Mayıs 2021 Rusya'ya Arabayla Tek Başına Gitme Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasarergun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,189
Vallahi hayret ettim. Rusya ülkesinde bir aydan fazla kalmaya izin vermiyor. Durum böyle olmasına rağmen ben kendi aracımla yaz mevsiminde Sibirya yı gezeceğimi belirterek Rusya Ankara büyük elçiliği ile yaptığım karşılıklı yazışmalar (TÜRKÇE) sonucunda detaylı gezi programı sunarsam 90 günlük ziyaret vereceklerini beyan ettiler.
Rusyayı gezerken sıkıntılı bir bürokratik detay var. Ben buna muhtar kaydı diye isim uydurdum. Rusyada konakladığınız yerde ilgili polis birimine konaklama kaydınızı yaptırmanız mecburi ki bu işlem zaman alıyor onay hemen gelmiyor filan. Bu sıkıntılı işlemin bir istisnası var ki siz Gümrükten girerken aracınızda barınacağınızı
beyan edince Muhtar kaydından kurtuluyorsunuz.
demek bize aksi ve bilgisiz biri denk gelmiş,Rusya 90 günlük çift girişli vize veriyormu,

Etiketler
Elçilikteki yazışmalarımda Ülkelerini ziyaret ettiğimi belirttim tarihleri verdim kontrol ettiler ülkelerini turist olarak gezdiğim için teşekkür ettiler. Sonra bu Sibirya gezi planım hakkında 10 12 arası Sibirya'ya doğuya doğru gidip yaklaşık bu kadar sürede de geri döneceğim diye taslak plandan bahsettim. Uygun buldular. Benim planım Rusya ya Gürcistan dan girmek ve ana hatları ile Kuzey doğuya doğru ilerlemek üstüne yani bu gezi sırasında Rusya'dan üçüncü bir ülkeye giriş yapmak yok..
Sorunuza gelirsek Ben Yeşil pasaport taşıyorum Rusya vize istemiyordu böyle olunca hiç vize lafı açmadım sorunuzun cevabını da bilmiyorum

Bu aklı 6-7 sene önce verseydiniz kesin yapardım vizeler yokken.:smiley:
Gereksiz pahalı diye vazgeçmiştim.
Tam emin değilim ama zamanında bir gezi yazısı bloğunda okuduğum kadarı ile Trans Sibirya hattı trenide zaten pek çok aktarmalı bir düzen .Aktarma yapacağınız istasyona daha gelmeden bineceğiniz trenin gitmesi pek garip değilmiş.

Vallahi hayret ettim. Rusya ülkesinde bir aydan fazla kalmaya izin vermiyor. Durum böyle olmasına rağmen ben kendi aracımla yaz mevsiminde Sibirya yı gezeceğimi belirterek Rusya Ankara büyük elçiliği ile yaptığım karşılıklı yazışmalar (TÜRKÇE) sonucunda detaylı gezi programı sunarsam 90 günlük ziyaret vereceklerini beyan ettiler.
Rusyayı gezerken sıkıntılı bir bürokratik detay var. Ben buna muhtar kaydı diye isim uydurdum. Rusyada konakladığınız yerde ilgili polis birimine konaklama kaydınızı yaptırmanız mecburi ki bu işlem zaman alıyor onay hemen gelmiyor filan. Bu sıkıntılı işlemin bir istisnası var ki siz Gümrükten girerken aracınızda barınacağınızı
beyan edince Muhtar kaydından kurtuluyorsunuz.
otelde ya da kiralık evlerde kaldığınızda oradakiler sizin yerinize o kaydı yaptırıyor.

Evet otelde kalınca sizin adınıza yapıyorlar ama siz o telden ayrılıyorsunuz başka bölgeye gidiyorsunuz daha terk ettiğiniz otele onay gelmemiş oluyor.
Benim bildiğim kadarıyla,4-5 yıl önce öyleydi, adres kaydı olayını, eğer Rus vatandaşı yanında Kalıyorsanız zaten davetiyenin falan oluyor, postahaneden alacağınız formu doldurup, belirli belgeleri hazırlayıp,belirlenen harcı ödüyorsunuz ve doldurduğunuz formun sizde kalacak kısmına posta damgası vuruluyordu işlem tamam. Adres kaydınız geçerli. Otelde de yine durum böyleydi; otel doldurduğunuz belgeye mührü bastığı an belge geçerlidir. Artık oradan sonrası onun işidir. Birşey beklemiyorsunuz yani.

Benim bildiğim kadarıyla,4-5 yıl önce öyleydi, adres kaydı olayını, eğer Rus vatandaşı yanında Kalıyorsanız zaten davetiyenin falan oluyor, postahaneden alacağınız formu doldurup, belirli belgeleri hazırlayıp,belirlenen harcı ödüyorsunuz ve doldurduğunuz formun sizde kalacak kısmına posta damgası vuruluyordu işlem tamam. Adres kaydınız geçerli. Otelde de yine durum böyleydi; otel doldurduğunuz belgeye mührü bastığı an belge geçerlidir. Artık oradan sonrası onun işidir. Birşey beklemiyorsunuz yani.
Günaydın. ( Benim bildiğim kadarıyla,4-5 yıl önce öyleydi Yazdığınızı okuyunca içime kurt düştü. İnşallah bu yer değiştirme kayıt usulü kaldırılmıştır. Araştırmam için bildiğin kaynak var mı?

Günaydın. ( Benim bildiğim kadarıyla,4-5 yıl önce öyleydi Yazdığınızı okuyunca içime kurt düştü. İnşallah bu yer değiştirme kayıt usulü kaldırılmıştır. Araştırmam için bildiğin kaynak var mı?
Biz sık sık gidiyoruz Rusya oldukça farklı bir duruma geldi ,en önemli olumsuzluk yakıt dışında çok pahallı olması. Rusya Federasyonu pasaportumuz da olduğu için belge işlemleri ile uğraşmıyoruz ama gelenler bu konuda gerekli görürlerse ilgili yerde bu işlemi kolayca hallettiriyorlar. Otel hatta benzer işler için açılmış ofisler de var. Araçla gidişimizde plaka ve ehliyet TR olduğu için sorumuza cevap bulamayınca eşime vize alarak yola çıktık. O TC vatandaşı olarak giriş yaptı bir otelde kalırken işlemleri yaptılar.. Biz de Sovyetler Birliği zamanında giderek geçiş döneminde yaşadığımz için beynimiz doğal olarak eskileri aklımıza getirdiği için tedirgimlik yaşıyorduk . Fakat bunlar çok geride kaldı...

Merhaba şimdi benim Muhtar kaydı dediğim uygulama Rusya federasyonunda Turistler için kaldırıldı mı?
Kalkmadı....

Rusya Vize Kayıt ve Göç Kartları​

Rusya yasalarına göre, Rusya Federasyonu topraklarına giren her yabancı, hafta sonları ve resmi tatil günleri hariç olmak üzere, vizesini varışta 72 saat içinde kaydettirmelidir. Vize kaydı yapılmaması, Rus polisi tarafından gözaltına alınmasına, para cezalarına ve diğer rahatsızlıklara yol açabilir. Vizeyi kaydetmek için bir göçmen kartı gerekir [ örneğe bakın ].

Göç kartı Rusya'ya giren her yabancı tarafından doldurulmalıdır. İki bölümden oluşur [ örneğe bakın ]. Kartın üst kısmı pasaport / vize kontrol görevlileri tarafından, alt kısmı ise kişi evine dönmek için ülkeyi terk ettiğinde alınır. Göç kartları, istatistiksel bir araç ve giriş, çıkış ve kayıt kaydı olarak hizmet eder. Kart, otellere kayıt olmak için de gereklidir.

Göç kartları, Rus göçmenlik yetkililerinden (Sınır Muhafızları) tüm giriş limanlarında mevcuttur. Rusya'ya her girişinde yeni bir karta ihtiyacı var. Lütfen Rusya Federasyonu topraklarında göçmen kartında belirtilenden daha uzun kalamayacağınızı unutmayın, bu nedenle göçmen kartınızı doldururken dikkatli olun.

Rusya vizenizi kaydettirmek için göçmen kartınızı göstermeniz gerekir. Geçiş kartına kayıt işareti koymamış ziyaretçiler yasa dışı kabul edilecektir. Kayıtlı olmaması gereken tek vize türü transit vizedir. Ayrıca, Rusya'da 3 günden daha kısa bir süre kalacaksanız, vizenizi kaydettirmenize gerek olmadığını unutmayın.

Bir otelde kalıyorsanız, vizenizi sizin için kaydedecektir. Tek yapmanız gereken Rus vizenizi, pasaportunuzu ve göçmenlik kartınızı otel yöneticisine ibraz etmek. Küçük bir kayıt ücreti uygulanabilir ve vizenizin tescil edilmesi genellikle birkaç dakika sürer. Arkadaşlarıyla veya akrabalarıyla birlikte kalan veya bir daire kiralayan ziyaretçiler, vizelerini davetiye çıkaran bir şirket aracılığıyla veya yerel bir Pasaport ve Vize Servisi (UVIR) aracılığıyla kaydettirmelidir.

Vize kaydı kanıtı, göçmen kartında geçerlilik süresini, kayıt tarihini, sicil numarasını, kayıt makamının adını ve icra memurunun imzasını gösteren dikdörtgen bir damgadır.

Rusya vizesini kaydetmedeki bir başarısızlık, büyük olasılıkla Rusya'yı terk ederken ve gelecekte Rusya'ya yeniden girmeye çalışırken sorunlara yol açacaktır. Rus polisi tarafından rastgele belge kontrolleri yapılma olasılığı nedeniyle, yabancılar orijinal pasaportlarını, kayıtlı göçmenlik kartlarını ve vizelerini her zaman yanlarında bulundurmalıdır. Uygun belgelerin sağlanmaması, gözaltına alınmaya veya ağır para cezalarına neden olabilir. Kaybolan veya çalınan geçiş kartları değiştirilemez. Bu talihsiz durumda, kayıp 3 gün içinde yerel içişleri ikametgahlarına bildirilmelidir.

Rusya Federasyonu'ndaki son kalışlarında göç kartı sunmayan yabancı ziyaretçiler ülkeye yeniden giriş yapmakla sınırlandırılacaktır.

Aynı sıkıntıya devam. Seneler evvel Rusya nın Ankara büyükelçiliğine yazışma ile sorduğumda Şayet Rusyada 10 günden fazla kalmayacaksanız Muhtar kaydına gerek yok ve Şayet kendi karavanınızda kalacaksanız Rusyayı ziyaret izin verilen 30 gün içinde hiç bir zaman muhtar kaydına gerek yok diye bilgi verilmişti.

Aynı sıkıntıya devam. Seneler evvel Rusya nın Ankara büyükelçiliğine yazışma ile sorduğumda Şayet Rusyada 10 günden fazla kalmayacaksanız Muhtar kaydına gerek yok ve Şayet kendi karavanınızda kalacaksanız Rusyayı ziyaret izin verilen 30 gün içinde hiç bir zaman muhtar kaydına gerek yok diye bilgi verilmişti.
Belirttiğim gibi , eskiden bu çok zahmetli ve bazen rüşvet için yabancıları sıkıştırdıkları bir konu idi. Şimdi çok kolay çözülüyor.. Siz hangi şehirde yaşıyorsunuz? Pandemi sonrası uygun denk gelirsem tanışmak ve sohbet etmek isterim... İyi geceler...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR