vermiş!

Mesut Bey, boştaki gerilim veya açık devre gerilimi diyebiliriz. Biz ikisini de kullanıyoruz. :smiley:

Güneş panelleri yapısı gereği akım kaynağı gibi çalışır. Boştaki gerilimi 21.9V olan 85W'lık bir panelin maksimum güçteki değerleri 18V ve 4.72A gibidir. Kısa devre akımı ise 5.1A olur. Yani siz 18V'da çalıştırsanız da kısa devre de etseniz yaklaşık aynı akımı verir. Akümüzün 14.4V'a kadar olan gerilimlerinde regülatör, paneli aküye bağlar. Akü 14.4V'a ulaşınca kırpmaya yani şarj akımını düşürmeye başlar.

Bu durumda bir 12V'luk panel bir de 24V'luk bir paneli bile 13V'da bulunan aküye bağladığımızda her panel yaklaşık 13V da çalışmaya başlar ve her panel verebileceği akımı üretir. Bence bir sakıncası yok diye düşünüyorum. Dediğim gibi bir deneme yapmadım. En garantisi, ölçerek görmektir ve gerekiyorsa ilave regülatör kullanmaktır.

Amma zor soru sormuşum yahu! :D

Evliya Çelebi'nin anlatımından edindiğim izlenim bunun pek tavsiye edilmediği yönünde.

Bakalım konuyla ilgili akademisyenler ne diyecek.

Hmmm, Bekir bey aslında güzel bir soru sormuşsunuz,
Farklı özellikte 2 panel paralel bağlandığında, Kirchhoff'un 2. kanununa göre (voltaj kanunu) oluşturdukları kapalı gözde açık gerilim voltajı yüksek olan panel diğeri üzerinden ters yönde akım geçişine sebep olur ama panellerin çıkışında bulunan diyodlar ters akımı önler diye düşünüyorum.

Ben sadece tercümanlık yaptım.
Son sözü söyleyebilecek bir birikimim yok.
Ferhat beyin son noktasını bekliyoruz. :D

Not. Acaba Bekir beyin MPPT regülatörünün çözüme faydası olabilir mi?
Kuyuya bir taşda benden. ;D

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Not. Acaba Bekir beyin MPPT regülatörünün çözüme faydası olabilir mi?
Kuyuya bir taşda benden. ;D
10 puanlık uzman sorusu gibi oldu. :D

MPPT varsa bence MPPT kontrol cihazı bu işin içinden çıkmakta iyice zorlanır. Sonuçta her panelin maksimum güç noktası farklı olacaktır. Ortalama bir gerilim akım değerini yakalayacaktır. ::smiley:

Arkadaşla da görüştüm. O da normal regülatörlerde fazla bir fark oluşmayacağını düşünüyor. Buradaki en önemli nokta çoklu panel bağlamada har panel çıkışında diyot üzerinden paralel bağlanması gerekliliği. Eğer panel çıkışında yoksa, ilave etmek lazım. Panelin biri gölgede kalırsa, güneş gören için yük olacaktır. :smiley:

Konu dışı !

Ferhat bey,

Nerdeyse bir haftadır 4 aylık güney Avrupa ağırlıklı yaz sezonunu açmak için, havalar yüzünden, start pozisyonunda bekliyoruz.
Şu an, Barselona 12°C, ne hikmetse Moskova 22°C, gelde şimdi aşağılara in.

Bu yüzden konu ne kadar çetrefilli olursa, o kadar dikkatim dağılıyor.
Sağolun! :D

Eskiden solcular için söylenenler bugün karavancılar için söylense yeridir.
Karavancılar Moskova'ya ;D

Konu dışına devam ;D

Mesut Bey, Rusya birçok + ve - yi barındırıyor. Tek cümleyle özetlemek istersek; "mazot ucuz ama trafik felaket". :-\
İspanya yazın Türkiye'den sıcak olur. Ben de İspanya'ya gitmedim ama herhalde yaz sonu gibi düşünmek iyi olur. ::smiley:

fsirin' Alıntı:
10 puanlık uzman sorusu gibi oldu. :D

MPPT varsa bence MPPT kontrol cihazı bu işin içinden çıkmakta iyice zorlanır. Sonuçta her panelin maksimum güç noktası farklı olacaktır. Ortalama bir gerilim akım değerini yakalayacaktır. ::smiley:

Arkadaşla da görüştüm. O da normal regülatörlerde fazla bir fark oluşmayacağını düşünüyor. Buradaki en önemli nokta çoklu panel bağlamada har panel çıkışında diyot üzerinden paralel bağlanması gerekliliği. Eğer panel çıkışında yoksa, ilave etmek lazım. Panelin biri gölgede kalırsa, güneş gören için yük olacaktır. :smiley:

Hakikaten 10 puanlık uzmanlık soruları peş peşe geldi. Cevaplayan tüm uzmanlara teşekkürler.

Madem öyle bir soru daha sorayım: Panellerin çıkışına konacak diyotlar hangi güçte olmalı?

Bekir hocam, 10-15 amperlik Schottky diyot kullanılabilir, ör: 15SQ45 15 amper-45 volt çalışan bir diyot.

Diyotların yeri de önemli . Güçlü olanı diğerine voltajı gönderirse zayıf olan şarj edemez ki .
Şu şekilde düşünebiliriz. İki de çağlayan var. Birisi 10 metre yüksekte, diğeri 5 metre yüksekte. Bunlara boru bağlanmış, bir depoya su gönderiyorlar. Su seviyesi depo içinde belli noktaya gelince su akışını kesen otomatik bir vanamız olduğunu düşünelim.
Diyot ise sistemimizde tek yönlü valf .10 metre çağlayanın suyu 5 metre olanına ulaşırsa 5 metre suyunu akıtamaz. Tek yönlü valfi nereye koyalım ki 10 metreden akan su 5 metreden akan su ile karşılaşmasın? Tek yönlü valve uygun yer olursa su akışını kesen tek bir otomatik kesici vana da kullanılabilinir. (Regülatör )
Ama ben olsam iki çeşit güneş paneli kullanmazdım çünkü diyot sonuçta, sıkıyı gördü mü yanar. Elektronikten kaçıp mekaniğe sığınmak her zaman iyidir :smiley:

bartek'in açıklamaları, özellikle benim gibi meslek dışı olanlara ilaç gibi :D
Lütfen bu modda devam edin.

Ama ben olsam iki çeşit güneş paneli kullanmazdım (bartek)

Mono ile poly kristal arasında diffuz ışıklanma ve verim yüzdesinde, pratikte hele karavancılar için aslında ihmal edilebilecek bir fark olduğu yazılıyor ki bu bakımdan sonuçta bartek'in tavsiyesi başka bir yönden de doğrulanmış oluyor.

bartek' Alıntı:
Diyotların yeri de önemli . Güçlü olanı diğerine voltajı gönderirse zayıf olan şarj edemez ki .
Şu şekilde düşünebiliriz. İki de çağlayan var. Birisi 10 metre yüksekte, diğeri 5 metre yüksekte. Bunlara boru bağlanmış, bir depoya su gönderiyorlar. Su seviyesi depo içinde belli noktaya gelince su akışını kesen otomatik bir vanamız olduğunu düşünelim.
Diyot ise sistemimizde tek yönlü valf .10 metre çağlayanın suyu 5 metre olanına ulaşırsa 5 metre suyunu akıtamaz. Tek yönlü valfi nereye koyalım ki 10 metreden akan su 5 metreden akan su ile karşılaşmasın? Tek yönlü valve uygun yer olursa su akışını kesen tek bir otomatik kesici vana da kullanılabilinir. (Regülatör )
Ama ben olsam iki çeşit güneş paneli kullanmazdım çünkü diyot sonuçta, sıkıyı gördü mü yanar. Elektronikten kaçıp mekaniğe sığınmak her zaman iyidir :smiley:

Benim iyice kafam karıştı. Regülatör nereye, ne cinsten? Mekaniğe sığınmaktan kasıt nedir? :eek:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR