Market Ve Akaryakıt İstasyonlarında Karavancı Üniteleri Yapımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,170

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
Türkiyede benzin istasyonları ve süpermarketlerde karavancıların ihtiyaçlarını karşılayabilen ünitelerin yapımında az da olsa yönlendirici etkimiz olabileceğine inanıyorum.

Forumda bugüne kadar soruna hep kendi açımızdan baktığımızı itiraf edelim.
Sorunu çözecek olan ise onların işletmecileri ve isterseniz konuya onların gözünden ayrıntıları ile bakarsak:

*Önce işletmecilerin bizim sorunumuzdan haberleri var mı ?
*Varsa, kazanç olanaklarını artırabileceklerine inanıyorlar mı ?
*İnanıyorlasa, ucuz ve basit bir çözüm önerisine ilgileri var mı ?
*İlgileri varsa, yapım ve sonrasında destek olunmasını isterler mi ?
Tabi bütün sorulara olumlu yanıt vermekle sonuca ulaşılacağına inanmak, gerçekçi olmaz.
Etki ve yardımları için,
#Karavan dernekleri olarak;
*Karavancılar ve forum yardımı ile, her şehirde sadece gerekliliği sayıda işletme hedef alınmak üzere tesbit edilmeli. İstanbul için şehir dışına çıkan yol ağızlarındaki toplamda 4-5, Ankara ve İzmir için 2-3 işletme yeterli olmalı ?
*Karavancı ünitesi olarak oldukça ucuz ve basit bir model çözüm, alternatifleri de dahil, sunmaya hazır halde geliştirilmeli.
*Yapım aşamasındaki işletmeler konuya daha rahat yaklaşabilir.
*Dernek olarak hedef alınan işletmelerle ilk konuşmada, kendilerinin birkaç seçimden biri olduğunun üzerine basarak, şimdiden dernek üyeleri ve forum katılanlarının müşteri olarak yönlendirileceğini ve planlamada yardımcı olunacağını belirtmek, sanırım zor olmamalı ?
#Karavancı olarak;
*Derneklerle beraber forum aracılığı ile hedef işletmelerin seçiminde bulunmak.
*Karavansız olsa da bu işletmeleri özellikle tercih etmek ?
*Müşteri olarak işletmelerin özellikle tercih edildiğini vurgulamak için, yönetici yada sahipleri ile kısaca da olsa konuşmaya çalışmak yada en azından kasaya bu seçimimizi açıklayan bir yazıyı ilgili kişiye iletmek üzere bırakmak, bizler için de çok zor olmamalı ?

Aklıma gelen diğer noktalar;
*Yazı, forumunda katılımı ile resmi olarak dernekler tarafından düzenlenebilir ve foruma yazılıdan geçmek üzere pdf. dosyası olarak yüklenebilir.
*Çözüm olarak sunulan üniteler için, çöp yerlerinin büyük bir ihtimalle zaten olduğu, suyun belki az bir masrafla uzatılabileceği, sadece kanalizasyon bağlantısının masrafa yol açabileceği vurgulanabilir.
*Benzin istasyonları, marketlere göre belki daha uygun olmalı ?
*Herhangi bir işletmede uygulanması sonucunda, diğerleri için örnek olarak kullanılabilir.
*Dernekler işletmelere, uygulanması halinde, yabancı dernek ve karavancılar için de tanıtımının yapılacağını özellikle belirtebilirler.
*Seçilecek yerlerin yerli ve yabancı karavancıların güzergahında, kolaylıkla ulaşılabilen yerlerden olması akla uygun olmalı.
*Şimdilik unuttuğum birkaç noktayıda konuya ilgi olursa sonra ilave edeceğim.

Amacımız için azda olsa sorumluluk almamız, yakıt ücretlerine belki azda olsa idealist yaklaşmamız, kuvvetimizi konsantre edip, işletmelere pozitif baskı yapmamız aslında bizlerin faydasına olmalı ?

Sanırım pişmiş armut az da olsa emek istiyor, açıkçası yazları Türkiye de dili damağı kurumuş olarak uygun boşaltma yerleri aramaktan bezdim sayılır.

Yukarıdaki yazıyı aslında deneme amacıyla yazsamda, ciddiye alınması halinde sevincimi belirteceğimi şimdiden söyleyebilirim. :D

Etiketler
Ynt: Market Ve Yakıt İstasyonlarında Karavancı Üniteleri Yapımı

Mesut bey, teşekkürler çok önemli bir konuyu olumlu tespitlerinizle açığa çıkardığınız için.. Akdeniz sahilinde Kamp yerlerinin olmaması konusunda Belediyelerle ve Kamp yeri sahipleri ile sözlü görüşmeler yaparken ... şikayetlerimiz olmasına rağmen bu güne kadar ilgilenmediğimiz bu konuda da neler yapabileceğimizi düşündürdünüz... .Öncelikle sizin bu yazınızı Federasyonumuza antalyakkd@hotmail adresimizden göndereceğim. Yönetim Kurulu arkadaşlarımla da İlk biraraya geldiğimizde neler yapabileceğimizi paylaşacağım. Haklısınınız gönüllü olarak hizmet verdiğimiz Karavancılıkla ilgili konulara önem ve özen göstermez ve emek vermezsek kaliteli doğa yaşamını elde edemeyiz..

Saygılarımla

Antalya KKD Yön.Krl.Bşk.
Leyla Özdağ

Leyla hanım,
fikir jimlastiği olarak yazdığım yazımı cevap vermeye değer bulmanıza teşekkürler. :smiley:
Yaklaşımımın pratik boyutlarının sınanması ise gerekli olmalı.
*Her işletmecinin münferit karar verme hakkı var mı ?
*Uygulanması belli bir zaman aralığında başlanmayan yada bitmeyen yerler için yedek yerler gerekli olabilir.Bu nokta baştan açıkça konuşulmalı.
*Bence en önemli nokta ise, seçilecek yerin ve yapısının, çalışanları ve diğer müşterileri rahatsız etmeyecek karakterde olması gerekliliği.
Yat tipi tuvaletlerin bütün kazanımları boşa çıkarma potansiyeline sahip olması bilinen bir sır. Bu durumda işletmecilerin kendilerini sabit vilanjör olarak görüp üniteyi kapatmaları sürpiriz olmamalı. Uygulamanın kalıcılığı açısından10 -12 saatden fazla kullanılan portatif kasetlerde bile kimyasal kullanımı gerekli olabilir.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Bu konuda yardımı olabilecek ve önerileri ile benden daha fazla ayakları yere basan katılımcıların olduğunu sanıyorum.

Aslında ben yazarken Levent bey ve diğer katılımcılar, diğer bir topikte konuya değinmişler.

Sevgili mesut,

Detaylı paylaşımında hoşuma giden önemli bir noktada, karavanın olağan ihtiyaçlarıni karşılayan bu yerlere verdiğin isim " karavancı üniteleri " oldu. Ben de uzun zamadır bu yerlere Türçe ne diyebiliriz diye düşünüyordum. Almanca´da biliyorsun buna V/E deniliyor.
V=Versorgen (temiz su ve elektrik ihtiyacını karşılama), E=Entsorgen (wc ve atık su boşaltma yeri).

Avrupa´da karavanparklarda kalanlar bilirler. Karavancı üniteleri her karavanparkta bulunmaz, karavancı ünitelerinin bulunduğu her yerde bir karavanpark değildir. Yani benzin istasyonları ve AVM`ler sadece karavancı üniteleri yaparlarsa büyük ölçüde ihtiyacımızı karşılamış olurlar. Yeri olan isterse karavanpark da tabi yapabilir. Ama benzin istasyonunda veya bir AVM´nin park yerinde ancak başka yer bulamadığımızda geceleriz.

Ama buralara müşteri çekmek için karavancı üniteleri iyi bir fırsat. Aşağıda resmini gördüğümüz tabela Selanik otobanı üzerinde bir benzincideki karavancı ünitesini işaret ediyor. Eskiden hiç dikkatimi çekmeyen bu benzinciye son gezimizde iki defa uğradım ve bir defa da mazot deposunu doldurdum. Bu tabela biz karavancıları mıknatıs gibi çeker dersek sanıyorum abartmış olmayız.

SAM 4238

Ynt: Market Ve Akaryakıt İstasyonlarında Karavancı Üniteleri Yapımı

Hüseyin,
aslında çıkış noktam, işletmeleri düşünmezsek, onların bizi düşünmesini beklemenin boş olacağı şeklindeydi. Alacağımız yakıtı "soft power" olarak kullanmak ahlaken sorunlu olmamalı.
"Karavancı ünitesi" üzerinde düşünmeden deyim olarak ilk aklıma gelendi. İsterlerse adını "H5N1 " koysunlar, yeter ki gerçekleşsin. :D

Evet Mesut bey sizinde yazdığınız gibi sabah aynı konuyu yazdım, biraz sessiz duyurusu yapılmadan konu araştırıldı
ancak profesyonel bir çaba diyemem.

Federasyonumuzun çalışmasını sanırım Erdal beyden dinlemek yerinde olur.

Sizin önerilerinizdeki 1. ve sonuncu öneriniz ilk yapılacaklar arasında en pratik bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışması olabilir.
Federasyon aracılığıyla bastırılacak el broşürleri ile özellikle yüksek sezonda tüm karavancılar uğradıkları Benzinlik ve AVM lerde
danışmalara bırakabilirler.

Bakalım başka ne öneriler gelir,kollektif akıl oluşturabilirmiyiz. Selamlar.

Levent Bey'in dediği broşür güzel fikir. :smiley:

Finlandiya'daki bir benzincinin karavan atık yeri. Soğuk kış şartları düşünülerek su ve kaset boşaltma yerinin oda içinde olduğunu düşünüyorum.

IMG 8111

IMG 8115

Mesut bey,bu başlığı açmanız çok yararlı oldu.Yaklaşık bir haftadır sorun"İstanbul'da Karavan Parkı" topiğinde dile getiriliyorken konunun önemi nedeniyle bağımsız bir topikte izlenmesi daha yararlı olacaktır.
"................uygun boşaltma yerleri aramaktan bezmenizi" ben de çok iyi anladığımdan paylaşımınızı çok ciddiye alıyorum ;)

Sevgili karavancı arkadaşlar fikir gerçekten çok güzel ve gerekli. Türkiye deki karavancılığın gelişmesi ve tanınması bakımından da katkı sağlayacağını düşünüyorum. Zorlukları yüzünden konfor severler tarafından pek tercih edilmeyen karavancılığın bir sıkıntısının giderilmesi cazibesini artıracaktır. hatta yol üzeri benzinliklerde karavanların görülmesi vatandaşların karavanlarla iç içe yan yana olması bize yeni karavancı dostlar kazandıracaktır. Gençlerin ilgisini çekecek ve onlara tatil konusunda yeni alternatif olacaktır diye düşünüyorum. Bende konuya farklı bir açıdan yaklaşmak istedim. Bu konu somut bir hale dönüşür ise Yalova-Bursa karayolunda elimden gelen katkıyı yapmaya hazırım. saygılar.

Leyla hanım,
aklıma gelen belki yardımı olabilecek birkaç şeyi ilave etmeme müsaade ederseniz;

* Aslında Antalya olarak konumunuzla mesela İstanbula nazaran daha avantajlı durumdasınız. Neresinin daha uygun olduğu ile ilgili fazla bir araştırmaya ihtiyacınız olmamalı. Nihai hedef olarak ilerde kuzey, doğu, batı ve merkez gibi 4 nokta düşünülsede, başlangıç için ( belki her zaman için de) merkezde tek bir istasyon yeterli olmalı ? Yani İstanbul göre 1-0 öndesiniz.
* Belki GEZENBİLİR aracılığıyla, diğer bölümlerdeki üyelerinde hiç olmazsa belli bir süre için yakıtlarını bizim tarzımızda oradan tedarik etmesi rica edilebilir.
* Üst kısmına "KARAVAN ÜNİTESİ" altına "YAKINDA HİZMETİNİZDE" yazılmış, aşağıdaki adreste yüklü olan, yazılıdan geçirilmiş, A5 boyutunda da olsa bir plaketin, cama yada kasaya yakın biryere yapıştırılalabilmesi her alanda faydalı olmalı.
http://www.opti-druck.com/Shop-Neu/images/product_images/info_images/49_0.jpg
*Konuya ilgisi olan herkezin, forumdan yazılıdan geçirmek için indireceği pdf. dosya, 3-5 cümle ile Antalya için söylersek, adıyla işletmeciye hitap etmeli, ilgimizi göstermeli ve hazırlanışı zor olmamalı.
* Katılımcıların gıpta ile yükledikleri resimleri başlangıçta hedef almak bence sakıncalı. Bu yapılar profesyonel ve işletmeler açısından ekonomik olarak oldukca yüklü ve bu yüzden caydırıcı. Bizler için fonksiyona odaklanmak yeterli olmalı? Üstelik işletmeci olsam ilk düşündüğüm hangi yerde betonu kırdırıp böyle bir üniteye yer açmam gerektiği olurdu. Tabi beton kırılmadan yapım zor olsa da hiç olmazsa öncelikle kenarlarda uygun bir yerde kanalizasyonun geçtiği bir noktanın seçilerek, sonra suyu borularla bu noktaya aldırmak tavsiye edilebilir. Aklımdan geçen; su için yere dikey olarak sabitlenmiş 1-1,5 metre boyundaki pis su burusu içindeki dona karşı uygun dolgu maddeleri arasından geçirilen temiz su borusu, yukarıda birbirine zıt konumda iki muslukla sonlandırılabilir. Arka taraftaki temiz su tedariği, ön taraftaki kısa bir hortumla kanalizasyon mazgalı ve etrafının kullanımdan sonra temizlenmesine ayrılabilir. Pis su, tuvalet artığı ve kimyasalların bizde kanalizasyon da birleşeceği bir gerçek, bu yüzden suya 1,5-2 metre uzaklıktaki 30 cm. çapında delikli ve ortasında ayriyeten kasetler için dairevi 10 cm. capında ekstra açıklığı bulunan bir mazgalın, 1/2 metre kadar yeralında koku için sifonla kanalizasyona bağlanması bütün sorunlarımızın çözümü için yeterli olmalı. Kırılacak beton, kanalizasyon uygun yerden geçiyor ise, belki 2-3 m2 civarında. Dediğim gibi önceden ustalara danışmak faydalı olmalı. Sanırım konuşmaya hazırlıklı gitmek işi ciddiye aldığımızı gösterebilir. Bilmem jest olarak gerekli büyüklükteki çöp bidonunun tedariği ve mazgalın yapımını dernek üzerine alabilir mi ?
* İlk konuşmadan sonra düşünmek için verilen bir haftalık ara sonucunda, cevap olumlu olursa, yapım için önereceğiniz 4-6 haftalık bir zaman, enerjimizin boşa gitmesini önlediği gibi, işi sağlam kazığa bağlamamızı sağlar. Herşeyin istediğimiz gibi gitmemesi halinde, diğer istasyonların sözkonusu olacağını belirtmekte yarar olmalı.
* Konum olarak ideal bir yerde olmadığı halde, daha inşaat halindeki bir istasyonun amacımız için kazanılması aslında her iki taraf içinde çok avantajlı olmalı.

Umarım yazdıklarım, uygulanması gerçeklerden uzak olmayan düşüncelerdir ?
Benim gibi vakti bol bir emekliye çattığınız için, Allahtan size sabır ve kolaylıklar dilerim. :D

Broşür hazırlığında faydalı olabileceğini düşünerek Almanya´da karavan ünitesi yapan Firma Reisch´in linkini gönderiyorum. Sol taraftaki bölümlere tıklayarak değişik ünitelere ve bir çok teknik bilgilere ulaşmak mümkün. Özelliklerde AVM´lerde optiğin de önemli olduğunu düşünüyorum.

http://www.freizeit-reisch.de/index.html

Market ve akaryakıt istasyonlarında karavan ünitesi çabalarında başarılı olmak için aramızdaki işbirliği bence de çok önemli. Bu yerlerin yetkililerine/sahiplerine gözlerinin önünde olan bir kazanç olanağını göstermemiz gerekiyor. Türkiye´de bu işin hiçte kolay olmadığını bende deneyerek öğrendim ;D. Broşür konuyu açmayı ve bilgi vermeyi çok kolaylaştırır. Konuyu bir defa değil, onlarca defa duyan bir yetkilinin ilgisini uyandırabiliriz.

Karavanpark/karavan üniteleri Avrupa´da 10 yıllarca geçmişi olan bir konu. Bu ölçüde de gelişmiş durumda.
Avrupadaki örneklerinden yola çıkarak bu yerlerin kimler tarafından ve nerelerde yapılabileceği hakkında bir liste yapmak istiyorum. Market ve akaryakıt istasyonlarından başlarken, konuyu dağıtmadan, ama daha başka olanaklarında olduğunu bilmekte fayda var diye düşünüyorum.

1.Market ve akaryakıt istasyonlarında karavan üniteleri.

2. Belediyeler.
Özellikle esnafın isteği ve çevre temizliğine hizmet düşüncesi ile belediyeler tarafından yapılan karavan üniteleri ve karavanparklar.

3. Üzüm yetiştiricilerin ve şarap üreticilerinin karavanparkları.
Özellikle Fransa´da çok gelişmiş olan bu tür karavanparklar Almanya ve Italya´da da süratle çoğalmaktadır.

4. Çiftliklerdeki karavanparklar. Önce Fransa´da çok rastladığımız çiftlikte kamping şimdi çiftlikte karavanpark olarak kendisini göstermektedir.

5. Restaurant ve otellerin karavanparkları. Buralarda yemek yiyenler karavanparkta genellikle ücretsiz kalır.

6. Marinalarda karavanparklar.
Geçtiğimiz yıl Fransa´nın Charmes şehrinde kaldığımız karavanpark Avrupa´daki en güzel karavanparklardan bir tanesiydi.

7. Karavan ve kamping malzemesi satan marketlerin sunduğu karavan üniteleri.
Türkiye´deki karavan üreticileri/satıcıları ilk adımı atabilirler.

Karavancı dostlar,
Konuyla ilgili UKKF Başkanı Sn.Erdal Ötügen'in bugün paylaştığı ,sorunun dile getirildiği diğer topik;

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=56603.new;topicseen#new

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Umarım yazdıklarım, uygulanması gerçeklerden uzak olmayan düşüncelerdir ?
Benim gibi vakti bol bir emekliye çattığınız için, Allahtan size sabır ve kolaylıklar dilerim. :D

Yazınıza alıntı yaptım ama kısalttım sadece son sözleriniz için. Hiç dert etmeyin hepimiz doğa dostlarıyız ve olumlu düşünceli üreten kişilerden de rahatsız olmayız. Bizde sizin gibi emekliyiz ve sağlığımız olduğu sürece de bol vaktimiz var ayrıca eşim ve ben 1996 yılından bu yana karavancılık yapıyoruz. eskiden sadece campinglerde kalırdık ve karavanlarımız bu kadar da gelişmiş değildi. zaman içerisinde çeşitli ülkelerde uygulamaları gördükçe ülkemizde neden olmasın diye birbirimizden destek almak istiyoruz. Düşüncelerinize önem verdim Federasyon Başkanımız Sn. Erdal Ötügen'ninde bu konuda genel ve kesin bir çalışma yaptığını biliyordum ama sizin fikriniz ve benim hevesle desteklediğim ; son yazınızda bahsettiğiniz gibi büyük boyutta değil belkide sadece palyetif çözümlerle ... örnekler oluşturursak ne demek istediğimizi anlatabiliriz. ama şunu atlamayalım mesela "opet" gibi firmalarda mağaza konseptlerine uygunluk zorunluluğu olabilir.. Bu gün yazınızdan Kamp yaptığımız Antalya Kamp ve Karavan Derneği üyesi arkadaşlarıma da bahsettim.Kararımız birkaç Benzin istasyonu ile görüşme yaparak durumu anlayabileceğiz. . Erdal bey'le de telefon görüşmesi yaparak durumu daha iyi toparlayabiliriz sanırım.. Umarım bu çok hevesle başladığımız zihin projemizde mimar olabiliriz...

Saygılarımla .

Antalya KKD.
Leyla Özdağ

Sevgili Hüseyin,
aslında söylemek istediğim, broşür yerine, birkaç kelime ile dolaylı olarak ünitenin yapılması ile işletmenin kazancının artabileceğini ima eden, bir yazı idi. Örnek olarak;
Sayın Falan Filan,
işletmenizin yapımını ön gördüğü karavan ünitesi ile yerli ve yabancı karavancıların, şehrimizde senelerdir eksikliğini duyduğu bir ihtiyaca cevap vereceğini öğrenmiş bulunuyorum. Bizlere olduğu gibi, size de faydası olabileceğini düşündüğüm bu cabanızda, başarılar dilerim..
Selamlar
İsim (adres ve imza?)

şeklindeki işletmeciye iletilmek üzere ufak bir kâğıt parçası, sayıları artıkça, potansiyelimiz hakkında somut bir fikir sahibi olunmasını sağlar diye düşünmüşdüm. Bir sayfaya birkaç kez yazılan bu yazı, A5 yada A6 boyutunda kesilerek kullanılır ve kullandırılabilir.

Yukarıda yazdığım gibi, adresini verdiğin web sayfasında da görüldüğü üzere profesyonel çözümler, fiyatları ve tedarik edilme zorlukları yüzünden caydırıcı etki yapabilir. Yukarıda bahsettiğim basit çözümler, ihtiyacımız için yeterli olmalı ? armes'in dikkatimizi çektiği yazıda da belirtildiği gibi, Erdal beyin saygın çabaları tam bu noktada, yani parasal sorunlar açısından yarım kalmış. Bence işletmeciyi korkutmamak hedef olmalı. Leyla hanımın palyatif tabir ettiği bu basit çözümler, bildiğin üzere Avrupa da birçok yerde aslında standart ve üstelik yeterli bulunuyor.

armes,
federasyonun anlaşılır bir şekilde, sayıları ve konaklama yerleri ile girişimini büyük tutmasına göre benim önerim, sadece 1-2 yere odaklanma şeklinde. Yani hedef büyük ise hedefin sadece bir bölümüne odaklanmak.
Sayımız, yabancı karavancılar dahil, çok sayıda noktayı beraberce şimdilik tatmin etmese bile, İstanbul da 2, Ankara, İzmir, Antalya da en az 1 er karavan ünitesine yetmeyecek olduğunu kim iddia edebilir ? :smiley:
Başarılı olduğumuz yeri ise daha sonra örnek olarak kullanabiliriz.

Leyla hanım,
işletmenin özellikle seçildiğini söylemek, bilmem özendirici olabilir mi ?

Mesut bey, aynı fikirdeyim.. önümüzdeki haftalarda küçük bir girişimde bulunacağız.. sözettiğiniz gibi burası küçük bir yer. çevre araştırması yapmaya başladık... selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri