Mazlum Milletler ve Süper Devletlerin Sömürge Politikası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mete Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,676
Ynt: Mazlum Milletler ve Süper Devletlerin Sömürge Politikası

Kaldığımız yerden devam edelim.

Avrupa’daki devletler bu şekilde iki büyük bloğa bölünmüş oluyordu. Avrupa’nın 1870’lerden başlayıp 1904–1907’ye gelinceye kadar geçen devrede iki bloğa ayrılmış olması, denebilir ki I.Dünya Savaşının çıkmasında en mühim sebeplerden birini teşkil eder. Çünkü 1904 yılında İngiliz-Fransız anlaşmasının imzalanmasından itibaren, Üçlü ittifak ve üçlü itilaf blokları tam bir çatışma içine girmişlerdir. On yıl süren bu çatışma devresi I.Dünya savaşının patlak vermesiyle sonuçlanacaktır.
Bu devredeki çatışmaların ana noktalarını şu şekilde belirtebiliriz: II. Wilhelm İngiltere’yi yanına alamadığı gibi, 1904 İngiliz-Fransız anlaşması ile gördü ki, Almanya 1894 Fransız- Rus ittifakıyla bu iki devlet arasında sıkışmış durumda iken, şimdi Fransa dünyanın en büyük deniz gücüne sahip İngiltere’yi de yanına alıyordu. Karşı bloğun güçlenmesi üzerine Almanya ve Avusturya silah yarışını başlattı. Bu yarış ve gergin ortam 28 Haziran 1914 günü Avusturya–Macaristan veliahdı’nın bir Sırplı tarafından öldürülmesi büyük bir savaşın patlamasına yeterli olmuştur. Bu konuda Avusturya’nın Balkanlar’da Rusya ve Sırbistan ile çatışması da bir başka büyük etkendir.

Etiketler

Şimdi burada durup bir durum değerlendirmesi yapalım.

1800 lü yıllardaki manzara nedir. Batının iki güçlü devleti İngiltere ve Fransa deniz aşırı ülkelerin zenginliklerini kendi ülkelerine taşımak için bir savaş vermektedir. Savaş nerede olmaktadır. Afrika, Asya ve Hindistanda. Paylaşılamayan ise bu ülkelerin zenginlikleri. Sadece zenginliklerin paylaşılması değil bu ülkelerden alınan malların salimen kendi ülkelerine veya pazarlarına taşınması için yol emniyetini sağlamak için yol üzerindeki stratejik noktaların ele geçirilmesi.

Bu arada Almanya henüz yeni gelişmektedir. Kendi sınır güvenliğini tam olarak sağlayamamıştır. Amerika Osmanlıya vergi veren kendi içine kapanık küçük bir devlettir. Rusya Sıcak denizlere ulaşıp bu pazardan pay kapma telaşındadır bunun içinde önündeki en büyük engel Osmanlı devletidir. Öte yandan Rusya, balkanlarda Avusturya-Macaristanla kendisini karşı karşıya getiren panslavizm politikası gereği Osmanlı devletini Balkanlardan atmak gayreti içerisindedir.

Ben sizleri izlemek,takip etmek adına şimdilik şuraya bir ( . ) nokta bırakmak istiyorum,Mete hocamızın davetine binaen.
Hepinize saygı ve sevgilerimle.

mete hocamın bu yazısınada işaret koyayım .)

Mete bey, 1914 yılına kadar gelmişsiniz. Burada bir parantez açalım ve kısaca bizim o zamanki durumumuza bir bakalım. Bu yıl aynı zamanda 1. Dünya Savaşı başlangıcıdır.

1914 yılı aslında benim hiç ama hiç sevmediğim bir tarihtir. Bu yıllar güzel ülkemin her tarafının işgal edildiği ve insanlarımın zulüme uğradığı en acı dönemlerdir. Rusya kuzeyden
Avrupa üzerinden donanmalarını Akdeniz sularına getirdi. Rumları Osmanlı aleyhine kışkırttı ve başarılı oldu. Sadece 1913 yılında Edirne ilimizi işgalci Bulgar ordusundan geri aldık.

Burada önemli bir konu var. O zamanlar ülkemizde sayısız işgal güçlerinin ajanları vardı. Aynı zamanda onlara vatanı satan ispiyoncular vardı. Öyle ulu-orta her yerde VATAN, BAĞIMSIZLIK, BAYRAK ve BİRLİK-BERABERLİK çağrısı yapılamıyordu. Milliyetçi şair ve yazarlar ya hapislerde ya da sürgünde idi. O zamanki basın ve bazı yazarlar daima İNGİLİZ
mandasına girmek gerektiğini halka yutturmaya çalışıyorlardı.

Hatta biraz geriye gidersek, Atatürk öğrenci iken kendi HARPOKULU arkadaşları bile bu düşünceyi taşıyorlardı. Atatürk'ün vatan aşığını olduğunu öğrendiklerinde, "Sen nasıl olurda vatan şiirleri okursun, bimiyormusun bunları okumak yasak." diye söylenmişlerdir. Aynı zamanda çok büyük bir yabancı hayranlığı ve avrupa sevdası modası vardı.

Belli kesimler yarı İngilizce-Türkçe, bazı kesimlerde Fransızca-Türkçe karışımı bir dil kullanmaya başlamışlar, anadolu insanının dilini aşağılar olmuşlardı.
Bu yabancı hayranları günümüzde de vardır. Bütün bu olumsuzluklara rağmen her kesimden pekçok VATANPERVER insanlar, gizli gizli bağımsızlık için çalışmaktadırlar.
Allah cümlesinden razı olsun.

SÜVARİ' Alıntı:
Ben bunlara yardım demiyorum, bunları iyilik olarak görmeyin. Tabiki verecek, bize saldıranlar onunda düşmanı, Rusya'nın işine geldi de öyle.

Ruslar hiçbir zaman Türkleri sevmemiştir. En basidinden KAZIKLI VOYVODA kimdir? Deseniz, herkes insanları canlı canlı kazıklara geçirip öldüren Rus derler. Fakat Kimleri kazıklara geçirdi deseniz çok az insan bilir. Tabiki Türkleri....

Sizin yardım aldık dediğiniz dönemlerde kafkaslarda ve başka yerlede Ruslar tarafından Türkler trenlerin altında biçiliyordu.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=46450.msg517264#msg517264
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=53638.msg605885#msg605885

isterseniz bu linklere bir göz atın...

Mehmet Can kardeşim orada zaten Mete bey gereken cevabı vermiş. Ben bunlara ekleyecek başka birşey bulamıyorum.

Aşağıdakiler METE beyin vediği cevaptır,

"Bilgiler için teşekkür ederiz Mehmet Can

Evet bu yardımlar geldi yalnız şunu da not olarak ilave etmekte fayda var. Bu yardımların kaynağı büyük oranda Rusyada yaşayan Türk insanları idi. O dönemde kurulmuş (bu gün birer bağımsız devlet olan) Muhtar Türk Cumhuriyetlerinde büyük kampanyalar yapılıp paralar toplanmış bu paralar merkezi hükümet adına Türkiyeye gönderilmişti."

Merhaba arkadaşlar,
Evet kimse inkar etmesin doğru Rusya bizi işgal etti kendi içlerinde isyan çıkınca geri döndüler ve ülkemizin çok yerinde kurtuluş günü etkinlikleri düzenlenir.Kaldıkları sürece yaptıkları yollar hala kullanılmakta çocuktum yaşlılar anlatırdı babaannemin babasının evini ki o zaman çok odalı bir konak mış karargah olarak kullanmışlar ahırlara atlarını bağlamışlar,yiyecekleri satın alıp pişirip fazlasını köylüye dağıtmışlar.Rusyadan ülkemize cephane den başka altında verilmiştir.Zamanın gemisinde tayfa olarak çalışan kişinin çocukları ki ( benim çalıştığım köyde bilirkişimdi ) babalarından dinlediklerini anlatıyorlardı gemi Rusyadan gelirken nasıl işaretleştiklerini anlatırlardı.O zamanın armatör ailesi Trabzon-Vakfıkebir ilçesinin bir köyünden di.Soy adlrını şimdi yazmam pek yakışık almaz.Hepsinin ruhları şad olsun.
Rusyanın ülkemize gemi yükü silah ve cephane verdiğini ve bu malzemenin İnebolu Limanından kağnılarla taşındığını herkes biliyordur bilmeyen Sayın Erol MÜTERCİMLER hocanın BU VATAN BÖYLE KURTULDU kitabını alsın okusun.Kendisi KURTULUŞ SAVAŞImızın sade karada değil denizde olduğunu anlatan bu konuda birçok eseri olan saygı duyduğum biridir.Kendileri ayrıca Çanakkaleyi en iyi bilenlerden olup ÇANAKKALE SAVAŞLARI konusunda uzmandır.Tüm Karadeniz sahili eğer açlıktan ölmediyse Rusya ile yapılan ticaret nedeniyledir.Hocanın reklamını yapmıyorum kendilerinin reklama ihtiyacı yoktur,kendileriyle tanışmadım fakat tanışmak istediğim kişilerin arasında dır.
Kalın sağlıcakla.

Konu kurtuluş savaşında Rusya Türkiyeye yardım etmişmidir etmemişmidir, şekline dönüşmüş. Ülkeler arasında savaşlar olur ve her ülke bu savaşlarda kimin galip gelmesini veya kimin mağlup olmasını istemiyorsa ona yardım eder. Rusyada Türkiyenin yenilmesini ve Türk topraklarının batılıların eline geçmesini istemiyordu. Tabiki yardım yapacaktı bu yardım Türkiyeyi ve Türkleri sevdiği için değil kendisini korumak içindir.
Rusyanın en büyük ideali Boğazlara hakim olmaktı yukarıda bunlar anlatılmış, Türkiye savaşı kaybedip batılılar buralara yerleşseydi ne olacaktı bir düşünün. Boğazlar ingilizlerin, Güney Fransızların. Musul kerkük yine dönemin süper devleti İngilterenin.
Türkiye bu savaşta mağlup olsaydı Rusyanın boğazları ele geçirmesi ve sıcak denizlere inmesi hayal imkansız hale gelecekti. Bundan da kötüsü sınırında iki güçlü devlet olacaktı bunlarda zaman içerisinde Rusyayı zor duruma düşürebilecekti. Oysa Türkiye savaştan galip gelirse bu zayıf Osmanlı devletinin elinden boğazları almak daha kolay olacaktı.
Ama Mustafa Kemal'in bu kadar başarılı olacağı hesapta yoktu rejim değiştirip bu yeni kurulacak yeni devleti bu kadar kısa süre içerisinde derleyip toparlayacağı düşünülememişti.

1915 OLAYLARI

Yıllarca beraber yaşadığımız Ermeni halkı ile ne yazıkki büyük acılar yaşandı. Burada bu konuyu deşmek istemiyorum. Sadece olayların büyüklüğü açısından bir örnek vereceğim.
Pekçok yerde olduğu gibi Van ilimizde de büyük katliamlar yapıldı, Van nüfusunun %60'ı katledildi. (Bunlar kayıtlarda sabittir.) Sadece bu örnek yeterli anlayanlara.

Ben burada kardeşlerimin bir konuya hassasiyet göstermelerini istiyorum.

Bütün bu Ermeni ayaklanmaları ve zulümler hep sadece Ermenilere mâl edildi. Hakikat öyle değil. Bu insanlar çeşitli devletler tarafından kışkırtıldı ve toprak ve zenginlik vaatleri ile kandırıldı. İngiltere, Fransa, Amerika ve esas RUSYA tarafından desteklendiler ve kışkırtıldılar.

Kendilerine ERMENİSTAN haritaları ve pek çok ideolojik yayınlar ile baskı yapılıp bu duruma sürüklendiler. Bakın Ermeni olaylarının yaşandığı pekçok yere.... Hep Rus askerleri ile beraber Ermeni çeteleri yanyana veya Rus ordusu destekli katliamlar....

Bu gün Ermenistan halkı barış istiyor, "Geçmişi unutalım, tekrar barış içinde yaşayalım, sınırları açın." diyorlar. Bizde barış istiyoruz ama o saydığım devletler hâlâ bu insanları kullanmaya devam ediyor ve barış istemiyorlar. Çünkü sömürgecilikte barış semboliktir.

Ben barışın kazanacağına inananlardanım. Türkiye ve Ermenistan yıllarca kilit nokta olarak diğer devletlerce kullanıldı. Böyle başka kilit noktalarda var. Mesela GÜNEY KORE ve KUZEY kore kilit noktası. Bu iki kardeş devlet neden bir araya gelemiyorlar?........Hep bu sömürgeci devletlerin politikaları yüzünden. Neyse konuyu dağıtmayalım.

SÜVARİ' Alıntı:
Neyse konuyu dağıtmayalım.
Verilen örnekler,misaller,kıyaslar bilakis konuyu topalar ve daha iyi anlaşılmasını sağlar.Bendeniz görürmüyüm bilmem ama bildiğim vede inandığım bir şey varsa 30 yıldır beni hiç yanıltmayan fikirlerim ,hislerim yine diyorki fazla uzun sürmeyecek bir zamanda herşeyin ama herşeyin iyi olacağına düzeleceğine ama mecburen düzeleceğine canı gönülden inanıyorum. Hani bu mesajım burada böyle dursun 10-15 yıl sonraki nesil gelipte bunları burada Gezenbilirde okusun hımm seyyah abimiz yine tutturmuş desinler diye yazıyorum,yoksa kimselere cevap niteliğinde değildir. ;)

Şimdi hemen şu aşağıda okuduğunuz imza yazımdan ve yazarından yola çıkarak;
Şundan çok korkuyorum;
Şu günlerde beşik gibi sallandığımız ve yanardağların külleri yüzünden uçak seferlerinin bile iptal olduğu bir dünyada ,bu veya bunlar gibi sebeblerden dolayı sevmeyi,saymayı,dost olmayı ,adam gibi geçinmeyi ,paylaşmayı en önemliside insan öldürmemeyi doğal afetlerde ölerek öğrenmeyelim.
Veya "Hakikatların yola getiremediğini musibetler döve döve getirir" gerçeğini henüz daha zamanımız varken gelin hep birlikte boşa çıkaralım.Çok şey istemiyorum değilmi?

Kemal bey benim bütün anlatımlarım bittiğinde söyleyeceklerimi şimdiden yazmışsınız. :D

SÜVARİ' Alıntı:
Kemal bey benim bütün anlatımlarım bittiğinde söyleyeceklerimi şimdiden yazmışsınız. :D
Kalp Kalbe Karşı
Uyandım birden seninle gece üçü bulmamış
Bir bulut durdu gözümde, hasret bize uymamış

Kalp kalbe karşı derler sende üzüldün mü?
Ay bile çeker gider geceyi düşündün mü?
-----------------------------------------------------

Sözleri ve müzii ile beğendiğim bir şarkı. ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri