Mayıs 2021 Rusya'ya Arabayla Tek Başına Gitme Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasarergun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,191

yasarergun

Dünyayı değiştirebilirsin
Yer
Antakya-Hatay ama O bir Antep'li :)
Web
www.yiyenbilir.com
Herkese Selam,

Gezenbilir ahalisi muhtemelen eski konularda okumuştur, daha önce en doğuda samara, en kuzeyde riga, en batıda paris'e kadar arazi araçlarıyla bazen tek, bazen de aileyle ya da ailenin ekseriyetiyle seyahatler yapma şansım oldu. aileyle olan seyahatlerde aile en son noktada eve uçarken ben genelde ana yolları bırakıp ara yollara daldım baskentlerden de kırsalda kaydım. tüm seyahatlerim hayatta yaptığım en doğru işlerdi ve ölmeden önce keşkelerle dolu bir veda konuşması yapmamak hedefine ulaşmak için çok güzel basamaklardı. bu defa bu pandemi döneminde ya da en olmayacak zamanda -ama bence de en uygun zamanda- doğuya ve hatta biraz daha kuzeye gitme planlarım var. mayıs 2021de başlayıp haziran 2021de bitirmeyi düşündüğüm ve 27 gün süre ayırdığım rota şu şekilde: Hatay, Kars, Vladikavkaz, Rostov on Don, Voronej, Tambov, Penza, Samara, Ufa, Çelyabinsk, Ekaterinburg, Perm, Kirov, Nijniy Novgorod, Vladimir, Moskova, Voronej, Vladikavkaz, Kars, Hatay Seklinde. Toplam rota10 000 km ve bu yazdığım şehirlerden 7-8 tanesinde detaylı gezip, diğerlerinde sadece konaklayacagim. Mayıs ve Haziran rusyada seyahat için çok uygun zamanlar, çünkü henüz sivrisinekler boy gostermemisken günde neredeyse 20 saat hava aydınlık ve bizim gibi oralara yabancı olanlar hava kararana kadar araba kullanabiliyor. eminim forum ahalisinden oralardaki ilginç yerler hakkında tecrübesi olanlar vardır. daha önce samaraya kadar gittigimden samara sonrası hakkında biraz daha fazla öneriye ihtiyacım var. Moskovaya salgın öncesi bir kaç günlüğüne gittim ama kizilmeydan ve civarı haricinde bir yer gezemedim. müze, nehir gezileri, biyolojik çeşitlilik alanları, yaban hayatını fotograflayabilecegim yerler onceligimdir. bir de su an rusyada yasayanlar için bu salgın döneminde özel araçla,otel ya da kiralik evlerde konaklayarak seyahat etmek güvenli midir diye sormadan edemeyeceğim. salgın tamamen geçmeden seyahatin güvensiz olduğu tabi ki aşikar ama şöyle kenardan kenardan kimseye ilismeden gezsek kotu mu olur diye de soruyu biraz açalım. son bir soru da acaba rotayı ekaterinburgdan ulan-ude'ye cevirsem kıştan çıkan ve mükemmel (!) durumda olan trans sibirya yolunda arabayı bırakır gelir miyim ? 🙃

cevap ve yorumlar için şimdiden tesekkurler

Son düzenleme:

Etiketler

Ben hastalık sıkıntısı ve döviz sebebi ile şimdilik hiç bir gezi planı yapamıyorum.
is pandemi ve dövize kalırsa biz aslında öldük :smiley:
ben bir delilik yapıp , yanıma testlerimi alıp ya nasip deyip gitme niyetindeyim. gecen sene hadi pandemi dedik ama o tarihe kadar bir aşıya ulaşıyor olacağımız kanaatindeyim.

.
Almanya dışişleri bakanlığı sayfasında;
Beyaz Rusya sınırı da dahil olmak üzere Rusya Federasyonu kara sınırından giriş ve çıkışın artık gezginler için mümkün olmadığı ve ülkeye sadece yabancı ülkelerin diplomatik misyon ve konsolosluk kurumlarının akredite çalışanları ve bunların aile üyeleri girebililmekte deniyor.

Son düzenleme:

Yaşar bey Rotayı ulan-Ede’ye çevirmek istiyorum demiş,o taraflara gitmek normal araçla sıkıntı olmazmı?
rusyada kıştan çıkan yollar kısa yaz boyunca hızla tamir ediliyor ancak nisanda buzu çözülüp de sadece çukur ve tumseklerden oluşan yollarda yüzlerce ve hatta binlerce km 50 km/ph hızı gecemeyip titreyerek araba kullanmak gerçek bir sorun. arazi araçları daha iyi ve kotu yola daha dayanıklı olduğundan tercih sebebidir. altı alçak bir araçla o kötü yolları hayal edemiyorum. tabi en önemlisi gümrükte sıra bekleyen tır soforlerinden gidilecek yollarla ilgili ön bilgi alıp deliklerinin kulak arkası edilmemesidir. macera yaşamak isteyene heryer yol ama iki şehir arası bazen 1000 km olan ve benzin istasyonuna bile seyrek rastlanan, yollarının kotu olması ile meshur bir coğrafyada binek arac cidden risk. evet arazi aracı bile risk ama ben satın alıp 50 000 km kullanmadığım araçla zaten uzun yola gitmiyorum. kimseyi de Allah o yollarda bırakmasın. kırsalda Rusça harici dil seçeneğimiz yok. internet yok ki google translate çalışsın. 2G evet var ama hızlı internet biraz zor. korona riski konusunda ben o tarihe kadar aşı olabileceğimi hesaplıyorum. eğer olamazsam konuyu tekrar değerlendiririm. rota ulan ude'ye dönerse bu Moğolistana da ziyaret anlamına gelir ki asfalt yol kavramının olmadığı mogolistanda arazi aracı eskilerin deyişiyle farz-ı ayn hükmündedir :smiley:

.
Almanya dışişleri bakanlığı sayfasında;
Beyaz Rusya sınırı da dahil olmak üzere Rusya Federasyonu kara sınırından giriş ve çıkışın artık gezginler için mümkün olmadığı ve ülkeye sadece yabancı ülkelerin diplomatik misyon ve konsolosluk kurumlarının akredite çalışanları ve bunların aile üyeleri girebililmekte deniyor.
Beyaz Rusya için durumun sizin dediğimiz gibi olduğunu biliyorum ama Rusya için stepansmindadan durumu sormak gerekir diye düşünüyorum. gecen ay avusturyanin kapandığı donemde teknik bir davet uzerine sitede tüm pasaportlara girişler kapalı dendiği günlerde yeşil pasaport için harcını ödeyip başvuru yaptım bana yeşil pasaportla girisin açık olduğunu beyan edip ödenen harcı da iade ettiler. belarusdaki karışıklıktan dolayı durumu anlıyorum ama su an rusyada hayat normal seyrinde ve mayısta giriş yapabileceğimi düşünüyorum. ek olarak seneler once bize Belarus vizesi kalktığında AB vatandaşları çok nadiren vize alabiliyordu. AB vatandaşları için dediklerimiz doğrudur.

Yaşar hocam 4x4 bir aracım olsaydı peşinize takılırdım,mayısa kadar koronanın etkisi oldukça azalacak gibi görünüyor.
ana yollardan gidilebilir. eğer git gel çok uzun olur derseniz aracı Vladivostok limanına gemiyle gönderin uçakla gidip aracı alın sürün güneşin battığı yere kadar :smiley:

boyle bir rota çıktı ama neden perm'de sonlandı?

Screenshot 20210103 214651 Maps

Rusya, Sovyetler Birliği dönemi ve 1991 sonrası 2010 yıllarına kadar turizm konusuna ciddi bir set oluşturdu. Geçmişin devamı bürokratlar ve ülkede sağlanamayan istikrar bu konuyu hep erteledi. İç güvenlik ve yerel idareler konuya tereddütlü yaklaştığından yabancılar için hep sıkıntılı seyahatler gerçekleşiyordu. Bürokrasi ve her bölgede farklı uygulamalar, ne olduğunu anlamadığınız cezalar ve rüşvet turizm için hiçbir gelişmeye izin vermiyordu.
Fakat son yıllarda Rusya bu konuda ciddi bir gelir olduğunu farketdi ve uygulamaları hızla devreye sokmaya başladı. Turizm yatırımları hızlandı. Geçen yıl önemli turistik merkezlerin bazılarında elektronik vize uygulaması başladı.
Karavan turizmi konusunda da bakanlığın büyük projeleri var. Önemli destinasyonlarda kamp alanları için çalışmalar başlatıldı. Pandemi araya girmeseydi gelişmeler daha hızlanacaktı .

Pandemi tüm dünyada olduğu gibi bundan sonraki kuralları ne şekilde etkileyecek tam bilemiyoruz. 2021 mayıs ayını bende erken bir beklenti olarak görüyorum. Umarım sınırlar açılır ve seyahatler başlar.

Rotanız birçok güzel kentlerden geçiyor. İlave edeceğim Vladikavkaz - Rostov arasında Kislovodsk - Essentuky şehirleri, Moskova ya ulaştığınızda da ünlü Golden Ring rotasındaki şehirleri mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Sergiev Posad, Pereslavl-Zalessky, Suzdal , Rostov Veliki, Kostroma, İvanova, Plyos ( İnternetten detaylarına bakmak ve rotayı kendinize göre planlama imkanı var) tarih dolu bu ortaçağ şehirlerinin sakinliğinin tadını çıkarmanıza olanak tanır. Almanya da ki Romantik yolda olduğu gibi, bir süre sonra tüm manzaraların size aynı görünmeye başlayabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Rus kültürü ve mimarisinin gerçek şaheserlerinin yanı sıra ormanların, çayırların, ve göllerin güzel doğal manzaralarını göreceksiniz. Şehirler arası araba ile en uzun mesafe 80 / 100 km'dir.

Dönüş yolunda Voronej sonrası aynı yoldan geri dönmek yerine Voronej - Saratov - Volgograd - Astrakhan - Makhackale rotasını izleyip buradan sonra Grozni - Vladikavkaz- Gürcistan yada Makhaçkale - Bakü - Tiflis rotasını kullanabilirsiniz.

Konaklama konusunda AİRBNB ile çözüm bulursunuz, ama öncelikle Corona tereddüdünün ortadan kalkması gerekiyor.

Umarım bu güzel ve keyifli rotayı gerçekleştirirsiniz.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR