MACK

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erthem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 81,227
Ynt: MACK

....

Mack 41

Mack 42

Mack 43

Mack 44

Mack 45

Etiketler

erthem' Alıntı:
Mack Bir Efsane Arkadaşlar
Ve bizde Bu Efsanenin Peşindeyiz,
Gerci Sadece Fotoğraflarla Yetinebiliyoruz Ama,
bir Kerecik Olsun Direklsiyonuna Oturup Kontağını Çevirmek Ve O Canavar Moturunun Gürültüsünü Bööğürtmek İsterdim.
ben size anlatayım ilk 10 dakika bi sey anlamazsınız yarım saat sonra karnınız acıkır(zıplamaktan)iki saat sonra cok yol gittiginizi sanırsınız ama sadece 120 km yol yapmıssınızdır motor gürültüsünden kulaklarınızdaki çınlama aractan inincede devam eder allah bana bir daha çift çeker kamyon kullanmak nasip etmesin simdiki kamyonlara bakıyorum sanki uzay aracı (tabi bu dediklerim 1975 model eski mack lar icindir)
söförler arasında bir söylenti vardır söförün biri manevra yaparken bir mühendisin köpegini ezmiş oda intikam için mackı üretmis makaslarınıda ters koymuşki söför zıplasın dursun diye mack ın önündeki köpek resmide burdan geldigi söylenir

motorize06' Alıntı:
ben size anlatayım ilk 10 dakika bi sey anlamazsınız yarım saat sonra karnınız acıkır(zıplamaktan)iki saat sonra cok yol gittiginizi sanırsınız ama sadece 120 km yol yapmıssınızdır motor gürültüsünden kulaklarınızdaki çınlama aractan inincede devam eder allah bana bir daha çift çeker kamyon kullanmak nasip etmesin simdiki kamyonlara bakıyorum sanki uzay aracı (tabi bu dediklerim 1975 model eski mack lar icindir)
söförler arasında bir söylenti vardır söförün biri manevra yaparken bir mühendisin köpegini ezmiş oda intikam için mackı üretmis makaslarınıda ters koymuşki söför zıplasın dursun diye mack ın önündeki köpek resmide burdan geldigi söylenir
Bende babamdan ve bir kaç şoför arkadaştan duymuştum."Bu aracı üreten kişinin bir buldog köpeği oldunu ,onu çok sevdiğini onun ölümüne çok üzülüp bir araba üretiğini ve bu yaptığı arabanın motoruna ölen köpeğinin sesini sinlemesini verdiğini onun resmini araçın heryerinde göstererek onun anısını canlandırmak canlı tutmak için köpeğin heykel maketini yapıp radyatör kapadına yerleştirdiğinin " Evet kesinlikle araçta hemen her yerde mack yazısı ve Buldog köpeği resmi logoları var bijonların bile herbirinde mack yazılı ayrıca o köpeğin inlemiesini ben bu arabada duydum, bir kere yanlışlıkla silkeleyerek stop ettirdim türbünün sesi resmen köpek gibi içini çeke çeke inledi. İçim cız etti :( yıllar geçmesine rağmen hala unutmadım unutamamda :( Ömer Faruk arkadaşın dediği gibi makaslar ters çok çırpar ve acıktırır ama bunu üreten kişinin şoföre garez olsun diye ters makas koyacağını düşünmüyorum açıkçası ,ki bir çok çift çeker aracın makasları ters makastır daha ağır şartlarda ve fazla tonaj taşıma amaçlı böylelikle kırılma durumu azaltılmış oluyor.içeriside konforlu ve rahat değil açıkçası traktör üstüne gider gibi (bu söylediklerim 1980 öncesi yataksız Macklar için ) hele dorse takılı olmadan çıplak kupa sürat dahi yapamazsınız ufacık bir badalda makaslar çok az esnediği için daha fazla çırpar devrilmeye kalkar neredeyseSize bu araç hakında bir anımı anlatıyım babamla birlikte Kırıkkale rafinerisinden asfalt için gitmiştik, sıra beklerken bir yerde soför arkadaşlar kalabalık toplanıp muhabbet ediyorduk. muhabbet bölünmesin diye orda tanıştığımız 26 281 Man Tırı olan bir abi bana "kardeş sen gençsin benim aracı sana zahmet sıraya yanaştırıver" dedi ben de olur Abi diyerek sıraya yanaştırıp geldim gelir gelmez, "Nasıl araba ama uçak uçak değilmi" dedi.Bende tırının iyi güzel olduğunu ama bizim tırın ondan daha iyi güzel kuvvetli oldunu söyleyince idda patlayıverdio diyo bu tır güçlü ben diyorum bizim tır güçlü, Abi senin aracın aynısını yıllarca kullandık. Biliyorum kuvvetli araba 281 Beygir(207KW) ama bizim araç 330 30 İveco 330 Beygir senin Manı bağlar çeker sürürüm diyorum ,adam sinirden yerinde duramıyor deliriyor Yok ben sürürüm sizin tırı idalaşıp dururken, O ara babam dedi ki "bu İVECO gerçekten çok kuvvetli senin tırı çeker sürür götürür, ama bir tane tır var biz ikimizde birlikte çeksek o ikimizide birlikte sürür götürür" dedi. Adam neymiş o yaw ? Babam gülerek Mack diyinde adam resmen deliye döndü. "Bana Mack deme bana Mack demeyin" diye bağırıp küfür ediyor. Diğer soför arkadaşlarda "ya ne oldu, bir anlat bakalım" diye gülerek ısrar ediyor,adam anlatmaya başladı." Ben bir Mack ta soför olarak çalışıyorum, işlerim iyi iyide para kazanıyorum patronla kavga ettik. Bende yükü yükledim yola çıktım, patrona gıcığım varya ona zarar vermek için durdum bir kenarda arabanın yağını bir tenekeye süzdüm.Sonra araba yatak sarana kadar gittim araba baktım yatak sardı durdu.ben hemen yağı sağına soluna akıtmadan belli etmeden tekrar motora döktüm. Gittim bir yerden telefon ettim patrona araba arıza yaptı yatakmı sardı ne yaptı anlamadım ? ustayı alıp gelin dedim.aradan bir kaç saat sonra patron ustayla geldi usta arabanın yağına suyuna baktı sağını solunu inceledi karıştırdı sonra geçti içeri Marşa bastı ben tabi araba yatak sardı diye sevinirken araba güreden çalışmazmı ben acayip bozuldum kafam attı dedim bu a.k. arabanın bana garezi var al atını s.... tımarını ben bu arabada çalışmam kimse çalıştıramaz ,attım anahtarı yürüyerek gittim odan arabaya yatak sardıramadım nasıl bir arabaysa 3 ay boş gezdim haklısın o araba iki tırıda birlikte çeker sürür götürür" dedi bizde adama , vay vicdansız sen nasıl söförsün bu yapılırmı yazık değilmi hiçmi vicdan yok ,hatta küfür edenler oldu.Eğer olayı küfürleriyle anlatsaydım karnınız ağrırdı gülmekten site bile kapanabilirdi) tabi hoş olmazdı. İşte arkadaşlar bu ve bunlara benzer sayamayacağım kadar çok daha olay,birkaç örnek(rampa yukarı çıkarken defalaca acı fren yapan,8.vites diye 4 çakabilen, motor çalışır durumda marşa basan v.b) araç sahibine ve aracla zarar veren kansız vicdansız şoförler hala aramızda dolaşıyor bu yazıyı sizlerle paylaştım birisine araba emanet ederken söfor çalıştırırken belki dikkat edersiniz diye. biraz uzun yazdım kusura bakmayın okumak isteyen arkadaş hakkını helal etsin Saygılar...

gaziemir belediyesinde bir adet mack var etkinlik tırı olarak kullanılıyor sırf onu görmek için işe giderken 809 numaralı otobüs yerine g.emir belediyesinin sarnıç taki fen işleri şantiyesinin önünden geçen 254 numaralı otobüsü tercih ediyorum bazen fotosunu çekebilirsem yüklerim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.