Lpg'li Ocak - Lpg Tüpü Kurma Servisi Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan acansuaslan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 43
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,560
ben gaz sistemini bakır yapmak için çok uğraştım yapan bir yer bulamadım kauçuk tse lpg hortumu iile yaptım bana söylenen kontrol edersiniz hortumda çatlak görürseniz veya 5 yılda bir değiştirin

Etiketler
Öncelikle Merhabalar. Ben forumda yeniyim. Senelerden beri kendi karavanımı kendi yapma hayalim var. Derken bu siteyi yeni buldum. Atanmayı bekleyen Ortaokul bilgisayar öğretmeniyim. Yaş oldu 35. Olur da atanırsam bende bir karavan yapacağım. (Kendi çapımda) Tabii her şeyini ben monte etmeyeceğim. Solar paneller gibi gibi.
Sizlere şu şekilde bir sorum olacak. Forumda her konuyu okumaya çalışıyorum daha bitiremedim. Youtube'da ki karavanlarda elektrikli ocaklar gördüm.
Karavanda elektrikli ocak kullanma konusunda düşünceleriniz nelerdir acaba? (Burası yerimi sormam için onu da bilemedim :smiley: )

Bir ara tüplü Ocak için karavan da olmaz duyurdu TSE ,bazıları elekrrikli Ocak kurdu ,elektrikli ocak karavan için uygun olmayacagi düşüncesindeyim çünkü Karavan,in tüm tavanını güneş panelleri ile kaplı olsa da elektrikli ocak için gerekecek elektrigi üretemez ,tüplü Ocak daha kullanışlı

Bir ara tüplü Ocak için karavan da olmaz duyurdu TSE ,bazıları elekrrikli Ocak kurdu ,elektrikli ocak karavan için uygun ilmayacagi düşüncesindeyim çünkü Karaca'nın tüm tavanını güneş panelleri ile kaplı olsa da elektrikli ocak için gerekecek elektrigi üretemez ,tüplü Ocak daha kullanışlı
220v kullanmıyor mu ? Buzdolabıda 220v. o mantıkla düşündüm :S

Foruma hoş geldiniz.

Elektrikli ocaklar saatte 1/1,5 kilovat elektrik harcarlar. Bu kadar elektrikle bir buzdolabı bir-iki gün çalışabilir. Bu nedenle karavanlarda elektrikli ocak ve ısıtıcıyı dışardan elektrik alabildiğimiz yerlerde kullanabiliriz.

Cevaplarınız için teşekkürler. Bu tüp olayı korkutuyor beni ama anlaşılan en mantıklısı bu. Ahh bi atansam yazın 2 ay tatil. Her sene Avrupa'da olurum ne güzel. Karavanla gezilmedik yer bırakmam :D 10 yıl sonrasında da yeşil pasaport off :smiley:

Cevaplarınız için teşekkürler. Bu tüp olayı korkutuyor beni ama anlaşılan en mantıklısı bu. Ahh bi atansam yazın 2 ay tatil. Her sene Avrupa'da olurum ne güzel. Karavanla gezilmedik yer bırakmam :D 10 yıl sonrasında da yeşil pasaport off :smiley:

Karavanların hemen hepsinde ocaklar, büyük bir kısmında da ısıtıcılar lpg ile çalışır. Tüpten korkanlara tavsiyem: Gaz sistemini usta birisine yaptırın. Her geziye çıkmadan önce bir sızmazlık kontrolü yaptırın ve kullandığınız gazla çalışan cihazların, alevin sönmesi durumunda gazı kendiliğinden kesen türden olması lazım. Ayrıca karavana bir duman alarm cihazı ile karbon monoksit alarm cihazı takın. Bunlara dikkat ettikten sonra karavanlarınızda hiç endişe duymadan uyuyabilirsiniz.

Ben bunlardan korkmuyorum. Benim korkum. Türkiye'de yollardayken. Çünkü sağ olsunlar sürücülerimiz çok ama çok dikkatli. Ben karavan yapınca sürgülü kapı tarafından açılan bir bölmeye koymayı düşünüyorum tüpü. Bu sayede havalandırması daha iyi olur ve en azından kapağı açtığımda da açık hava geniş alan olacağından tehlike olsa bil etkisiz kalır. Korkum usta şoförlerimizin yandan çarpması ve tüpe denk gelmesi. Benim düşüncem evlerde kullanılan mutfak tipi kullanmak :smiley:

Ben bunlardan korkmuyorum. Benim korkum. Türkiye'de yollardayken. Çünkü sağ olsunlar sürücülerimiz çok ama çok dikkatli. Ben karavan yapınca sürgülü kapı tarafından açılan bir bölmeye koymayı düşünüyorum tüpü. Bu sayede havalandırması daha iyi olur ve en azından kapağı açtığımda da açık hava geniş alan olacağından tehlike olsa bil etkisiz kalır. Korkum usta şoförlerimizin yandan çarpması ve tüpe denk gelmesi. Benim düşüncem evlerde kullanılan mutfak tipi kullanmak :smiley:

Her zaman yola çıkmadan önce tüpün vanasını kapatarak bu tehlikeyi de büyük ölçüde azaltabilirsiniz.:smiley:

Tüpün vanasını zaten sadece kullanacağım zaman açarım. Ama vanası kapalıyken bir kaza olması durumunda herhangi bir sorun olmuyor mu ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.