Lpg Li Su Isıtıcı (boyler) Çalışmıyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tekelimustafa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,906

tekelimustafa

yörük
Yer
Ankara
Merhaba karavan severler,

Malum olduğu üzere bir çekme karavan aldım. Adını uyurgezer koyduk. Araçlar bölümünde ayrıntılı konusu var.
Karavanım şu an sadece uyuyor gezme işini yapamıyor. Sebebi de tüm sorunların üstesinden gelip boyler meselesini halledememek. Karavan 'ın ve karavancının eksikleri bitmez yazmıştı bir büyüğümüz forumda. Ben de bu eksikliği kabullendim. Boylersiz gezicem inşallah ama tamir de edebilirsek beraberce, çok mutlu olucam açıkçası.
2 küçük çocuğum var. Onların hergün yıkanması gerekiyor çünkü toz toprak hiç eksik olmuyor saçlarından, gözlerinden..
Karavanı birazda kendime ait bir tuvalet ve duş için istemiştim. Uzattım farkındayım. Sonraki mesajımda asıl konuya dalıyorum...

Etiketler
Bu fotoğrafta görünen boylerin asıl kısmı. Diğer parça silindir bir depo ve su giriş çıkışlarından ibaret..
A6ebf573b4e9a833d37393fbe5696639

Sırası ile tanıtayım:
Siyah kutu içerisindeki beyaz parça kıvılcım üreteci ve yanında elektronik kontrol kartı var.
Kıvılcım üreticiden bir kablo çıkıyor ve onun ucunda kıvılcım çıkartan beyaz porselenli ateşleme elektrodu. Ucu eğri olan..
Bu elektrodun hemen yanında bir elektrot daha var. Porselen kısmı kırık. Ucu Aleve yakın oluyor ve kızdıkça sistem gaz göndermeye devam ediyor. Alev bir şekilde kesilirse sistem gazı kesiyor. Emniyet için..
Paslanmış bol delikli parça brülör. İçinde gaz ve hava karışıyor. Deliklerden yukarı doğru alev çıkıyor..
Arkada kırmızı düğme olan kısım termostat..
Onun hemen altında silindir biçimli parça gaz valfi. En korktuğum parça.. Elektronik parça bile taklit edilip tekrar üretilebilir bence..ama gaz valfi arızalı ise çok zorlanırım sanırım.

Asıl soru şu: bunlardan hangisi arızalı

Hangisinin arızalı olduğunu nasıl anlarım.

Sistemin nasıl çalıştığına dair video.

Bu şekilde yedek parça olarak da ingilterede satılıyor. 150 pound 600 türk lirası fiyatı var. Kargo hariç..
Ingiltere de tamir eden de var. 350 tl ye geliyor. Değişecek parça fiyatı ve kargo hariç..
Durumlar böyle olunca kendim biraz uğraşmak istiyorum bakalım..

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gaz geliyormu? çakmak çakıyormu? çakmak çok dert değil.
Isıtıcıyı çalıştırmak amacı ile açtığınızda gaz geliyor ortalık kokuyorsa çakmak çakmıyorsa evvelden hazır ettiğiniz çakmak ile ocağı tutuşturmayı deneyin,tutuşursa gazın devamını sağlayan çubuğun kızarmasını bekleyin kızardıktan sonra ocak yanmaya devam ederse sıkıntının çakmakta olduğunu düşünürüz.
Ocak açılınca gaz gelmiyorsa ilk önce gazı kontrol eden valfın çalışmadığını düşünürüz,ikinci olarakta alevin sönmesini anlayan yani kızaran o çubuğun soğukta gaz vermediğini düşünebiliriz.Bunu test etmek için ocağı acarız gaz gelmediğinde o çubuğu bir çakmak ile ısıtırız ısınma coğalınca gazın gelip gelmediğini yani o çubuğun gaz akışını kontrol edip etmediğine bakarız gaz gelirse o çubuğun çalıştırdığı emniyet sisteminin dogru çalışmadığını veya sıkıştığını düşünürüz.Gaz yine gelmezse ana valfin çalışmadığını düşünürüz.

Kontrol düğmesini açınca ne gaz kokusu-sesi geliyor ne de kıvılcım çakıyor. Öylece duruyor. Sistem düğmesinin olduğu küçük kutuda 3 tane lamba var. Yeşil herşey yolunda..sarı voltaj düşük..kırmızı yanma yok. (gaz gelmiyor veya yanma olmuyor) şu an yeşil yanıyor..

Kızaran çubugun porselen kısmı kırık. Ama içindeki iletken sağlam ve elektriği iletiyor. Test ettim. Yine de İlk önce onu yeniliyeceğim. Yazdıklarınızı da bu şekilde test etmeye çalışacağım.
Çok teşekkür ederim. Sonuçları paylaşırım. Yorumlarınızın devamını beklerim.

Evet ben de ondan korkuyorum. Ya elektronik kartta ya da gaz valfinde sıkıntı var. Veya her ikisinde birden
Elektronik kart yeniden üretilebilir mi? Elektronikciler çarşısında.. Ankarada konya sokak var..

Kart üzerinde herhangi bir yanma vs durumu görmedim. Yine de sıkıntı olabilir sanırım. Kartı bir götüreyim konya sokağa..

Evet ben de öyle düşünüyorum. Önce kizaran elektrodu alıp ilk mesajınızda yazdığınız gibi test edicem. Sonra da kartı konya sokağa götürücem. Bakalım hayırlısı artık. Olmadı zaten ocakta suyu ısıt ve 12v pompa ile dökün

Öncelikle karavanınız hayırlı olsun . Keyifle kullanın . Bulunduğunuz bölgede kombi kartları tamir eden bir yer varsa oraya gösterin çalışma sistemi yakın sayılır .En azından mekanik yada elektronik bir arıza olduğunu anlarsınız.İyi çalışmalar .

Hiçbir şey yapmıyorsa, karttan olma olasılığı yüksektir. Kopuk kablo filan varmı kontrol edebilirsiniz. Kartta ısınan yer olup olmadığını da kolaylıkla test edersiniz. Kontrol paneli ile kart arasındaki bağlantılar da önemlidir. Kolay gelsin.:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri