Mercedes Sprınter 412 D

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mehmet_mtrs Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 54
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,691
Resim 023

Sadece enjektörleri takıp calışabilir aparatların iliştirmek sureti ile kısa çalıştırma denemesine hazırladım notoru . Radyotorleri , turbosunu takmadım kulbütür kapağı açık emme manifoltunu takdım ısıtma bujilerini taktım Motoru anahtar takarak çevire çevire tü m enjektörlerin havasını aldım Artık marşa basma zamanı geldi Eşım marşa geçti ben motorun onünde akünün (+) kutbunu gevşek bırakarak (olumsuz bir durumda stop edebilmek için) İkimiz de bir dua edip marşa bastık . Bir iki teklemeden sonra motor çalıştı sibop kapağından yağlar sıçramaya başladı . Hemen akünün artı ucunu yerinden çıkardım ve stop ettim . Çok şükür çalıştı sonunda . İnanırmısınız biriken sitres birden-bire boşalıverince Ayaklarımın üzerinde duramadım turuncu renkli oturak üzerine sanki yığılıverdim . Gözlerimde bile bir bulanık görüntüler oluşuyordu . Öylece oturduk kendimize gelmek için toparlanmaya başlayınca da gitmek zorunda kalan ve bizden haber bekleyen tüm dostlarımıza bu haberi ilettik . Artık rahatlamıştık . günün geri kalanını yıkanıp paklanık temizlenerek geçırdik . Geri kalanını da sonraki gün rahat rahat toparlayacağız Bu arada da her gün bize hatır soran hatta yemek bile getirmek isteyen site sakinlerinede gelip geçerlerken haberdar olurlar dedik . her şey bittiğinde ilk işimiz lpg depomuzu doldurup gerisin-geriye tekrar sahildeki aynı yerimize durduk . Ellerimdeki yağ ve kir kalıntıları temizlenene kadar denize girmeye devam edecektik . Hem de Akbük Milas arasındadaki adeta motosiklet rallisi yaptığım yerlerdeki o güzellikleri eşim ile birlikte tekrar görecektik . Ve öyle de yaptık
Şimdi arıza neredeymiş diye soran olacaktır . Tüm içtenliğimle bilmiyorum. Ne yaptıysam harfiyyen yaptım. Tahminlerim var fakat sizin düşündüklerinizden farklı olacağını sanmıyorum. En azından başıma bir daha böyle bir şey gelecek olursa (Allah korusun , herkesi de) önce enjekörlere bakmak gelecek aklıma.
Herkese çok teşekkür ederim Saglıklar dilerim . Selamlar.

Etiketler

AkAkbük den ayrıldıkdan sonra Necdet ustanın yanına uğradık . Enjektor dibinden az da olsa kaçırma yaptığını fark etti Yeniden söküldü dip kısmında yüzey bozulması olasılığını bertaraf etmek için rayba ile düzeltip parlattı . yenıden monte ettikden sonra motor, daha bir sessiz ve düzenli çalışmaya başladı .
Resim 055
Resim 054

Mehmet Bey önce geçmiş olsun. Karavanlarımızın motorları aynı olduğu gibi, yaşları da aynı. Yalnız sizin Sprinter çok temiz görünüyor. Benim Sprinter de su pompasını değiştirmek için önü açıldığında, ön kısmın çok paslandığını gördük. Ön tamponun vidalarının takıldığı yer tamamen çürüdüğü için kaynak yapıldı ve boyandı. Aracın motoru 326 bin kilometreyi geçti. Araç 3 tona yakın ağırlıkta ve motor 100 kilometrede 8-9 litre arasında dizel yakıyor. Yalnız ben yolda giderken gaz pedalıyla fazla oynamam. Şimdiye kadar -15 derecede bile hiç sorun yapmadan çalıştı. Iki yılda bir yaptığımız Türkiye gezilerinde aracın önemli tüm bakım ve tamirini yaptırıyorum. Milas’taki Necdet ustayı da defterime kaydettim. Almanya’da hemen yeni injektör takarladı.

Gezi sezonu Türkiye’de yakında açılıyordur.

Size güzel geziler dilerim.

Geçmiş olsun Mehmet abi, el becerine ve kararlılığına o kadar alıştıkki enjektörlerle mücadeleni gezi anısı olarak okudum.
Benimde benzer bir arıza yaşamama neden olan enjektörlerde ustamın teşhisi ayar bozukluğundan sanayi tabiriyle işemeden kaynaklanan düzensiz çalışmaydı.
Yolunuz hep açık olsun. Selamlar

Mehmet Bey önce geçmiş olsun. Karavanlarımızın motorları aynı olduğu gibi, yaşları da aynı. Yalnız sizin Sprinter çok temiz görünüyor. Benim Sprinter de su pompasını değiştirmek için önü açıldığında, ön kısmın çok paslandığını gördük. Ön tamponun vidalarının takıldığı yer tamamen çürüdüğü için kaynak yapıldı ve boyandı. Aracın motoru 326 bin kilometreyi geçti. Araç 3 tona yakın ağırlıkta ve motor 100 kilometrede 8-9 litre arasında dizel yakıyor. Yalnız ben yolda giderken gaz pedalıyla fazla oynamam. Şimdiye kadar -15 derecede bile hiç sorun yapmadan çalıştı. Iki yılda bir yaptığımız Türkiye gezilerinde aracın önemli tüm bakım ve tamirini yaptırıyorum. Milas’taki Necdet ustayı da defterime kaydettim. Almanya’da hemen yeni injektör takarladı.

Gezi sezonu Türkiye’de yakında açılıyordur.

Size güzel geziler dilerim.

Teşekkür ederim Hüseyin bey .
Önce şu yakıt meselesinden bahsedelim isterseniz . İnanırmısınız bu mevzu üzerinde muhabbbet açıldığında genellikle kendi aleyhime cevaplar veriyorum . Şimdi kalkıp da ben 1 litrenin altına düşüyorum desem . herkes yüzüme alaycı bir tavırla " yalancıya bak yalancıya " diyorlarmış gibi geliyor . Sizden cesaret alıyor ve diyorum ki ; Benim aracım (5 silindir 2872 cc ) Kendi sür'at görüntülü kontrol sırınırlaması (85 KM.s ) içerisinde rampalarda da kara duman çıkartmazsanız 1 litrenin altına düşüyor . Aynı derdi yaşayanların içinde bildiğim bir de izmirli Sami arkadaşımız var . O da kimseleri ınandıramıyormuş .
Benim aracım hakkında övgülerinizden çok haz aldım . Belki ben daha az kullanıyor olmam da veya kapalı garajda tuttuğumdan olabilir . Şunuda ekleyeyıim, zaman zaman altına yatar - üstüne çıkar kontrol amaçlı ufak tefek bakım yaptığım da olmuştur . Devirdaim değiştirme zorluğunu başka araçlarımdan hatırlıyorum . 2004 yılında ikinci el olarak satın aldığımda Eski sahibi tarafından egemer de geniş kapsamlı bir bakım yaptırıldıktan sonra satılığa çıkarmışlar . O günden bu yana sadece gerekli olan bakımlarını kendim yaparak kullanmaya devam etmekteyim . Dileğim , sizin de aracınız ile aranızdakı var olduğuna inandığım sevgi ve muhabbetiniz daha uzun yıllar devam etsin. Belirttiğiniz gibi her hava da hiç zorlanmadan çalışabilme lüksümüz var . Sebebinin 5 nci enjektörde bulunan elkronik kontrol sisteminin bize özel olarak sunulduğunu siz de biliyor olmalısınız.
Gezi sezonu dedinizde ; Bazı arkadaşlarımız şu sıralarda Antalyada güneş gözlüğü ile dolaşıyorlarmış . Ne diyelim . Helal olsun
Saglıcak la kalın.

Necdet usta galiba İzmir 6.sanayi sitesinde dükkan sahibi.(Karabağlar).
Acaba Necdet usta arıza üstüne tahmin yaptı mı?

Sn ince999 .
Bu olay , Didim Akbük de başımıza gelmişti . Daha yakın olması sebebiyle Muğla- Milas ilçesinde aracımızı yaptırabileceğimiz tek tamirci olan Necdet ustayı tavsiye edilmiş ve buraya gelmiştik .
Gelmemizin sebebi ise , daha gezimiz devam edeceginden ve enjektör dibinden az da olsa elime ısınmış hava üflediğinden dolayı dır . Daha geniş alet edevat yardımı ile sorunumuz tamamen giderildi.
Teşekkür ederiz selamlar .

Geçmiş olsun Mehmet abi, el becerine ve kararlılığına o kadar alıştıkki enjektörlerle mücadeleni gezi anısı olarak okudum.
Benimde benzer bir arıza yaşamama neden olan enjektörlerde ustamın teşhisi ayar bozukluğundan sanayi tabiriyle işemeden kaynaklanan düzensiz çalışmaydı.
Yolunuz hep açık olsun. Selamlar

Teşekkür ederim Levent kardeşim.
Oluyor bazen böyle , kendimi kaptırıp çayır -çimen muhabbetine dalıveriyorm kendiliğinden . Ne diyeyim bilmem ki . Şu enjektörleri de fermuarlı veya çıtçıtlı bir şey yapabişmiş olsalarda , arada bir açıp yıkar-paklar tekrar tertemiz takardık yerine . Eh Kaderde var ise üzülmek ... Çekeriz olur biter . İlle de karavan ! Yakında kendime yeni güneş gözlüğü alacağım.
Neş'eniz bol olsun selamlar .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

SON KONULAR

Geri