Mantar Toplama - Bir Doğa Sporu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 4WD Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 130
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 88,108
Ynt: Mantar Toplama - Bir Doğa Sporu

bizim buralarda şimdi göbek mantarı dediğimiz mantarın tam zamanı.Şuan topluyor bazı köylüler.Gerçekten yemesi çok güzeldir.

Etiketler

Mantar demişken:

Dsc05545
Kuzugöbeği mantarı yemeği

Beni ve bu fotoğrafı çeken arkadaşım Harun'u ağırlayan, yıllar sonra görüştüğüm arkadaşım Özgür'e teşekkür ederim.

Harun ile yaptığımız gezimizin ayrıntıları için: http://www.eylemcengiz.com/etkinlik/2007_05_28__tour/gun_5.html
Tüm gezi için: http://www.eylemcengiz.com/etkinlik/2007_05_28__tour/

Merhabalar,
Yavaş yavaş mantarlar ortaya çıkmaya başlıyor.
Geçen sene topladığımız ama yoğun baharatı sebebiyle pek tad alamadığımız aşağıdaki mantarları tanıyan var mı acaba?
Şekil ve yapı olarak aynı kanlıca gibi fakat beyaz. Sütlü bir mantar.
Pişirmeden önce izlenecek yol ile ilgili fikir bekliyorum bilenlerden.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]

10102009

10102009001

10102009002

schweps' Alıntı:
Merhabalar,
Yavaş yavaş mantarlar ortaya çıkmaya başlıyor.
Geçen sene topladığımız ama yoğun baharatı sebebiyle pek tad alamadığımız aşağıdaki mantarları tanıyan var mı acaba?
Şekil ve yapı olarak aynı kanlıca gibi fakat beyaz. Sütlü bir mantar.
Pişirmeden önce izlenecek yol ile ilgili fikir bekliyorum bilenlerden.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]

merhaba kanlıca bizim boluda çok olur.en güzel tereyağında tavada güzel olur.ama beyaz mantarın yenebilir olduğu konusunda şüpheliyiim.zira bu yaz bizde aynı kanlıcaya benzeyen beyaz mantar bulmuştuk kesince sarı sütü çıkıyor ama yenmez demişlerdi.aman tedbiri elden bırakmayın

kırmızı renk te olan yenebilir ama beyaz olanı ise diğer beyaz mantarların zehirlisidir.Diğer beyaz mantar sütsüzdür.Süt çıkıyorsa sakın yemeyin.Ben yıllardır bu meslekte çok mantar çeşidi tanımama rağmen o beyaz mantarlardan yanılıpta toplamıştım.Ve sonra yenilmeyeceğini öğrendim .Hatta toplarken bi ara elim ile yüzümü ellemiştim ve yüzüm yanmaya başladı .Aman yemeyin.Saygılar :smiley:

Araştırdığım kadarıyla "ak çıntar" deniyor bu mantara. Latince ismi Russula Delica.
Bildiğimiz kanlıcaya çıntar deniyorsa ondan çok ta farklı olmasa gerek diye düşünüyorum.

Bu arada mantarlara ilgi duyanlar için aşağıdaki siteyi tavsiye ederim.

http://wb332306.bahnhofbredband.se/

Merhaba Arkadaşlar,

"Çintar" adı verilen mantar, tüm Batı Anadolu ile Akdeniz'de gördüğümüz ve halkın tükettiği bir mantardır. Kavuniçi/portakal/tuğla renkli ve beyaz olanı vardır. Hatta meşelik alanlarda yetişen ve rengi portakaldan pembeye daha yakın olan bir üçüncü çeşidi daha vardır. Yalnız, her üçünün de şekli aynıdır. Beyaz ve pembeye yakın renkte olanları daha azdır ve o nedenle daha az tanınırlar. Kızıl çam görülen bölgelerde, nemli ortamda yetişir. Kanlıca dendiği gibi bizim yöremizde "melki" ve "çam mantarı" da denir. Çintar, daha yaygın olan addır.

Akhisar'da yaşıyorum. Şimdiye değin bu mantardan zehirlenen bir kişi duymadım. Nem yeterli ise, ekim-kasım aylarında çokça olur, bazı yıllar kurak geçer, hemen hiç olmaz.. Her yıl dağlarda yetişen bu mantarlardan onlarca ton tüketilir. Şenol Beyin deyimiyle "ak çintar" ve "meşe çintarı"ndan ben tükettim... Kuşkusuz, aynı mantarsa...

Esen kalın.
Cavid Sezen

Bu sene epey kanlıca toplayıp yedim ancak tirmit adı verilen beyaz mantar yerdik eskiden şu an onu tanıyamadığımdan beyaz mantarları yemiyorum..

gezmen' Alıntı:
Şenol Beyin deyimiyle "ak çintar" ve "meşe çintarı"ndan ben tükettim... Kuşkusuz, aynı mantarsa...

Cavid bey merhaba,
Yukarıdaki mesajımda da bahsettiğim gibi, geçen sene de bunlarda toplayıp yapmıştık ama çok tadı baharlı ve acıydı.
Bu ak çintarı nasıl tüketiyordunuz?

Dediğim gibi bu "ak çintar"ı seyrek yedim şimdiye değin(az bulunduğunu söylemiştim) ama sanırım diğerleri gibi pişiriyordu eşim. Çintarı aşağıda belirttiğim şekilde tüketiriz :
1.Doğada ateşte kebap,
2.Yağda kızartma,
3.Haşlayıp fırında(üzerine kaşar),
4.Kavurma.

Yarasın..
Cavid Sezen

Dün bir arkadaşım iş nedeniyle muğlaya gitmişti gelirken yarım kilo ak çıntar almış bu sene ilk defa gördüm kilosu 8 liraymış bizim buralarda kızıl renkte olan meşe mantarı daha çok tutulur sebebi ise daha lezzetlidir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri