Memleketim Görele’yi Anlatıyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erhanvb Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,359

erhanvb

Yeni Üye
Yer
İstanbul
Web
www.erhangenc.com.tr
gorele-giresun-resim.jpg

Merhabalar,

Uzun zamandır aklımda olan memleketimi sizlere anlatmak istiyorum.Alucra anılarım yazım okulumun facebook grubunda çok tutulmuştu. Bu yazıma da aynı ilginin geleceğini düşünüyorum. Evet arkadaşlar hadi Görele’yi tanıyalım..

Görele,Giresun’un sahil ilçelerinden biridir. Görele bulunduğu konum bakımından birçok tartışmayı da malesef beraberinde getirmektedir. Eskiden Trabzona bağlıydı. Ancak ilerleyen yıllarda Giresun ilçesi olmuştur.Bakıldığında Görele halkının neredeyse tamamı Giresunluyuz der. Benim gibi
simple-smile.png
Eskiden beridir memleketime yazdan yaza gidebilmekteyim. Bir gün kısmet olur da mezarda emekli olmazsam (65 yaş vuranlardanım) kesinlikle Görele’ye yerleşmeyi planlıyorum.

Görele denince akla gelen en önemli şey denizidir. Deniz kıyısı olmasının getirdiği en önemli şey balıkçılıktır.Balıkçılık Görele için önemli güzelliklerden biridir.Görele halkı hamsiyi kılçığıyla bile yiyebilir.Ailem her yaz dönerken hem taze oluşu en önemlisi de ucuz olması sebebiyle dondurucuya konulması için baya baya alır. Kışın afiyetle yeriz.

Aslında denizden önce fındık aklına neden gelmedi diyebilirsiniz. Valla millet ben fındık toplamaktan ve o fındık ağaçlarından yayılan toz,çekirge,kulak böceği gibi şeylerden hoşlanmıyorum.Bu nedenle her fındık toplama dönemi bana eziyet gibi gelmiştir.Ama fındık Göreleliler için en önemli geçim kaynağı diyebiliriz.

Göreleliler Katip ŞADİ hayranıdır.Katip ŞADİ en önemli müzisyenlerdendir.Rakı ve benzeri alkolün bulunduğu ortamlarda nedense hep Katip ustanın şarkıları çalar. Ben İstanbul doğma büyüme biri olarak kendisinin şarkılarını bilmem.

Evet Görele denince akla gelen en önemli şeylerden biri Görele pidesidir. Görele pidesi yememiş bir Görele’li sakın Göreleliyim dememeli. Çünkü pide bu ilçenin yemini gibidir.Ağzınızı sulandıracak bir kaç Görele pidesi resmi atayım.Bu pideyi tüm Türkiye halkına tavsiye edebilirim.Sakın yemeden ölmeyin.

Pideyi tabi her yerde yiyemezsiniz.Maceracı Giresun Görele’de pideyi denemiştir. İstanbul’da birkaç yer dışında ayarını tutturabilen yok. Eğer yakınlarınız Görele’nin nesi meşhur falan derler ise göğsünüz kabara kabara pidesi meşhurdur deyin.

Memleketime geldiğimde diğer sevdiğim şeylerden biride İstanbul’dan 14 saatlik yolculuk sonrası sabahın köründe kelle paça veya haşlama gibi çorbalar içmek. Sabahın köründe bunlar içilir mi diyenler Görele Beytullah lokantasında için anlarsanız tutkumun nedenini.

Memleketimin bir diğer tavsiye edebileceğim yiyeceği kesinlikle dönerdir. Yanında gerçek köy ayranı ile beraber gerçekten harika olmaktadır. Dönerini tavsiye edeceğim yer yeni otobüs terminalinin karşısındaki yerler. Et döner İstanbul’a göre ucuz ve lezzet dolu. Bu tadı kaçırmamanız lazım.

Şimdilik bu kadar. Daha fazlasını ilk ziyaretim sonrası fotoğraf kareleriyle anlatacağım.
Kaynak: Kişisel Blog

senın Alucra yazını Alucra haber com da okudum cok hosuma gıttı bır alucralı olarak gorele dedıgınız gıbı guzel, pıdesı ve kesme pastası meshur artı gorele damadıyım ben ...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri