Mantar Toplama - Bir Doğa Sporu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 4WD Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 130
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 88,012

Etiketler
Ynt: Mantar Toplama - Bir Doğa Sporu

her ilkbaharla yaz ayı mantar toplamaya giderim hem gezmek hemde doğa yürüyüşü oluyor..

Bu başlığa epeydir uğrayan yok; bari ben birşeyler yazayım... ;) :smiley:

Cumartesi günü (29.Ekim.2011) çok güzel bir hava vardı; belli aralıklarla yaptığımız gibi, sabahtan Sındırgı'ya (Balıkesir) gittik. Cumartesi günü, Sındırgı'nın pazarıdır; aynı zamanda "halı pazarı" da kurulur. Hemen her çeşit mevsim sebze ve meyvesini, hem de tazesinden burada bulabilir, üstelik "Yağcıbedir Halısı" da satın alabilirsiniz. Ayrıca Sındırgı-Akhisar yolunu da çok severiz!.. :smiley:

Gelelim konumuza; o gün pazarda, köylü kadınların sattığı üç çeşit mantar gördüm. Yaşadığım yere çok yakın olmasına karşın (60 km), bu mantarların iki çeşidini bilemedim; diğeri, tüm Batı Anadolu'da, çintar, çam mantarı, melki, kanlıca...gibi adlarla anılan mantardı. Üzüldüğüm, yalnızca bir tanesini fotoğraflamam oldu. :( Yöre insanının hafta pazarında sattığı her türden mantarı, korkmadan satın alır, yerim. Dediğim gibi de, iki gündür bu doğal mantarları yiyorum; yarasın bana!.. ;D

Fotoğraflamayı atladığım ilkinin adı, Çimen Mantarı;
Fotoğrafladığım mantar ise aşağıda: Kuşaklı Mantar (Yöre deyişiyle: Duşaklı Mantaar... Yerel söyleyişi tam yansıtamıyorum; biliyorsunuz, abecemizde ancak 29 harf var... :( Yalnız, eşim çok güzel söylüyor!...)

Esen kalın
Cavid Sezen

[attachment=1]

Sndrg Glck 004

Cavid bey merhaba,
Tam gelişmemiş haldeki "Şemsiye Mantarı"na benzettim ama yanılmış ta olabilirim.
Bu mantarın sapı odunsu ve içi boş olur. Ayrıca sapında hareketli bir yüzüğü vardır.
Macrolepiota Procera diye de aratıp özelliklerini mukayese edebilirsiniz.
Selamlar.

schweps' Alıntı:
Tam gelişmemiş haldeki "Şemsiye Mantarı"na benzettim ama yanılmış ta olabilirim.
Bu mantarın sapı odunsu ve içi boş olur. Ayrıca sapında hareketli bir yüzüğü vardır.
Macrolepiota Procera diye de aratıp özelliklerini mukayese edebilirsiniz.

Saydığınız özellikler, aldığım bu mantarda vardı. Hatta nette aradığımda, "sapı kayış gibi olur" diyordu; aynen öyle... Fotoğraflara ve özeliklere baktım; evet "Şemsiye mantarı" olmalı bu. :smiley:

Cavid Sezen

biz bunu yani şemsiye mantarını yenmez diye bilirdik....:smiley:)) artık yeriz....

gezgen' Alıntı:
biz bunu yani şemsiye mantarını yenmez diye bilirdik....:smiley:)) artık yeriz....

Sayın "gezgen", beni referans kaynağı olarak almayın lütfen; yalnızca çok benzediğini söyledim, sorumlu olmak istemem. ;) :smiley:

Daha önce de belirttiğim gibi, yabancı bir yörede mantar toplarken ya da satın alırken, o yörenin insanının tutumunu kendime ölçü alırım; aldığını/topladığını alır/toplar, yediğini yerim. Pazarında satılanları ise neredeyse gözü kapalı alırım.

Cavid Sezen

gezmen' Alıntı:
Sayın "gezgen", beni referans kaynağı olarak almayın lütfen; yalnızca çok benzediğini söyledim, sorumlu olmak istemem. ;) :smiley:

Daha önce de belirttiğim gibi, yabancı bir yörede mantar toplarken ya da satın alırken, o yörenin insanının tutumunu kendime ölçü alırım; aldığını/topladığını alır/toplar, yediğini yerim. Pazarında satılanları ise neredeyse gözü kapalı alırım.

Cavid Sezen

Cavid bey merhaba...:smiley:)) biz ilk gördüğümüz türleri aynen sizin dediğiniz gibi o yöre insanına mutlaka gösteririz...tabiki burdaki fotoğrafları kesin referans almayız...bazı türler fotoğrafla ve tarifle anlaşılmaz..tıpatıp benzerlikler söz konusudur..ancak fiziki testle anlaşılır..örnek Çıntarın bir cinsi daha vardır ki görüntü aynıdır yalnızca yenmeyen olanınıdan kırılınca beyaz süt çıkar...
Diğer Durumlarda Cavid beyin dediklerine aynen katılırım...

gezgen' Alıntı:
.örnek Çıntarın bir cinsi daha vardır ki görüntü aynıdır yalnızca yenmeyen olanınıdan kırılınca beyaz süt çıkar...

Bunu biraz daha açabilir misiniz? Nedenini hemen söyleyeyim; iyi bir melki (çintar, çam mantarı, kanlıca) tüketicisiyiz de!... :smiley:

Cavid Sezen

Merhabalar,

Mantar toplamak ve topladıklarımızla lezzetli yemek yapmak çok çok keyiflidir. Uzun yıllar önce çok toplamışlığım var ama, uzun süre ara verdiğimden unuttuğumun farkına vardım ve yaklaşık 6 yıl önce topladıklarını doğada bıraktım.

Sadece basit bir hatırlatma, kurt yemiş olan mantarlar yenebilir, zehir ihtiva etmezler. Aklımızda tutalım.

gezmen' Alıntı:
Bunu biraz daha açabilir misiniz? Nedenini hemen söyleyeyim; iyi bir melki (çintar, çam mantarı, kanlıca) tüketicisiyiz de!... :smiley:

Cavid Sezen

Şİmdilik bir çıntar fotosu yükleyeyim...2 hafta önce çektim...bunun yenmeyeninide çekeceğim...buralarda (ortacada) rastlamadım daha..görünüş aynıdır sadece kırılınca beyaz süt çıkar...yenende kırmızı renkli su çıkar..

[attachment=1]

MEN 077

gezgen' Alıntı:
Şİmdilik bir çıntar fotosu yükleyeyim...2 hafta önce çektim...bunun yenmeyeninide çekeceğim...buralarda (ortacada) rastlamadım daha..görünüş aynıdır sadece kırılınca beyaz süt çıkar...yenende kırmızı renkli su çıkar..

Bekliyoruz; eski bir çintar (melki) tüketicisi olduğumuz için, özelde bizi biraz daha yakından ilgilendiriyor...

Cavid Sezen

Cavid bey; selamlar...İşlerimin yoğunluğu nedeni ve şu an bulunduğum yer sebebiyle..çok sık doğaya çıkamıyorum...ama ilk firsatta çekmeye çalışacağım..sizin de dediğiniz gibi şu durumda en iyi yol pazarda satılana rağbet etmektir...kendi toplayan kişiler ise dikkatli olmak durumundalar..dikkat yetmez tedbirli olmak durumundalar..Şimdi çok vesveseli olup pazarda bile satılana şüpheyle bakmak yersiz olur..ama kahramanlık ve banabişeyolmaz...veya atınölümüarpadanolsun yaklaşımlarını desteklemiyorum..en kısa zaman da görüşmek dileğiyle.

gezgen' Alıntı:
Cavid bey; selamlar...İşlerimin yoğunluğu nedeni ve şu an bulunduğum yer sebebiyle..çok sık doğaya çıkamıyorum...ama ilk firsatta çekmeye çalışacağım..sizin de dediğiniz gibi şu durumda en iyi yol pazarda satılana rağbet etmektir...kendi toplayan kişiler ise dikkatli olmak durumundalar..dikkat yetmez tedbirli olmak durumundalar..Şimdi çok vesveseli olup pazarda bile satılana şüpheyle bakmak yersiz olur..ama kahramanlık ve banabişeyolmaz...veya atınölümüarpadanolsun yaklaşımlarını desteklemiyorum..en kısa zaman da görüşmek dileğiyle.

Görüşlerinize ben de katılıyorum.

Cavid Sezen

Daha önce bir seminerinde kendisini dinleme şansına sahip olduğum Sayın Jilber Barutçiyan'ın mantarla ilgili kitabı çıktı, ilk bin adetle birlikte mantar tanımında kolay kullanım sağlayan kartelada hediye ediliyor. Ben bir adet edindim ve çok beğendim, sizlerinde bilgisi olsun istedim.
Saygılarımla,
Ersan

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR