Mevzuatımız Truck Camper'lara Müsaade Ediyor Mu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan oralulkumen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 45
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,068
Ynt: Mevzuatımız Truck Camper'lara Müsaade Ediyor Mu?

Yük taşıma işin içine girince vergi levhası, K2 belgesi, sürücü için SCR ve psikoteknik belgesi de olaya dahil olma riski var. Ama yine de araştırmak gerekiyor dediğiniz gibi.
Benim aklıma bu tür araçlara camlı kabin takan firmalar geldi.Kabin tipi hardtop takılırken proje ve onay isteniyor. (Bir de sanırım 5 yaşından küçük araçlarda ötv sorunu yaşatmaması için amacını aşan uygulama olmaması gerekiyor.) Hardtop işi yapanlara sorsak fikir verebilir belki.
( http://www.tamsan4x4.com/index.php/urunlerimiz/kabinler )

Etiketler

Son üç mevzuatın ilgili kısımlarını kombine edersek;

Karayolları Trafik Kanunu araçların yüklenme şeklini belirlemiş, bu sınırlar içinde yükleme yasaldır.

KGM Özel Yük Taşıma İzni metninde "prefabrik ev" yük olarak tanımlanmış.
İznin kapsamında "toplam ağırlık ve/veya boyutların yasal sınırların üzerinde olmasının söz konusu olması" şartı var.
Prefabrik evin yasal sınırları aşmaması durumunda izin almak gerektirmiyor.

ARAÇLARIN İMAL, TADİL VE MONTAJI HAKKINDA YÖNETMELİK ise "Sökülebilir Üst Yapı" ların nasıl bağlanması gerektiğini belirlediğine göre.

Yasal bir engel yok gibi.

Cenk beyin örneği sanki biraz farklı. Araca monte edilmiş, bir yük indirme yükleme kolaylığında sökülemiyor, araç sınıf değiştirmiş gibi gözüküyor.

TüvTürk'e de bir uğrayıp danışacağım.

İdeal çözüm, Avrupa Topluluğu yasaları içinde truck camper eğer özel olarak tanımlanmış ise bu ek metinleri bulup Türk mevzuatına eklenmesi için çaba sarf etmek olmalı. Ben şimdilik bulamadım.

Oral Bey „Sökülebilir üst yapı“ Almanca yönetmelikte „aufwechselbare Aufbauten“ olarak (Türkçesiyle aynı anlamda) geçiyor.
Araçların yüklenmesi ile ilgili Almanca yönetmelikte de benzer ifadeler kullanıyor. Olmaması gerekenler sıralanmış. Aynı Türkçesindeki gibi ille de böyle yapılacak denmiyor.
Aslında bu yönetmeliklere ve kanunlara göre truck camperin Türkiye‘ de yapılmamasının tutarlı bir açıklaması yok. Kabinlerle ilgili birkaç tane kullanım rehberi okudum. Avrupa ve Amerika‘ da bu kabinleri yapan çok sayıda firma var. Kullanım rehberlerinde kabinin pikaba nasıl bağlanacağı anlatılıyor. Her kabinde 4 tane hazır bağlantı yeri var. Taşıyıcı pikapta bu bağlantı yerlerinin karşılığının yapılması lazım. Almanya‘ da bu işi bazıları kendileri yapıyor, bazılarıda bu işi bilen kaportacılara yaptırıyorlar. Kontrolü de tüv yapıyor.
Truck camperler için Almanya‘ da yönetmeliklerde özel bir tanımlama bulamadım. Kabin içinde olan gaz ve elektrik tesisatı, mutfak ve oturma yelerinin aynı karavandaki koşullarıa göre yapılması gerekiyor. Bir yerde okudum çekme karavanla motokaravan arasında bir araç deniliyordu.
Aşağıda bu kabinlerin nasıl takılıp söküldüğünü gösteren videolar var. Bu videolarda bağlantı yerleri de gösteriliyor. Ayrıca değişik bağlantı şekillerini de görüyoruz. Videolar Almanca ama resimleri iyi bir fikir veriyor

https://www.youtube.com/watch?v=pb8HDzBd3a0
https://www.youtube.com/watch?v=jIlE_vwIiCA
Bu videodaki kabinin sökülmesi elektrikli
https://www.youtube.com/watch?v=bg5QQJbWfWU
Bu video da kiralık bir kaminin montajını gösteriyor.
https://www.youtube.com/watch?v=ZsKX_aqdiUo

Hüseyin bey, aynı fikirdeyiz, yasalarımız ve yönetmeliklerimiz, AB uyum süreci çerçevesinde bire bir çeviri. Aynı metne bakan Alman veya İngiliz Truck Camper yasal diyor, Türk yasak diyor olmamalı. Yazınızda belirttiğiniz prosedürlere uyulduğunda hiç bir engel olmamalı. Kafamı kurcalayan konu ise, bazı karavan imalatçılarının (örn:pino) 2010 öncesinde bu tür kabinler ürettiği ancak daha sonra üretimden kaldırmış olmaları. Neden acaba, sormak lazım.

uyguluma mevzuatı olabilir

aslında bizim araştırmamız doğrultusunda bu konuyu tam olarak yönetmelikleri incelemiyorlar daha doğru türkçe ile uğraşmamak adına olumsuz kısma takılıp olmaz cevabı veriliyor

uyguluma personeli ile yaptığımız uzun sohpetler tartışmalar sonucu atilla beyin örnek vermiş olduğu tipteki kamyonetlerin dönüşümü mümkün gözüküyor bu durumda son çare orjinal kasayı söküp yerine örnekte bulunan kamyonet kasası tarzında bir kasa monte edip tescil ettirmeye çalışıyoruz ama bu konuda da çiftkabin kamyonette yeni yapılacak kapalı kasayı tescil ettirmek bile sorun yaratıyor

Mercedes g aracımla şu son bir haftadır alaçatı afyon konya kayseri sivas erzincan erzurum sarıkamış kars cıldır savsat karagol artvin karadeniz sahil yolu samsun ankara afyon üzerinden 3800 km yol yaptım kısmen offroad kısmen yoldan karlı yollar da dahil olmak üzere.işin bütün zevkini otellerde kalmak kaçırdı.

Ruhsatı kapalı kamyonet olan bir 4x4 aracıma almanyaya gıdıp tischen den bir pick up karavan almak istiyorum bu yolla gelen karavan sıkıntı yaratırmı sizce saygılar

Iki sorunun cevabi ben bilmiyorum. Bilmeden bu isleme girmeyin.
1- Gumrukten nasil gececeksiniz?
2- Kamyonet ustu karavan ruhsati nasil alacaksiniz?

Gümrükten girerken sorun olacağını sanmam.Artık oraları geçtiler geçen sene römorkta çıkardığım kros motorumu yalvar yakar işlettim gerek yok demişti gümrükçü dönerken bakmadılar bile.
Karavan ruhsatı almayı düşünmedim şöyleki bir muameleci kapalı kasa kaydedilmiş bir aracı polis yolda sorgulamaz muayeneye çıplak kamyonet olarak gidersen çözülür problem diyor.
Ayrıca pickup karavan sonuçta bir yük ön arka ve yandan taşmadığı sürece sorun olurmu sanmam.
tischen den almak istediğim pk üstü 30.000 euro tabi biraz karın ağrısı yapıyor başına bir iş gelirmi diye onun için bir tane kiralayıp denemeyi düşünüyorum kurallar yıkmak için var bence :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR