Mercedes Sprınter 412 D

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mehmet_mtrs Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 54
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,651
Yol da kaldık.
Gecenin bu vaktinde ne yapar ne ederdik . İçimizin üzüntüsü geldi bogazımıza dügümlendi . Yaşadığımız panik den başımız dönüyor , kendimizi toparlayıp da ne yapacağımıza karar veremiyorduk . Kıytırık dan bir iki derin nefes aldım kendimi toparlayabilmek için araçtan aşağı inip bir sağına soluna baktım , eğildim altına baktım ,umutsuzca etrafa bakındım sanki bir kurtarıcı arar gibi. Tekrar tekrar marş'a basıp calışması için dua ediyordum. Olmadı . çalışmadı bir türlü . Adettendir dedim ön kaputu açtım yol kenarını boşu-boşuna işgal etmediğimiz anlaşılmasın diye . yaktık dörtlülerimizi de biraz da sakinleşip ne yapmamız gerektigini düşünmeye başlamıştık . Eşimin de yüzündeki korkulu ifadesini teselli edebilmek amacı ile ___Bakarız bir çaresine hele bir kafamı toparlıyayım . dedim . Azıcık bağırmışım galiba . Daha garibim tek kelime bile söylememiş di. Bir den aklıma geldi . Az öncesi (50 m geride) AVM lerinönünde bir trafik kazası olmuş yolun kapanmasından dolayı da 10 -15 dakiga kadar açılmasını beklemiştik . Jandarma gelmiş herkes seyre bakıyor anacık-babacık günü . jandarmaların yanına gittim ____Az ilerde (görünüuordu zatern) arıza yaptım yolu kapattım , lütfen bize yardım edin de bir kenera çekelim. dedim. Birikmiş ilgili kalabalık hemen tepki verip haydiyin arkadaşlar bir el atıverelim deyip , yolun dışındaki toprak alana iktirdiler sagolsunlar. Hadi geçmiş olsun baba deyip gittiler.
Kaldık mı başlık başımıza şimdi ? Buna da şükür çekip en azından kendimizi güvende hissedip daha dogru düşünebilecegiz diye morallendik . Hemen kafamda cin fikirlerim dolaşmaya başladı bile Ne olabilir sanki mazot hava yapmıştır veya pompa elektrik kesmiştir deyip başımıza gelenleri gözümde kolaylaştırmaya çalıştım. Söylemesi ayıp bu konularda kendime oldukca güvenirim .Hani halk arasında " Eli çekiç tutar" denenler arasında sanırım kendimi. Eh . Biraz da moral yaptık , "Yarın ola -hayrola " dedik vurduk kafayı yattık (laf aramızda uyuyabildiğim söylenemez)

Etiketler
Yeni gün başladığında aklıma gelenleri bir-bir uygulamaya başladım . Çok bilindik bir sistem ile hava yapmıştır diye enjektör başlıklarını birer-birer gevşetip hepsinin havasını alma işlemini yaptım. Olmadı deyip aynı işlemi defalarca tekrarladım bir türlü çalıştıramadım . Bu arada rastlaştığımız forum arkadaşlarımızdan durumumuzu görenler (kendilerinden izin almadığım için isimlerini belirtemedim) geçmiş olsuna gelip ,tüm içtenlikleri ile yardım gerektiğinde ellerinden geleni yapabileceklerini bildirip geçmiş olsun dileklerini sundular. Sağolsunlar. Daha önceki Araclarımdaki gibi cesurca bodoslama dalıp herşeyi dağıtmaya pek cesaret de edemiyorum . İlk defa elektronik destekli bir aracım olmuş du . Bunca yıldan beri de tırıstığım için dir pek fazla ellerimi içine sokup da rahat rahat bir kurcalayamamışımdır. Bu güne kadarda "egemer" de bakıldığı için dert etmemiştim . Resim de gördüğünüz gibi elime alır almaz böyle dağıtmamış dım . Aklıma gelen her yöntemi uygulamaya başladıkca engel olanları bir - bir söküp arka bağaja taşımaya başlamıştım Günler geçiyor her sabah bil diğim bütün duaları okuyup başlıyorum . Uzatıyor gibi olduğumun farkındayım , benim asıl amacım nerelerde neler keşfedip nereleri söküp kontrol ettiğimde neler ile karşılaştığımı anlatmayaçalışmak çabasıdır. Madem çalışmıyorsa çoğunlukla izlenen yolları izleyip arıza veren unsuru bir köşeye ssıkıştırıp halletmek gerekir prensibi ile hareket etmeye başladım . Burada da elektronik destek veren bölgeleri gözden gecirerek Dizeller de ana çalışma prensibini etkileyen Elektronik hareket sağlayıcıları araştırmaya başladım . Aslında bilindiği gibi dizel lerde ilk hareket verildikden sonra dizeller tamamen mekanik sistemler le elektrik ihtiyacı olmadan çalışırlar . ( mazot müşürünü yok sayıp direkt bağlandığını varsayıyorum. ) Dizel motoru elektronik desteği yok kabul edebilmek ve destek aldığı noktaları manuel sistemle bay-pas edip çalıştırma sistemini denemeye karar vermdim. Sıra elektrik ise kontrollere başlamalıydım . Ulaşmak istediğim yerlerin önünde ne ler engel oluyorsa söküyorum , başlamıştım bir kere . Aslında arkadaşlarım dogru olanı söylüyorlardı ______Abi bir tamirci bakalım , olmadı bir servise haber verelim , daha da olmadı bir çekici getirelim . Hepsi makul gelebilecek tavsiyeler ne diyebilirim ki . Amma velakin benim yapacaklarımın tamamı bitmemiş di daha Hepsine kibar ca teşekkür edip bildiğimi okumaya niyetliydim aslında Kendilerine ikna olmaları için _____ Üstesinden gelebilecek kadar bilgim olduğunu , az kaldığını , sona yaklaştığımı söylediğimde de sagolsunlar onlarda inanmış gibi görünmeye çaba sarfediyorlardı . İyi niyetlerini fedakarlıklarını yüzlerinden okuyabiliyordum. Her şeyi böyle söküp de bu korkunç görüntüyü açıklayabilmem pek mümkün olmuyor du. Kaldığım yere döndügüm de ; Bilindiği gibi ney 'in nereye vardığını çozebilmek için önce temizlik faslı başlıyor yaptığım tahmine dayalı teşhislerimle hükümler vererek arıza yı tesbit etmeye çalıdım . Bu kabloların bir çoğu yaptığım takipler sonunda tam akünün altında bulunan her şeyi yöneten o kutunun içine gidiyor . tatmin olamadım ise başka bir kabloyu takip ederek fikir verebilecek ip uçları arıyorum . Nere de ise bir haftayı devirmek üzere idim . Arkadaşların bazıları bana kolaylıklar dileyip haberdar olmak istediklerini daha da ötesi maddi destek imasında da bulunarak yollarına devam ettiler. Gün geçtikce etrafdan dostlarımız artmaya devam ediyordu Yakın sitelerde kalan bazı güler yüzlü insanlar halimizi hatırımızı soruyorlar dayanamayıp evlerine davet edip bizi rahatlatmaya çalışıyorlar . Bir gün bir site sahibi izmire gidiyor olduğunu eger bir parça veya alet edevata ihtiyacım var ise temin edebileceğini ısrarla teklif etti . Bilseniz bu çaresizliğimiz içinde bile ne güzel samimi duygular yaşadık . Bize alıstıklarını ve hergün selamlaşmalarını öyle benimsedik ki , artık ben de o çekingenliğimden kurtulup daha bir dağıtmaya başladım ne bulursam söküyorum artık. Elektrik ile ugraşmak bayağı çok zamanımı aldı . Hala bir dişe dokunur fikir oluşmamıştı kafam da . Bazı aklıma gelen tehlikeli düşüncelerimi bastırmaya da çalışıyordum . (pompayı söküp götürüp baktırmak - Enjektörleri yeniden ayarlatmak gibi)
Resim 022

Mehmet Bey gecmis olsun. Mars sirasinda egzozdan duman cikiyor mu ?

Evet . Marş basımı sırasında egsozt dan çok koyu siyah duman çıkıyor . Sanki çalışıverecek gibi emareler de geliyordu . Garip olan şu ki kesif bir mazot kokusu gelmiyor aksine bir sıcaklık hissi de veriyor du Bu sonuçdan dolayı da zaman zaman pompanın diş atlamış olabileceği aklıma geliyor du . Bu düşüncemin onünü de kesen aracın zincirli olması idi . Zaten bu yüzden zincirde boşluk oluşup oluşmadığını araştırdım . Belki zinciri gergin tutan motordan yağ basıncı ile tahrik alan sincir gergi körüğünden de şüphelerimi gideren araştırmalarımı dikkat ile kontrol ettim .
Ben sizin bulgunuzun ne olduğunu merak ettim . Sebebini tam bilemediğim her sonucun bir sebebi var ise öğrenmeyi çok isterim . Açıklarsanız memnun olurum . Hem de bilgilenmiş olurum.
Tesekkürler Selamlar.

Duman gelmese problem cozme isiniz daha kolaydi. Siyah duman geldigine gore yakit sisteminizde problem yok. Mazot pompaniz, enjektorunuz calisiyor. Elektrikli ilgili problem de yok sanki. Subap ayari yapmasini biliyormusunuz ?
Ya da motoru marssiz dondurecek bir yol? Kompresyon var mi anlarsiniz. Zamanlama atlar mi bilmiyorum. Atlamissa calismamasi daha iyi. Yoksa motoru parcalama riskiniz var.
Hava filtresini , akunuzu, yaginizi kontrol etmissinizdir umarim. Mazot pompasi ile oynamamissinizdir. Puskurtme zamanini o nedenle bozmamissinizdir.
Yarin sabah bizim ustalara da sorarim. Sizin araciniza ozel bilgi yoktur ama genel bilgi alabilirim sadece.
Bir de problem nasil oldu? Calisirken mi stop etti? Mola verdiniz de sonra calismadi mi?

Son düzenleme:

Resim 020

Dayanılmaz sıcak günler tahammül gücümü oldukca zayıflatmaya başlamış cesaretim azaldığında arkadaşlarımın tavsiyeleri geldi aklıma . Aslında çok yorulmuştum . Yenilmiş olmaktan nefret etsem de yardım alma çareleri aramaya karar verdim. Madem böyle yapacaksam gittim bir denize girdim yol kenarında bir duş yaptım, bir güzel de traş oldum iki dirhem bir çekirdek giyindim . ____ Hadi hanım buralar sana emanet . Deyip düştüm yollara . (Her bir yeri toparladım motorun üzerini örttüm . Hanımı kilitledim içeriye sadece camlar acık . "kimseye kapı açma, yardım kabul etme Allaha emanet Bu da sana emanet " )
Didim e doğru yol alıyorum . Gidip işin erbabını bulup gel bak şu işimize diyecegiz . Umutlarımız daha yüksek . Vardık oralara . Sukut'u hayal . Sanayi sitesi var biraz , esnaf yok gibi . Sorduk soruşturduk. Öyle akıl verenler oldu ki ; Ağbi getir bakalım . Çalışmıyor dedikse de İyi de ağbi bizim gelip-gitme , yemiyemiz 200 lira . Eyi dedim . Peki yapabilecekmisin iz ? . Ağbi daha görmedik bir bakalım o zaman söyleriz dedi . Valla bu yaştan sonra bir de azarlanır gibi olmak var ya . İnsana para pul koymuyor da bu usta bozuntuları çekilir dert degil . Zaten mercedes ci falan hak getire . Olmadı Vuralım kendimizi Söke yollarına deyip garaja geldim . Dolmuş culuk yapan bir birine rastladım . Aracı bizimkinin üst modeli . Dedim böyleyken - böyle , Siz tamire nereye gidiyorsunuz Söke de yokmuş . Kuşadasında bir tane , bir tane de Milas da çok meth edilen Necdet usta varmış . Kendisi de oraya gidiyormuş . Sagolsun hemen açtı bir telefon durumu kendisine dilimiz döndügünce anlattık . Adam gayet rahat kırılan dökülen yeri varmı ? Yok . Sen bas bi daha çalışır o çalışır diyor . Adamı kızdırmayalım diye bir güzel anlatıp olanı biteni anlattım bir haftadır da denemediğim yol kalmadığını anlatmaya çalıştım . Yine aynı son . Eyi al gel o zaman . Ustam yapma etme dedik hiç bir çekici yanaşmıyor , Bizi sırtında taşıyamıyorlar dedim . Dur ben sana çekici gönderecem . kapattı . Yarım saat geçti . bizim dolmuşcunun telefon çaldı . merakla haber beklerken bizim necdet usta kızmış köpürmüş , çekici 500 lira istemiş ağzına geleni söylüyor , küfürün bini bir para . Laf arasında da sen enjektörleri sök getir dedi . Tamam dedim Dedim demesine de yine bir şey yapabilmiş gibi görüntü yok olduğunun farkındaydım Çaresiz dönüş yolundayım .

Enjektorlerden 4 u ayni anda genelde bozulmaz
Biri bozulsa bile 3 silindir calisir. Duzgun calismaz ama yine de calisir. Motor calisirken mi stop etti? Ya da mola sonrasi calismadi mi?

Duman gelmese problem cozme isiniz daha kolaydi. Siyah duman geldigine gore yakit sisteminizde problem yok. Mazot pompaniz, enjektorunuz calisiyor. Elektrikli ilgili problem de yok sanki. Subap ayari yapmasini biliyormusunuz ?
Ya da motoru marssiz dondurecek bir yol? Kompresyon var mi anlarsiniz. Zamanlama atlar mi bilmiyorum. Atlamissa calismamasi daha iyi. Yoksa motoru parcalama riskiniz var.
Hava filtresini , akunuzu, yaginizi kontrol etmissinizdir umarim. Mazot pompasi ile oynamamissinizdir. Puskurtme zamanini o nedenle bozmamissinizdir.
Yarin sabah bizim ustalara da sorarim. Sizin araciniza ozel bilgi yoktur ama genel bilgi alabilirim sadece.
Bir de problem nasil oldu? Calisirken mi stop etti? Mola verdiniz de sonra calismadi mi?

Afedersiniz anlatımımda bir hata olmalı .
Ben bu olayı 2015 temmuz unda yaşamış dım Şimdi her şey yolunda çok şükür . İzmir de evimdeyim Bu arada Tatilim arasında başıma gelen bu olayı anlatmak istemiştim .
Yine de ilgilenmenizden sonsuz memnuniyet duyuyorum . Anlatmakdaki amaçlarımdan birisi de araç üzerindeki bilinenlere biraz daha bilinen eklemeye çalışmak . Hikayem bittiğinde mutlaka herkezin kendine göre yorumları olacaktır . kim bilir bir gün birilerinin işine yarayabilir .
Bahsettiğiniz gibi , daha burada yazamadığım oylesine beyhude kontrollerim var ki; Evvel emir de ateşleme n sıralamasını bulmak , sibopları tek tek üst noktada sıkıştırma basıncını kontrol etmek ateşleme sırası ile enjektörlerin püskürtme zamanını eşitlemek Bahsettiğim gibi zincirli araçlarda zamanlama kaydırması kopma olmadığı muddet ce mümkün olamayacaği Zaman saman triger kayışı koparmış başka araçlarımdaki uygulamalarımdan bu konular da geçmişimin , tecrübemin ve birikimim olduğunu da söyleyebilirim . Zaten sizinde bildiğiniz gibi aküsü yağı tuzu suyu hep kontrolümüzün altında olan şeyler . İlginize çok teşekkür ederim .
selamlar.

Yeni gün de umutlarımı yüksek tutmaya çalışıyorum . Bir besmele çekip yine gözle muayeneye devam etmeye başladım . Hep kafam elektrik tesisatına takılıyor illa-ki arızanın oralarda bir yerlerde olabilecegi saplantısından kurtulamıyorum. Temizlik , arkasından renkleri belirleyip kagıt kalem not tutuyor bulabildiğim baglantıların neyi amaçladığını çözmeye çalışıyordum . İş bittikden sonra belki bir çok seyler ile boşu-boşuna uğraşıyor gibi geliyor ise de edindiğim bilgiler bu gün olmaz da gelecekde başka bir sorun çözmede çok işime yarayabilecek şeyler öğreniyordum . Mesela emme manifoltu nun uzantısı lastik boru uzerınde elektrik bezlemeleri yapan soketler var Ne işe yarıyor diye incelediğimde ; Emilen havanın soğuk olması ihtimalini algılayıp rezistans ile ısıtarak sıcak hava desteklemesi yaptığını keşfettim . Bunların yanında bir çok fiş ve soketlerin harab olmaya yüz tutanlarına yeni fişler takıp lehimledim , Sıyrık kabloları izole edip yenilemeye çalışyım . Aracımı tanımak açısından edindiğim bir çok yeni keşiflerimi hep kafama bir-bir not ettim. Övünmek gibi olmasın otomobiller ve motorları benim en sevdiğim hobilerimden dir . Aşk romanları okumayı bıraktığımdan soraları her fırsatta hastalık haline dönüşmüş bu iilgimi sürdürüyor ve keyf alıyorum . Bu durumum her ne kadar can sıkıcı olsa da , tüm samimiyetimle söylüyorum bu durumdan kendi başıma aştından kaltığımda en büyük mutluluğu yaşayıp tadını çıkarmayı ne kadar istediğimi tahmin edemezsiniz. Nerde kalmıştık . Yine kabloların arasındayım bazıları aracın altına kadar uzanıp gidiyor . devam edip nerden neyı alıp nereye iletiyor . İsabet ettiremişsem işime yarayabilecegini gözüme kestirip bir başkasını denetlemeye başlıyorum . En azından kirinden pasından kurtarıyorum . Bir süre daha karıştırıp olan bitene kafamın içinde canlandırıp çözümler üretmeye çalışıyorum . Bu arada ögrendiğim her yeni bilgi bana bir bonus gibi geliyor . Af buyrun . Yine övünüyor gibi olacagım ama , hafızama güvenirim her söktümü nereden ve nasıl söktüğümü hafızamda tutabilme becerime fazlasıyle güvenirim , söküp dağıtmaktan asla korkmam. Bunları yazmakdaki maksadım da sizleri bir sürü geyi,k muhabbeti ile boş yere meşgul etmek gibi bir davranış içerisinde olmadığıma ikna etmeye çalışıuyorum . İleride , edindiğim bu bilgileri de lazım olduğunda hem kendim kullanacağım hem de dostlarım ile payla şarak yardımcı olmaya çalışacagım.

Resim 025

Daha bir denemelerim de işe yaramadı . Sökmekde zorlanacagimi tahmin ettiğim enjeltörleri uzun bir araştırma sonunda söktüm . Tahmin edidiği gibi bu civadaların söerken ilk hareket ettirilmesi oldukca zor ve tehlikeli olduğunu hepimiz biliriz . bizim enjektorleri tutan cıvatalar yapı itibariylöe "sıçan-diş" diye tabir edilirler . tek bir tanedir enjektöru , tahtıravalli sistemi ile özel uygulama biçimli takoz ve yaylı rondela sistemi ile tek tarafından sıkıştırılırlar. . Eski tecrübelerinden edindiğim üzere bu civatalara kuru- kuruya yüklenerek sökmeye çalıştığımızda , kuvvetli olasılık ile ya lokmanın dişleri sıyrılır ya da civatanın kafasını kopartabiliriz . Böyle bir sorunun ne benim başıma , ne de bir başkasının başına gelsin istemem . Sıyrılmış veya kafası kopmış bir civatayı aliminyum bir motor kapağından çıkarmak genellik le motorun tümü ile indirilmesine sebep olur . Bahsettiğim gibi benim 5.nci enjektörum ulaşılması zor ve yükseklik açısından matkap türü aletlerin çalışmayacağı bir bölgede . Böyle bir mahkumuyete düşmemek için için eşim ile yardımlaşarak (Zaten başından beri getir götür yardımlaşıyoruz ) sökeyi kararlaştırıp iş bölümü yaptık . Cıvataya gecen "sıçandiş lokma, bunu tutan 10 lokma , cırcır kolu ve bunu uzatan uzatma borusu . Bu düzenek yerine yerleşiyor , bu sistemi de eşim sökme yönüne doğru makul bir (epey güçlü sayılır) tansiyonu muhafaza ettirerek aynı güçteki sökme gücünü muhafaza ederken ben , Her zaman yanımda bulunan iki cm kalınlıktakı kurşun takozu cırcırın üzerine koyup yüksekliği pek fazla olmayan bu yükseklikte en agır çekicimi (800 gr) yanlamasına tüm gücümle civataya ulaşması için çekiç darbeleri vuruyorum . Yani hem sökme yönüne doğru hem de diklemesine küç uygulayarak kaynaşmışlık olasılığından kurtarıp çözülmesini sağlıyoruz . Her enjektör için aynı işlemi uygulayarak tamamını sökmeyi başardık . Pek hoşuma gitmeyen , 5 nci enjektör dibinde daha öncesinden bir yapıştırıcı ile dolgu yapılmış gibi bir şey ler hissettim. Kafama takıldı Yarın necdet ustaya gidince sormayı düşünüyorum .
Resim 025

Son düzenleme:

Acaba Mehmet Bey yazdımı diye bugün bir kaç defa foruma girip baktım. Hafızanızı alkışlamak lazım. Benim böyle işlerde endişem iş bittikten sonra bir avuç vidanın arta kalması. Benim motor bir defa çalışmadı. O da Norveç’te polar çemberinde oldu. Haritaya bakmak için durdum ve bir kaç dakika sonra yola devam etmek istediğimde motorda hiç bir hareket yoktu. Aracın Alman Otomobil Kulübü üzerinden arıza sigortası olduğu için hemen bir tamirci geldi motoru çalıştırdı. Sorunun aküde olduğunu anladık. Sizin araçta arızanın nerede olabileceğini intenetten biraz araştırdım. Çok değişik durumlar var. Kafama göre neden olabileceğini düşünüyorum ve merakla yazılarınızı takip ediyorum. Yazdıklarınız benim için faydalı bilgiler. Ayrıca ilginç ve samimi üslubunuzda okurken zevk veriyor.

Teşekkürler.

Ben de açıkcası okuyunca kendimi öyle kaptırmışım ki Mehmet Bey yolda kaldı sandım. Yine de bu sabah bizim motor ustama sordum. Siyah duman varsa yakıt sisteminde problem olmayabilir ama marş sağlıklı basmıyordur, akü zayıftır ya da motoru bir şey sıkıyor, motor zorlanıyor , siyah duman atarak çalışmıyordur dedi. Merakla bekliyorum ben de :smiley:

Acaba Mehmet Bey yazdımı diye bugün bir kaç defa foruma girip baktım. Hafızanızı alkışlamak lazım. Benim böyle işlerde endişem iş bittikten sonra bir avuç vidanın arta kalması. Benim motor bir defa çalışmadı. O da Norveç’te polar çemberinde oldu. Haritaya bakmak için durdum ve bir kaç dakika sonra yola devam etmek istediğimde motorda hiç bir hareket yoktu. Aracın Alman Otomobil Kulübü üzerinden arıza sigortası olduğu için hemen bir tamirci geldi motoru çalıştırdı. Sorunun aküde olduğunu anladık. Sizin araçta arızanın nerede olabileceğini intenetten biraz araştırdım. Çok değişik durumlar var. Kafama göre neden olabileceğini düşünüyorum ve merakla yazılarınızı takip ediyorum. Yazdıklarınız benim için faydalı bilgiler. Ayrıca ilginç ve samimi üslubunuzda okurken zevk veriyor.

Teşekkürler.

Hüseyin bey . Teşekkür ederim .
Yazdıklarımın okunuyor olmasından çok mutluyum . Aracıma artık kasko yaptırmıyorum . Aslında yola çıkmadan önce bir temizlik zamanı gelmiş bakımları yapıp bir de gözle muayeneden geçtikten (akü, ısıtma bujileri antfriz , radyotorler temizliği) sonra yolaçıkıyorum . Buna da kader diyelim artık.
Selamlar.

Ben de açıkcası okuyunca kendimi öyle kaptırmışım ki Mehmet Bey yolda kaldı sandım. Yine de bu sabah bizim motor ustama sordum. Siyah duman varsa yakıt sisteminde problem olmayabilir ama marş sağlıklı basmıyordur, akü zayıftır ya da motoru bir şey sıkıyor, motor zorlanıyor , siyah duman atarak çalışmıyordur dedi. Merakla bekliyorum ben de :smiley:

Teşekkürler Sn: bartek
İlgilenmiş olmanızda , okunuyor olmaktan mutluluk duymaktayım .
Ne güzel ki ; Forumdaş dostlar olarak derdimi derdiniz gibi görüp tüm iyimserliğiniz ile yardım edebilme çabası içersine girmiş olmanızdan dolayı bir buruk keyf aldım . Siz çok yaşayın
Selamlar.

Ben de okuyorum Mehmet bey abim. Hikayenin sonu nereye varacak gerçi iyi bir yere varacağı belli sonuçta her şey normal çalışır haline dönmüş değil mi? İzmir Çiğli'den selamlarımla.

Ben de okuyorum Mehmet bey abim. Hikayenin sonu nereye varacak gerçi iyi bir yere varacağı belli sonuçta her şey normal çalışır haline dönmüş değil mi? İzmir Çiğli'den selamlarımla.

Teşekkürler Yücel kardeşim .

Bu olay başıma geldiğinde neler yaşadığımı , okuyan arkadaşlarımızın da Allah vermesin de başına gelir ise yaşanan panikden kurtulmak için , herkesin kendine uyarlayacağı bir çıkış yolu arayıp en azından bir planlama taslağı aklından geçirebilirler . Dilerim kimselere gelmesin
Selamlar .

Enjektörleri temizleyip paket yaptım motosikletimin bagajına koydum. Mılasa gitmek için otobüs münübüs degiştirerek (80-100 km ) gidebileceğim . Soruşturdum Akbükden köy yollarını kullanarakk (60) milasa gidebilmek de mümkünmüş Bu yoldan pek fazla vasıta geçmiyormuş . Ben bu yolu motosiklet l ile giderek zamanı iyi degerlendirmem daha iyi olur dedim . Yol pek iyi değilmiş ama ne yapalım bakarız bir çaresine dedik çıktık yola . orman içinden biraz yol aldıkdan sonra yol epey zorlaşmaya başladı . Çok fazla kasisli Kıvrıla kıvrıla bir sürü viraj arkası görünmeyen dik rampalar zor olan ne varsa hepsınden var . Gidebildiğim kadarda hızlı gitmeye çalışıyorum Yaptığım hesaba göre 1 saat gidiş 1 saat dönüş sonrası necdet ustanın keyfine kalmış 3-5 saat da ona ayırsak , akşama evde olmaya çalışsacağım. Ya kısmet artık. Yol kenarlarındaki güzelliğe de bayıldım . Güneş de gözüme- gözüme girmese daha bir rahat seyredebilirdim . Her yer dev zeytin ağaçları ile sarılmış Böylesine büyük olanlarını ilk defa görüyorum . Kazıklı , Kıyıkışlacık epey köylerin içinden geçtim . Milasa yaklaşmaya başladım Bir sokak arasından kendimi şehrin ortasında bulduk sanayiye de epey yakın bir yer Necdet ustayı buldum dihayet . En güler yüzlü ifademi takınarak esnaf ağzı Selamünaleyküm , hayırlı işler dedim Bir elsıkıştıkdan sonra karavancı arkadaşmısın diye sordu . evet deyip başladık sorunlarımızı anlatmaya Şu enjektörlere bir bakalım dedi ve incelemeye başladı . iyi görünüyor , bir de bizim pompacı görsün dediler . Pompacı gelince bunları bir ğüzel temizle sonrada ayarlarına bak dedi . Bana da git gözünle gör diye beraber gönderdi Tek - tek temizlendikten sonra gerekli basınç ayarına getirilerek hepsp kontrol edilde . 30 lira ucret ödeyip geri geldik Necdet ustaya 5 nolu enjektördeki yapıştırıcı kalıntılarından bahsettim . Pek önemli olmadığını zaman-zaman kendilerinin de böyle uygulamalar yaptıklarını söylediler . Yeni özel bakır rontelelerini verdi , başka bir şey yoksa çalışması gerekir dedi . Para ödemedik istemez dedi sağolsun. DÜştüm geri dönüş yoluna . İşim çabucak bitti . vardığımda bana çalışacak zaman da kalacaktı . İnşallah dedim yol boyunca bildiğim bütün duaları okudum . Güneşde arkamda kaldı . yolu daha iyi seyrederek gidebilirdim . Eskiden de severdim motosikletle gezmeyı . biraz da tadını çıkarmak geldi içimden Çok sarsıla sarsıla gidiyordum epey de yoruldum aslında Sonunda karavanın yanına gelince içim rahatladı . Biraz dinlendim yanmışım susuzlukdan kana-kana su içtim bir saat kadar da uzanıp belimi dinlendirdim . Kücük tüpüzde bir de çay yaptık . İçtik bir kaç bardak muhabbet arasında . Hemen takıp takıştırmaya başlayıp hemen çalıştığını görüvermek istiyordum. Sıraladım motorun ön tarafına Tamamen toplayamasam da en azından motorun sesini bari duyarım diye sabırsızlanıyordum .
Resim 025

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri