MAGIRUS DENEYİMLERİM.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan JAMES BROWN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 44
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 71,469
Ynt: MAGIRUS DENEYİMLERİM.

Aklıma geldikçe yazmaya devam ediyotum.
Frenleri "havalı sistem" denilen bir mekanizmaya sahip.Ön kokpitte direksiyonun solunda bir joistik/kumanda bulunuyor.Durduğunuz ve aracı terkedeceğiniz zaman o ufak kolu kendinize doğru çekiyorsunuz.Ve bu elfreni vazifesi görüyor.Çok sağlam bir sistem ,kayma gibi bir durum söz konusu olmuyor.
Ön kokpitte Hız göstergesi yanında 2 adet yuvarlak sistemdeki hava seviyesini gösteren ibre bulunuyor.(Kilometre göstergesinin ufak boyutlusu)
Eğer sistemde kaçak yoksa sistemdeki hava 10-20 saat içinde tamamen boşalıyor.İlk çalıştırmadan sonra yaklaşık 5 dakikada sisteme yeterli hava dolduktan sonra araç hareket edebiliyor.Yoksa araç havayı doldurmadan yerinden hareket ettirmeniz mümkün değil.
Bu 2 hava seviye göstergesinde ibre ortaya geldiğinde (5-6 bar) Bu joistik kolunu ileri doğru itip ,araç ile yola çıkabilirsiniz.
Bu araç alınırken bu sistemin arızalı olmaması çok önemli.Kontrolüde dediğim gibi,hava basınc göstergesindeki ibre sıfırdayken ,çalıştırdıktan sonra 5 dakika içinde ibre ortaya gelmeli,kontak kapadıktan en az 5 saat içinde tamamen boşalmalıdır.Aksi halde havalı sistemin bir yerlerinde kaçak vardır ve kapalı sistemdeki hava olması gerekenden çok önce sızmaktadır.
Frenleri hava ile çalışan bir araç için sızıntının büyük olması kabul edilemez.
İkinci olarak ,akü 12 volt fakat amperi çok fazla.Yani akünüz zayıfsa,başka binek bir araçtan takviye yapamassınız.Amper düşük olduğu için marş motoru yeterli kuvvette dönemiyor ve volana ilk hareketi veremiyor.

Etiketler

Bol miktarda bulunur, hurdacılarda.
Elektrojen gruplarında, işmakinalarında bolca kullanılır bu makina.

kahraman826' Alıntı:
bu aracın sadece motorunu almak istersek ne kadardır acaaba yada 2. eli temiz bulabilirmiyiz acaba

Magirus motorlarını Türkiyenin her hangi bir ilinden hurdacılarda ve çalışır durumda rahatlıkla bulabilirsiniz.Dediğim gibi dünyada sadece motor bloğu her alanda kullanılıyor.Yaptığım araştırmada Amerikada Suburban türü araçlara monte ettiklerini gördüm.Bununla beraber teknelerde,jeneratörlerde kullanılıyor.
Fiyat olarakta çalışır ,yak yakmayan orta derecede vaziyette bir magirus motoruna 2-3 bin tlden fazla kesinlikle vermeyin.Piyasada çok fazla var zaten.

benim aracta grand cherokee jeep 3.1 td italyan VM motor un ürettiği 3100 TD motor var 140 BG 350 NM tork otomotik vites arabanın motorunu 10 ile 15 bin tl arasında sıfırlıyorlar ama aynı motoru magiruslarda kullanılmış şuanda motor 195 000 km de araştırıyorum o fiyatlara yaptıracağıma yenisini taktırırım diye

kahraman826' Alıntı:
benim aracta grand cherokee jeep 3.1 td italyan VM motor un ürettiği 3100 TD motor var 140 BG 350 NM tork otomotik vites arabanın motorunu 10 ile 15 bin tl arasında sıfırlıyorlar ama aynı motoru magiruslarda kullanılmış şuanda motor 195 000 km de araştırıyorum o fiyatlara yaptıracağıma yenisini taktırırım diye

Bu konuda yanlış bir bilgi edinmişsiniz.Magiruslar dediğiniz motoru kullanmıyor.

Baya bi gençliğimde magirusun bakırköy haznedardaki parça kısmında 1 sezon çalışmıştım, zamanında Magırus ve Mercedes arasında büyük rekabet vardı, magırusun havalı apollolarına karşı mercedes 302 leri geliştirince, malum o zamanki yollarımızın durumundan apollolar bozuk yollarda beşik gibi aşırı sallanmaktan sürat yapamıyorlardı buna karşın 302 ler hoplasada zıplasada sürat kesmemeye çalışırlardı, ve Apollo savaşı kaybetti, fırma batma noktasına geldi, fakat o sıralar minibüs piyasasına fordun transitleri ve taunus ları ve commer ler hakimdi, bir magirus çalışanı " minibüs imal edelim " dedi, fakat magirusun minibüsü yoktu, midibüsü vardı 25 kişilik, ve almanyadan izin alındı, modeli bir Türk çizdi 25 kişiliğin motoru monte edildi ve ilk araç piyasaya çıktı, ve satmayada başladılar, bunun üzerine magirus bu araca uygun küçük motor üretti ve bunlar takılmaya başladı, magirus sonunda piyasanın neredeyse tümünü ele geçirdi, ve bu pastaya ortak olmak isteyen başta Mercedes olmak üzere diğer firmaları minibüs piyasasından sildi. daha sonra bu araçlar yurt dışına açıldı, başta almanya ve afrika ve bazı arap ülkeleri olmak üzere hepsi türkiyeden gitti.
Bu araçların magirus camiasındaki adı " sırtlan " dır.

Unuttum, motor ömrü normalde 1 000 000 km üzerindedir.

benim hatırladığım o yılların mibüsleri deve renolar .saviemler ,matadorlar,fk ford lar vardı.transit fordlar minibüs piyasasında 1 numara oldu.minibüs ruhsatları 11 kişilikti.bu magiruslar çıktı ve ilk çıkanlar yanyana 2 yolcu kapılıydı.14 yolcu kapasiteli ve ölümsüzdü.devletinde ruhsatları 14 kişiye çıkarmasıyla rakipsiz kaldı.ayakta çok sayıda ylocu alabilmesi dur kalk istanbul trafiğine uygunluğuyla 30 yıldır rakipsiz

Benim bu araçların birçok testini görme şansım oldu, şöyle denirdi " tutunabilse düz duvarada çıkar "
en büyük sorunları kayış kopartırlardı. ve belli etmezlerdi, o yüzden kayışa alarm taktırırlardı, koptuğunda bağırması için.

çok büyük ustalık gerektiren vites geçişleri en beğendiğim yanıydı.şimdikiler puma motorlu su soğutmalı klimalı filan.çokta seri.otomobil gibi.ama ön cama entegre ayna bağlantısı ve çok teferruatlı karöseri yüzünden tutulmadı.gerçekten ölümsüz makinalar.2 3 kere bostancı silivri gitme deneyimimiz oldu.insan bazen koşsam geçermiyim diye düşünüyor uzun yolda.birde sorunlu bir hidrolik debriyaj sistemi var galiba.kafası atarsa çok sıkıntı veriyor

Benim bildiğim kadarı ile bu araçlar minibüs olarak dünyanın hiç bir yerine ihraç edilmedi.Sadece motor bloğu alınıp,ona uygun bir karoser imali ile ülkemiz hizmetine sunuldu.Hatta bu motor bloğunu seri üretimde bir araca takıp kullanan tek arac otokarın ürettiği minibüsler.
Fakat en son üretilen 2010 kodlu kasada kullanılan motor bloğu farklı ve modern bir makine.Nerden ,hangi firmadan ithal ediliyor b,lmiyorum.

2005 e kadar yaklaşık 20 sene minibüsçülük yapmıştık. Baba mesleğimiz idi yani.. Aracın sağlamlığına bir kaç hatıratımız var. 88 model 80S4.5 (bu arada arkadaşımızın araba sanırım 80S5.5 modeli ) vardı eski modeller kontaktan değil motor ile şoförün arasında vitesin yanında istop teli ile istop ettirilirdi. Kontak sistemi gelişmiş değildi. Kullanılan motorlar deutz 912 model jeneratör motorudur. 1 yıl garajda yatsa tek marşda çalışması için büyük volantları vardır. Dediğim gibi kontak sistemi Allah!a emanet bir şeydi. Topkapı da durakta sıra ile bekleyen minibüsler el frenleri genelde çalışmadığı için hep vitesde bırakılırdı. Bir gün en arkadaki şoför aracı silkeletince zaten domino taşı gibi ardarda duran bütün araçlar birbirini tetikleyip çalışmıştı. ;D ;D
Bir defasında da bizim soförlerden biri akşam aracı her zamanki gibi önünü duvara dayayıp park etmişti. nedendir bilinmez kendi kendine marş almış 1. viteste patinaja başlamış. Ne kadar bu şekilde çalıştı bilinmez ama ilk güm sesi ile cama çıkan soför aracın duvarı geçmeye çalıştığını görüp aşağıya inene kadar diğer 3 lastikte gümlemişti. Anlıyacağınız ertesi sabah 4 yeni lastik almıştık. ;D ;D ;D ;D
O araçla sanırım rektifiyesiz 2 milyondan fazla km yapmıştık.

JAMES BROWN' Alıntı:
Benim bildiğim kadarı ile bu araçlar minibüs olarak dünyanın hiç bir yerine ihraç edilmedi.Sadece motor bloğu alınıp,ona uygun bir karoser imali ile ülkemiz hizmetine sunuldu.Hatta bu motor bloğunu seri üretimde bir araca takıp kullanan tek arac otokarın ürettiği minibüsler.
Fakat en son üretilen 2010 kodlu kasada kullanılan motor bloğu farklı ve modern bir makine.Nerden ,hangi firmadan ithal ediliyor b,lmiyorum.

Tüm motorlar deutz marka. zaten 2010 a kadar iki tip motor var 912 sesli ve 912 sessiz tip diye. ama 2010 ne tip bilmiyorum.

M2000 teknik çizimi... Bir önceki modeline göre boyut farkı yok sanıyorum.

Teknik Cizim M2000

JAMES BROWN' Alıntı:
Bu konuda yanlış bir bilgi edinmişsiniz.Magiruslar dediğiniz motoru kullanmıyor.

valla tamircinin yalancısıyım onlarda kullanılan motor bunların turbosuz olanıymış yinede bu son çıkan 2010 nun motoru tam benim araca göre fiyat ne dir acaba

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri