Mantar Toplama - Bir Doğa Sporu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 4WD Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 130
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 88,011

Etiketler
Ynt: Mantar Toplama - Bir Doğa Sporu

sn.ömer size söz alma konusunda sonuns kadar katılıyorum.bende takip ve selam demekle sizleri takip ediyorum.bu da şu anlama geliyor bilmem ne gibi lafa salkca birşeyler bilmişcesine girmektense.SÖZ GÜMÜŞ İSE SUKUT ALTIN DIR.Darbi meselinden haberdar olarak .bilgi ve birikimine inanmak vede faydalanmak için biraz onu okumak ve izlemek gerek.Burada kimse kimseyi şifaii olarak tanımıyor.Ancak yazdıklarından birşeyler cıkararak tanımaya çalışıyor.Onun içinde takip etmek ve faydalanmak gerek.ben de seyirci ve izleyici olarak yanınızdayım.yazdıklarınızı faydalı buluyorom kabilinden bir sandalye atıp sessiz dikatli burdayım anlamında idi .Yoksa o saydıklarınızı hesinin bilmem ne .......mesele ipim ve kuşağım meselesidir.ALLAH şükür bilenler bilir.gerekirse alın atınızı demeye alışmşı zırdelinin en zirvesini kimseye vermeyen biriyim.sabah sabah zincirleri kırmak hoş değil.Beni yanlış anlayan anlasın ama ben kimseyi asla kırmak istemem kırmam da ama ne yazıkki hep ofsait amca ile yolum bitmiyor.selamlar ve iyi bilgiler bekliyorum.Ayrıca belirteyim hayatta görsel olar dikatimi ceken mantarları çok dikkatli izliyorum.Şahit olduğum bir kaç zehirlenme olayından dolayıda ilgimi çekiyor.o yüzden de izliyorum hata yapmamak için.hal böyle ...Sürc ü lisan ettik ise afola.

Bilimsel isimlerini bilmem ama bizim memlekette Kulacık ve Devetabanı denen mantarların et ten bir farkı yok ..

merhabalar
bende foruma yeni katıldım önceki mesajlardan okuduğum kadarı ile mantar yetiştirmeye meraklı arkadaşlar var benim gibi ve ellerindeki ekipmanlar gayet güzel gibi , sormak istediğim acaba shiitake, reishi gibi mantarların sporlarını yada misellerini paylaşabilirler mi? özel mesajla veya başka bir şekilde ulaşabiliyorsanız sevinirim
teşekkürler

kesinlikle eğlenceli olduğu kadar tehlikeli, kesinlikle uzmanlık gerektiriyor !!

epeydir bilen ve de konuya hakim olanlar ile izleyiciler yok ortalıkta .demekki mesele ip meselesi.Umarım faydalı bir bilen veya bilen zevattan bir zerzevat tarifi ve de formülü gelir ..iyi paylaşımlar.

bu işin felsefesi budur...:smiley:)

http://www.facebook.com/Yataqan.Video?ref=share#!/video/video.php?v=163017517074516

videoyu direkt kopyalayamadım...bu sitede ''' ne buldun ga...çıntar'' videosu...

:smiley: Abooo

@kopilcom
Her ikisinin de var bende ama buradan göndermesi zor olur. Türkiyeden bulamazsan Shitake sporunu mektupla gönderebilirim belki ama reishi zor onun spor izini almayı hiç denemedim spor izi alınabilir mi bilmiyorum.

Belki birşeyler öğrenmek, belki yenilebilir olan mantar türlerinin farkına varmak..
Belkide hoş kareler çekebilmek doğa ile başbaşa..
Harika bilgiler ve emeği geçenlere sonsuz teşekkürler..

mantar toplamak bahane... doğa iile başbaşa yaşamak şahane...
mantarları toplarken attığınız stresin kar-ı ise sizin olsun . mantarları yiyene veriniz dostlar...

son iki mesaj a katılıyorum.maksat tabiat ta olmak.gerisi teferruat ,git stres at.

Çok güzel bir konu başlığı olmuş. National Geographic Türkiye, Nisan sayısında Mantar konusuna değindi. Takipteyim. :smiley:

Merhabalar,
Benim eşim doğadan topladığımız (Karadeniz yaylaları SİSDAĞI, KADIRGA, ERİKBELİ) mantarları yediği vakit hiçbir sorun yaşamıyor, fakat kültür mantarını ne zaman yese zehirleniyor.
Bir AVM de (İstanbul'da) piza sipariş ettik ısrarla birinde mantar olmasın dedik, fakat eleman alışmış mantar koymuş üzerinden mantarları alıp servis ettiler ve film koptu masayı devirip bardak sürahi kırdık ama nafile finali hastane, serum ile yaptık sonra eve geldik.
Olay bu çok sevmeme rağmen eşim zehirleniyor diye bende mantar alamıyorum.
Kalın sağlıcakla.

Niyazi Bey Merhaba;

Ne zamandır Çanakkale'de yaşıyorsunuz tam bilmiyorum ama tüm Batı Anadolu kıyılarında çok bilinen ve yenen çintar, çam mantarı, melki, çam melkisi, kanlıca ... gibi adlarla tanınan mantarın çok bulunduğu bir yerde yaşıyorsunuz; yarasın efendim!... :smiley: (Çok büyük olasılıkla biliyorsunuzdur...)

Cavid Sezen

Merhaba Cavid bey,
Yaklaşık 8 aydır Çanakkale'deyim, dileğim hayranı olduğum Şair Eşref'in dediği gibi <<Ağzıma her ne gelirse söylerim, Ne solum Eşref, ne sağım var benim.Ölsemde ayrılmam vatandan bir karış,Kırkağaç'ta çünkü bağım var benim...>>
Birgün bende şairin dediğini Çanakkale için söylerim.
Evet Cavid bey, mantar döneminde buradaydım tabi bölge olarak bizim bildiğimiz mantarlar burada yok tamamen satıcı arkadaşların önerilerine tabii kalarak alıp yedik, kendimiz şimdilik daha doğadan toplamadık.
Kalın sağlıcakla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR