mescit dağları-yedigöller-tortum erzurum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan teginalp Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,114

teginalp

Kamp I
Yer
Gaziantep-sivas
bu hafta sonu çok merak ettiğim mescit dağları yedi göllere gitmeye karar verdik.burası Erzurum ili tortum ilçesine bağlı bir tarafı d.anadolu bir tarafı ise karadeniz olan yüksek bir plato. rakım 2500 metreden başlıyor. geniş düzlükler ve otlaklar arasından soguk buz gibi dereler akıyor. zirvede ise mescit dağı 3240 metre ile kendini gösteriyor. vadi halkının hayvancılıkla ugraşması bu yaylaları daha da önemli bir halle getiriyor. yazın 3-4 ay boyunca vadi halkı yaylalarda çayırr biçiyor ve hayvan otlatıyorlar. Hava öğle sıcagı hariç her zaman serin. doğayı ve kendini dinlemek isteyenler için bulunmaz bir fırsat. Ulaşım serdarlı beldesine kadar asfalttan daha sonra ise stabilize yoldan sağlanıyor. Ve göllere ulaşmak 3 saat gibi bir zaaman alıyor. araç olarak altı yüksek normal bir binekle uzun bir yoldan, heyecan arayanlar için ise jeeplerle daha kestirme fakat biraz daha zorlu bir yoldan saglanabiliyor. Bilmeyen biriyle gittiğinizde yolu kaybetme riskiniz var.

çünkü çogu yerde yol kaybolmuş. ancak oraya ulaştıgınızda hava,su,yeşillik,kar, alabalık herşeyi bulabilirsiniz. eşsiz bir manzara

herkese şiddetle tavsiye ederim. off road için ise mükemmel bir parkur. biz daha cok araca gidecek yol bulmakla ugraştığımız ve dağların zirvesinde gezdigimiz için pek fotograf çekme fırsatı bulamadık. ancak heyecanımızın yatıştıgı anlarda bir kaç kare çekme fırsatı bulduk.
cumartesi sabah saat 4 te yola çıkıp, öğle gibi zirveye ulaştık. akşam kamp yapıp cadırda kaldık. söylemesi ayıp birde kuzu aldık.onuda enerji deposu olarak kullandık.
pazar sabahı 6:30 da kalkıp kahvaltıdan sonra yola çıktık. saat 13:00 gibide tekrar indik..

şimdi fırsaat buldukça çekmiş oldugumuz fotoları sizlerin yorumlarına bırakıyorum.

[attachment=2][attachment=2]
yol üzerinde önce biraz böğürtlen yeme zamanı. boş geçmememiz lazım. sabahın erken saatleri ve henüz toplanmamış olduklarından hayli fazla var.

Resim 443

Resim 445

Resim 447

Resim 456

Resim 450

Etiketler
Ynt: mescit dağları-yedigöller-tortum erzurum

sabah kahvaltısı için yaylaların hemen başlangıcında mola veriyoruz. sürbahan yaylası başlangıcı..ve taze çıkmış mantar sote kahvaltı için uygun olsa gerek

ayrıca yük ladaya yakışmış. Akşam konaklama yapacağımız yere kadar daha çok yolu var.

Resim 453

Resim 455

Resim 462

Resim 472

Resim 471

burası mescit dağlarının zirveye yakın bölümü. tamamen çayırlardan oluşuyor. buz gibi suları ve irili ufaklı 7 tane gölü var. Tabii kırmızı benekli alabalık her akan derede mevcut.

Resim 480

Resim 485

Resim 483

Resim 486

Resim 505

ve işte mescit dağı zirve.. Türkiyenin en yüksek zirveleri arasında. 3240 metre...hemen altında ise balıklı göl. Tabii balıklar alabalık :smiley:[attachment=3] yanlış anlamayın o kuzu son kez karede. bir daha görme şansımız olmaaycak. [attachment=4]

Resim 488

Resim 489

Resim 490

Resim 493

güzel görseller paylaşım için tşkler

şimdi kamp kurma zamanı. burası uygun bir yer. zirveye çok yakın. hem güneş alıyor. hem rüzgar almıyor. Suya yakın. birazda güvenli gibi duruyor[attachment=1][attachment=2][attachment=3] biraz ugraştıracak gibi[attachment=4]

Resim 501

Resim 495

Resim 496

sonunda çadırı ayaga kaldırabildik...[attachment=1][attachment=2]
artık mükafatı yemek olsa gerek. açlıktan ölüyorum. saat 5 ten beri yemek yemedik ve şuan saat 14:00

Resim 504

Resim 507

Resim 511

Resim 502

Resim 512

sabah saatleri ve mescit dagı zirvesinde günün ilk ışıklarıyla kahvaltı hazırlıkları. bulundugumuz rakım 2900-3000 metre arası ve havada bu yüzden bayağı serin. güneşte aynı zıtlıkta yakıcı[attachment=1][attachment=2] uzaktan kaçkarlar kendini gösteriyor
[attachment=5]dönüşte mescit zirvesine son bakış [attachment=3]

Resim 517

Resim 516

Resim 519

Resim 520

Resim 529

Güzel gezi olmuş...nefis yerler...

Niva harici başka araç yok sanırım

tşk ederim tüm yorum yapan arkadaşlara, evet inş hepimize tekrar nasip olurç
daha güzel günler ve anılar sizlerin olsun dostlar.
Bu fotografları da gezenbilir üyeleriyle paylaşmak ayrı bir keyif

mdr' Alıntı:
Güzel gezi olmuş...nefis yerler...

Niva harici başka araç yok sanırım
erzurumda ofrad kulubu kuramadık 3-4 tane arac var genelde bırbırımızden bagımsızız ıkılı araclarr halınde gezler oluyr bence burada duzgun br ofroad kulubu acılmalı lakın ben burda memurum 1 sene cıvarı zmanım kaldı genel ıtıbarıyle ya sıvas bolgesındekı ofroadcularla yada geldıgım ve buyuk ıhtımalle gerı donecegım ıstanbul dakı ısof yada dıger dostlarımın bulundugu (suzukı4x4 turkıye ) ıle ofroad gezılerıne katılmayı tercıh edıyorum cunku arkadaslarımın cogu o taraflarda

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR