Mogzilla Usulü "Tenekede Tavuk"

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mogzilla Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 130
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,247
Ynt: teneke tavuğu

offf mukemmel.....2 sene once ciktigimiz kampta iscilerin calistigi bi santiye de mola verdik....cok parasiz donemimizdi ve o gece orda cadir attik....İsci arkadaslarimiz sagolsunlar bize TENEKE TAVUGU yaptilar ve inanilmazdi....Nar gibi kizarmisti ve acayip nefisti....O gun yedigim tavugu asla unutmuycagim....nasi canim istiyor su an anlatamam

Etiketler
Ynt: teneke tavuğu

vayyy ben daha bugun uye oldum buaraya...ama santiyelerin ozel yemegi oldugunu ogrendigim iyi oldu....fotograflamıslar bile....superrr....santiye santiye gezmek lazim demekki :0)))

Ynt: Mogzilla Usulü "Tenekede Tavuk"

Hepsi birbirinden lezzetli görünüyor abi afiyet olsun :smiley: Tenekede tavuk bizim kamplarımızında vazgeçilmez yemeklerindendir.Bende Paylaşmak istedim: birkaç resim :smiley:
tenekede_tavuk-2.jpg

tenekede_tavuk-3.jpg

tenekede_tavuk-4.jpg

Tenekede tavuğun lezzeti bir başka ama şimdi hedefim yeni soslar geliştirerek tavuğu daha ferklı ve daha lezzetli hale getirebilmeyi denemek..Bana şans dileyin :smiley:

Sarımsak olacaktı sanırım.
Görüntülerin imla hatası yaptırması gibi bir kusuru oluyor zaman zaman.
;D

Valla ne yalan söyleyim Ramazan günü buraları incelerken içim çekti iftara ''Mogzilla usulü teneke tavuk'' yapmak şart oldu
hemen tavukları ve tenekeyi hazırlamamla soluğu bahçede aldım Saat 18:00 da herşey hazırdı. 18:15 de ateşi yaktım tam 1.10 dk sonra aldım tavuklar tam kebap oldum Nadir bey size teşekkür ediyorum bu güzelliği bizimle paylaştığınız için.

Tavukların yerleştirilmiş hali
P1070160.JPG

Onlar içerde biz dışarda
P1070171.JPG

P1070177.JPG

ve iftariyelikler hazır...
P1070178.JPG

Tenekede Tavuk (Yiyenbilir'e Özel )

Herkese Merhabalar.
Sizlere bu hafta sunu tesadüfen bulduğumuz bir lezzeti anlatmak istiyorum.
Nasıl olabileceğini hararetli bir şekilde konuşurken hemen uygulamaya geçtiğimiz ve sonuçlarından da oldukça memnun kaldığımız bir lezzeti 'Tenekede Tavuk'
Öncelikle Aile bireyleri veya sevdiğiniz bir gurupla piknik alanına gidilir.
Yakabileceğiniz ne kadar çalı çırpı ve odun parçası varsa toplanr.

[attachment=1]

Daha sonra elde bulunan 20 Kg lık tenekelerden içleri temiz olmak kaydı ile ateşin yalılacağı alana istenen sayıda getirilir.

[attachment=2]

Sonrasında tavuğun rahatça oturabileceği bir kolu daha uzun olan Y biçiminde kazıklar yine istenilen sayıda hazırlanıp yere çakılır.

[attachment=3]

Tenekelerden biri test amaçlı olarak yere çakılan Y kazığının üzerine kapatılır ki kazık tenekeye dayanıp tenekemizi havada bırakmayacak şekilde toprağa iyice çakılabilsin.
Tenekemiz toprağa temas ediyosa problem yoktur.Tenekemizi tepesinden pastırıp toprakta iz bırakmasını sağlıyoruz ve sonrasında toprakta kalan bu izi yardımcı bir araçla hafif hafif kazıyoruz ki teneke biraz toprağa gömülsün.

[attachment=4]

Tenekenin yuvasını hazırladıktan sonra yere çaktığımız Y kazığımızın altına patates yerleştirirsek tavuklar piştikten sonra yanına garnitür olarak servis etme imkanımız da doğmuş olur.

[attachment=5]

RESM1

RESM 2

RESM 3

RESM 4

RESM 5

Ynt: Tenekede Tavuk (Yiyenbilir'e Özel )

altına bulgur u sulandırıp koymalı üstüne patates tavuk pişerken yağı pilava geçmeli pilavın suyu buharlaşacak tavuğun lezzetini artıracaktır.Yanlı ateş birden harlı şekilde yanmamalıdır. tecrübe edilmiştir tarafımca eğer ateş çok yanarsa dışı pişiyor içi az pişiyor.Yavaş yavaş pişecek

[attachment=1]

Aldığımız tavukları nar gibi kızarması için güzelce margarin ile ovuyoruz kendisine masaj yapıldığını düşünen tavuk, teneke üzerine kapandıktan ve karanlık bir ortamda sauna ekisinde kaldıktan sonra çok daha lezzetli bir şekilde dışarı çıkmak için hazırlanmış oluyor.

[attachment=2]

Tavuklarımız rahat bir biçimde kazıkların üzerinde otururken biz tenekemizi üzerine kapatıyoruz .
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

RESM 6

RESM 7

RESM 8

RESM 9

RESM 10

Daha yeni gördüm sitemizde zaten bu işlem daha önceden yapılmış ve anlatılmış o yüzden yazının ve resimlerin devamına hiç gerek olmadığını düşündüğümden burada mesajın gerisini iptal ediyorum

iptal etmek gereksiz.Lütfen devam edin bakalım doğru yapmışmısınız:smiley:) Belki farklı bir yönteminiz vardır?

hayır hayır devam edilecek bir konu değil dediğim gibi sitede olduğunu bile başlığı açmadan görmemiştim
şimdi inceliyorum da hiç bir fark yok diğer yapan arkadaşlardan.
hatta mümkünse konu moderatörler tarafından silinsin daha detaylı anlatım ve aktarımlar zaten mevcutmuş burada

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.