Mercedes Sprınter 412 D

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mehmet_mtrs Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 54
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,693

mehmet_mtrs

05323035204
Yer
İzmır
Başımın çaresine bakmıştım.
Geçtiğimiz hafta bir yakınımın (Kızkardeşim ve kızı) ricası üzerine İstanbula gidip dönmemiz (otobüs gibi) gerekiyordu . Bagajları biraz fazlaca olduğundan bunları da yanımıza alıp kiraladıkları eve bırakacaktık . Bunu burada bırakalım asıl konu bu degil de . Ta a oralara gelip de neden habersizden kaçarmış gibi davranışımın açıklaması olsun.
Tam dönüyorduk ki ; motorumuz aşırı sekilde takozları üzerinde amiyane tabir le kafa sallamaya başladı. Tahmin ettiğim gibi bir silindirin yakıt alamadığından dı arızamız . Şöyle ki : Bilenler bilir , bizim bu beş silindir araçlarımızın emme naifoltunun hemen altında sağ yanda mazot pompamızdan çıkan mazot borularından birisi dipten kopmuş .
Ha a a neredeyiz söyeleyi unuttum .
Sözüm ona bir çok arkadaşımızın bildiği Ayvalık da ki kendiliğinden oluşmuş ada yolundaki karavancılar kampına girip bir kaç karavancı dostumuz ile karşılaşa bilmeyi umut etmiştik. İşte tam ozaman ayvalık içerisinde yol alırken kelmiş di bunlar başımıza . Tam ikiyüz metre vardı ama hemen boş bulduğumuz bir otoparka giriverdik. Karşıda bir çok karavanı görebildiğim halde oraya varamamıştık.
Elimden iş gelir . söylemesi ayıp zekama da güvenirim evelAllah. (övünmek gibi olmasın. :D ) Yapılacakları kafamın içinde sıralayıp hemen koyuldum işime. Hep böyle olur zaten. Yanımda takım çantam yok. ( Olduğu zaman hiç kullanmadım ) Bilirsiniz altaraf için 14-15 silindire giren kısım ise 16-17 anahtar gerekiyor . Sanayıden satın aldım geldim. Aynı aracı kullananlar bilirler 4 ve 5 nci silindir borularını sökmek nere de ise tam bir işkencedir . Engel olan bir kısım hava borularını sökük el girecek yer açtım kendime söktüm dördüncü silindirin mazot borusunu . (beşinci silindrin borusu ile birlikte sökmekmecburiyetindeyiz) Aldım elime boruyu koşturdum hemen sanayiye. Bir tane pompacı var Ayvalık da. Dedim ki ; Böyle iken böyle. :(
Dedi ki ; Bunun kafası kopmuş . Biz bi mercese soralım 2-3 gün icerisinde gelir , o zaman takıveririz . Dediler. Şansımı zorlamak için mutevazi bir ses tonu ile dedim, Buradaki gibi bu yuvarlak yüsük gibi bir sey var ise veya hurdalardan çıkarabilirmisin dedim se de boşa gitti mülayim davranışımız . sanayideki tüm tormacıları (5 Tane ) dolaştım bana buradaki gibi bir yüsük yapın diye . Vallaa boşa gitti bütün çabam. Ama bilirim ben yapacagımı. İşte şimdi maharetimi göterip üstesinden gelmekten başka çarem kalmamış dı.
Bana bir sabit konumlu dikey bir matkap a ihtiyacım var dı . Ter içindeydim ve gözlerimden ateş çıkıyordu neredey se . Şööööle bir sakinleşip en sevimli halımı takınarak bir demir dogramacının iç kısmında gördüm o aleti. İki genç adam (18-20 yaşlarında) dükkanlarının önündeki boşlukta elektrotları parlatıp kaynak yapıyorlardı.
__ Selamünaleyküm gençler dedim gülümseyerek. Buyur amca dediler . Kolaygelsin dedim , benim sizden bir ricam olacak bilmem belki size para kazandırabilecekmiyim ama sizin şuradaki matkapı biraz kullanmak istiyorum . Hayrola , dediler . Anlattım başıma gelenleri . Sanki bir hayli de rahatladım hani. Halime acımış olacaklar ki ; kullan amca , ne olacak ki dediler. Ohhhhh dedim valla . çıkardım cebimden kırılan parcayı , (8-9 mm bir kürecik) . Ne yapıp yapmalı bu kürenin ortasındaki kırılan mazot borusunun parcasını cıkarmalı. Dükkanda bulabildiğim bir ayarlı penseye dengeli bir şekilde zımpara kagıdını koruyucu olarak kullanarak sıkıştırdım . Bunlar hep göz kararıydı. Koydum matkapın altına bir de Bismillah deyip yaklastırdım üç mm deliciyi . dikkatli bir şekide azami dikkatle delmeye başladım . Biraz bir yanından biraz da altta kalan yanından mümkün olduğu kadar dikkat göstererek kırılan boruyu içinden boşalttım . Evet , eldeki imkanlara göre mükemmel olmuş du hemen hemen tam 12 den dene de bilir . kırılan borunun ucunu bir çapaklarını eğeleyip takıverdim . Oh be , Zor kısım halloldu . Mengeneye sıkıştırm boruyu (yine zımpara arasında) taktığım yüsügün uç kısmını bir zımba ıle genişletere çıkmasını tamamen engelledim. İşimi bitirdikten sonra gençlere sordum , borcım medir ? . Israrlarıma ragmen almadılar . Ben de aldım bir kocaman kola , ben de içtim bir bardak . Aklıma geldi ; Küreciğin içini en son dörtbucuk mm matkap ile temizlemiştim. Sızdırma ihtimaline karşı yanıma bir de çeşmecilerin kullandığı teflon dan alıp geldim aracımın başına . Her şey yolunda gidiyordum artık . Taktım-takıştırdım , Görmelisiniz . Zerre sızıntı yok . Motor saat gibi çalışıyor eskisi gibi. Zorlandığım her şeyin yine üstesinden gelmeyi başardım . Ayıptır söylemesi , kendimle gurur duyuyorum :D . Ne varki üzgün yanım , belki oradaki (Ayvalık) kamp da karşılaşabileceğim arkadaşlarıma gidemedim hatırlarını soramadım. Kusurumu bağışlasınlar. Gerçekten acelemiz vardı . Şimdi evdeyiz Eger her şey yolunda giderse 28 hazirandaki olumlu lukdan sonra nihayet bu yıl ki gezimize başlayabilecegiz.
Evet. Uzun oldu galiba . Gerçekten özür dilerim. Hep sanki birilerinin işine yarayabilir , o da yolda kalmaktan kurtarır kendini diye umduğumdan oluyor böyle.
Ben herkese selam gönderiyorum. :smiley:

Etiketler

Ynt: Mercedes Sprınter 412 D

Mehmet Bey anlattıklarınızla beni hem bilgilendirdiniz hem de cesaretlendirdiniz.
Teşekkürler.

Mehmet Bey;

Geçiş olsun. Bilgi paylaştıkça çoğalır. İnsanlara nasıl yapabilecekleri hakkında çok güzel fikirler veriyorsunuz.

Yolunuz açık olsun.

Hasan

nasah' Alıntı:
Mehmet Bey;

Geçiş olsun. Bilgi paylaştıkça çoğalır. İnsanlara nasıl yapabilecekleri hakkında çok güzel fikirler veriyorsunuz.

Yolunuz açık olsun.

Hasan

Amacım da tam böyle zaten :smiley: Teşekkür ederim.
Selamlar.

Mehmet Abi, evinizde başınızdan geçen bu olayı sizden dinledikten birkaç saat sonra bir de yazarak dostlarla paylaştığınız şekilde okumak güzeldi. İlgilenenler için benzer durumlarda benzer çareler üretebilme anlamında yararı dokunacaktır diye düşünüyorum. İznin olursa rahmetli Abdi Abimizin Erdekte düzenlenen anma toplantısı için gittiğimizde, geriye dönüşte yine Ayvalıkta,benimde yaşadığım bir sorunu paylaşmak isterim.

Sami kardeşim .
Haklısın . Sana yazdım dememiştim. Ama evde anlattığımda hem efekt'i hem de nerede'yse görüntülü anlatmaya çalışmıştım . En oryantalini sana anlatmıştım. Aklıma geliyor da ; Ne kadar zor durum du o anlar. Bir şekilde bitti işte. Görüşürüz.
Selamlar.

Eller dert görmesin çok becerikli olduğun zaten şu ana kadar okuduğum bütün yazılarınızdan belli

geçmiş olsun

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR