Mağara Dalış Fotoğrafları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Sukuşu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 66
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,742

Etiketler
Ynt: Mağara Dalış Fotoğrafları

Keçi' Alıntı:
Merhaba bende faaliyetlerinize katılmak istiyorum..Banada haber verirseniz sevinirim.. Teşekkürler...

Mağaracılıkta 'Gezenbilir' olarak düzenlediğimiz bir etkinlik yok. Daha çok kişilerin, kendi gruplarıyla gezip gördüğü yerleri paylaşıyoruz. Bunun nedeni, mağaracılığın tamamen teknik eğitim ve ekipmanlarla yapılıyor olması. Böyle bir gezi için herkesin kendine ait srt ekipmanının olması gerekiyor.Ortaklaşa kullanılabilecek malzemeler değil. Yakın gelecekte, Gezenbilire ait bir mağara ekibinin oluşacağını düşünüyorum
Size önerim, başlangıç aşamasında bir kulüp ya da dernekten yardım almanız
Mağaracılığa gönül vermiş, Gezenbilir dostlarımızla yeni mağaralar keşfetmek dileği ile ...

Türkiye' deki Mağaracılık Dernek ve Kulüpleri :

1- Mağara Araştırma Derneği : www.mad.org.tr

2- ANÜMAB - Ankara Ünv. Mağara Araştırma Birimi

3- ASKAD - Anadolu Speolojik Ve Karstik Araştırmalar Derneği :
Adres : Mahmut Esat Bozkurt Cad. No: 32/B Alsancak - İzmir : www.askad.org

4- BÜMAK - Boğaciçi Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü :
Adres : Bebek, İstanbul
Tel : 0505 498 67 57 - 0536 392 71 23 - 0536 360 28 46 :www.bumak.boun.edu.tr

5- DEÜMAK - Dokuz Eylül Üniversitesi Mağara Araş. Kulübü

6- EGEMAG - Ege Mağara Araştırma Grubu : www.egamag.org

7- EMAK - Ege Üniversitesi Mağara Araştırma Klubü

8- ESMAG - ESkişehir Mağara Araştırma Gurubu

9- HÜMAK - Hacettepe Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü www.humak.hacettepe.edu.tr

10- MTA - Mağara Araştırmaları Birimi : www.mta.gov.tr

11- MÜMAT - Mersin Üniversitesi Mağara Araştırma Topluluğu :
Tel : 0 324 341 28 18 : mumat.mersin.edu.tr

12- TMB -Türkiye Mağaracılar Birliği :
Tel : 0 222 239 37 50

13- ZÜMAK - Zonguldak Karaelmas Ünv.Mağ.Araştırma Kulübü :
Tel : 0 372 257 40 10 : www.karaelmas.edu.tr

Merhaba
efe abi seni burda görmek beni çok mutlu etti..Ben dalış yapmadım ama çok iyi yüzüyorum.. nefesimide güveniyorum..

Ruhum isterse gezinirim dipsiz uçurumlarda :smiley:

Keçi,

Burada benim ilgimi çeken mağara dalışı oldu. Mağaracılıkta bir alt branş olarak ele alınıyor sanırım. Çok ekstrem bir konu.
Ekipman konusuna gelince benim deniz için tüplü dalış ekipmanım var. Mağarada buna ilaveten aydınlatma, yüksek irtifa dalışları için dalış bilgisayarı ve bilemediğim daha başka malzemeler gerekli olsa gerek. Benim dalış bilgisayarım yüksek irtifada ne yapar bilmiyorum. Bunundışında emniyet açısından bir sürü kuralı bilinmesi gerekeni vardır mutlaka.

Mağaraya dalacaksak, önce bu işi yapan insanlarla ve derneklerle temas geçmeliyiz. İnterneti tarayıp bilgi var mı bakmalıyız. Dalmak en son aşama, oraya kadar öğrenecek çok şey var.

Tecrübe dersen yıllar önce Kuşadası civarında bir su kaynağına dalmıştım. derinlik 2-3 metre. mağara boyu 6-7 metreyi geçmiyordu. Zaten girişten şnorkelle nefeslenip daldım, dibi bulup geri döndüm. 1,5 dakika kadar sürmüştü. Ne tecrübe ama :D

Sevgili Efe abi, Bilgilerin için teşekkür ederim.. Ben şuan araştırma içerisindeyim.. bizim üniversitede dalış yapan arkadaşlar var onların hangi derneklerle temasta olduklarını öğreneceğim.. ama galiba bu etkinlik için çok yol almam gerekiyor.. umarım seninle bir etkinlikte yaşadığın o güzel dalış heyecanını bende yaşarım.. sevgilerimle

Atlas dergisinin 2003 yılındaki bir sayısında Altınbeşik mağarası dalışını yazmışlar. İki de sualtı resmi var:

Altinbsk8

mağara dalışı türkiyede çok kısıtlı düzeyde yapılıyor ben de araştırdım bu iş ile uğraşanlar yok denecek kadar az,fakat dalış değilde keşiff dersenızz bunu yapan çok

Efe bey yolunuz buraya düşerse size ağzı denize açılan mağaraları gezdirebilirim. Resimlerde gördüğüm kadarıyla yüksek irtifa ve doğa koşullarının sert olduğu mağaralar ciddi ekipman gerektiriyor gibi önce kolaydan başlamakta fayda var.

Resimde görülen kayaların arasından giriliyor ağızları denize açık ileriye doğru gidiyor biz fazla içeri doğru girmedik belki sayende bizde gezeriz..

DENZ 018

DENZ 020

Adnancım,
Çok sevinirim. Baharda mutlaka yapalım böyle bir keşif. Kuvvetli su altı fenerleri getiririm. Su altın fotoğraf film çekme imkanım var.
Selamlar

Karadan yapılan mağara dalışları ile tecrübem olmadı henüz. inşallah o da olur diyelim :D
Ama ekim 2008 de Ayça(Sukuşu),Mert(Deep),Oktay ve ercan arkadaşlarımla akdenize dalışa gittiğimizde Sarıgerme de Mavi Mağara ya dalma şansımız oldu..
Hepimizin en çok keyif aldığı dalışda buydu sanırım.
Fotoğraflarını paylaşmak istedim.

Sarıgerme - Mavi Mağara

20gyzck.jpg

16j4jsh.jpg

2ecn2wj.jpg

33crw9v.jpg

dlmjd1.jpg

Mavi mağaraya yüzerek girmiştim, sanırım 1986 yılıydı ve içerisi yarasa kaynıyordu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR