Mocamp Kuralım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ethem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,143

ethem

Ana Kamp
Ülkemizde karavancılığın henüz yeterli seviyede olmadığı konusunda sanırım herkez hemfikir. Yerli karavan sanayi de karavan kampları da yetersiz.

Karavancılar şahsi çabaları ile karavan elde edebiliyorlar. Ama etkinlikler haricinde karavancıların bir arada bulunabileceği uygun mekan yokluğu büyük sorun gibi duruyor. Cahit Bey'le konuşurken ifade etmiştim. Selamlar bu arada. Acaba müteşebbis karavancılar kendi kamp alanlarını kendileri alıp kamp nasıl olurmuş gösterseler fena mı olur.

Öncelikle sanal bir proje olarak düşünüp kamp örneğini kriterlerine uygun burada geliştirebilir miyiz?

Etiketler

Ynt: Mocamp Kuralım

Ethem bey açtığınız konu güzel teşekkür ediyorum bende birkaç aydır kendi karavanımı kendim yapabilirmiyim diye yola çıktım aylardır araştırıyorum bugün ilk adımı attım binek olarak kullandığım arabamı sattım karavan sevdasına sırada temiz uygun bir ducato panelvan bulup onun içini karavana dönüştürmek var bakalım ne yapabileceğiz Allah utandırmasın kendi karavanını kendisi yapan yada bu işten anlayan abilerden dostlardan yardım isteyeceğim işin inceliklerini tam bilemiyorum.yardımınıza ihtiyacım var. ???

Sevgili arkadaş şu karavan mevzunu iki yıldır takip ediyorum. Moto/çekme, yerli/yabancı birçok alternatif var. Kişinin hayata bakışı ve kullanım amacı tercihini belirliyor. Karavan yapımı konusunda gördüğüm kadarı ile burada eli öpülecek kişiler var.

Ben sadece kamp ile ilgileniyorum. Niye mi örneğin Kumburun'dan Assos'a değin değil yabancı karavancıları bizi bile tatmin edecek bir yer yok. Haksızmıyım arkadaşlar:!!

sevgili ethem bu konuyu sizin gibi çok ele aldım. fethiye /çalış tarafında düşündüm.hem karavan hemde deniz ve doğa sporları ile.maliyet ve bürokrasi yıldırdı.onun için vazgeçtim. bunu başarabilsek çok güzel olurdu.bu işe gönül veren arkadaşlarla yanyana olmak güzel bir duygu .benim gibi bu konuyla ilgili arkadaşların olması çok sevindirici.

Kamping yapılacaksa İstanbul'a yapılmalı. Dünyanın en güzel kentinde karavan kampı yok!!!

Sevgili D.M. girişiminizden bahsetmişsiniz. Bürokrasi ve maliyet engelleri olarak nelerden bahsedebilirsiniz?

İstanbul iyi fikir sanırım arazi maliyetleri küçük girişimcileri düşündürebilir.

merhaba özellikle belediye kamp sahası için izin belgeleri atık sorunu ruhsat. yurt dışında bu gibi yerleri belediye tahsis edeiyor her türlü hizmeti veriyor. türkiye de tam tersi siz yer gösteriyorsunuz izin alabilirmisiniz düşünülür.istanbul karavan için uygudu zanedersem ataköy kampig devam ediyor.

Siteye üye olalı az zaman oldu. Karavan merakım henüz çok yeni. Okuldan bazı arkadaşlarımın 2000-2001 yıllarında İstanbulda yazlarının tümünü karavanda geçirdiklerini biliyorum. Sanırım Florya veya Bakırköy taraflarında biryerlerdi. Şimdi bunların tümünün kapanmış -kapatılmış- olduğunu öğrenmek çok acı.

Yine kamp ve karavan meraklılarının toplandığı başka bir siteden bir arkadaşın yazdıklarını da üzülerek okudum. Bu arkadaş önce yerel yönetimle sonra Turizm Bakanlığı ile yazışmalarından ve aldığı cevaplardan bahsetmiş. 10 yıla yakındır motosiklet kullanıyorum. Motosikletin trafik açısından, önce kişisel sonra da yurt ekonomisine olan faydalarından bahsedip trafik kanununda ve vergilendirmede buna göre düzenlemelerin yapılması gerektiği konusunda hep konuşur, girişimlerde bulunur, eylemler yapar dururuz. Bırakın bir ilerleme kaydetmeyi Devletin bu konudaki düzenlemelerinde devamlı bir kötüye gidiş sözkonusu olageldi şimdiye kadar. Karavancılıkta da durumun aynı alduğu çok açık.

Eminim ki başka uğraşlar ile ilgili de durum aynıdır. Malesef alabildiğine vizyon yoksunu yöneticiler tarafından kuşatılmışız.

Hali vakti yerinde bir arkadaşın bu işe gönül verip bir arazi satınalıp veya kiralayıp bu işi yapmasını beklemenin dışında, dernekleşerek yerel yönetimlere bu konuda birşeyler yapma konusunda baskı yapmak da iyi bir fikir olabilir. İstanbul çevresinde bu iş için uygun çok ğüzel ve şehre de çok uzak olmayan bir çok yer var. Terkos tarafları, Kemerburgaz'ı geçince Ağaçlı Köyü civarı ve benim motorla offroad yapmaya gittiğim Çiftalan ve Alibeyköy Barajı çevresi bunlardan bazıları.

Karavanı olan 5-10 arkadaş birleşerek buralardan bir araziyi kirallayabilir. Kendilerinin kullanımının dışında internetten iletişimini de yaparak kampı yabancı karavancıların da kulanımına acabilir. Böylece belki masrafların büyük bir bölümü de karşılanır. Bunu yapmak için de yine dernekleşmek gerekebilir veya gerekmez. Bürokrasiyi bilemiyorum. Ticari bir işletme olabilir veya olmayabilir...

Çok işkembeden sallıyorsam affedin. Biraz "beyin fırtınası" yapmanın bir zararı olmaz. Henüz karavanım bile yokken üstelik.

Geçtiğimiz çarşamba ve perşembe Çanakkale Geyikli tarafında idim. İşlerimin yanısıra karavan kamp için uygun yerleri tespit ettim. Arazi fiyatları oldukça uçuz. Elektrik-su-telefon hizmetleri yaygın. Yöre turizm diyarı. Yöre insanı ve tabiat koşulları bilirsiniz elverişli.

Yerel ilgililerle dialoğum kökleşmiş olduğu için bürokratik işlemler rahatlıkla yürüyebilir. Geriye kalan bu işe gönül vermiş karavancılar, onların fikirleri, emekleri biraz da sermaye. Ama öncelikle evrensel değerlere saygı, ekip çalışmasına yatkınlık, komşuluk hukukuna riayet gibi ruha sahip olmak.

Yoksa Türk tipi girişim sonuçsuz kalır ve üzülünür.:smiley: Ne dersiniz?

Sayın ethem,

Karavancılık konusuna gönül verdiğiniz çok açık. Bu yolda size, kendi adıma, başarı ve mutluluklar dilerim. Başarının en az yarısı, istemektir. Motivasyon, kanalize olmayı sağlar. Bu da, iyi analizler yapılabilmesinin ön koşullarındandır. Sizdeki bu ışığı, Ege Karavan'daki kısacık söyleşimizde gördüm.

Sözünü ettiğiniz yöreden ben de çok hoşlanıyorum. Bozcaada gidiş gelişlerinde biraz daha fazlaca tanıma olanağım oldu. Ailece, çok sevdik. Sizin projeleriniz gerçekleşmez ise , (ki dilerim öyle olmaz!) o bölgeden küçük bir yer edinmek isterim doğrusu.

Akhisar'dan geçerseniz beklerim.

Cavid Sezen

Sayın ethem,

Unuttuğum bir konuyu hemen ekleyeyim.

Deneyimli karavancılardan konuyla ilgili pek bir değerlendirme göremedik?...

Cavid Sezen

Cavid Bey merhaba. Umarım siz de önümüzdeki günlerde o küçük yere sahip olacaksınız. Sanırım karavancılık henüz bireysel bir faaliyet olarak görülüyor.

Dilerseniz şimdilik ilgilenenler olarak devam edelim. Beyin fırtınası bu bakarsınız bir sinerji yaklarız. Selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR