Meksikada Osmanlı Saat Kulesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,115

AYDURAN

Zirve
Yer
İstanbul / Maltepe
Yıl 1909. İstanbul'dan binlerce kilometre uzaktaki Aztekler'in yurdu, yakın zamanda çalkantılı bir devrime sahne olmuş ve ülke dökülen onca kanın ardından kısmen de olsa istikrarlı bir siyasal düzene geçmiştir. Emiliano Zapata ve Pancho Villa adlı iki halk kahramanının ünlerinin yavaş yavaş yayıldığı bu dönemde, Sultan Reşad Meksika'ya bir selam göndermek gerektiğini düşünür. Ardından da saraya bağlı mühendis grubuna "Meksika halkı ile Osmanlı halkının dostluğunu simgeleyecek kalıcı bir armağan hazırlamaları" yönünde talimat verir. Mühendisler de bu emir üzerine, birkaç aylık bir
çalışmanın ardından, çağdaş Osmanlı mimarisinin esintilerini taşıyan, eski Türkçe kadranlı ve dış yüzeyi İznik çinileriyle
kaplı bir kent saati imal ederler.

Saat

Mexico City kentinin en işlek caddelerinden birinde, gövdesi İznik çinileriyle kaplı zarif bir saat kulesi yükseliyor. Bu anıtın
üzerinde yer alan plaket ise Türk toplumu olarak "özgüven duygusu" açısından nereden nereye geldiğimizin acıklı bir kanıtını oluşturuyor.

Saat2

"La Colona Otomana a Mexico. Septembre de 1910." (Osmanlı Devleti'nden Meksika'ya. Eylül 1910) Bolivar Caddesi'nin tam kavşak noktasında Meksikalılar'a 92 yıldır zamanı gösteren Osmanlı saatinin mekanizması tıkır tıkır işliyor. Ancak, aynı şeyi anıtı kaplayan İznik çinileri için söyleyebilmek mümkün değil. Çiniler, bir asra yakın sürede oldukça zarar görmüş. Çini tamirinden anlamayan Meksikalılar Türklerin bu çinileri onarmasını bekliyor.

Saat3

Saat4

Etiketler
Ynt: Meksikada Osmanlı Saat Kulesi

Çok güzel bir yapı özellikle de çiniler. İlham kaynağının Osmanlı olması daha da güzel ;)
Bazen kendi tarih ve kültürlerimize çok iyi sahip çıkamadığımızı düşünüyorum.

Takdire şayan bir olay.
Hatırlattığın için çok teşekkürler Ayduran paşam.

meksikadaki saat kulesini itiraf edeyim bilmiyordum. ama siz istanbul'daki ilk saat kulesi hangisidir ve izmir saat kulesinin yapılış amacı nedir bilirmisiniz. istanbul'daki ilk saat kulesi tophane'de 2.mahmut'un yaptırdığı gözbebeğim dediği Nusretiye camisinin arkasındadır. şimdilerde istanbul modernin arsası içinde ama söylediğinizde yanına gidebiliyorsunuz. izmir saat kulesi ise 33 yılık saltanatının 25.culus şenliklerinde 2.abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. 2 tanedir bir diğeri yine aynı şenlikler kapsamında izmit'e yapılmıştır.

Hocam bilgilendirmeniz için teşekkürler...İzmir Saat Kulesi hakkında forumumuz da bilgi mevcuttu ama Nusretiye Saat Kulesi'ni sizin sayenizde anımsamış olduk...Ve az önce bu konuyu da yazdım...Teşekkürler...

İzmir Saat Kulesi;
http://67.205.20.151/index.php?topic=7198.0

Nusretiye Saat Kulesi;
http://67.205.20.151/index.php?topic=11984.new#new

sen sağol hocam;
2.abdülhamitin 25. tahta çıkış törenlerinde 2 adet saat kulesi yapılıyor izmir'e ve izmit'e. bilmediğini sandığım başka bir dip not vereyim istersen saatlerle ilgili olduğuna göre. ünlü fransız deniz araştırmacısı jack cousto'nun babası osmanlı sarayında saat ustası olarak çalışmış.
ünlü mimar sinan' yayabaşılıktan zemberekçibaşılığına getirilmiş ama zemberekçi başı demek mühendislerin başı demek saatla ilgisi yok. aynen kemankeş gibi. kemankeş te oku 1000 mtden uzağa atanlara verilen bir paye. deli ibrahim'in veziri var karaköy'de yer altı camiinin arka sokağında camii yaptırmış adı kemankeş kara mustafa camii.
eğer bir nebze yardımcı olabiliyorsam bilgi yönünden memnun olurum.

Hocam bu tür bilgilerinizi bizimle paylaşmaya devam ederseniz sevinirim...Hatta mümkünse, ilgili bölümlerde konu açarak bildiğiniz tarihi eserleri bizlere tanıtabilirseniz sevinirim...

aslında sedat'ta diyor ya vaktim olmuyordu. ama laptop aldım bundan sonra paylaşırım.
daha öncede yazmıştım ama hangi köşeye hatırlamıyorum. her zaman önünden geçip gittiğimiz tarih kokan binaların hikayesini bilmiyoruz. mesela beşiktaş sahilde çırağan sarayı var çerağ ışık veren anlamındadır
şimdilerde kalıntısı kalmayan lale devri sadrazamının da sarayı burada imiş.düşününce bile şaşaa gözümde canlanıyor.
Atatürk ve arkadaşları cumhuriyetin ilanından sonra kendilerine yük olan sarayları bir şekilde değerlendirmek istemişler. işte bu değerlendirme neticesinde çırağan sarayı gece kulübü ve kumarhane olarak bir yabancıya kiralanmış. fakat onarımda olduğu için geçici olarak çırağan yerine yıldız sarayı verilmiş. yıldız sarayına gidersen kitapçığında o gece kulübü için düzenlenmiş kuponların resmini görebilirsin.
neyse bu gecelerden birinde galiba Salih bozok'ta yüklü miktarda para kaybetmiş ve paşaya serzenişte bulunmuş. mademki böylesine kötü bir iş içindir diye sözleşme fesh edilmiş. hikaye tadında gerçekler mi dersin ne dersen de.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri