Meşe İle Göller Yöresi, Ege, Çanakkale Amasra

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KIPÇAK70 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 46
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,470

KIPÇAK70

Kamp II
Yer
ADANA
Kendi yaptığım camper karavanımla 2014 ağustos ayında yaptığım gezi anılarımı sizlerle paylaşıyorum. Aracımın yapım aşamasını Meşe'nin Yapımına başladım bölümünde yayınlamıştım. Temel ihtiyaçlarımı karşılayacak kadar bir araçtır. Aracımda navigasyon yok. Harita üzerinde belirlediğim yerleri gezdik. Navigasyonumuz olmamasına rağmen kaybolmadık. Kimseye de yol sorma durumunda kalmadık. 2014 ağustos ayında seçimden sonraki pazartesi günü sabahtan yola çıkmayı palanladık ama akşam zorla yola çıkçabildik. Rotamız Adana, Konya, Konya Beyşehir, Isparta, Budur, Aydın, İzmir, Çanakkale, İstanbul, Amasra ve Adana'dır. Gezim süresince İstanbul ve Amasra dışında kampa ve otoparka para vermedim. Kendime göre uygun olduğunu düşündüğüm yerlerde kaldım. Gece 24 gibi Karatay Belediye Park alanına girdim. Kapıdaki güvenlikte işlemleri yaptırdıktan sonra park alanına girdik.

2014 AUSTOS GEZ ADAN IKI

Gezi rota

2014 AUSTOS GEZS KONYA 1 600 x 450

2014 AUSTOS GEZS KONYA 2 600 x 450

Etiketler
Ynt: Meşe İle Göller Yöresi, Ege, Çanakkale Amasra

Sabah, Hayvanat Bahçesini, Mevlana'yı ve çarşıya yakın yerleri gezdik. Daha sonra Beyşehir'e geçtim. Beyşehir'e vardığımızda akşam olmuştu. Arabayı yolun kenarına park edip konaklayacak yer aradım. Gölün kenarındaki piknik alanında kalmaya karar verdim. Akşam biraz gürültülüydü ama sonra sakinleşti.

2014 AUSTOS GEZS KONYA BEYEHR 1 600 x 450

2014 AUSTOS GEZS KONYA BEYEHR 2 600 x 450

2014 AUSTOS GEZS KONYA BEYEHR 3 600 x 450

2014 AUSTOS GEZS KONYA BEYEHR 4 600 x 450

Sabanh Kalvalıtısında sonra Eşrefoğlu Cami ve yanındaki Bedesteni gezip Beyşehirden ayrıldık.

2014 AUSTOS GEZS KONYA BEYEHR 6 600 x 450

Gezi paylaşımlarınızdan sonra Meşe‘ nin yapım aşamasınıda bir solukta okudum. Bu vesileyle biraz Adana günlerim aklıma geldi. 1960-1963 yılarında liseye giderken Adana´da bir erkek bir de kız lisesi vardı.
Beyşehir´ deki Eşrefoğlu Camii´ nin içinin resimlerini eşime gösterdim. Yanından geçtik ama içine girmediğimize pişman olduk. Artık bir dahaki sefere. Beyşehir‘ de hoşumuza giden bir geceleme yeri bulamyınca yola devam ettik. Bir kaç kilometer ilerde, gölün kenarında bir köyde geceledik. Hiç unutmayız, akşam köyü gezerken sohbet ettiğimiz bir bayan, bir şeye ihtiyacınız war mı? Ekmeğiniz war mı? diye sormuştu.

Paylaşım ve resimler için teşekkürler.

Meşe ile size güzel ve zevkli geziler dilerim.

Hüseyin Bey, şu an çalıştığım okul İhsan Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'dir. Okulun dersliği yetersiz olduğu için erkek lisesinin tarihi binalarından birisini de bizim okula tahsis ettiler. İsterseniz Adana Erkek Lisesi'nin fotolarını da çekip yayınlayabilir ya da gönderebilirim eski günleri anmak adına.
Gezdiğim yerlerde çok ilginç diyologlar yaşadım. Birini Anlatayım. Kazdağları Milli Parkına gitmek istedim. 17.00 dan sonra geldiğim için içeri almadılar. O kadar yolu tırman sonra da arkana baka baka geri gel boşa zaman, yakıt ve vakit kaybı. Ama her işte bir hayır vardır. Kazdağları yolu üzerindeki köylerden Mehmetalan Köyünde amşam üzeri su doldurdurken 50-55 yaşlarında birisi bizi evine davet etti. Kendisi Kıbrıs gazisiymiş. Yaralandığında Adana'ya hasteneye getirmişler. Adana halkı ve hastane çalışanları kendilerine büyük yakınlık gösterip yardım etmişler. Bu bu yüzden aracın plakası görünce sohbet etmet istemiş. Sohbet sırasında kahvelerini içtik. Ayrılmamız gerekiyordu. Kendileri evlerinde kalmamız için çok ısrar ettilerse de biz Gazi Ali Çakır abimize veda ettik.

Salih Bey teşekkür ederim. Ayvalık'tan da geçtim ama durmadım. Gezinin devamını görsel ağırlıklı olarak önümüzdeki hafta yayınlamayı düşünüyorum.

KIPÇAK70' Alıntı:
Hüseyin Bey, şu an çalıştığım okul İhsan Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'dir. Okulun dersliği yetersiz olduğu için erkek lisesinin tarihi binalarından birisini de bizim okula tahsis ettiler. İsterseniz Adana Erkek Lisesi'nin fotolarını da çekip yayınlayabilir ya da gönderebilirim eski günleri anmak adına.

Sayın Kipçak70, gezi anılarınızda sıra Adana‘ ya geldiğinde bir resim koyarsanız sevinirim. Ayrıca yabancı karavancılar Adana´da nerede geceleyebilirler? Bu konuda da bilgi verebilirseniz, Adana‘ yı yurt dışı forumlarda tanıtabiliriz.
Teşekkürler.

Hüseyin Bey, ben Adanalıyım, Adana'da yaşıyorum. 2014 yazında Antalya'dan altı karavancı Adana'da kaldı ama ben görüşmedim. Antalyalı karavancılar Seyhan baraj gölünün kenarında Çoban Dede ziyaretinin yakınında kalmışlar. Yumurtalık'ta belediyenin otoparkı var orada da kalınabilir. Uzun süreli kalmak için değil de 1-2 gün için Adana fuar alanında da kalınabilir. Ayrıca Baraj gölü kenarında kamp alanı yok ama kalmakta sıkıntı olmaz. Yerli olta balıkçıları zaten sabah kadar oradalar.

Beyşehir'den sonra Kızıldağ milli parkına gidip kahvemizi yudumladık. Kızıldağ milli parkı 2-3 kalınabilecek yer bana göre. Yöre insanı çadır kurup uzun süre kalıyor. Bizim gittiğimizde peyzaj çalışması vardı.

2014 AUSTOS GEZS KIZILDA MLL PARKI 1 600 x 450

2014 AUSTOS GEZS KIZILDA MLL PARKI 15 600 x 450

2014 AUSTOS GEZS KIZILDA MLL PARKI 3 600 x 450

Kızıldağ milli parkından sonra ısparta üzerinden Burdur İnsuyu mağarasını gezdik. Ağustos mevsimi de olsa mağara girişi çok sağuktu. Biz hazırlıklı gittiğimiz için sorun olmadı. Mağaraya giderken kalın giysi ve el feneri mutlaka yanınızda bulunmadır.

2014 AUSTOS GEZS BURDUR NSUYU MAARASI 1 600 x 450

2014 AUSTOS GEZS BURDUR NSUYU MAARASI 2 600 x 450

2014 AUSTOS GEZS BURDUR NSUYU MAARASI 3 600 x 450

2014 AUSTOS GEZS BURDUR NSUYU MAARASI 4 600 x 450

2014 AUSTOS GEZS BURDUR NSUYU MAARASI 9 600 x 450

Burdur merkezde zaman kaybetmeyip Yeşilova'da Salda gölüne geçtik. Güle vardığımızda karanlık olmuştu. Gölün kenarında akşam yemeği yedik.

2014 AUSTOS GEZS BURDUR SALDA GL 1 600 x 450

2014 AUSTOS GEZS BURDUR SALDA GL 5 600 x 450

2014 AUSTOS GEZS BURDUR SALDA GL 6 600 x 450

2014 AUSTOS GEZS BURDUR SALDA GL 8 600 x 450

Denizli Acıpayam Dodurgalar mağarasına gittik. Gelmesek de olurmuş dedik. Yazıcılar belgesinde 65-70 yaşlarında bir amcamız konuşurken bize elindeki salatalıklardan ikram ettikler. Kendilerine çok teşekkür ederiz. Mağara içerisinde fotoğraf çekmek yasattı. Çekecek de birşey yoktu zaren. Ben de ovayı çektim.

2014 AUSTOS GEZS DENZL DODURGALAR MAARASI 3 600 x 450

2014 AUSTOS GEZS DENZL DODURGALAR MAARASI 1 600 x 450

2014 AUSTOS GEZS DENZL DODURGALAR MAARASI 2 600 x 450

Afrodisyas'a gitmek için Acıpayam, Karacasu'yu geçtik. Geyre'ye gelmeden Afrodisyas antik kentinin levhasını görüp aracımı yolun kenarına park ettim. Yolun kenarında 2-3 kişi el kol hareketi yaparak bize doğru geliyorlar hem de birşeyler söylüyorlar. Ben de onlara doğru gittim. Arabayı 10 TL karşılığında otoparka çekmem gerektiğini ve 300 metrelik yolu kendileri römorkla götüreceklerini söylediler. Götürmek için ayrıca para alıp almayacaklarını sormadım." Arabayı buraya bırakıyorum." , o yolu da yaya gideceğim dedim. ve arabayı otoparka çekmedim. Afrodisyas çok büyük bir alana kurulu, gezerken çocuklar yoruluyor. Afrodisyas'ın fotolarını fazla eklemeyi düşünmedim.

2014 AUSTOS GEZS AYDIN AFRODSYAS 2 600 x 450

2014 AUSTOS GEZS AYDIN AFRODSYAS 6 600 x 450

2014 AUSTOS GEZS AYDIN AFRODSYAS 7 600 x 450

Nazilli ve Aydın'ı geçerek İzmir'e doğru yol aldık zaman geç olduğu için Efes'e vardığımızda karanlık olmuştu. Acıpayam'dayken İzmir'de oturan arkadaşımı arayıp akşam geleceğimi söylemiştim. Doğru İzmir'e geçtim. Gece arkadaşımın evinde kaldık. Saban büyük kızımın isteği üzerine Efes'e gittik. Efes'ten de fazla foto yayınlamayı düşünmedim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR