Lpg Tüpleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan a.adalioglu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 63
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 77,001

Etiketler
Ynt: Lpg Tüpleri

2011 yılındaki uzun gezimizin dönüşünde tüpümüzde son 1-2 kg LPG kalınca yanımızda ne olur ne olmaz diye taşıdığımız küçük kartuşlu tüpümüzle idare etmeye başlamıştık. Tüpümüzdeki son kalan yakıtı 3 sistem buzdolabına bırakmıştık. Buzdolabının devre dışı kalmasını istemedik. Kullandığımız tüp, bildiğiniz 12kg tombul ev tüpüydü. Bize 45 gün yetti. Araçta 3 sistem dolap yoksa, büyük tüp çok daha uzun gider. Kartuşlu tüpün küçüğü de çay yemek filan derken bir iki gün idare ediyor. :smiley:

Piknik tüpü dediğimiz ufak tüplerde çok dikkatli olmak gerekir. Tüp yanarken sönmemesi için rüzgardan muhafazalı yerde kullanmak ve üzerinde geniş tabanlı bir kap bulundurmak çok yanlış. Bu durumda tüpün aşırı hararetle contasının erimesi ve başlayan gaz kaçağı sonucu tüpün alev alması tehlikesi var. Yaşadım inşaatta. Benden başka kimse kalmadı ortada tüp patlayacak diye. Etraf ormanlık alan bir yere de atamadım, üzerine sıkılan suya banamısın demedi, can havliyle tüpü kavrayarak kum yığınına atmayı akıl etmeseydim neler olurdu bilemiyorum. Kum yığınına attığım tüpe kürekle kum atar atmaz alev gücünü kaybetti, bunu gören usta ve kalfasıda saklandıkları yerden çıkıp elle kum atmaya gelince tüp söndü kurtulduk.

Bu olayı sonradan anlattığım başka bir usta, yapılacak şey büyük bir havluyu ıslatıp üzerine kapanacaktın dedi. Ne derece doğru bilemiyorum. Olaydan sonra hemen büyük tüp ve bir ocak alıp inşaattaki çayı kahveyi onda yaptırmaya başladım.

Mecbur kalmadıkça piknik tüpü denilen, üstüne kap kaçak oturtulan ocağı evime sokmam.

Bende de aşağıdaki videoda görülene benzer kartuşlu bir gaz ocağı var. Aynı ikazlar bu videoda da görülüyor. Böyle tehlikeli olduğunu bilmiyordum.
https://www.youtube.com/watch?v=VvAfuC17Z-4

Ikazlar için teşekkürler.

keremcimen' Alıntı:
Sorun şu kamp için gösterdiğiniz ürün çok güzel fakat karavanın ocağı için ne kadar uygun.

Hocam bunu karavan ocagi olarak soylememistim sanirim yanlis anlasildim. Siz karavaniniza kucuk tup ve 30 bar dedantor takarak ocakta kullanirsiniz. Tup sadece ocakta kullaniliyorsa kesinlikle 15-20 gun gider. Ikinci yedegi varsa zaten sizi 1 aydan fazla idare eder. Diyelim iki kucuk tupunuzde bitti. Benim linkte verdigim basligi yaninizda yedek olarak durursa tuplerin bittigi yerde bunu kullanmaya baslarsiniz. Bunun yedeginide Avrupada her yerde bulursunuz. Yani kartusunu tasimaya bile gerek yok.

Benim Campingas kartuslu ocagimda var (Yukarida Huseyin beyin linkini verdigi) ama onu onermedim cunku tombul kartuslu ocaklarin sadece kafasini tasimak zorundasiniz ve kot cebine bile sigar, yani kolay tasinir, yer sorunu olmaz. Aracin bir kosesinde surekli bulunsun. Tupunuz bittiginde bir magazadan tombul kartus alirsiniz (sanirim 200 gr.lik) ve en az bir hafta kullanirsiniz. Campingas ocaklarin hem kartuslari daha kisa sure gidiyor (yaklasik 2 gun), hemde aracda daha fazla yer kapliyor. O yuzden yedekde tutmak icin onu onermiyorum.

Guvenlik mevzuna gelince bu tarz urunleri (Ocak ve tupun ayri yerlerde olmadigi - kucuk tupde dahil) uzerlerini cok kapatmadan rahat hava almasini saglamak gerekli. Bu urunler kamp icin tasarlandigindan mumkunse kamp icin uretilmis kucuk tencere, tava takimlari ile kullanilmali. Uzerinden daha buyuk bir tencere vs. koymak isi yansimasi yapmasini saglar ve yukarida Prafa'nin belirttigi gibi tupun yanmasina sabep olabilir. Ben sahsen hem bu tombul tartusluyu, hemde Campingas ocagini disarida kullaniyorum. Kucuk tupun direk uzerine vanali kafa takarak kullananlarda disarida kullanmali. Kucuk tup+Dedantor+Hortum+Ocak arac icinde kullanilabilir. Yakinda bir yerde yangin sondurme tupu mutlaka bulundurulmali.

LPG tank veya tüpleri araçlarda taşınan bir bomba olarak kabul edilmeli ve yüksek emniyet tedbirleri alınmalıdır. Gaz alarmı, araç bir süre kapalı kaldıysa havalandırma, devre kesiciler ve tüplerin araç içinde çok iyi sabitlenmesi gibi. En tehlikeli durumun da gece uyku süresinde olduğu unutulmamalıdır. Herkesin ilgisine teşekkürler.

Konunun başlarında LPG tüplerinin mutlaka demonte olması gerektiğini yazmıştım. Bunu detaylandırma gerektiği
düşüncesiyle devam ediyorum;

İthal karavanlarda ocak,buzdolabı,soba ve su ısıtıcı LPG ile çalıştığından imalat aşamasından önce cihazlarda emniyet
sistemi geliştirilmiş ve alev söndüğünde gaz kesici sistem devreye sokulmuş.
Ayrıca LPG tankı ile kullanılan cihazlar arasında mutlaka vana monte edilmiş, tüm gaz tesisatıda bakır boru ile taşınmış.

Böylesi bir sistemde LPG tankının sabit yada seyyar olması kişisel tercih olabilir kaldıki üreticiler bunuda sökülebilir 12 lt'lik
tüplerle desteklemişler.
Yerli üretim karavanlarda kullanılan cihazlarda gaz kesici sistem yoksa tüp ile cihaz arasındaki tesisat plastik boruysa ve
arada vana konmamışsa LPG tankının sabit hale getirilmesi ne kadar doğru bilemedim.

Selamlar

güngör' Alıntı:
Konunun başlarında LPG tüplerinin mutlaka demonte olması gerektiğini yazmıştım. Bunu detaylandırma gerektiği
düşüncesiyle devam ediyorum;

İthal karavanlarda ocak,buzdolabı,soba ve su ısıtıcı LPG ile çalıştığından imalat aşamasından önce cihazlarda emniyet
sistemi geliştirilmiş ve alev söndüğünde gaz kesici sistem devreye sokulmuş.
Ayrıca LPG tankı ile kullanılan cihazlar arasında mutlaka vana monte edilmiş, tüm gaz tesisatıda bakır boru ile taşınmış.

Böylesi bir sistemde LPG tankının sabit yada seyyar olması kişisel tercih olabilir kaldıki üreticiler bunuda sökülebilir 12 lt'lik
tüplerle desteklemişler.
Yerli üretim karavanlarda kullanılan cihazlarda gaz kesici sistem yoksa tüp ile cihaz arasındaki tesisat plastik boruysa ve
arada vana konmamışsa LPG tankının sabit hale getirilmesi ne kadar doğru bilemedim.

Selamlar

Levent bey, ben piknik/ev tüplerinin araç hareket halinde iken (tam karavan /camper olmayan araçlar için) yerinde hareketsiz kalması bakımından sabitleme demek istemiştim. Bu tüplerin araç dışında kullanıldığını var sayarak........ :smiley:

Bu arada aracda yedek bulundurup, arac disinda kullanmak icin Coleman benzin ocaklarida dusunulebir. Biraz pahalilar fakat dunyanin her yerinde benzin doldurup kullanabileceginiz icin cok pratikler.

Aslinda bunlardan alasim var ama iki tane gaz ocagim oldugu icin musriflik yapmamak icin kendimi zor tutuyorum. :smiley:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Melih Bey..benzin küçük tup saklamaktan daha tehlikeli geliyor bana. Araç icinde benzin bulundurmak istemem.

bartek' Alıntı:
Melih Bey..benzin küçük tup saklamaktan daha tehlikeli geliyor bana. Araç icinde benzin bulundurmak istemem.

Coleman'in benzin ocaklari yillardir bir cok kampci ve karavanci tarafindan kullanilmakta. Ocagin icinde su ana kadar bir sorun olusturdugunu hic duymadim. Yanlis hatirlamiyorsam rahmetli karavanci abimiz Ruzgar'inda bunlardan vardi ve karavan disinda bir sey pisirecegi zaman bunu kullaniyordu.

Ben olaya minimal yaklasilmasi gerektigini dusunen biriyim. Sirf karavanin disinda kullanacagim yada yedekte dursun diye ikinci bir tupu arabada bulundurmak acikcasi biraz yer israfi gibi geliyor bana. Onun icin yedekde durmasi yada disarida kullanmak icin kartuslu gazli olacaklar yada benzin ocaklari daha makul. Yanliz kartuslu gazli ocaklarinda kartusunu yaninizda tasimaniz gerekli ve bittiginde Decathlon vb. outdoor magazalari bulmaniz gerekiyor. Bu ocaklarin yaninda yedek bir seye gereksinimi yok. Az miktarda benzinle gunlerce yaniyor. Sirt cantasi ile gezen bir cok insan bu ocaklari cantalarinda tasiyor.

Tabii ki hangi sekilde olursa olsun benzini, gaz kartuslarini, ve LPG tuplerin arac hareket halindeyken savrulmayacak sekilde sabitlemek gerekiyor ama Levent beyin de belirttigi gibi kolay bir sekilde sokulerek acil bir durumda aracdan uzaklastirilabilir olmasi gerekiyor. Gaz kartusu, benzin ocagi, LPG tupu bu sistemlerin hepsi yillardir karavancilar ve kampcilar tarafindan kullaniliyorlar ve sanirim dikkatsizlikle olusan hadiseler disinda cok az vaka vardir. Kaldiki tasima esnasinda gaz vanalari, benzin vanalari kapali ve gaz kartuslari ocaklardan ayri oldugu surece bir sorun olusturmazlar. Sonucta bu tupler, kartuslar ne sekillerde fabrikalardan magazalara tasiniyor. Buna dayanimli sekilde uretim yapiliyor.

Dostlar, benim aracım benzinli-lpg li bir araç olduğundan dolayı ayrıca bir tüp taşımamak için, aracın 60lt lik lpg tankını mutfak için kullanıyorum. Ancak, tankın basıncı yüksek olduğundan normal dedantörler dayanmıyor, gazın basıncı dedantörün diyaframını patlatıyor. İçimizde bu şekilde bir problem yaşayanımız varmı? varsa nasıl bir çözüm önerirsiniz.

lukman' Alıntı:
Dostlar, benim aracım benzinli-lpg li bir araç olduğundan dolayı ayrıca bir tüp taşımamak için, aracın 60lt lik lpg tankını mutfak için kullanıyorum. Ancak, tankın basıncı yüksek olduğundan normal dedantörler dayanmıyor, gazın basıncı dedantörün diyaframını patlatıyor. İçimizde bu şekilde bir problem yaşayanımız varmı? varsa nasıl bir çözüm önerirsiniz.
tüp çıkışına yada ocağa giden bakır boruya 50 mbar dedantör takarsanız işinizi görür..

Mehmet abi merhaba,

Karavanda LPG tankı uygulaması için çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık. Bu yazıyı başka bir başlığa taşıyıp sabit konu yapmak
istedim zira aralarda kalıp gözden kaçmasına gönül razı olmadı.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=108500

Selamlar

Normalde LPG tüpü gazlı araçlarda yan olarak kullanılır.Yani samandıra kısmı yatay olarak kullanılır fakat LPG yi ocak ve şofbende kullanıcaksak dik olarak yani şamandıra kısmı yukarıya bakacak hale getirmeniz lazım LPG nin sıvı olarak değilde kuru olarak cihazlara gitmesi gerekmektedir.Aksi taktirde sıvı gazla dedentör ve cihazlar bozulabilir ve aşırı tehlikelid

Read more: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=108500.0#ixzz3QUl6pJue

Dostum, zaten tank ile ocak arasında 50mbar dedantör var , sorun ,bu dedantörler dayanmıyor bir süre sonra gazın basıncı dedantörün diyaframını patlatıyor. Lpg montajcılarına fikir sordum ama kimse net bir çözüm sunamadı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri