Mercedes Sprinter 213 Cdi Ambulansın Korsan Karavana Dönüşümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Triumph Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 79
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,162
dönüş sonrası ..

9

10

11

Etiketler

merhaba, motosiklet taşıma aparatını çok güzel yapmışsınız, bende araştırıyorum ama ankarada kayda değer bir firma bulamadım araştırmalarınız sonucu Ankara civarında bu işle ilgilenen birilerine yada bir firmaya denk geldiniz mi acaba.
tesekkür ederim

merhaba, motosiklet taşıma aparatını çok güzel yapmışsınız, bende araştırıyorum ama ankarada kayda değer bir firma bulamadım araştırmalarınız sonucu Ankara civarında bu işle ilgilenen birilerine yada bir firmaya denk geldiniz mi acaba.
tesekkür ederim
Merhaba, maalesef bilgim yok ancak aracınız sprinter veya vw volt serisi ise yapar gönderebilirim. Her ikisinin de şaseleri aynı.

Son düzenleme:

Selamlar. Konuyu büyük bir heyecanla okudum, maşallah çok güzel yapmışsınız. Gazi üniversitesinde otomotiv mühendisliği 1. sınıf öğrencisim. Ben de vw Transporter T4 alıp bu şekilde bir araç yapmak istiyorum. Memlekette evimizin altı hobi atölyesi bizim de tornamız vs var. Birkaç araca bakmaya gittim ama Kaportası fotoğraflarda göründüğü gibi değildi, söylemediği başka şeyler de olunca içime sinmedi almadan geldim. Yaza kadar alıp içini yapmak istiyorum. Ama asıl aklıma takılan konu sanırım siz de karavan ruhsatı çıkartmadınız malum karavan ruhsatlı olunca sigorta çok uçuk rakamlara çıkıyormuş. Çevirmeye denk geldiniz mi hiç sorun oluyor mu? Benim aracım zaten küçük olduğu için sadece yatak, yatağın altında temiz su deposu ve çekmeceler. Bir de en küçüğünden buzdolabı koymak istiyorum hatta yatağı da çekyat gibi yapacağım normalde koltuk gibi olacak yani lavabo ve ocak olmayacak. Tek korkum karavan ruhsatı almadan yolda sıkıntı yaşar mıyım. Bu şekilde ruhsatsız gezen sorun yaşayan var mı onu da öğrenemediğim için size sormak istedim.

Selamlar. Konuyu büyük bir heyecanla okudum, maşallah çok güzel yapmışsınız. Gazi üniversitesinde otomotiv mühendisliği 1. sınıf öğrencisim. Ben de vw Transporter T4 alıp bu şekilde bir araç yapmak istiyorum. Memlekette evimizin altı hobi atölyesi bizim de tornamız vs var. Birkaç araca bakmaya gittim ama Kaportası fotoğraflarda göründüğü gibi değildi, söylemediği başka şeyler de olunca içime sinmedi almadan geldim. Yaza kadar alıp içini yapmak istiyorum. Ama asıl aklıma takılan konu sanırım siz de karavan ruhsatı çıkartmadınız malum karavan ruhsatlı olunca sigorta çok uçuk rakamlara çıkıyormuş. Çevirmeye denk geldiniz mi hiç sorun oluyor mu? Benim aracım zaten küçük olduğu için sadece yatak, yatağın altında temiz su deposu ve çekmeceler. Bir de en küçüğünden buzdolabı koymak istiyorum hatta yatağı da çekyat gibi yapacağım normalde koltuk gibi olacak yani lavabo ve ocak olmayacak. Tek korkum karavan ruhsatı almadan yolda sıkıntı yaşar mıyım. Bu şekilde ruhsatsız gezen sorun yaşayan var mı onu da öğrenemediğim için size sormak istedim.
Sorun olmaz
Ben böyle yıllarca kullandım
Çok kere polis çevirdi
Hiç birşey sormuyolar

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Trafik kontrolüne değil de malum güvenlik amaçlı kontroller çok sık epeydir, içerde ne var diye sordukları oluyor , karavan diyorum zaten aradıkları başka şeyler. Muayeneye de sadece mutfak tezgahını sökerek gdiyorum, yatağı özellikle açıp uzatıyorum ki koltuk eklemişsin muhabeti olmasın. Araçta yatak dolap olması muayenede ya da trafik kontrolünde sorun değil. sıkıntı olacak olursa ve eğer araç panelvan ruhsatlı değil de otomobil olursa belki koltuk söktüğünüz için sıkıntı yaratma ihtimali olabilir. Umarım gönlüne göre bir araç bulup dayar döşersin.

Güneş panellerinin tavana monte aşamasına geldik , bazı sorunlar çıktı , şöyle ki; paneller tavandaki klima ünitesinden ötürü tavandan arkaya doğru 10 cm kadar uzun geldi, dışarıda çıkıntı istemedim ve üniteyi söküp 15 cm kadar öne doğru kaydırdım. Bu arada vaktiyle tavan kaplamasını vidalarlarken bir vidayı klimanın hortumuna denk getirmişler ancak vidanın hortuma girdiği yerden sızıntı olmamış, ben vidaları sökerken farkettik, gaz boşaldı haliyle ve hortumun da yenilenmesi gerekti.perşembe günü için klimacı arkadaştan randevu aldık.
n11 den aldığım jel aküm de geldi. Akü 100a Lexron marka, Kore malı. Pişman ettirmeyeceğini umuyorum. Panelleri, kabloyu, 2 paneli birleştirmek için çiftli mc4 konnektörlerini de n11den almıştım. Fiyatlar şöyle : 2 adet 165w solar panel 800tl (kalo uçları mc4 konnektörlü), jel akü 1150tl, 20m 4mm'lik solar kablosu (uçları mc4 konnektörlü) 94 tl. metresi 4 küsüre geliyor , uçlarındaki mc4 fişlerin erkekli dişili bir takımı 10 lira civarında. Daha önce 10 takım mc4 aliexpresten toplam 40 liraya alıp kenara koymuştum. iki paneli birleştirmek için çiftli mc4 konnektörü ise yine n11'den 39 liraya aldım.

Perşembeye kadar elektrik tesisatını döşemeye çalışacağım. Fazla teferruat olmayacak,dolap için 4'lük panel kablolarından bir hat çekeceğim, tavan ışıklarını daha önce led'e çevirmiştim,onlar için bir hat, telefon şarjı için bir hat ve hidrofor için yine bir hat ve bunlar için bir kumanda paneli yapmam gerekecek.
Üst sol köşeye yaptırmayı düşündüğüm dolap işini sonraya bırakacağım, yoksa bu sezon tatil hayal olacak. Bakalım .. Ağustos 15 e kadar iyi kötü birşeyler yapıp en azından bir 15 gün gezmeyi umuyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 514334
Merhaba, akünüz gezinizde yeterli geldi mi acaba?

Merhaba, aslında yeterli geldi denebilir ancak örneğin Manavgat boğaz kampingde araç gölgede kaldı, paneller güneşi direkt göremediği için aküyü besleyemedi, ve haliyle 220/12 güç kaynağını devreye soktum. Bir de anamurda oldu aynısı, orada da yarım saat kadar arabayı çalıştırıp altetnatörden besleme yaptım. Yani güneş görünce sıkıntı yok, ama güneş olmaz ya da gölgede kalmak gibi olumsuzluklar olduğunda yeterli gelmedi, bu yüzden bir 100 amperlik akü daha ekleyeceğim. İşi sağlama almakta yarar var.

Tekrar merhaba, önceki yanıtımda iki kez sıkıntı olduğunu yazmıştım, aylar sonra termostatın arızalı olduğunu farkettim. Yapım aşamasından önce aliexpresten aldığım, ancak o zaman kullanma gereği duymadığım dijital termostat ile arızalı termostadı değiştirdim. Dolabın ilk kalkıştaki çektiği akımı da ölçtüm, 4amper çekiyor, kalkıştan sonrakini de ölçmem lazımdı ama unuttum :/ kurban bayramından 2gün önce Anamur'da birkaç gün deniz yapalım diye yola düştük, ama nasıl olduysa Gazipaşa, Kemer, Çıralı, Demre, Kekova, Kaş derken kendimizi Fethiye'de bulduk. Gölge olan yerlerde bu kez hiç bir sorun olmadı, bir akü daha alsam iyi olacak derken termostat değişimiyle akü almaya gerek kalmadı. Selamlar.

20200813 155317

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri