Mitsubishi Pajero Palet Uygulaması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yazargezeryolçizer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,081
Ynt: Mitsubishi Pajero Palet Uygulaması

evedilaz' Alıntı:
bu kurum bu ulaşımı bu maliyetle 10 sene helikopterle yapabilirdi maliyet açısından çok fantazi bi puroje olmuş :smiley:

deniz bey size katılamıycam bu konuda.bu aracın maliyeti en fazla (arac ve yapılan uygulamalar dahil) 200-250 bin tl dir maximum.

bu paraya helikopter ulaşımı zor olur ;)
ayrıca ülkemizde asfalt kullanım amaçlı lüks suvlara 150 ila 400 bin arası paralar ödenirken,, bu araca yapılan yatırım : bence hem işlevsel ,
hemde sahibi olduğu işletmenin (firmanın ,kurumun herneyse) bakış açısını göstermesi açısından prestijli ve uygun yatırım olmuş derim.

nacizane.

Etiketler

sanırım bu tabirimi yanlış anladınız ben yıllık paletli kullanımdaki ulaşım maliyetiyle kıyasladım sadece
yoksa böyle güzel çalışmaları ülkemizde görmek çok güzel kurum veya kişi farketmez bu araç zaten prestijli ve güçlü bi makine
yapılan masrafı hakeden bi araç sadece bana nedense ülkemiz koşullarında bıraz abartılı geldi
başarılı bi çalışma olacagına eminim sonucu görecegiz umarum

sağlık bakanlığı, özellikle doğu bölgelerinde kullanmak üzere, çok sayıda araca palet uygulaması yaptı geçen sene..
Helikopter kullanımının karlı bölgelerde tipiye neden olma ihtimali fazla olduğundan, maliyetine rağmen yapılan uygulamanın doğru olduğunu düşünüyorum.
birim maliyet 200 ila 250 bin TL civarında imiş
video paylaşım sitelerinde "mattracks" yazarak arama yapınca çok güzel görüntülerle karşılaşıyorsunuz..

sağlık bakanlığının araçlarına örnek:
http://www.ardahansm.gov.tr/yonetim2/uploads/kar_amb1.jpg
http://www.nethabercilik.com/images/other/112ye-tam-donanimli-paletli-ambulans-01.jpg

selamlar

slm abi bende land rover 1992 model defender 90 inç kısa şase var bende bu palet uygulamasını yapmak istiyorum nasıl yapılır fiyatı nedir

Mükemmel :smiley:Yakın bi zamanda tamamlandı , haberlerde görmüştüm bu beyaz pajeroyu :D

Paletli kar araçlarını uzunca bir müddettir kullanıyoruz.
En başarılı olanların, kayak pistlerinde kullanılanlar olduğu muhakkak. Lakin bunlar fazla kişi taşıyamazlar ve kar olmayan yerde giderse kendilerine zarar verebilirler.
Kabinli paletli araçlar vardır ambulans olarak kullanılan bunlar da başarılıdır.
Lakin bv206 lar muhteşemdir ki bizde bunlardan var. Bunlar sadece karda gitmez her türlü arazide gider hatta yüzerek göl geçer amfibi araçlardır. 20 kişi taşıyabilir. Belki kayak pisti açanlar kadar dik rampa çıkamayabilir ama hiçbir karlı zeminde batmazlar. İki kabinli, 4 paletli 4x4 türler, paletleri bütün kabin boyuncadır. Manevra arkadaki kabin pistonlarla ittirilerek sağlanır böylece ön batsa arka batmaz ön yatsa arka yatmaz ve önü kurtarır. Bunlarla sertleştirdiğimiz zeminde batmadan yürünebilir ama bu halde bile hiç bir suv açtığı yoldan gelemez. Batar.
Motorsiklet köşesinde paletli atv ile kar motorunun kıyaslamasını paylaştım.
Kar üstünde hareket edecek araçlarda araç ağırlığını kar yüzeyine yayabilmek esastır.
Bu açıdan bakınca kar motoruna en çok yaklaşan paletli atv olmaktadır. Utv bile geride kalır, çünki aracın eğim üstü tarafına asılıp denge sağlayarak sigzaklar çekerek tırmanış artırabilir. Bu da ancak atv ile sağlanabilir.
Bu araçların tekerlekli halinden bir kademe ileride karda gidebileceği söylenebilse de bir mucize beklememek gerekir.
Karda ulaşımın en zor olduğu zamanlar karın en yumuşak olduğu zamanlardır. Böyle zamanlarda bu aracın batması kaçınılmaz olacaktır.
Ezilmiş pistlerde rahat gidecektir.
Bir diğer olumsuz yanı ise mekanizmaların farklılığından dolayı km saatinde gördüğünüz hızın gerçekte yarısını yapıyor olacaksınız.
Kısacası paletli atv başarılı ancak bunun başarılı olmadığını düşünüyorum.
Paletli atv nin veya karmotorunun arkasına takılacak bir sedye çok daha fazla işe yarayacaktır.
Eğer Sağlık Bakanlığımız bu proje başarılı olsa her yer bu araçlaran dolardı.
Bence bv 206 ları izleyiniz youtube da.
O zaman bu proje ile ne kayıplar yaşadığımızı görebilirsiniz.
İnsanlar araştırma yapmadan yazda bilmeden birşeyler ortaya atıyor dünya kadar zarara sebep oluyor.
Herkes herşeyi biliyor eline yetki verince.

9DBAC584 5B8E 4B85 B887 CB5589964D14

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.