Mercedes Sprinter 212 D

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 163
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 170,878

Etiketler
Ynt: Mercedes Sprinter 212 D

Ilhan Bey, forumda karavanlarımızı yaparken çok detaylı anlatıyoruz. Bu güzel bir durum. Böylece karşılıklı olarak yeni fikirler ediniyoruz. Kendi yaptığımız karavanlarla gezerken karşılaştığımız iyi veya problemli, eksik veya fazla taraflarını da paylaşabilsek iyi olur diye düşünüyorum.

Bu anlamda da cevabınıza sevindim, çok teşekkürler.

Ynt: Mercedes Sprinter 212 D

Yeni karavan düşüncemde yine arkadan çekişli olarak crafter veya sprenter yeni modeller, ekstra uzun kasalar arka camdan cama 1.90 cm ölçtüm. Bu sefer yanılmıyorsam rahat ederim.

10 gün kadar önce karavandaki motor aküsü ve bir yaşam aküsü arasındaki izolatörü değiştirdim. Izolatörü sürücü koltuğunun altındaki kutuya taktım. Izolatörün sadece motor çalışırken devreye girmesi için (D+) kablosunu bu kutunun içindeki sigortalarda aradım. Iş bittikten sonra izolatör çalışıyordu ama motorun sesi değişti, güçten düştü, turbo devreden çıktı. Yolda giderken 60 kilometreyi zor buluyordum. Hatayı ararken aşağıdaki resimde gördüğümüz (kırmızı okla gösterilen) sigortanın yerinde olmadığını gördüm. D+ kablosunu ararken bu sigortayı tekrar yerine takmayı unutmuşum. Sigortayı takınca motor hemen düzeldi.

Sicherung1

Benim araca benzer Sprinter kullananların benzer arızalarda önce bu sigortayı kontrol etmelerinde fayda var.

D+ kablosunu sürücünün altındaki kutuda bulamadığım için motor alternatöründen izolatöre ilave kablo çektim.

Son düzenleme:

Geçen hafta karavanda bir koku vardı. Her tarafını temizledim ama koku yok olmadı. Mutfak kısmındaki atık su hortumunu değiştirince koku kayboldu. Eski horumu takarken, sifonlarda olduğu gibi „U“ şeklinde bir kıvrım yapmadığım için depo ve hortumun içindeki koku kolayca karavanın içine geliyordu.

325.000 kilometrede motorun önünden yeni sesler gelmeye basladı. Evin yakınındaki tamircide çalışan Polonyalı ustanın ilginç bir arıza teşhis(!) metodu vardı. Belkide ilk defa karşılaştığım için bana ilginç geldi. Büyük bir şişe su getirdi ve motor kayışının çevirdiği rulman ve kasnaklara sırayla su dökmeye başladı. Aşağıda resmini gördüğümüz rulmanlara (inşallah isimlerini doğru yazıyorum) su döküldüğünde ses kesildi. Ben şakadan tamir bu kadar kolay mıydı diye sorunca, döktüğüm su kuruyuncaya kadar evet dedi. Benim Sprinterin sevdiğim taraflarından biriside böyle arızaların şimdiye kadar hep evdeyken olması.:smiley:
Umlenkrolle

Umlenkrolle1

Karavanın gezi hazırlığı başladı. Bugün yaz lastiklerini taktım. Lastikleri takarken uzun zamandır sol teker tarafından gelen rahatsız edici bir tıkırtının nedenini buldum. Tıkırtı sesi hafif engebeli yollarda duyuluyordu. Bugün ön sol tekeri değiştirirken, jantın ortasındaki küçük kapağın bu tıkırtıyı yaptığını farkettim. Ufacıkta olsa bir arızayı insanın kendisinin bulması ne güzel bir his!:smiley: 6 ay önce kış lastiklerini değiştirirken ön taraftaki lastiklerin tek taraflı aşındıklarını farkettim. Rot ayarını yaptırmak için gittiğim usta lastiklerin havasını az buldu. Tekerlere 4,5 bar hava vurmak gerektiğini söyledi. Arabanın sadece 3 ton ağırlığı olduğunu, öne 4,5 barı çok bulduğumu söyledim. Öne 4 arkaya 4,5 barda anlaştık. Usta tekerlerdeki lastik sibopları görünce bunları da metal siboplarla değiştirmek gerekir dedi ve değiştirdi. Galiba belirli bir hava basıncından sonra sonra metal sibop takmak gerekliymiş. Bugün yaz lastiklerine de metal sibop taktırdım.

Son düzenleme:

Selamlar, metal supap takmakla çok iyi etmişsiniz.
Birgün lastik supaplı lastiğim istanbul trafiğinde durkal yaparken lastik supapdan patladı şanslıymışım iyiki süratli giderken olmadı.

Selamlar, metal supap takmakla çok iyi etmişsiniz.
Birgün lastik supaplı lastiğim istanbul trafiğinde durkal yaparken lastik supapdan patladı şanslıymışım iyiki süratli giderken olmadı.

Havasına yeterli ihtimamı göstermediğim için de lastiklerimin ömrünü galiba oldukça azalttım. 4-4,5 barla karavan daha tasarruflu oldu gibi geliyor bana.

Metal subapla kendimi daha güvende hissediyorum.

Konuya ilgi ve paylaşımınız için teşekkürler.

Karavanda son olarak iki sorunla karşılaştım. Bu seneki gezimizde otobanda bir kasise düşünce araç sol tarafa doğru biraz eğilmişti ama yolda doğru gidiyordu. Keşan‘da aracı gören usta ön makas kırılmış dedi ve değiştirdi. Alman sprinter forumda konuyu araştırdım. 212d Sprinterde makas kırılmasının hiç te az olmadığını gördüm. Neden olarak aracın ön makasının 3 tona yakın bir ağırlığı kaldıramadığı gösteriliyor.

Ikinci sorun uzun zamandır vardı ama nedenini bulamıyordum. Motor kontak anahtarını kapattıktan sonra 1-2 saniye çalışmaya dsevam ediyordu. Başlangıçta bir kaç ayda bir olan bu durum son zamanlarda haftada 1-2 defa olmaya başlamıştı. Motoru tekrar çalıştırdığımda EDC ikaz lambası yanıyor ve motor çekişten düşüyordu. Motoru ikinci defa çalıştırdan kısa bir süre sonra EDC ikaz lambası sönüyor ve motor normal çalışmaya başlıyordu. Bir ay önce Keşan‘da aracın bakımı yapılırken mazot ve hava filitreleride yenilendi. O günden bu yana motorun çekişi daha iyi oldu ve kontak anahtarını kapattıktan sonra hiç çalışmaya devam etmedi. Motorda yağ filitresini her yağ değiştirmede, hava ve mazot filitrelerini ise ikinci yağ değiştrmede yenilerim. Eski mazot filitresini internetten çok ucuz bir fiyata almıştım. Bu defa, biraz da tesadüfen servisinden satın aldım. Ben motordaki sorunu bu ucuz mazot filtresine bağlıyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri