Mart Nİsan 2018 Küçük Balkan Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nedesek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 49
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,937

Etiketler
instagram streamandrain

Saint Naum Manastır Bahçesi, sandalyeler hoşuma gitti.
20180331 115712

Son düzenleme:

instagram streamandrain

Ohrid de eski Türk evleri arasında gezintiden bir kesit. Ohrid de eskiden Türk sayısı oldukça fazlaymış ama maalesef Bosna daki savaşın domino etkisiyle epey bi gitmek zorunda olanlar olmuş. Bu elbette teyide muhtaç ama 5-6 bin kişiden bahsediliyor.
20180330 140957

Son düzenleme:

instagram streamandrain

Arnavutluk yolları, Ohrid göl kıyısı, alt taraftaki yerleşim yeri Lin kasabası , kıvrımlı yollar ama güzel.

20180331 153317

Son düzenleme:

instagram streamandrain

Makedonya,
Ohrid gölü kaynaklarından biri. Burası St. Naum Manastır bölgesinde kayıkla gezinti yapılan yer. Bu kayık gezintisini mutlaka yapın ama 2 kişi hemen hadi gidelim demeyin bekleyin en az 4 - 6 - 8 artık kaç kişi olursa o kadar ucuza gelecek. Kayık dediğime bakmayın 10 kişi rahat alır , üstü kapalı, buranın özellikleri ; acaip sessiz olması, Ohrid gölünün kaynaklarından biri olması diyebiliriz. Kayık kullanan arkadaşlardan biri isterseniz size şarkı da söylüyor, yazdığı kitapları da arzu ederseniz alın diyor. Ne yapsın ekmek parası. En iyisi sessiz olarak kimseler de ortada yokken kayıkla turlamak. Bu nedenle hafta sonu tavsiye etmem. Hafta içi sabah gelin sessizliğin sesini dinleyin.
20180331 111832

Bulgaristan Süzebolu (Sozopol) dan çok güzel bir Türk evi,
20180421 105812

Son düzenleme:

Seyahatlerde eşimle kaldığımız yerler arasında kesinlikle kalınmasını tavsiye edeceğim iki yer var. Bunları mutlaka eklemek lazım.

Birincisi; airbnb den bulduğum Villa Jordan : Jordan aslında Yordan, villa yazdığına bakmayın mini motel gibi bir yer. İhtiyar delikanlı (75 garanti) Mirço ve eşi yönetiyor. Yordan da babasının hatırasına koyduğu isim. Yataklar pırıl pırıl, tertemiz, balkon manzaraları süper, odalar hergün temizleniyor ve kahvaltı da var. Velhasıl Villa Jordan da uygun fiyata yer bulursanız kaçırmayın. Benim araba çok hoşuna gitmişti , bir de tur attı. Zaten makedonya da hiç Nissan Pulsar yoktu.

İkincisi de tarihi Nessabar da güzel konumda "Dari guest house" Burayı da bookingden bulduk . Junior suit oda. Bu evi işleten ablanın aslında annesi evi yönetiyor. Tarihi bir teyze, temizlik aşığı. Oda zaten mükemmel...fiyatı da 20 euro civarı. buldunuz mu kaçırmayın. kahvaltı yok ama buzdolabı vs hepsi var. dikkat edin martılara fazla malzeme yedirmeyin balkona musallat oluyorlar. Ben bi ara elle ekmek vermeye kalktım , parmağım az kaldı gidiyordu. Acımaları yok ve eğer denk gelseydi galiba parmak da giderdi. Tahminimden çok ama çok daha sert bir gagaları var. Sanki çelik testere gibiydi, Allah tan tırnaktan sıyırdı. 9.8 puanı vardı zaten :smiley:)

instagram streamandrain

Evet , harika fotoğraflarla paylaşımınız daha da güzelleşti :smiley::smiley:

O fotoğraf -evet- Sozopol'den .......

Kanyon bir harika .....Kano ile gezilen yarine gitmemişim demek ki , o da güzel bir tecrübe olsa gerek .

Ohrid Gölü'ndeki kaynakları kayıkla gezmesi keyifli , ama akşam alacakaranlığa doğru sivrisinek baskınına(!) uğradık , bu konuda hassas kişiler önlemini mutlaka alsınlar :weary:o_O:weary:

Minnacık siyah mantar, Rize Yaylaları:smiley:) Endemik bir tür olsa gerek. Mantar bilenlere de sordum ne tür bilemediler. Araştırma yapacak olan varsa yardımcı olurum.
Ekli dosyayı görüntüle 501278
https://www.amazon.com/Amethyst-Deceiver-Mushroom-Laccaria-amethystina/dp/B06XP27GW3

Laccaria amethystina, Amethyst Deceiver mushroom

AAAMANTAR2

Bunlar çıktı Google'da fotoğraf ile arayınca ....
İlginç olan ''..İngiltere ve İrlanda..''nın bitkinin anavatanı olarak gösterilmesi (?!?)o_O:smirk:o_O:(:(

siyasi sorunlar sınır geçişlerinde ciddi olumsuzluklara yol açabiliyor. Örneğin bana Moldova girişinde bile bunu hissettirdiler. Neredeyse sıfır olan aracımda yarım saatten fazla şase numarası nerede bahanesi ile beklettiler. Bizim jeton sonradan düştü. Ülkeye girişte nerelere gideceksiniz diye sorduklarında ben direk Gagavuzya başkenti Komrat demiştim:smiley:) İşte bu bile sizin bekletilme nedeni olabilir. Yani aslında Rusya veya Ukrayna ya bile gitmeden karşınıza her an siyasi nedenlerle zorluklar çıkartılabilir.
Karadenizin gerek siyasi gerek asayiş yönlerinden dolayı 360 derece araçla gezilebilmesi bana göre risk taşımaktadır. Rüşvet henüz bu bölgelerde zaten tam anlamıyla bitmiş değil ama beni daha çok düşündüren acaba aracın önü kesilir mi? Bu maalesef zayıf da olsa mümkün gibi.
Bu rotayı ben yaparım ama araçla değil .. Tek kişi yerine grup halinde hareket etmek daha da güzel olacaktır.
Zaten ben de Bulgaristan'ın Karadeniz kıyılarını demiştim. Arnavutluk'ta çalınma risklerinden dolayı aracınızdan pek ayrılmadığınızı yazmışsınız. İşte ben Bulgaristan ve Romanya için ne düşündüğünüzü merak ediyorum. Kimileri buraları için de aynı şeyleri söylüyor. Aracınız ile sakın gitmeyin diyorlar. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz öğrenmek isterim doğrusu.

Zaten ben de Bulgaristan'ın Karadeniz kıyılarını demiştim. Arnavutluk'ta çalınma risklerinden dolayı aracınızdan pek ayrılmadığınızı yazmışsınız. İşte ben Bulgaristan ve Romanya için ne düşündüğünüzü merak ediyorum. Kimileri buraları için de aynı şeyleri söylüyor. Aracınız ile sakın gitmeyin diyorlar. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz öğrenmek isterim doğrusu.
Sofya da kaldığımız yer şehrin göbeği değil biraz kenar semtiydi. Evler eski sistemden kalma bloklardı. Gelir düzeyinin yüksek olmadığı da aşikardı. Bu bölgede araç 3 gün kaldı. Her seferinde acaba diye içimden geçmedi değil. Fakat sorun yaşamadık. Nessabar da ise zaten hiç aklıma bile gelmedi. Romanya ya gelince açıkçası orada da hiç aklımıza gelmedi ve sorunda yaşamadık. Bize sadece söylenen aracı diğer araçlara fazla yakın parketmeyin zira insanlar kapı açıp kapatırken pek umursamazlar dendi.

Burada belki de eklemek iyi olacak. Avrupa Birliği ve aday ülkeleri arasında oto çalınmaları da dahil birçok sistem entegre olarak çalışıyor. Yani çalıntı bir araç diğer ülkede sisteme giremiyor zira kaydı bulunuyor ve sahibine hırsızlık işlemi yapılıyor. Fakat Arnavutluk da durum biraz daha farklı ve antin kuntin yollara da başvurularak bu tür araçlar sisteme resmi olarak girebliyordu. Bu da her tür hırsızlıklarda hırsızlara avantaj sağlıyordu. İnşallah sistem değişmiştir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.