Mantar Toplama - Bir Doğa Sporu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 4WD Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 130
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 88,112
Ynt: Mantar Toplama - Bir Doğa Sporu

Geçenlerde bu sayfayı incelerken fotoğrafları görünce dayanamadım :D aynı akşam Cavid Bey'in tariflerinden birini uygulayarak (fırında kaşarlı) denedim. Elbette doğada kamp ateşinde daha lezzetli olur ama benimki de fena olmadı :smiley:

100 0863

Etiketler

Arkadaşlar doğada fırını bulmak malum zor..Doğada en teknik tava yada ateşe dayanıklı bir kapla aynı fırında yapcağınız çalışmayı bunda deneyin
1-Mantar su salmasın diye yıkanmaz,elinizle ince ince sıyırın üst yüzeyini,sapını atmayın bıçak yardımıyla temizleyin,
2-Temizlenmiş mantar ve mantardan ayrılmış saplarını tavaya dizin,
3-Ben üzerine sızma zeytinyağı değil de riviera zeytinyağı gezdiriyorum(bandırarak yemeniz için mükemmel bir tat oluşuyor)
4-Tuz,kırmızı tatlı pulbiber,mantarların içi yağlanmadıysa mantarların içine küçük küçük tereyağı koyabilirsiniz ve son işlem kaşar rendeleyin.
5-Ocağın üzerine koyun 10 dk hazır.Kahvaltı da mükemmel oluyor..
Hadi oldu olacak bide yararlarını yazalım.Mantar, etin yerini tutar. Protein değeri etten daha fazladır. Yorgunluğa karşı faydalıdır. Düşünme ve öğrenme yeteneğini geliştirici etkisi vardır. Kansızlık için yararlıdır. Bedenin gelişmesinde yardımcı olur.
Mantar, Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Gözlere ve bedene güç verir. Bol miktarda demir minerali içerir. Kansızlığa karşı faydalıdır. Kandaki kolesterol oranını düşürür. kalp ve damar hastalıklarına ve kalp krizine karşı koruyucu etkisi vardır.
Romatizma ve üremi-böbrek yetmezliği olanlar yememelidir.

merhabalar madem bu bölüm bu kadar ilgi gördü o zaman ben de birşeyler paylaşayım dedim.mantar toplamak bizim için(bolu insanı) her ne kadar sıradan olsa da benim en sevdiğim etkinlikler arasında.temiz hava bol oksijen hele ki bahardaysa kesim vardır ormanda çam kokuları .bugün köye gittik şehire 25km uzaklıkta orman içinde gitmişken ormanlara dalıp biraz mantar toplayalım dedik.her ne kadar mantarların kralı kanlıcadan fazla bulamadıysak da bir başka mantar görece bulduk.buyrun fotolar
bunlar görece dediğimiz mantarlar .soğanlı kavurması yapılır ama mantar çok sulandığı için sulu yemek gibi oluyor gerçekten çok lezzetli.yemeğin fotosunu çekmeyi unutmuşum kusura bakmayın

30102009001

30102009

30102009002

bir kaç tane de kanlıca bulduk.kanlıcanın sapını kesince böyle kanaması lazım :D

30102009007

30102009008

bu da günün sonundaki hasılat :D

30102009006

köydeki amcamın(dedemin amcası :D ) geliştirdiği bir teknik .küner dedikleri çürümüş ağaçları sulayarak üzerinde ağaç mantarı bitiriyorlarmış.bu aralar güneş olmamasından dolayı çıkmıyormuş ama zekice bir olay.not:her ağacın üzerindeki mantar yenmez çoğu zehirlidir.

30102009003

30102009004

30102009005

Sayın "volk";

Paylaşımınız için teşekkürler. Çintar(kanlıca-melki-çam mantarı) bulamamışsınız ama bence daha lezzetlisini bulmuşsunuz. Sizin "görece" adı verdiğiniz mantara, bizim yörede(Manisa-Akhisar) "kara mantar" ya da "çivicik" gibi adlar veriliyor. Ben bu mantarı çintardan daha çok severim. çok lezzetli olur. Özellikle küçük olanları... Ayrıca, özellikle çürütülen ağaç parçaları üzerinde doğal olarak mantar yetiştirme yöntemi, birçok yerde rastlanan bir durumdur. Yurdum insanı, yaratıcıdır... :smiley:

Esen kalın.
Cavid Sezen

gezmen' Alıntı:
Sayın "volk";

Paylaşımınız için teşekkürler. Çintar(kanlıca-melki-çam mantarı) bulamamışsınız ama bence daha lezzetlisini bulmuşsunuz. Sizin "görece" adı verdiğiniz mantara, bizim yörede(Manisa-Akhisar) "kara mantar" ya da "çivicik" gibi adlar veriliyor. Ben bu mantarı çintardan daha çok severim. çok lezzetli olur. Özellikle küçük olanları... Ayrıca, özellikle çürütülen ağaç parçaları üzerinde doğal olarak mantar yetiştirme yöntemi, birçok yerde rastlanan bir durumdur. Yurdum insanı, yaratıcıdır... :smiley:

Esen kalın.
Cavid Sezen

merhaba değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.mantarlara değişik yörelerde farklı isimler konmuş.ben de göreceyi kanlıcadan çok severim gerçekten güzel oluyor.hazır kanlıca konusu açılmışken.yazın topladığımız hasılatı yüksek kanlıcalar ancak sonu hezimet.fotoda anneannem mantarları temizliyor çoğu kurtlu çıkmıştı atmıştık.nedense bu mantara çok kurt geliyor

PIC 0195

Evde de mantar yetiştirebilirsiniz. Biraz uğraştırıyor ama zaten zevkli olan kısmı uğraştıran kısmı. ;D Bu resimdeki benim Eringi masanın altında duruyor. Mantarları tanımayanlar ama gönül rahatlığı ile yemek istyenler evde yetiştirip yiyebilir.

DSC 3042

Bir "starter kit" le filan mı başlıyorsunuz?
Daha detaylı bilgi verebilir misiniz.

omeronay' Alıntı:
Evde de mantar yetiştirebilirsiniz. Biraz uğraştırıyor ama zaten zevkli olan kısmı uğraştıran kısmı. ;D Bu resimdeki benim Eringi masanın altında duruyor. Mantarları tanımayanlar ama gönül rahatlığı ile yemek istyenler evde yetiştirip yiyebilir.

Starter kitler falan satılıyor ama ben onları hiç denemedim. Tam olarak nasıl geliyor ve işe yarıyorlar mı bilmiyorum.
Evde mantar yetiştirmenin bir çok yöntemi var ama kısaca resimdekini mantarı yetiştirdiğim yöntemi ve malzeme bulamama ihtimalinize karşı başka bir yöntemi anlatacam. Bu yöntem kolonlama yöntemi mantarın aynısını elde edersiniz. Spor izni alarak spordan da üretebilirsiniz ama ben kolonlamayı seçme şansınız olduğundan ve ne elde edeceğinizi önceden kestirebildiğinizden tercih ediyorum.
İlk olarak miselleri elde etmeniz gerekiyor bunun için size jöle yapımında kullanılan agar denilen toz gerekiyor. Hanımlar bu tozu jelatin yerine pastalarda kullanıyor. Bu toza az miktarda bal katıp kaynatıp steril bir şekilde petri kaplarına dolduruyorsunuz. Ne kadar çok petri kabı yaparsanız o kadar başarı ve seçme şansınız artar. Kaplarınızı hazırladıktan sonra kolon işlemine başlıyorsunuz. Petri kabı bulmazsanız steril kavanoz yada benzeri bir şey kullanabilirsiniz.
Ben resimdeki mantar için marketten aldığım eringi türü mantarı steril ortamda dikine ikiye bölüp şapka kısmından steril bir bıçakla kazıyarak örnek aldım. Bu taneyi daha önce hazırladığım jelin üzerine yine içine hiç bir şey karışmayacak şekilde steril bir şekilde koydum. Bu kapları eğer nemi ve sıcaklığı kontrol etme şansınız yoksa oda sıcaklığında bir dolaba saklayın. Bir kaç gün bekledikten sonra en iyi gelişen küfü seçip onu kullanmaya başladım. Burada dikkat etmeniz gereken başka bir küfü yetiştirmemiş olmak. Mantarın küfü beyazdır ayrıca kesinlikle kenarda başka küfler ya da bakteri oluşmaya başlamışsa kullanmamanız gerekiyor. Elinizdeki en iyi küften yine pirinç tanesi kadar keserek başka kaplara alıyorsunuz bu işlemi tamamen kaliteli ve tek başına oluşan bir küf elde edene kadar devam ettiriyorsunuz. Bu aşamayı geçtikten sonra mantarınızı kolonlamış oluyorsunuz artık bu küfü saklayıp kolonlayarak zincirleme ömür boyu mantar üretebilirsiniz.
Birinci aşama bittikten sonra ikinci aşmada mantarınızı oluşturacak karışımı hazırlamanız gerekiyor. Her mantarın kendine has karışımları var ama genelde vermikulat denilen mika tozunda hemen hemen her tür yetiştirilebilir mantarı yetiştirmeniz mümkün. Eğer bulabilirseniz vermikulat içine kahverengi pirinç tozu karıştırın. Bu toz pirinçlerin kabuklarından oluşuyor. Bu karışımı suyla ıslatıp sıktığınızda elinize yapışmayacak nemlilikte küçük kavanozlara doldurun. Kavanoz kapaklarına gaz çıkışını sağlamak için filitre yapmanız gerekiyor. Onun için en basit yöntem kapakları matkapla delmek. Deliği sentetik pamuk geçirerek kapatın sonra kapağın içine delikten su girmemesi için üzerini aleminyum folyo ile kapatarak düdüklüde konserve yapar gibi kaynatıp steril edin. İşlem bittikten ve kavanozlar ısısını kaybettikten sonra birinci aşamada hazırladığınız miseli kavanoz içine yine steril ortamda atın. Kavanozunuzu yine aynı şekilde bir dolapta saklayın bir kaç gün sonra kavanozda beyaz mantar küfünün yayılmaya başladığını göreceksiniz. Ortama göre yaklaşık bir haftada yayılma tamamlanacak. Bütün kavanoz bembeyaz olacak. Mantar küfünüzü kavanozdan parçalamadan çıkarmanız gerekiyor bunun için ters çevirip altına vurarak kayıp çıkmasını sağlıyorsunuz. Çıkan küf resimdeki gibi görünecek. Bu küfü bir gün soğuk suyun içinde tutup iyice suyu çekmesini bekleyin sonra çıkarıp kuru vermikulat içinde her tarafını saracak şekilde gezdirin. Plastik bir kutunun altına nemi yayacak bir malzeme serin. Küfünüzü bunun içine bırakıp bir kaç saat bekleyin sonra fıs fısla su serperek üstte yapışmış vermikulatın da su çekmesini sağlayın ilk gün bunu çeşitli aralıklarla yapmanız gerekiyor. Bundan sonraki aşama beklemek. Beklerken arada nemin yeterli olup olmadığını kontrol edin. Bir iki hafda içinde mantarınız göz vermeye başlayacak. Türüne göre yaklaşık bir hafta sonrada yenilebilecek duruma gelecek. Yukarıdaki resmin hikayesi böyle bir de bu malzemeleri bulamama durumunuz için başka bir alternatif yöntem yazayım siz hangisi size kolay gelirse onu uygulayın.
Yazıdaki birinci aşamayı yaptıktan sonra ikinci aşama için buğday pirinç gibi tahılların saplarını ya da gazete dergi gibi kullanılmayan kağıtları ve talaş ve yonga karışımı kullanabilirsiniz. Ben ot olarak yazacam ama siz bunlardan istediğiniz malzemeye bunu uygulayın.
İlk önce bir miktar buğday ya da kabuklu pirinici bir gece suda bekletin süzdükten ve aşırı ıslak olmadığından emin olduktan sonra bunları kavanoza doldurup kaynatarak steril edin. Sonra birinci aşamada hazırladığınız küfünüzden bir miktar içine atın ve kapatın. Aynı şekilde iyice yayılana kadar bekletin. Daha sonra pirinç saplarını kaynar suda steril edin soğuduktan sonra kavanozunuzdaki piniçleri bir bir lerini bırakacak şekilde ayrın. Sonra şeffaf ve steril bir poşete otları bir miktar doldurun üzerine bir miktar aşılı pirinçlerinizi serpin sonra bir miktar ot bir miktar pirinç bu şekilde poşet dolana kadar devam edin. Bitirdikten sonra torbanızın ağzını sıkı bir şekilde bağlayın sonra üzerini alol ya da kolonya ile silip çeşitli yerlerine kalemle delik açın. Torbanızı nemli ve gölge bir ortamda saklayın evlerin banyoları genelde bunun için uygundur. Bir süre sonra torbanızın için kavanozda olduğu gibi beyaz mantar küfü ile dolacak tamamen yayıldıktan sonra ise deliklerden mantar çıkmaya başlayacak. Afiyet olsun ;D.
Olay aslında daha detaylı ama basit ve özet olarak böyle yapabilirsiniz. Deneme yanılma ile sizin için en doğru ve kolay yöntemi bulacaksınız. Kışın ortasında bile mantar yeme lüksünüz olacak. ;D

Yazıda dikkat ederseniz devamlı steril yazdım bunun nedeni mantar yetiştirmekte en büyük sorun hazırladığınız karışımlarda bakteri ya da başka küflerin oluşup mantarınızın oluşmasına engel olması. Dğer dikkat etmeniz gereken husus ise güneş ışığından uzak tutmak ama ışıksız bırakmamak. Direk güneş ışığı küfü öldürü mantar yetişmez. Yukarıdaki mesajlardan birindeki kütüklerden mantar çıkmamasının nedeni güneş almaması değil. Eğer o kütükler aşılıysa gölgede mantarlar çıkmaya başlayacaktır. Kütükte mantar yetiştirmek istiyorsanız bu hazırladığınız pirinçleri kütükte matkapla delikler açararak içine yerleştirip kapatın. Aslında bu iş için fitil yapılıyor ama denemediğim için tam olarak nasıl yapıldığını bilmiyorum.
Hazırladığınız tohumları buz dolabında saklarsanız uzun süre kullanabilirsiniz. Şu anda bende resimdeki mantarın çifliğini açmama yetecek kadar tohum buz dolabında iki kavanoz olarak duruyor. Buz dolabında olmasının nedeni gelişimini yavaşlatıp bekleme süresini uzatmak. Bu şekilde zincirleme üretmeye devam edersem ömür boyu eringi mantarı sorunum olmayacak. Yani birinci aşamayı yaptıktan sonra mantar türlerinizin kolleksiyonunu yapabilirsiniz. Eringinin aroması ve tadı hoşuma gittiği için ayrıca shitake mantarı ve eringinin kansere iyi geldiği kanıtlandığı için şu anda bu iki mantarı yetiştiriyorum. Sizde istediğiniz herhangi bir türden başlayabilirsiniz ama her mantar üretilmez özel ortamlar isteyen mantarlar var. Örneğin kuzugöbeği mantarını yetiştirmek henüz mümkün değil. Bunun nedeni bazı mantar türlerinin sadece özel ağaç ya da ortamda yetişmeleri. Yani bu iş birazda bulmaca gibi mantarın ne istediğini bulursanız ve istediği şeyin taklidini ya da sahtesini yapıp ona ortam doğru ortam hissi verirseniz meyve verir.

Şu an acelem var ! Ama ben onları yerim !! Çekerim!! toplarım !! ilerde dönücem :D :D

[attachment=3]

[attachment=4]

MANTARLAR 2 800x536

MANTARLAR 1 800x536

MANTARLAR 3 800x536

MANTARLAR 4 800x536

ömerönay mantar miseli üretmek için kullandığınız agar tozu yanılmıyorsam yosundan elde edilen bir madde pastalarda kullanmak için bu tozu hiçbiryerde bulamadım nerden aldığınızı veya nerelerde bulabilceğimi bi yazsanız

PLAYMAKERS' Alıntı:
Bende 3 petri kabı var normal cezveye 1 çay kaşığı agar ile yarım çay kaşığı bal katıp kaynatıp dolduruyom petrilere soğuduktan sonra 120 derece 10 dakika steril ediyom yine soğuyunca kültür mantarı kabuğunu soyup alttaki dokudan parça alıp agarın ortasına koyuyom streçle kaplıyom. agarda bazen gri küf bazende dokular sulanıyor misel gelişmiyor
Agarı nasıl hazırlamam gerek agarı balı mısır ununu ne kadar atmam gerek kaç günde misel gelişir
Toprağını ise steril vermikülat perlit esmer pirinç buğday katıp yapacam elimde var yardım ederseniz çok sağolun

Gri küf oluştuğunda başka tür bir mantarın bulaştığı ve ürediğini tahmin ediyorum sulanmış olan öreklerde ise bakteri oluşmuş. Buna göre sizin sterillik aşamasında bir yerde açık verdiğinizi düşünüyorum.
Anladığım kadarı ile petri kapları iki kez steril ediyorsunuz ve petri kaplarınız plastik değil cam kaplar. Buna pek gerek yok. Ayrıca petri kapları streçle kapatmanız gaz çıkışına engel oluyor olabilir o nedenle streçle kapatmadan deneyin. Deneme olarak aşağıdakileri aşama aşama yaparsanız sanırım sorun olmayacak.
Eğer petri kaplarınız bölmeli ise her bir petri kabından üç misel oluşturmayı deneyebilirsiniz. Ama başlangıç olarak sorunu aşmak için her birine bir adet misel yapmayı deneyin.
Önce 3 petri kabını kapalı bir şekilde steril edip hiç açmayın. Sonra agar hazırlayın. Agar solüsyonu için sadece agar ve su kullanın bal mısır gibi katkıları şimdilik kullanmayın. Steril agar solüsyonunu petri kaplarınızı hava akımı olmayan mümkün olduğu kadar steril bir ortamda açıp hemen agar boşaltıp kapatın. Petri kaplarını açmadan önce her seferinde etrafını alkol ile temizlemeyi unutmayın. Aynı şekilde agar solüsyonu koyduğunuz şişeyi aynı şekilde açmadan önce mutlaka alkol ile temizleyin. Her agar kabına yaklaşık 3 – 5 mm kadar agar boşaltın. Bu işlemleri mümkün olduğunca hızlı yapın ve kabın içine kesinlikle dokunmayın. Ayrıca şişe ve petri kaplarını da tutacağınız için ellerinizi alkol ile temizleyin. Mümkünse eldiven ve maske kullanın. Petriler soğuduğunda elinizde steril üç petri olmuş olacak. Dilerseniz bu kapları kapalı bir şekilde tekrar steril edebilirsiniz ama eğer her işlemi steril bir şekilde yapmışsanız çokta gerekli değil.
Mantardan doku alma olayını anladığım kadarı ile yanlış yapıyorsunuz. Mantarın kabuğunu soymanız örneklere bakteri ya da küf bulaşmasına neden olur. Her şeye ne kadar az dokunup ne kadar az işlemde yaparsanız bulaşma ihtimali o kadar az olur. O yüzden mantarı sapından tutup elle içine dokunmadan ortadan ikiye bölün. Bıçak ya da başka kesici alet kullanmayın. Çünkü bıçak keserken dış yüzeyde bulunan şeyleri içeriye taşır. İkiye böldüğünüz mantarın şapka kısmından steril bir aletle bir pirinç tanesinin yarı kadar bir örnek alın. Örnek çok fazla büyük olursa bulaşma ihtimali artar. Biraz uğraştırıcıdır ama pirinç tanesini geçememeye çalışın. Aldığınız örneği tutarken diğer elinizle petri kabının kapağını açıp hemen içine yerleştirip kapatın. Kapağı kaptan çok fazla uzaklaştırmayın yarım açıp örneği yerleştirip kapatmanız yeterlidir.
Kaplarınızı oda ısısında mümkünse karanlık ve hava akımının olmadığı bir dolapta saklayın. Bir iki gün içinde miseller oluşmaya başlayacaktır. En iyi oluşan miselden örnek alıp tekrar agar ve petri kabına aktaracaksınız. Bu işlemi birkaç kez yaptıktan sonra elinizde saf misel oluşmuş olacak. Ondan sonra yapacağınız işlem bu miselleri pirinç ya da buğday gibi tahıllara aşılayıp çoğalmasını ve devam etmesini sağlamak. Bunun için birkaç kavanoza ıslatıp nemlendirdiğiniz tahılları doldurup steril ettikten sonra içine misel atmanız yeterlidir. Yaklaşık birkaç hafta içinde misel kavanozdaki bütün tahıla yayılmış olacak. Kavanozdan aldığınız her bir tahıl tanesi aşılama yapmanız için yeterli olacaktır.
Vemikulat aşamasına geçmeden önce bu aşamayı güzel, temiz ve yeterli miktarda misel oluşana kadar sürdürmeniz gerekiyor. Önemli olan elinizde yeterli miselin olması ondan sonra birçok şeyle deneme yapabilirsiniz. Eski kitap dergi gazete gibi kullanılmayan atık kâğıtlarda bile mantar yetiştirebilirsiniz ama önce misel aşamasını iyi anlayıp geçmeniz gerekiyor. En zor aşama bence misel oluşturma aşaması ondan sonrası kendiliğinden geliyor. Petri kaplarının fotoğraflarını çekebilirseniz görerek daha iyi yardımcı olabilirim.
Not olarak şunu eklemek faydalı olacaktır. Sadece petri kapları kullanmak zorunda değilsiniz. Steril edebileceğiniz cam ve ya plastik kaplarda bu iş için kullanılabilinir. Kapları çoğaltmanız başarı şansınızı artıracaktır. 3 örnekte bozulabilir ama 10 örnekte şansınız daha fazla olur.

Dediklerinizi aynen yaptım tam steril olduğundan emin olamadığım için fırında ısıtıp steril ettim hızlı bir şekilde kapağı tam açmadan mantarı ikiye böldüm orta yeinden temiz bıçakla pirinç tanesi kadar alıp koydum yalnız petrilerde devamlı buharlaşma var kapağında su damlacıkları oluşuyor buda dokuda sulanmaya neden oluyor .aşagıda petrinin resmini çektim koydum 10 cm büyüklüğü birde parça aldığım mantarı buzdolabında tuttuydum misel olmasına engel olurmu

29082010408

Petri kabınız bölmeli değil ama siz yinede bir kaba bir birinden eşit uzaklıklarda üç ayrı örnek koayabilirsiniz. Temiz bıçak derken bıçağı steril etmiş olduğunuzu düşünüyorum eğer steril değil ise bakteri bulaşabilir. Bıçağı steril etmek mümkün değil ise bıçak yerine başka bir metal kullanabilirsiniz. Örneğin maket bıçağı ucu. Bunu ateşe tutarak ısıtıp soğuttuktan sonra örnek alın. İkinci örnekte tekrar aynı işlemi yapın. Çok az buharlaşma olması önemli değil ama eğer örnek üzerinde su birikintisi oluyorsa misel oluşumuna engel olabilir. Agar oranını artırarak ve daha ince tabaka dökerek aşırı buhardan kurtulmaya çalışın. Mantarın buzdolabının sebze meyve bölümünde çok fazla soğuk olmayan bir ortamda bulunması sorun çıkarmaz ama eğer donarsa ölür. Dolaptan çıkardığınız mantarı örnek almadan önce bir süre bekletip sıcaklığının normale dönmesini sağlayın. Eğer yeni mantar kullanabilioyorsanız mantardan buzdolabına koymadan parça alın. Bir kaç güne kadar miselin oluşması gerekiyor.

4 petri yaptım 2 gün oldu misel gelişimi yok dokuların üstünde hafif koyu sıvı oluşmuş altlarıda beyaz su çekmiş öyle duruyolar küfte oluşmamış en azından biraz misel küfü oluşsa anlicamda hiç oluşmamasını anlamıyom acaba agar besiyerinimi yapamıyom farklı bir besiyermiki aldığım mikrobiyoloji deneyleri yazıyordu aldığım yerde
steril yaptığımdanda eminim dolapta bekletiyom sıcaklıkta normal anlamadım gitti belki 6 7 gün içinde olabilir

Anladığım kadarı ile bakteri oluşmuş. Sanırım bir noktada kontamine oluyor. Su damlası içinde misel oluşmaz o yüzden buharlaşma sorununu aşmanız gerekiyor. Kontamine olmasına da su sebep oluyor olabilir. Daha önce yazdığım gibi agara hiç bir şey karıştırmadan hazırlayın su oranını düşürüp agarı arttırmayı deneyin. Her pertiye bir birinden eşit uzaklıklarda üç ayrı örnek bırakın. Aslında bölmeli petrilere üç ayrı örnek bırakılarak yaklaşık 10 petri hazırlanır kolonlama için. Fazla örnek şansı artırır çünkü kolonlamada ilk miseli almak zordur. İlk misel oluştuğunda bunun en hızlı ve kaliteli üreyen parçalarını alıp onlardan tekrar misel oluşturmanız gerekiyor. Bunu kaliteli ve hızlı üreyen misel elde edene kadar devam ettirmeniz gerekiyor. Kaliteli miseli elde ettikten sonra kolleksiyonunuzun ilk parçası bitmiş olacak. Bu miselden yeni misel oluşturmak daha kolay olacaktır. Bu arada çalışma yaparken alkol ocağınız varsa onu kullanın yoksa bir iki tane mum yakın çalışma alanınız içinde. Uçuşan bakterileri öldürmek için faydalı oluyor. Fan, klima, pencere gibi hava akımı yapacak herşeyi kapatın. Bir tane plastik kutu ya da karton kutuyu steril edip yan çevirip çalışmanınız onun içinde yapın. Bu şekilde kontemine olma riskini daha da azaltmış olursunuz. Bu gün kolonlama yapıp fotoğraflarını çekip göndermeye çalışacam bu şekilde hem sorunları birlikte çözeriz misellerin kaç günde oluştuğunu görürüz hemde yazmayı unuttuğum eksik bir şey varsa hata oradan kaynaklanıyorsa belki onuda bulabiliriz. Yanlız yurtdışında olduğumdan sizin kullandığınız mantarın aynısı olmayabilr. Sanırım siz beyaz kültür mantarı deniyorsunuz. Bu aşamaları geçip ilk mantarınızı elde ettikten sonra orada bulamadığınız mantarların sporlarını burdan size gönderebilirim sizde benim bulamadıklarımı bana gönderirsiniz. Bu sorunlar sizi yıldırmasın tecrübenizi artırır. İlk uğraştığımda aylarca başarılı olamamıştım. Bir sürü sorunu çözmek zorunda kaldım ama sonunda başarınca dünyanın hemen hemen en ilginç canlısının yaşam aşamalarını tek tek görmüş oluyorsunuz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri