MAGIRUS DENEYİMLERİM.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan JAMES BROWN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 44
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 71,496

JAMES BROWN

Kamp II
Yer
iSTANBUL
Motokaravan yapma amaçlı MAGIRUS minibüs edindim.Daha önceki alışkanlıklarımdan,netin başına oturup bu araç hakkında araştırma yaptım,gerekli bilgileri araştırmaya başladım.Fakat çok çok az bilgiler vardı,hatta bilgi kırıntıları desem daha doğru olur.Hepimizin her gün gördüğü,yolcu olarak bindiği fakat hakkında gerekli hiç bir bilginin net ortamında sağlıklı olarak bulunmadığı bir araçtı.
Alalı yaklaşık 1 ay oldu.Bu 1 ayda Zonguldak-Ankara,Ankara- İstanbul ve İstanbul -Tekirdağ arasında 1000 km.'yi geçen bir deneyimim oldu.Buradan yola çıkarak ,Magirusları merak eden arkadaşlara deneyimlerimi aktarmak isterim.

Motoru Hava-Yağ soğutmalı.Tekneler,Jeneratörler ve örneğine başka ülkede rastlanmayan bizim minibüslerde kullanılıyor.Alman yapımı.Otokar bu motoru Türkiyede mi monte edip birleştiriyor,yoksa sadece ithalmi ediyor sağlıklı bilgiye sahip değilim.Çok dayanıklı bir yapısı var.Sağlam,uzun ömürlü ve sorunsuz.Adeta yağ ve yakıtı eklendikten sonra sonsuza kadar çalışması için dizayn edilmiş.Hava soğutmalı olmasına rağmen ,asla hararet,şişme ,sıkışma durumları mevcut değil.Aşağıda maddeler halinde Olumlu/olumsuz yanlarını maddelemeye çalışacağım.

OLUMLU/POZİTİF YANLARI

-Motoru çok dayanıklı.Uzun ömürlü,Arıza yapma oranı yok denecek kadar düşük.Kronik arızaları yok.Ağır şartlar altında çalışmaya dayanıklı tam bir İş Makinesi..
-İç mekanı motokaravan yapmaya çok elverişli.Enine 1,70 cm,içinde rahtlıkla ayakta durup gezebilirsiniz.Yaşam alanı şöför mahalli hariç yaklaşık 4 metre.İçi 4 yatak kapasiteli bir şekilde hiç zorlanmadan dizayn edilebilir.
-Ustası,parçası ve anlayanı her kasabada/taşrada mevcut.Parça sıkıntısı yok.
-Yakıtı boyut ve ağırlığına göre makul.Yaklaşık 0,30 -0,35 kuruş.
-Yerden aşırı yüksek.Hatta çoğu arazi aracından çok daha yüksek.Altının değmesi gibi bir sorun söz konusu bile değil.
-Güçlü bir motora,kısa oranlı bir şanzıman ile en dik yokuşları asla zorlanmadan çıkabiliyor.Çıkamayacağı bir rampma,yokuş sanırım yok.
-Sağlam bir şase ve iskelete sahip.
-Yoldan epey yüksekte olduğunuz için yola hakim gidebiliyorsunuz.Kör nokta yok.
-Basit ,turbosuz dizel motoru 10 numara yağı bile çok rahat yakabiliyor.

OLUMSUZ/NEGATİF YANLARI
-Şayet 70/80 km üstü hızlar istiyorsanız ne yazıkki bu mümkün değil.
-Motor hemen şöför mahalli yanında olduğu için alışkın olmayanlar için gayet gürültü.Aynı zamanda sıcaklıkta fazla hissediliyor.Bir zaman sonra kuşkusuz alışılıyor.Fakat gürültü binek bir aracın 7-8 katı diyebilirim.
-Kullanım kesinlikle deneyim istiyor.İlk defa kullanan birisi için ,alışana kadar çok dikkat edilmesini gerektiriyor.Sürat zaten 70 km 'yi geçilmemesi gerekir.
-Hızlanması/ivmelenmesi kamyon gibi.
-Tümseklerde,bozuk yollarda makaslı yapısından ve yüksek yapısından aşırı sallanması var.Yine alışık olmayanları ilk etapta korkutabilir,zıplatabilir.

Sonuç olarak benim gözümde mükemmel bir amaç/iş makinesi.Amaç sorunsuzluk,hedefe ulaşmak bunu yaparkende yavaş gidebilmekse bu araç size dünya turuna çıkarabilir.Çölde,Sibiryada her türlü iklimide ezer geçer.Geniş iç mekanı bir süre sonra sizi diğer araçlara bindiğinizde,dar ve basık alanları nedeniyle afakanlar basmasına sebep olur. En bozuk yollarda ,yokuşta ve her şartta yavaş ama sağlam ve sıkıntısız giden bir araç.
Benim çok sevdiğim ve zevk aldığım ,araçtan çok ,dediğim gibi bir amaç,hobi makinesi.Umarım merak eden arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir.Şayet sorular gelirse elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.
Saygılarımla.
-
-İstanbul içinde ikamet edenler için park problemi olabilir.Gerçi diğer camperler içinde geçerli bu sorun.

Etiketler
Ynt: MAGIRUS DENEYİMLERİM.

aracı gözümde canlandıramadım. bir kaç foto koyduğunuzda bizi de mutlu edeceksiniz.

Öncelikle hayırlı olsun sanırım bir ilk olacak merakla bekliyoruz

tyt.fan' Alıntı:
izmirde dolmuşlar chreysler falanmı

Ne araçlardı ama. Varyantı tırmalayarak çıkardı. vites geçişinde kemiğin sesini duyardık her seferinde.

Malesef siz ilk deyilmişiniz bir kac arkadaş uygulamalar yapmış hadi hayırlısı takip deyiz

Öncelikle güle güle kullanın. İstanbul'da, yıllardır her gün ortalama 4 kez bindiğim bir araç Magirus... İç mekan olarak çok ferah. Görüş alanı çok iyi, Sizin de belirttiğiniz gibi ses problemi var. Ama sanırım bir oranda azaltılabilir gibi geliyor... Eğer İstanbul gibi sıkıntılı trafiği ve park sorunu olan bir yerde yaşamak zorunda olmasa idim, bu çok alışık olduğum araçtan bir karavanım olsun isterdim. Bilmiyorum, belki yanılıyor olabilirim ama, olumsuz yönlerine karşın, bu araç bana çok keyif alınabilecek bir araç gibi geliyor.

Aracınız hayırlı olsun, yapımında kolaylıklar dilerim.

[SIZE=small]Çok güzel paylaşım için de ayrıca teşekkür ederim. Kafamdaki bir çok sorunun yanıtını aldım. İzninizle benim ulaşabildiğim teknik özellikleri de bu konu başlığında paylaşayım. Bu özellikler milenyum tabir edilen M-2000 araçlara ait. Burada genişlik 2040 mm olarak görülüyor. Sizin aracın modelini, en ve yüksekliğini de belirtirseniz karşılaştırma yapabiliriz. [/SIZE]

[SIZE=medium]m-2000 teknik özellikleri[/SIZE][SIZE=small]:[/SIZE]
[SIZE=medium]genel boş ağırlık 3600 kg dolu ağırlık 4660 kg[/SIZE]
[SIZE=medium]çekiş tipi arka motor tip doğal emişli hava soğutmalı motor hacmi 3770 cc motor gücü 80 bg tork 230 nm [/SIZE]
[SIZE=medium]akslar ön bağımsız salıncak arka rijit sabit aks [/SIZE]
[SIZE=medium]süspansiyon ön torsiyon çubuğu arka parabolik makas [/SIZE]
[SIZE=medium]frenler tip hava takviyeli hidrolik ön disk arka kampana [/SIZE]
[SIZE=medium]direksiyon tip hidrolik takviyeli kutu kremayer [/SIZE]
[SIZE=medium]şanziman tip 5 ileri, 1 geri tam senkromençli debriyaj tip hidrolik takviyeli 267 mm çap [/SIZE]
[SIZE=medium]boyutlar tam boy 5645 mm genişlik [/SIZE]2040 mm iç yükseklik 1900 mm basamak yüksekliği 360 mm
yakıt kapasitesi 90 lt
lastikler 215/75 r17.5 tubeless
elektrik alternatör 12 volt, 65 a
akümülatör 12 volt, 150 ah performans
dönüş yarıçapı 5.78 m
hız 110 km/s
yakıt tüketimi 10.9 lt /100 km

[SIZE=medium]genel boş ağırlık 3600 kg dolu ağırlık 4660 kg[/SIZE] Araç gerçekten bu kadar ağır mı? :eek:

Otokar sitesinde M2010'da motorunu değiştirmişler.

http://www.otokar.com.tr/tr/urunler/urun_detay.aspx?urun=89

M2010

m 2000 yada m 2010 sanırım aynı araç değildir. Eski kasaların diferansiyelleri amerikan dana 60 olması lazım. Şanzumanda vites koluna bir modifikasyon yaparlardı cık cık diye değişirdi vitesler.

iyi dilekler için herkese teşekkür ederim.Benim aracım 1993 model.Fakat aynı motor bloğu sanırım 2007 lere kadar değiştirilmeden kullanılmış.

Aklıma gelen iki husus daha var onlarıda belirtmek isterim.Trafik sigortası sorunsalı.Ben özellikle İstanbul plakalı alamadım.Zira trafik sigortası 34 plaka için senelik 1400 tl gibi absurd bir rakam çıkıyor.Ben aracımı Zonguldaktan aldım senelik sigorta tutarı 299 tl.Buna dikkat edilmeli,eğer ben araştırmadan İstanbul'dan alsaydım ,sigortada 1400 lira gibi bir sürpriz yaşayacaktım.Hem de her sene bu rakam.Şimdi ise 67 plaka ve 299 tl.Senede 1100 tl kar ediyorum.
İkinci hususta ,aracın dönüş açıları çok başarılı.Nerdeyse olduğu yerde 360 derece dönebiliyor.. Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Herkese saygılar.

M2010 'lar benim çok hoşuma gidiyor, motoru çok sessiz ve güçlü, kupa karavan için ideal, ikinci elleri çok pahalı bu yüzden hayal olarak kalıyor

Mustafa Cetinkaya magirus

03

M 2010 'lar gerçekten harikalar.Fakat sıfırının fiyatı 110 Bin tl civarı.Otokar sınıfındaki tüm araçlardan hemen hemen 2 kat daha pahalı.Bu fiyatıda ,sorunsuzluklarına ve geçmişte pazarın tek hakimi olmalarının verdiği güvenle istiyorlar.Dolmuş sahipleri için sorunsuzluk ve sağlamlık birinci sırada.Ve bu zor koşullara dayanabilen tek araç Otokar.

JAMES BROWN' Alıntı:
Motokaravan yapma amaçlı MAGIRUS minibüs edindim.Daha önceki alışkanlıklarımdan,netin başına oturup bu araç hakkında araştırma yaptım,gerekli bilgileri araştırmaya başladım.Fakat çok çok az bilgiler vardı,hatta bilgi kırıntıları desem daha doğru olur.Hepimizin her gün gördüğü,yolcu olarak bindiği fakat hakkında gerekli hiç bir bilginin net ortamında sağlıklı olarak bulunmadığı bir araçtı.
Alalı yaklaşık 1 ay oldu.Bu 1 ayda Zonguldak-Ankara,Ankara- İstanbul ve İstanbul -Tekirdağ arasında 1000 km.'yi geçen bir deneyimim oldu.Buradan yola çıkarak ,Magirusları merak eden arkadaşlara deneyimlerimi aktarmak isterim.

Motoru Hava-Yağ soğutmalı.Tekneler,Jeneratörler ve örneğine başka ülkede rastlanmayan bizim minibüslerde kullanılıyor.Alman yapımı.Otokar bu motoru Türkiyede mi monte edip birleştiriyor,yoksa sadece ithalmi ediyor sağlıklı bilgiye sahip değilim.Çok dayanıklı bir yapısı var.Sağlam,uzun ömürlü ve sorunsuz.Adeta yağ ve yakıtı eklendikten sonra sonsuza kadar çalışması için dizayn edilmiş.Hava soğutmalı olmasına rağmen ,asla hararet,şişme ,sıkışma durumları mevcut değil.Aşağıda maddeler halinde Olumlu/olumsuz yanlarını maddelemeye çalışacağım.

OLUMLU/POZİTİF YANLARI

-Motoru çok dayanıklı.Uzun ömürlü,Arıza yapma oranı yok denecek kadar düşük.Kronik arızaları yok.Ağır şartlar altında çalışmaya dayanıklı tam bir İş Makinesi..
-İç mekanı motokaravan yapmaya çok elverişli.Enine 1,70 cm,içinde rahtlıkla ayakta durup gezebilirsiniz.Yaşam alanı şöför mahalli hariç yaklaşık 4 metre.İçi 4 yatak kapasiteli bir şekilde hiç zorlanmadan dizayn edilebilir.
-Ustası,parçası ve anlayanı her kasabada/taşrada mevcut.Parça sıkıntısı yok.
-Yakıtı boyut ve ağırlığına göre makul.Yaklaşık 0,30 -0,35 kuruş.
-Yerden aşırı yüksek.Hatta çoğu arazi aracından çok daha yüksek.Altının değmesi gibi bir sorun söz konusu bile değil.
-Güçlü bir motora,kısa oranlı bir şanzıman ile en dik yokuşları asla zorlanmadan çıkabiliyor.Çıkamayacağı bir rampma,yokuş sanırım yok.
-Sağlam bir şase ve iskelete sahip.
-Yoldan epey yüksekte olduğunuz için yola hakim gidebiliyorsunuz.Kör nokta yok.
-Basit ,turbosuz dizel motoru 10 numara yağı bile çok rahat yakabiliyor.

OLUMSUZ/NEGATİF YANLARI
-Şayet 70/80 km üstü hızlar istiyorsanız ne yazıkki bu mümkün değil.
-Motor hemen şöför mahalli yanında olduğu için alışkın olmayanlar için gayet gürültü.Aynı zamanda sıcaklıkta fazla hissediliyor.Bir zaman sonra kuşkusuz alışılıyor.Fakat gürültü binek bir aracın 7-8 katı diyebilirim.
-Kullanım kesinlikle deneyim istiyor.İlk defa kullanan birisi için ,alışana kadar çok dikkat edilmesini gerektiriyor.Sürat zaten 70 km 'yi geçilmemesi gerekir.
-Hızlanması/ivmelenmesi kamyon gibi.
-Tümseklerde,bozuk yollarda makaslı yapısından ve yüksek yapısından aşırı sallanması var.Yine alışık olmayanları ilk etapta korkutabilir,zıplatabilir.

Sonuç olarak benim gözümde mükemmel bir amaç/iş makinesi.Amaç sorunsuzluk,hedefe ulaşmak bunu yaparkende yavaş gidebilmekse bu araç size dünya turuna çıkarabilir.Çölde,Sibiryada her türlü iklimide ezer geçer.Geniş iç mekanı bir süre sonra sizi diğer araçlara bindiğinizde,dar ve basık alanları nedeniyle afakanlar basmasına sebep olur. En bozuk yollarda ,yokuşta ve her şartta yavaş ama sağlam ve sıkıntısız giden bir araç.
Benim çok sevdiğim ve zevk aldığım ,araçtan çok ,dediğim gibi bir amaç,hobi makinesi.Umarım merak eden arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir.Şayet sorular gelirse elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.
Saygılarımla.
-
-İstanbul içinde ikamet edenler için park problemi olabilir.Gerçi diğer camperler içinde geçerli bu sorun.

Sayın "JAMES BROWN";

Nesnel yaklaşım, bilgi ve deneyim paylaşımı için teşekkürler. :smiley:
Raci Hoca'mdan da katkı bekliyoruz. ;)

Cavid Sezen

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri