Mitsubishi L200 Şanzıman Takozundan Gelen Gürültü ve Çözümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VoDaFoNeCeLL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,845

VoDaFoNeCeLL

" Birlikte yaşa, yalnız öl "
Yer
EgE
Daha önce bir çok konu başlığında belirttiğim fakat çözümünü bulamadığımız arızayı sonunda çözdük arkadaşlar. Kerim Bey ve arkadaşı Şeref Bey'in yardımı olmasa çok zor olurdu. Bu vesileyle, aynı arızayı yaşayan başkaları olabileceğini düşünerek arızayı ve sebebini, çözümünü fotoğraflayarak burada aktarmak istedim.

Arızamız şuydu ; ani kalkış esnasında ya da yokuşta kalkış yapıldığında, aracın içerisindeki yolcuları bile sarsacak derecede bir sarsıntı ve bununla beraber bir gürültü geliyordu. Bu çok rahatsız edici bir ses ve sarsıntıydı. Şaft balansı, şaft askısı ve daha neler neler elden geçti ama çözüm olmadı.

Ankara'dan Şeref Bey'in yardımıyla arıza çözüldü. Aşağıdaki resimde şanzuman takozunu ve takozun takıldığı şanzuman kulağı görülmekte. Kırmızı ile işaretli yer, takozun saplamasının geçtiği delik. Hemen altındaki fotoğrafta ise, takozun deliğinin o kadar geniş olmadığı açıkça görülüyor. Arıza işte bu !

[attachment=1]

[attachment=2]

Etiketler
Ynt: Mitsubishi L200 Şanzuman Takozundan Gelen Gürültü ve Çözümü

Kulağın içine yapılan ve deliğin içerisindeki genişliği daraltarak, tam olarak takozun içindeki deliğe eşit olarak delinmiş faturalı pul.

[attachment=1]

Bu sayede takozun bağlantı saplaması, şanzuman esnese de yerinden kıpırdamıyor. Dolayısıyla ses ve sarsıntı kesiliyor.

Ynt: Mitsubishi L200 Şanzıman Takozundan Gelen Gürültü ve Çözümü

Sonuç olarak arıza tamamıyla çözüldü. Esasen işte bu mesajları yazıp fotoğrafları yüklerken, arızanın sonucunu merak eden Şeref Bey aradı. Kendisine bir kez daha teşekkürü borç bilirim. Sırf bu sebeple arabayı satacaktım yahu !

Aracımla ilgili tüm arızalarda kahrımı çeken Hüseyin Ustayı da unutmamak gerek. Tecrübelerine bir yenisini daha ekledi. İşte Hüseyin usta ;

[attachment=1]

güzel bir anlatım olmuş.
Anlatım aynı sorunu olan araçlara güzel bir yol gösterecek
bu kadar basit bir şey için sizi baya üzmüşler.
sorunun çözüldüğüne sevindim.

Sizin sayenizde oldu Kerim Bey. Ve tabiki Gezenbilir sayesinde. Böyle bir ekibin bir üyesi olmaktan gurur duydum. Çok teşekkürler.
Dediğiniz gibi, çok basit bir iş yüzünden aylarca zaman ve para kaybı !
Şükür ki kurtuldum.
Umarım anlatım başkalarına faydalı olur.

Ynt: Mitsubishi L200 Şanzıman Takozundan Gelen Gürültü Ve Çözümü

merhaba vodafonecell kardeş

benim 2007 L200 de aynı sorun var, arkadan sürtme titreme gibi ses geliyor 1 ve 2 viteste dik rampaları hızlı cıkınca, bazende topraklarda yarım debrajla kalkınca

şimdi sorunun çözümünü anlatmışsın ama resimler gözükmüyor resimleri tekrar yüklermisin veya değiştirdiğin parçayı söylermisin

Ynt: Mitsubishi L200 Şanzıman Takozundan Gelen Gürültü Ve Çözümü

Şu fotoları güncelleseniz benzer sıkıntıları yaşayanlar adına çok makbule geçecek.

Aynı sorun bende de var güzel anlatım ama resimler açılmıyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Daha önce bir çok konu başlığında belirttiğim fakat çözümünü bulamadığımız arızayı sonunda çözdük arkadaşlar. Kerim Bey ve arkadaşı Şeref Bey'in yardımı olmasa çok zor olurdu. Bu vesileyle, aynı arızayı yaşayan başkaları olabileceğini düşünerek arızayı ve sebebini, çözümünü fotoğraflayarak burada aktarmak istedim.

Arızamız şuydu ; ani kalkış esnasında ya da yokuşta kalkış yapıldığında, aracın içerisindeki yolcuları bile sarsacak derecede bir sarsıntı ve bununla beraber bir gürültü geliyordu. Bu çok rahatsız edici bir ses ve sarsıntıydı. Şaft balansı, şaft askısı ve daha neler neler elden geçti ama çözüm olmadı.

Ankara'dan Şeref Bey'in yardımıyla arıza çözüldü. Aşağıdaki resimde şanzuman takozunu ve takozun takıldığı şanzuman kulağı görülmekte. Kırmızı ile işaretli yer, takozun saplamasının geçtiği delik. Hemen altındaki fotoğrafta ise, takozun deliğinin o kadar geniş olmadığı açıkça görülüyor. Arıza işte bu !

[attachment=1]

[attachment=2]

Abi merhaba benimde aynı derdim var kalkışta aşırı sallantı var bu şanzıman takozu dediğiniz soldaki ufak olanmı yoksa şanzımanın altındaki büyük olan mı bir bilgi verirseniz sevinirim saygılar

Vadofone Cell abi benimde böyle bir problemim var yardımın lazım teşekkürler şimdiden yüklediğin foto gözükmüyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR