Mercedes G Serisi Alıp Restorasyon Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BlackLab Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,973

BlackLab

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhaba

Bir süredir Mercedes G serisi bir araç alıp tam anlamıyla restoration yaptırmayı düşünüyorum. Günlük kullanım için değil ama hafta da 2-3 gün kullanacağım bir araç olacak.

Hiç ellenmemiş bir Mercedes gd240 buldum. Araca yaptırmayı düşündüğüm restorasyon şu şekilde,

-Komple kaporta boya (ve gerekli ise şasenin elden geçirilmesi, ön takım, amortisörler gibi mekanik kısım)

-Makyajlı kasaya çevirmek için gerekli tüm parçalar. (tampon, far, ayna v.s)

-Yeni kasa jant, lastik

-Hidrolik direksiyon

-Klima

-Ve tüm iç kısımı yenilemek istiyorum. Komple ön torpido, yeni kasa direksiyon, yeni kasa kapı içi kenarlar, elektrikli camlar, mercedes koltuklar

Bir süredir yaptığım araştırmalar da parçaların bir çoğunu buldum. Sıkıntılı olan kısımlar ise bu aracın motorunun güçsüz olduğu ve şanzıman ile birlikte değiştirilmesi gerektiği ile ilgili. Forumda da bazı arkadaşlarımız sprinter motoru ile değiştirmek ile ilgili öneriler de bulunmuş.

Bu araç ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Sizce bu tarz bir araç için yapılacak bu uygulamalar boşuna mı yapılmış olur. Restorasyona başlanırsa benim dışarıdan gördüğüm masrafların dışında nasıl masraflar açabilir bu araç bana?

Motoru değiştirmeden orjinal motor ile kullansam sorun olur mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

Bir de gd240 için 1983 model bir aracın gerçek değeri nedir?

Etiketler
Ynt: Mercedes G Serisi Alıp Restorasyon Hakkında

bende aynı durumdayım dostum, on konsolu bir arakdasımız forum icersinde uygulamalı olarak değiştirmiş ve mükemmel olmuş.Resimlerini yüklemişti. Ben 5 kapılı bi long istiyorum ama nerden nasıl baslayacagımı parcaları nerden bulabilirim konusunda bilgim yok.

Birde bu bahsettiğin restorasyon hakkında bir maliyer çalışması yaptın mı acaba? benide bilgilendirirsen cok sevinirim.

Bazen aklıma eski kasa bi G yi türkiyeden alıp, gurcistan bulgaristan gibi ülkelere bırakıp arac parcalarıda ucuz oldugundan tamamen revize edip geri alıyım diyorum. Ön konsolundan koportasına boyasına kadar...

Tavsiyeleriniz gerçekten biz konuya karşı aşina olmayan aradaslarımız icin cok kıymetli. Şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla

Ramiz

w460 ların neden orjinalliğini bozma ihtiyacı hissediliyor , neden kimse orjinal haliyle w460 ları korumuyor ? W460 lar niye
W463 lara benzetilme çabasında ? Mercedes niye W460 lara ithafen Professional serisini üretti acaba ? Bizim milletimizin eline geçse G300 Professional ı bile gözünü kırpmadan yenilemeye kalkmasından korkarım... Ülkemizde w460lara değil ünlülerin bindiği lüks tip G lere ihtiyac bi hayi fazla anlaşılan.
W460 ların orjinalliğinin bozulmasına karşıyım , bu benim şahsi düşüncem....Herkes istediği araca binsin , zevk bu tartışmak da yersiz,Ucuz G yi pahalı gösterme cabası herkesin harcı değil tabiki.....
Kolay gelsin iyi çalışmalar.

1413356594683 wps 18 Daimler AG CEO Dieter Zet zpstbt5jkdr

Babama W460 almak için ilanları araştırırken kahrolduk. W460 ları güncelledik deyip ne oldugu belli olmayan bir araca çevirenleremi şaşıralım, orijinal diye ilan verip içinde değişmiş koltukları boyanmış torpidolu aracların W460 la alakasınin kalmamasına mı üzülelim bilemedik.

W460 ı illa güncelleyecem diyen 2000 sonrası W461 a bir bakar, snorkel ve sis fari illa değiştirmek ihtiyacına uyuyor ise takar. Ama hiç değiştirmezse de satarken alacak kişi pahalı görünümlü G yi daha ucuza alıp millete hava atayım planlarında değil ise orijinal durumundan memnuniyet duyar.

Başka ülkelerde orijinalliğini kaybetmis W460 değer kaybederken bizde iki katina satılmasını anlayabilmek için aynı beklentilerle dünyaya bakmak lazım herhalde.

Resimlerdeki iki G den biri 2013 W461 300CDI digeri de snorkel, jant ve sis fari takilmis 1985 W460 300GD Belki de G lerin değişmediğini iddea edenlerin bir bildiği vardır.

Hakan

GB2

Ga1

sizlerin cevapları icin tesekkür ederim.. ben konudaki hassasiyetinizi anlamaya calısıyorum. ama bazen bi kızın bi özelliginden tutulursunuz ona, kimi zaman güzelligi kimi zaman davranısları vs ... benim icin bu askın sebebi G nin son kasaların daki tasarım şıklıgı.. yani siz degerlı arkadaslarımızdan bekledigim sey tenkit degil, askımıza kavusmamız noktasında ufak bilginiz dahilinde yardımlardır..

Bir kızın dış güzelliğine vurulup sevdiğinizde parasını ödeyip almayı düşünemez hepimiz. Kızın size varmaya gönlü yoksa aşkınız umutsuzdur. O durumda paranızın yettiği bir kızı alıp, sevdiğiniz kızın görünümüne çevirmek için ameliyat masraflarını araştırıyor olmak aklen de sorgulanan bir davranış olur......yani ne tarafa cevırseniz bu konu hüsranla bitecek bir noktaya varır.

Kimse size w463 ü sevemezsiniz demedi. Gidin paranızın yettiği modeli alın. O bir kız değildir, size varmam da demez. Parayı bastırdıgınız gibi W463 sizindir. Lakin W463 merkez diferansiyelli ve her zaman dört çeker olup bu yüzden üç diff kilidi de elektrikli çalışır, akısları, frenleri, diş kaportası, içinde torbidosu, koltukları, tüm elektrik aksamı, motor ve şanzımanı satın almaktan bahsettiğiniz transfer kutusunu kitlemeden arkadan çekişli olan w460 ile aynı değildir. Bu W460 kötü demek değildir tabiyki. Birçok w460 sahibi parası yettiği için değil basit, gösterişsiz ve tamir edilmesi mümkün olduğu için W460 ı seçer ki bu insanlar size W460 ı öldürüp W463 e benzetene kadar niye en baştan W463 almadığınızı sorduklarında “ben bu kızın diş görunümüne vuruldum” cevabını aldıklarında size söyleyecekleri size yine telkin gibi gelecektir.

W460 severler istedikleri telkini yapsınlar sizde istediğiniz gibi bir W460 ı öldürerek W463 yapmak için gercek bir w463 kadar masraf yapın ve isteğiniz yerine gelsin, yani sizin ifadeniz ile sevdiğiniz kiza benzeyen bir kiza sahip olun. Ama sakın onu satmayın çünkü para ile bile satın almiş olsanız, sevdiniz kızı satmak yakışık almaz.

Forumlar insanların bir birini bozma amaçlı fikir tartıştıkları değil bilgi paylaştıkları yerler olduğunda zaman geçirmek keyifli oluyor. Tüm üyelere keyifli forumlar dilerim.

Hakan

Teşbih de hata olmaz deyip konuyu cok uzatma taraftarı degilim, zira verdigim benzetme fazla ciddiye alınması konuyu farklı noktalara tasır en nihayinde biride cıkıp motordan yar olmaz filan der neme lazım:smiley: ben G seven arkadaslarımızında kisisel bu gibi konularla zamanını almamamızın daha dogru olucagı kanatindeyim. BU arada verdigim ilan daki arac satılmıs saygılar.

Bu araçlara sempatisi olan ve bir dönem 88 model 280 g benzinli sahibi olarak yazıyorum.

istediğiniz aracı ( 240) alıp yeni modele güncellemeye çalışmak demek çok para harcamanız demek öncelikle.ne kadar harcarsanız harcayın hiçbirzamanda yeni kasa olamayacak arada derede kalacak.Ben kesinlikle tavsiye etmem.
2 seçenek var ya eski model alıp (ki 240 bana göre zayıf bir motor )sağını solunu yürüyenini ,motorunu toparlayıp onunla mutlu olmaya çalışın yada daha yeni bir model düşünüyorsanız,sanayide diğerini yeni kasa haline getirebilmek için harcayacağınız bütcenin üzerine koyarak acele etmeden temiz bir araç düşmesini bekleyin.
sonuç olarak eskiyi yeniye benzetmenin masrafı çoktur ve değmez derim.
ben aracımı orjinal sayılabilecek ayarda kullanmıştım.

DSCN0706

DSCN0688

çağlar' Alıntı:
Bu araçlara sempatisi olan ve bir dönem 88 model 280 g benzinli sahibi olarak yazıyorum.

istediğiniz aracı ( 240) alıp yeni modele güncellemeye çalışmak demek çok para harcamanız demek öncelikle.ne kadar harcarsanız harcayın hiçbirzamanda yeni kasa olamayacak arada derede kalacak.Ben kesinlikle tavsiye etmem.
2 seçenek var ya eski model alıp (ki 240 bana göre zayıf bir motor )sağını solunu yürüyenini ,motorunu toparlayıp onunla mutlu olmaya çalışın yada daha yeni bir model düşünüyorsanız,sanayide diğerini yeni kasa haline getirebilmek için harcayacağınız bütcenin üzerine koyarak acele etmeden temiz bir araç düşmesini bekleyin.
sonuç olarak eskiyi yeniye benzetmenin masrafı çoktur ve değmez derim.
ben aracımı orjinal sayılabilecek ayarda kullanmıştım.

Çağlar Bey Merhaba.,
Yıllardır bu arabayı bende takip ediyorum ve restorasyonun konusunda sizinle aynı düşüncedeyim. Size ve konu hakkında bilgisi olan arkadaşlara şu ilandaki araba hakkında fikirlerinizi paylaşabilirmisiniz. Fiyatı yüksek ama gerçekten beğendim. Ben bu arabayı alabilmeyi çok isterim ama hiç bir yeni model çalışması istemiyorum sadece bu görünümünü koruması taraftarıyım.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-mercedes-benz-ilk-sahibinden-bayii-cikisli-98.000-km-de-192376725/detay

Saygılarımla
İbrahim

ibrahim bey

bütçede sorun yoksa alınıp çokta güzel binilir tabii :smiley: 400 motoru pek tanımıyorum ,bilemiyorum.13-14 yaşında araca 200 bin küsür lira ancak bizim ülkemizde olabilecek bi hadise.Ben parça hususunda zorluk yaşamıştım.

bütçeyi yükselttik madem her coğrafyada,, kendimi güvende hissederek kullandığım ve bana sürpriz hiç yapmayan şu araçları da düşünmek gerekirmi acaba?

not:benim eklediklerimde fizik biraz bozuk kabul ediyorum ::smiley:

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-toyota-tan-otomotivden-2008-model-toyota-land-cruiser-v8-4.7-186002290/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-toyota-sandikci-otomotiv-den-2009-toyota-land-cruiser-v8-4.7-prins-lpg-203385160/detay

çağlar' Alıntı:
ibrahim bey

bütçede sorun yoksa alınıp çokta güzel binilir tabii :smiley: 400 motoru pek tanımıyorum ,bilemiyorum.13-14 yaşında araca 200 bin küsür lira ancak bizim ülkemizde olabilecek bi hadise.Ben parça hususunda zorluk yaşamıştım.

bütçeyi yükselttik madem her coğrafyada,, kendimi güvende hissederek kullandığım ve bana sürpriz hiç yapmayan şu araçları da düşünmek gerekirmi acaba?

not:benim eklediklerimde fizik biraz bozuk kabul ediyorum ::smiley:

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-toyota-tan-otomotivden-2008-model-toyota-land-cruiser-v8-4.7-186002290/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-toyota-sandikci-otomotiv-den-2009-toyota-land-cruiser-v8-4.7-prins-lpg-203385160/detay

Çağlar bey,
Topiği açan arkadaşımız lütfen kusura bakmasın buradan yazıyorum.,
Eklediğiniz araçlar çok güzel. Zaten içime sinen 3 araçtan biri Land Cruiser Toyota diğerleri de Mercedes G ve Land Rover Defender. Hatta bir ara Otokar la bayağı konuşmuştuk ama sonra vazgeçip gene G serisi için pusuya yattım :smiley:).Toyota için hiç konuşacak bir şey yok üst düzey ve mükemmel ama Bu G serisindeki Retro havası kafamda baya yer etti şimdilik aynen sizin de dediğiniz gibi Almanya da 0 km alacağımız fiyata burada 13 yaşında bir arabaya verecek kadar kendimi cesur hissetmiyorum. Ama şu lingi de tıklayınca gözüm kararıyor.,

https://www.youtube.com/watch?v=5_N4Etnq6Kk

Saygılarımla
İbrahim

isolano' Alıntı:
Çağlar Bey Merhaba.,
Yıllardır bu arabayı bende takip ediyorum ve restorasyonun konusunda sizinle aynı düşüncedeyim. Size ve konu hakkında bilgisi olan arkadaşlara şu ilandaki araba hakkında fikirlerinizi paylaşabilirmisiniz. Fiyatı yüksek ama gerçekten beğendim. Ben bu arabayı alabilmeyi çok isterim ama hiç bir yeni model çalışması istemiyorum sadece bu görünümünü koruması taraftarıyım.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-mercedes-benz-ilk-sahibinden-bayii-cikisli-98.000-km-de-192376725/detay

Saygılarımla
İbrahim

Merhaba İbrahim Bey,
G400CDI (2001-2006) ye sahip olduğu için mutlu olan G ciler var. Ama onlar çoğunlukla son yıllardaki güncellenmiş versiyonlara sahip olanlar. Memnunsuzluklarını dile getirip almaya niyet edenleri uyaranların ortak paylaştıları noktalar var. Turbo contaları kaçırıyor, Rail basınç sensorü hata veriyor, triger zinciri gergisi güncellenmek istiyor ve hatta eksantrik değisiyor. 2002 modelde bunun gibi güncellemeler olsa dahi üzgün G400CDI sahiplerinden biri olmamanın garantisi yok. Servis masrafı en fazla olan G versiyonu ise şaşırmam.

LandCruiser a yada Defender için yorum yapacak ne tecrübem nede ilgim var.
Hepimiz biliyoruz ki Defender, Land Cruiser ve Gelandewagen uzun yıllar birden fazla versiyonda üretilmiş araçlar. Hepsini aynı sepete koyarak karşılaştırmak hiç bir marka için adil olmaz.
Farklı yol koşullarında binlerce km lik uzun turları W460 ile tamamladıktan sonra konforunu ve güvenilirliğini bana ispatlayan G yi başka bir model ile degiştirmem için beni ikna edecek marka yada model şu anda yok. Bunu herkesin beklentisi ve buna en iyi cevap verecek aracın farklı olduğuna inandığım için ifade ediyorum. Umarım herkes kendisini en fazla mutlu edecek araca sahip olabilir.

Naçizane temennim, W460 ye restorasyon yapacak kişi onu daha pahalı gösterdiğinde mutlu olacak ise W463 aralarak w460 ile mutlu olacakları engellemesin.

Hakan

PaleoHakan' Alıntı:
Merhaba İbrahim Bey,
G400CDI (2001-2006) ye sahip olduğu için mutlu olan G ciler var. Ama onlar çoğunlukla son yıllardaki güncellenmiş versiyonlara sahip olanlar. Memnunsuzluklarını dile getirip almaya niyet edenleri uyaranların ortak paylaştıları noktalar var. Turbo contaları kaçırıyor, Rail basınç sensorü hata veriyor, triger zinciri gergisi güncellenmek istiyor ve hatta eksantrik değisiyor. 2002 modelde bunun gibi güncellemeler olsa dahi üzgün G400CDI sahiplerinden biri olmamanın garantisi yok. Servis masrafı en fazla olan G versiyonu ise şaşırmam.

LandCruiser a yada Defender için yorum yapacak ne tecrübem nede ilgim var.
Hepimiz biliyoruz ki Defender, Land Cruiser ve Gelandewagen uzun yıllar birden fazla versiyonda üretilmiş araçlar. Hepsini aynı sepete koyarak karşılaştırmak hiç bir marka için adil olmaz.
Farklı yol koşullarında binlerce km lik uzun turları W460 ile tamamladıktan sonra konforunu ve güvenilirliğini bana ispatlayan G yi başka bir model ile degiştirmem için beni ikna edecek marka yada model şu anda yok. Bunu herkesin beklentisi ve buna en iyi cevap verecek aracın farklı olduğuna inandığım için ifade ediyorum. Umarım herkes kendisini en fazla mutlu edecek araca sahip olabilir.

Naçizane temennim, W460 ye restorasyon yapacak kişi onu daha pahalı gösterdiğinde mutlu olacak ise W463 aralarak w460 ile mutlu olacakları engellemesin.

Hakan

Merhaba Hakan Bey,
Aslına bakarsanız benim istediğim şey ayırdığım bütçe ile alabileceğim en iyi korunmuş ve orjinalliği, kasası hatta boyası dahi ellenmemiş bir araç almak ve elimden geldiği kadar onu diri tutup korumak. Tabi içime sinen bir araç bulmak için belki daha çok bekleteceğim ama olsun ,Sadece bir önceki yazımda verdiğim lingte 2002 model araca bu hafta bir bakacağım ama teklif edeceğim fiyata verirler mi bilmiyorum. Kabul ederlerse ondan sonra detaylı kontrol safhası gelecek artık bakalım?
Bir süredir arabam ve sonra karavanımla Avrupa yı geziyorum ama içimde garip bir afrika yı gezme sevdası var O nedenle yolculuk için geçen sene en uygun araçları ararken böyle bir işi başaracak Land Crusier +LR Defender +G serisi dışında kamyon grubu var Bu incelemeler sonunda bu G serisine takıldım :smiley: gezi düşüncem bile 2. planda kaldı.
Kim bilir belki sayın Gunther Holtorf yaptığı gezinin 10 da birini yapma şansı buluruz belki. İlgilenen arkadaşlar için lingini paylaşayım çok güzel bir site

http://www.ottosreise.de/en/about-the-project.html

Saygılarımla
İbrahim

ibrahim bey

Yıllardır, tek başıma Afrika gezisi yapma planım vardır.Ama hep ertelenir hayat telaşesinde.
G sınıfı aracları dediğim gibi çok beğenirim.Ülkemizde ünlülerden sonra bu araçlar fahiş fiyatlara ulaştı,memnun olmadığım nokta budur.Artı bir G sınıfı ile çok zaman geçirmeyip sağını solunu söküp çok kurcalayamadığım için çokta hakim değilim mekaniğine .
Yani uzun ve zorlu sayılabilecek bir gezi için G (460) seçermiydim bilmiyorum.Aracı tanımak ,sevmek,kronik adlandırılan arızaları mümkün mertebe çözebilmek için yanımıza almamız gereken yedek parçalar vs.derken bilemiyorum.400 cdı ile zaten kalkışmam o ayrı bir konu.
İngilize gelirsek insanların bu tür yolculuklar için defender tercih etmesinin nedeni ,aracın mekanik ve görece basit tarzından dolayı..Land roverlar kesinlikle sorunsuz araçlar değil,bir japona (toyota ,suzuki) ve bir almana göre.
Yani böyle bir yolculukta araç çok bozulur kırılır ama bir şekilde eliniz anahtar tutuyorsa yürütebilirsiniz.
Ben muhtemelen mekanik bir toyota seçeceğim gün gelipte bu planı gerçekleştirebilirsem.bj60 veya eski 2,8 bir hilux olabilir mesela.
Ama şartlar uygun olupta (temiz,çok kurcalanmamış ,orjinal) bir G serisi bulduğumda kesinlinlikle kendisiyle uzun ve kaliteli zaman geçireceğim.
Lr ciler kızacak ama lr ye hiç bulaşmayın derim.

selamlar.

isolano' Alıntı:
Merhaba Hakan Bey,
Aslına bakarsanız benim istediğim şey ayırdığım bütçe ile alabileceğim en iyi korunmuş ve orjinalliği, kasası hatta boyası dahi ellenmemiş bir araç almak ve elimden geldiği kadar onu diri tutup korumak. Tabi içime sinen bir araç bulmak için belki daha çok bekleteceğim ama olsun ,Sadece bir önceki yazımda verdiğim lingte 2002 model araca bu hafta bir bakacağım ama teklif edeceğim fiyata verirler mi bilmiyorum. Kabul ederlerse ondan sonra detaylı kontrol safhası gelecek artık bakalım?
Bir süredir arabam ve sonra karavanımla Avrupa yı geziyorum ama içimde garip bir afrika yı gezme sevdası var O nedenle yolculuk için geçen sene en uygun araçları ararken böyle bir işi başaracak Land Crusier +LR Defender +G serisi dışında kamyon grubu var Bu incelemeler sonunda bu G serisine takıldım :smiley: gezi düşüncem bile 2. planda kaldı.
Kim bilir belki sayın Gunther Holtorf yaptığı gezinin 10 da birini yapma şansı buluruz belki. İlgilenen arkadaşlar için lingini paylaşayım çok güzel bir site

http://www.ottosreise.de/en/about-the-project.html

Saygılarımla
İbrahim

Merhaba İbrahim Bey,
2000 sonrası w463 için originalliği ve ellenmemişliği kaygı duyulan husus olmasa gerek. Belirtmiş olduğunuz amaç için araç değerlendiriyor iseniz, bende Çağlar bey ile ayni fikirdeyim. 400CDI yı listemden çıkarırdım.
Keşke Holtorf Beyin onda birini yani 90 bin km yi iki buçuk senede gezebilmek bizlerede kısmet olsa. Kendisi Otto dan bahsederken periyodik bakımlarını nasıl itina ile yaptığını ve hiç surpriz olacak ciddi bir arıza ile karşılasmadığını belirtirken Mercedes resmi sitelerinde de yayınlanan bir kaç farklı yazısında ise aynı geziyi elektronik ile çalışan yeni nesil G ler ile yapabilmenin mümkün olamayacağını belirtir ki, Holtorf Bey ile yakından ilgilenen Mercedes in CEO su Zetsche bey bunun aksini hiç dile getirmemiştir.
Araç bakımına ve onarımına ne kadar aşina olduğunuzu bilemediğim için genel konuşuyorum. Aracınızın doktoru siz iseniz mekanik donanımlı bir araç ile dünyanin neresine gittiğinizin bir önemi yok. Posta şirketlerinin ulaşım süresi kadar gecikme yaşarsınız. Ama elektroniği, sensörleri, computer leri dahil ettiğinizde aracınızın doktoru olabilmeniz gereksiz derecede zorlaşır hatta imkansızlaşabilir.
En yakın yerleşim yerininden ve hatta benzinlikten yüzlerce km uzakta aracınızın kulağına lütfen burada bozulma diye fısıldarken “acaba doğru araçmı seçtim” sorusunun cevabını alabilirsiniz.

Yeni araçlar alırken kronik problemler dizaynları sonucunda oluşurken, elektoronik önceden tahmin edilemez arızaları ekliyor, bunun yanında yaşları nedeni ile yıpranma ve bakımsızlığın verdığı arızaları ekleyebiliriz. Birçok gezgin elektroniği olasılık dışı bırakmak için doksanların başı yada öncesinde üretişmiş araç seçiyor, bakım ve onarımını yapıyor ve kronik olan zayıf noktalarını güncelleyerek doğru araca sahip olduklarına inaniyor.

Kendi aracını tamir edemeyen uzak diyarları gezemez öngörüsü çarpık bir saptama olur. Ama kendi aracının tamirini kendi yapabilecek birinin “aracımın başıma bir şey geldiğinde ne yapıcam” dediğinde stres hissetmemesi geziden aldığı keyifin kabusa bir anda dönmesini engeller. Bu yüzden bizleri mutlu edecek doğru araçı tanımlarken “tamir edebildiğimiz araç” ifadesini uzun sehayetler için eklersek pişman olmayız.

Herkesin gönlünce gezebilmesi dileği ile.
Hakan

Merhaba arkadaşlar. ben bi w460 G wagen kullanıcısı olarak araç restore edilecekse orjinale sadık kalınarak restore edilmesi kanaatındayım w463 e benzeyen arabalar W463 gibi olmuyor adeta replika oluyor en güzeli orjinale sadık olarak restore edilmesi

10985520 655806837874826 3186042745412972546 n

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri