LSD Deneyimi Olanlar Buraya

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan efe yaren Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,379

efe yaren

Ana Kamp
Arkadaşlar merhaba,

LSD hem asfalt hem arazi kullanımına hiç zahmetsiz uyum sağlayan bir kilitli diferansiyel. Ama ne kadar ağır arazi?

Bazı izlediğim videolarda (mesela ön ve arkasında LSD olan bir jeep grand cheerokee) çapraz lastikler havada kaldığı an patinaja düşüyor.

LSD nin zor durumlarda hiç kaçırmayanı var mıdır? Ya da her LSD zorlandıkça özelliğinden ödünmü verir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Ynt: LSD Deneyimi Olanlar Buraya

LSD Kilidi Daha Ziyade Drift Spec'te Hazırlanmış Bir 200sx'te Kullandım Uzunca Süre... LSD Arızlanmaya Başladığında Klitleme Oranında Sıkıntılar Olmaya Başlıo.. Ve Uzunca Km'ler Ve Uzunca Zorlamalar Sonucu Bazen Serbest Diferansiyel Gibi Davranmaya Başlıyor..
Böle Bir Sıkıntı Var İse Servise Gözükmek Hayırlı Olacaktır

Ynt: Lsd Deneyimi Olanlar Buraya

Yanlışsa düzeltilsin, bildiğim kadarıyla iki çeşit lsd diferansiyel var. Torsen marka veya tip ve standart tip.
Torsen de bir miktar tur farkı olsada diğeri azda olsa mutlaka dönüyor, yani askıdaki teker boşa dönerken yere temas eden diğer teker az da olsa dönüp işe görüyor. %70 / %30 oran gibi. Standart ta ise askıda bi kaldınızmı yere basan tekerin tork alması zor yada imkansız gibi. Bende partner adventure var, direksiyonu düz olmazsa lsd pek iş görmüyor.

Ynt: LSD Deneyimi Olanlar Buraya

on difaransiyelde lsd olan araci ilk defa duydum :smiley: eger lsd leriniz yeniyse.kirilmaya yakin bi zamanda birakir patinaji amaci bi yeri kirmamak icindir.bende tam kilitlere gore daha avantajli.heee ayna mahuritinden saft istavrozlarina kadar vs vs degisir ise kirilma ihtimalini minimuma indirirsek kesinlikle tam kilit ama bu kadar para harcamicaksak lsd candir

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aracım jimny arka %100 mekanik ön lsd kilit kullanıyorum. Ön lsd sonrası aracın performansı baya bir arttı. Benim taktığım lsd 75-25 çalışıyor ve bir lastik hiç yere deymiyorsa yok gibi davranıyor.
Her malzemenin bir çalışma ömrü var lsd kilitlerinde. Bizim tip lsd lerde ileride kilidin balatalarını değiştirmek gerekiyormuş. Hiç kaçımayan lsd olmaz o zaman sınırlı kaydırmalı olmaz. Siz ihtiyaç duyduğunuzda hiç kaçırmasın istiyorsanız havalı %100 kilit takabilirsiniz. Şehir içinde kilitsiz ihtiyaç duyduğunuzda da tam kilitli olur.

http://www.youtube.com/watch?v=T1nMlEuKjeM&feature=youtu.be

jeep liberty 2002-2007 modellerindede LSD sistemi vardır.az çok tahmin edebiliyorum mantığını ama tam olarak LSD nin çalışma prensibini öğrenemedim, hangi durumlarda nasıl davranır,gücü hangi oranda nasıl aktarır vsvs..

sdkbrckmk' Alıntı:
jeep liberty 2002-2007 modellerindede LSD sistemi vardır.az çok tahmin edebiliyorum mantığını ama tam olarak LSD nin çalışma prensibini öğrenemedim, hangi durumlarda nasıl davranır,gücü hangi oranda nasıl aktarır vsvs..

Kullanım amacına göre değişir. Bence binek araçlarada yada benim araca torsen lsd tip takılı olmasını isterdim. Mühendislik açısından belki üzerindeki plakalı tip lsd seçilmiş. Mesela ön tekerin biri askıda kalsa ve sağ sol dönüşlü ilerlemek zorundaysanız bu plaka tip sizi yarı yolda bırakır. Bildiğim kadarıyla direksiyon düz ve tekerlekler yere deymeli, o zaman iş görüyor. Ama yinede çalışma prensibinden dolayı çamurlu çukurlardan tırsıyorum,

bu videoda benim araçtaki lsd tanıtılmış. http://www.youtube.com/watch?v=HocbNc_dhX4

ve buda benim beğendiğim torsen tip videosu http://www.dailymotion.com/video/xayxz9_lada-niva-torsen-differential-test_auto

fbmy' Alıntı:
Aracım jimny arka %100 mekanik ön lsd kilit kullanıyorum. Ön lsd sonrası aracın performansı baya bir arttı. Benim taktığım lsd 75-25 çalışıyor ve bir lastik hiç yere deymiyorsa yok gibi davranıyor.
Her malzemenin bir çalışma ömrü var lsd kilitlerinde. Bizim tip lsd lerde ileride kilidin balatalarını değiştirmek gerekiyormuş. Hiç kaçımayan lsd olmaz o zaman sınırlı kaydırmalı olmaz. Siz ihtiyaç duyduğunuzda hiç kaçırmasın istiyorsanız havalı %100 kilit takabilirsiniz. Şehir içinde kilitsiz ihtiyaç duyduğunuzda da tam kilitli olur.

http://www.youtube.com/watch?v=T1nMlEuKjeM&feature=youtu.be

Torsenler tamamen mekanik diye biliyorum. üstteki mesajımda örnek video var. Bence harika. % 100 Kilide çokda gerek yok bence, extrem off-road da gerektir ama o ayrı.

örnek bir video daha

http://www.dailymotion.com/video/xatgxp_lada-niva-limited-slip-differential_auto

sanırım askıda tek teker olması lsd ler için problem yaratmıyor.

bu video da ikinci engel de kalıyor araç.

bu noktada part time sürüş modu ile işi çözebilme şansımız nedir?

http://www.youtube.com/watch?v=eSxl8Db7Rns

sdkbrckmk' Alıntı:
bu video da ikinci engel de kalıyor araç.

bu noktada part time sürüş modu ile işi çözebilme şansımız nedir?

http://www.youtube.com/watch?v=eSxl8Db7Rns
Araç hangi donanıma sahip ona göre hareket ederiz , yani videodaki donanımlı araçlarda askıda kalmayacak şekilde ilerlemek veya akıcı ilerleyebiliyorsak girebiliriz.

Eğer harekette bir süreklilik olacaksa ( kar üzerinde,düz çamur üzerinde) LSD kilit daha avantajlıdır.Fakat dur kalk yapılacaksa ( kayalık alanda,dik kuru zeminlerde) içeriden kilitlenebilir diff kilidi avantajlıdır, çünkü %100 kilitlemek istersiniz bu durumlarda sonra ayırmak.

Ön diferansiyelde %100 dif kilidi kullanmak daha çok tecrübe istediği veya ön taraf güçlendirmeden kullanmanın sıkıntı olacağı durumlarda LSD ön dif kilidi tercih edilir.Tabi sürekli ihtiyacınız yoksa da ön tarafta kilide yani olsun belki işime yarar derseniz de bir kilit önde yine %100 takmak yerine LSD takılır.

LSD tabi daha ucuz ama aynı baskı-balata değişimi gibi belli km sonra bakıma alınması gerekli.Bazısında içindeki balatalar değiştirilir bazısında yağı.Bunun bir kmsi yok ama öyle hemen de bitmez,zaten anlarsınız geçebileceğiniz yerden geçemezsiniz,ses yapar gibi belirtilerle.

Merhaba,ben de bildiklerimi elimden geldiğince,dilim döndüğünce aktarmaya çalışayım.
LSD zorlu offroad yapmayacak olanlar için ya da 4x2 olup toprak yollarda gidenler için idealdir.
4x4 seçenekli olanlar da,çoğu yerde dört çekere almadan rahatça ilerleyebilirler.

Basitçe mantığı aynen adından da anlaşılacağı gibi sınırlı,kaydırmalı diferansiyel sistemidir.
Yani zoru görünce kayar,normal diferansiyel gibi davranır.Bu aslında sürücü için bir kolaylıktır.
Kayar dediğimiz,sistem içindir.Kırılma yerine plakların tutunamayıp kaymasına müsaade etmesidir.
Elbette zorlu offroad yapanlar bundan memnun olamaz,tam kilitli olanı tercih ederler.

Çalışma prensibi mekaniktir.Arkadaşımızın verdiği linkte şemasal olarak diferansiyelin içi resmedilmiş.
Birbirine teğet,bir çok tırtıklı plaktan oluşmaktadır.Özel yağı sağlıklı işlemesine en büyük yardımcıdır.
Bu plaklar sayesinde boşa düşen tarafın sıkışması,böylelikle gücün basan tarafa aktarılması sağlanır.

Yere basan teker dönmeye çalışır.Engel,duruş açısı,arazinin eğimi,lastik havası uygunsa yürür,gider.
Fakat çok uygunsuz bir pozisyonda,aracın içi ters bir yükte ise güç ürer ama aracı kaldıramaz.
İşte o zaman plaklar tırtıklarından,birbirlerini siyırmaya,kaymaya başlarlar.Kırılmadan koyverirler.

Bu olay yıllar içinde defalarca tekrarlanarak aşınmaya sebep olabilir.Aşınan sistem hiç tutmaz.
Tutunamayan plaklar,serbest diferansiyel gibi hareket eder.Videolardaki diferansiyellerin içini bilemeyiz.
Dolayısıyla buradan şu işe yarıyor,bu işe yaramıyor demek zordur.Aracın ağırlığı,açısı lastik havası farkeder.

Tamiri,her araç için iyi anlayan serviste,plakların değişmesiyle kolayca çözülür.
Sürekli arazide gezen için elzem olan,arasıra araziye giren için çok gerekli olmayabilir.
Hatta farkında bile olmayabilir.Sık sık servise giden lifte alıp bunları kontrol eder.
Şanzıman diferansiyel yağlarını belli periyodlarla değiştirmek doğrudur.
Hele çok sık arazide zorlayıp,ara sıra aracından fena kokular getirenler dikkat etmelidir.

Tam kilitle bilinçli sürücüler hiç problem yaşamadan yıllarca kullanabilirler.
Çok usta olmayanlar,diğer organları güçlendirmeyenler hemen kırılmaya müsaittir.
Fakat bilgili ise,kapatmayı unutmayarak,aşırı yüklenmeyerek vs sağlıkla devam edebilirler.
Üstelik Liberty'nin düştüğü pozisyonlara hiç düşmez ve hatta etkilenmezler bile.
Gerçi sağlıklı,sorunsuz LSD ile o tür çok pozisyondan, hiç hissetmeden çok geçmişimdir.

LSD de liftte tek tekeri çevirdiğinizde ikiside aynı yöne döner.Birini sıkıca tutarsanız durdurabilirsiniz.
Yolda askıda kaldığınızda duruş pozisyonunuza,eğime,aracın,yüküne,lastik havalarınıza göre tepki verir.
Sizin manuel olarak müdahale şansınız yoktur.Sağlıklıysa sınırlı olarak işinizi görür,zorlanınca bırakır.

Her ortamda bahsedilen özel yağ,ısınma soğuma hareketleri ile tutma bırakma aralığını belirler.
Dış ortamdan çok fazla etkilenmez,çünkü araç yürüdüğü müddetçe yağ belli bir ısı seviyesindedir.
Elbette çok hassas düşünürseniz,yola ilk çıkılan dakika ile yarım saattir yolda oluması da fark eder.

Son olarak hepsinden önemlisi pilotajdır.Yıllardır bir çok araçla araziye çıkmış birisi olarak yazıyorum.
Ben çok usta,çok iyi pilotajı olan biri değilim,edinilen tecrübeleri ve gördüklerimi burada paylaşıyorum.
Liberty'nin kaldığı yerden Kartal,Toros dahi geçebilir.Youtube'da dört parmak sudan geçip yayınlayan da var.
Duster,Captiva,X5,Cayenne bile iyi bir pilotajla nerelerden geçiyor,hepsini youtube'da izleyebilirsiniz.

Unutulmaması gereken tam ön arka kilit,hatta orta diferansiyel kilitleri aracı iş makinasına çevirmektedir.
Azıcık bir yer için bile olsa işi bitince derhal sistem eski haline döndürülmelidir,aksi halde kırılma olabilir.
Bu donanımlar tek başına olmaz,akslar,açılı kollar,ayna mahruti dişlileri,yükseltmeler hep heavy duty gerekir.

Arkadaşımızın sorduğu,part time sürüş modu herhalde iki çekere alsak anlamında diye anladım.
Dört çekerdeyken bile askıda olan araç için biraz mantıksız gibi gözüküyor aslında ama...!
Arazide zaman zaman öyle enteresan durumlar olabiliyorki,neden olmasın,denemekte fayda var.
Zararı olmayan şeyler kolaylıkla denenebilir,kaldı ki ne zararlı şeyler dahi yapıyoruz yeri gelince.

Pozisyon,açı,ağırlık vs bunlardan birindeki küçücük bir değişim bazen kalınan yerden sizi çıkarabiliyor.
Araçtaki yolcuların inmesi,yan basamağa bri iki kişinin çıkması,tekerlek altına bir taş,iki kişinin itmesi.
Yeri geliyor,üç traktör Unimog'u anca çıkarıyor.Bazen bir ATV motorsikleti battığı yerden alamıyor.
Biraz acele yazdım,karışık oldu.Şahsi bilgi ve tecrübelerimden bazılarıdır,faydalı olmasını umarım.

tşk ederim eline sağlık, uzun uzun yazmışsın tekrar okuyup pekiştirmem gereken bilgiler var: )

part time demek istediğim şu;

liberty modellerinde sürüş modları var,bunlar;

4X2
4X4 FULLTIME = her zaman sürebileceğiniz 4 çeker sistemi,kilit devreye girmez.
4x4 PARTIME = bazı zamanlarda sürebileceğiniz sistem,kilit devrede olur ki o yüzden her zaman sürmemeniz önerilir.
4X4 LO= ağır devir sürüşü.

yani son yolladığım video da , lsd kilitle çıkmak mümkün olur mu dıye merak etmiştim :smiley:

Şimdi sizin açıklamanıza ve modlara göre tahmin yürütüyorum.
Anladığıma göre o araçtaki komuta sistemi şöyle oluyor.

4x2 .................sadece tek dingil itişli (bu araçta arkadan olması lazım)
4x4 part time... hızlı devirde arkalar patinajda ise önleri devreye al patinaj sonrası çık
4x4 full time......hızlı devirde sürekli 4 çeker konumunda devam et iki çekere düşme
4x4 LO ............yine ağır devirde sürekli dört çeker pozisyonunda kal iki çeker olmaz

X Trail ve Duster araçlarından tanıdığımız bir sistem.LO özelliği hariç tabii ki.
Daha önce de yazdığım gibi arazide neyin nasıl işe yarayacağı belli olmuyor.
Direksiyonu tam sağ yapıp(kasılmayacak kadar) kurtulabilir de.
Yada lastik havalarını biraz indirerek te bir değişiklik olabilir.
Patinaj tarafına biri otursa da yürüme ihtimali var elbette.

Pilotaj herkesin yıllar içinde edindiği tecrübelere göre değişiyor.
Kimsenin beğenmediği araçlarla yıllardır arazide dolaşan da var.
Herkesin muhteşem dediği araçla asfaltta yolda kalan da oluyor.

LSD sizin müdahaleniz olabilen bir yapıda değil,sürekli devrededir zaten.
2000 sonrası bir çok çift kabin pick-up ta LSD standart üretilmişttir.
Kaygan asfaltta zırt pırt dönmeler,kaymaların sebebi bunu bilmemeleridir.
Kaymayı engellemek ve birazda zıplamayı azaltıp konforu artırmak için ağırlık kullanırlar.

Videodaki aracın LSD sistemi sağlıklı ise kolayca kalmaması gerekir.
Bu aracın dif içini bilmiyoruz.Belki uzun zamandır bakılmadı,belki çok zorlandı,plaklar sıyırdı.
Birde buradan belli olmuyor ama araç ağırdır,arazi çok yamuktur vs.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri